dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 12 z 29
Pokaż wyniki od 221 do 240 z 576

Temat: kompostownik

  1. #221

    Domyślnie

    Jeżeli w kompostowniku są dżdżownice to mozna zastosować środek przyśpieszający rozkładanie się kompostu?

  2. #222
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie

    Można, ale najlepszym środkiem są dżdżownice i troszkę - garstka mocznika/ Azofoski
    Cieplutko - hanka

  3. #223

    Domyślnie

    Mam taki kompostownik z marketu, z klapką na dole. Już się na dole zrobił, pięknie pachnie, wiec zaczynam wyciągać. Zastanawiam się jednak czy już jest gotowy - ma konsystencję i wygląd ziemi, tyle że jeszcze są resztki (miękkie) patyków, nie do końca rozłożone, ale nie są twarde, i malutkie resztki skurupek jajek Można już sypać do roślinek? Chyba założę drugi, bo kompost robił się półtora roku (na górze jeszcze są świeże nierozłożone ingredienty - chwasty, resztki z kuchni, ziemia)

  4. #224
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie

    Mhmmmm, aż czuję ten piękny zapach - tak sugestywnie go opisałaś
    Tak, można spokojnie już go rozsypywać.
    Cieplutko - hanka

  5. #225
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar oleniek
    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Posty
    921
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    99

    Domyślnie

    Dzięki. Czyli skoro mam dżdżownice - takie zwykłe polskie to powinnam jeszcze dorzucać abkterii? Nie zaszkodzą bakterie dżdżownicom?

  6. #226

    Domyślnie

    Dobrym i NATURALNYM ! przyspieszaczem rozkładu kompostu jest napar z mniszka lekarskiego, przepis muszę wziąć od taty, pomimo, że przepis był podawany w TV w programie typu "działkowiec" (nie pamiętam dokładnie) w necie go nie znalazłam - mam nadzieję, że u taty się uchował .

  7. #227

    Domyślnie

    Cytat Napisał JANINKI-AMORKI82
    Dobrym i NATURALNYM ! przyspieszaczem rozkładu kompostu jest napar z mniszka lekarskiego, przepis muszę wziąć od taty, pomimo, że przepis był podawany w TV w programie typu "działkowiec" (nie pamiętam dokładnie) w necie go nie znalazłam - mam nadzieję, że u taty się uchował .
    o, koniecznie zamieść tutaj recepturę gdy tylko ją otrzymasz. Plis plis. Ja jadę na jakichś akceleratorach ; -) z allegro. Dżdżownic nie chcę, bo mam taką wizję, że będą niezwykle jurne, i będą nam łazic wszęęęęęędzie

  8. #228

    Domyślnie

    Jeśli będą łazić wszędzie to tylko się cieszyć, u nas to dobro deficytowe, niestety, mamy tylko kilka na ogródku, najwięcej ich jest tam, gdzie nie są potrzebne Przenoszę je pracowicie do kompostownika

    W Praktikerze i Castoramie są takie przyspieszacze do dostania.
    Co do chwastów, nie wrzucam do kompostownika chwastów z kwiatkami.

  9. #229

    Domyślnie

    Cytat Napisał Capricorn
    Cytat Napisał JANINKI-AMORKI82
    Dobrym i NATURALNYM ! przyspieszaczem rozkładu kompostu jest napar z mniszka lekarskiego, przepis muszę wziąć od taty, pomimo, że przepis był podawany w TV w programie typu "działkowiec" (nie pamiętam dokładnie) w necie go nie znalazłam - mam nadzieję, że u taty się uchował .
    o, koniecznie zamieść tutaj recepturę gdy tylko ją otrzymasz. Plis plis. Ja jadę na jakichś akceleratorach ; -) z allegro. Dżdżownic nie chcę, bo mam taką wizję, że będą niezwykle jurne, i będą nam łazic wszęęęęęędzie
    u taty - przepis "GDZIEŚ" jest co oznacza, że może się nie odnaleźć, od wczoraj przekopuje internet w poszukiwaniu tego przepisu i nic....ale nie tracę zapału

    Cytat Napisał BK
    Jeśli będą łazić wszędzie to tylko się cieszyć, u nas to dobro deficytowe, niestety, mamy tylko kilka na ogródku, najwięcej ich jest tam, gdzie nie są potrzebne Przenoszę je pracowicie do kompostownika

    W Praktikerze i Castoramie są takie przyspieszacze do dostania.
    Co do chwastów, nie wrzucam do kompostownika chwastów z kwiatkami.
    w trakcie poszukiwań w necie ww przepisu wyczytałam, że warto wrzucać na kompost pokrzywy a jeszcze lepiej polewać gnojówką z pokrzyw (pokrzywy zalane wodą, odstawione na 10 dni).


    a tak z ciekawostek jeszcze ze studiów, jeśli chcemy żeby kompost w miarę szybko (czyt. normalnie) sie rozłożył - absolutnie nie wolno wrzucać skórek od cytrusów.

  10. #230
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie

    Przepis na gnojówkę z pokrzyw/ mlecza ( mniszka lekarskiego)/rumianku, skrzypu/ etc.
    - 1 kg świeżych roślin lub 250 g suszu zalać 5 litrami wody.
    - przez. 10-14 dni, codziennie mieszać, aby uleciały bąbelki, a nie zaczęło gnić, a fermentacja zakończyła się rozłożeniem wszystkich roslin, a nie tylko tych na dnie. Mieszanie sprzyja także dotlenieniu i ulotnieniu amoniaku
    - na rośliny, do podlewania, stosować w rozcieńczeniu l : 2 do aktywizacji życia w glebie ( dużo azotu w zielonych częścich rosłin), wzmocnienia roślin i przeciw chlorozie liści.
    - nierozcieńczona gnojówka warto od czasu do czasu podlewać pryzmę kompostową, a
    - resztę rozłożonych rosłin warto wrzucić na kompostwonik , jako doplacz rozkładu dla mikroorganizmów

    Inne, biologiczne środki ochrony roslin, tu:
    http://www.dodr.pl/II/8/6/2.htm
    Cieplutko - hanka

  11. #231

    Domyślnie

    Cytat Napisał JANINKI-AMORKI82
    a tak z ciekawostek jeszcze ze studiów, jeśli chcemy żeby kompost w miarę szybko (czyt. normalnie) sie rozłożył - absolutnie nie wolno wrzucać skórek od cytrusów.
    nawet od bananów? kurcze, to niedobra wiadomość...

  12. #232
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie

    W dużej ilości, bo cytrusy, banany i inne są nasączne chemia hamującą procesy rozkładu.
    Ja wrzucam także skórki z w/w owoców i co roku mam świeży 1m3 kompostu ( ale przyspieszany gnojowicami z pokrzywy i mlecza).
    Własnie przed chwila poddłubywałam troche próchnicy z przyszłego, jesiennego kompostu, bo dziś odebrałam kwiatki z poczty i trzeba je było szybko zasadzić w doniczki
    Cieplutko - hanka

  13. #233

    Domyślnie

    a czy to przyspieszenie osiagane poprzez użycie gnojownicy z mniszka i pokrzywy jest znaczące?

  14. #234
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie

    W/g mnie, tak na oko ok. 50%, podobnie jak dodanie garści mocznika, pomiotu ptasiego, czy obornika - mikroorganizmy potrzebują azotu do procesów rozkładu.
    Wyżej, na poprzednich stronach, wkleiłam cykl azotowy
    Cieplutko - hanka

  15. #235

    Domyślnie

    Cytat Napisał Capricorn
    a czy to przyspieszenie osiagane poprzez użycie gnojownicy z mniszka i pokrzywy jest znaczące?
    w tym programie, o którym pisałam (w którym podawali ten przepis, którego nie mogę znaleźć ) facet podawał, że skraca czas rozkładu do 1/3 więc jest to moim zdaniem znaczący okres.

  16. #236

    Domyślnie

    Cytat Napisał hanka55
    W/g mnie, tak na oko ok. 50%, podobnie jak dodanie garści mocznika, pomiotu ptasiego, czy obornika - mikroorganizmy potrzebują azotu do procesów rozkładu.
    hm, ja dokładam, zarekwirowane z ogrodu, psie guano

  17. #237
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie

    Ja też i to po 2 dużch szczęsciach - wzbogaca mieszankę
    Cieplutko - hanka

  18. #238

    Domyślnie czy robicie tzw kompostownik??

    macie jakiś pomysł co robić ze szkoszoną trawą??

  19. #239

    Domyślnie trawa

    Stosowane są różne rozwiazania:
    - wypasanie,
    - palenie (nie zalecam, bo nieekologiczne),
    - kompostowanie,
    - ściółkowanie,
    - wywożenie.

  20. #240

    Domyślnie

    jak to jest z tym kompostowaniem??

    myślę żeby zrobić sobie jakiś pojemnik np z drzewa i tam wsypywać trawę

    ale co dalej??

Strona 12 z 29

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony