dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 14 z 29
Pokaż wyniki od 261 do 280 z 576

Temat: kompostownik

  1. #261

    Domyślnie kompostowanie

    Witam serdecznie szanownych forumowiczów. Mam pytanie do znawców tematu a mianowicie czy skrzyp można kompostować? Muszę przyznać, że mam tego ziela od groma i nie wiem już co z nim robić. Trochę boję sie to wrzucić do kompostownika, bo skoro tyle lat to w ziemi leży i wyłazi nie wiadomo po co to czy z kompostu też czasami nie odbije?
    marcioszek

  2. #262

    Domyślnie

    pewnie można, tylko trochę szkoda, bo to cenne zioło, a coraz rzadziej spotykane.

  3. #263
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie

    MOżna, można kompostwoac skrzyp , ale lepiej najpierw zrobić z niego gnojówkę. I dopiero resztaki, wyrzucić na kompostwonik

    " Gnojówka ze skrzypu

    1 kg świeżego ziela lub 20 dag suszonego
    10 litrów wody

    Skrzyp zalewamy wodą, przykrywamy i zastawiamy do sfermentowania ok 1 tygodnia.
    Po zakończeniu fermentacji preparat rozcieńczamy 1: 5 wodą i opryskujemy rośliny lub podlewamy je co 3 tygodnie przez 3 dni z rzędu, najlepiej w okresie bezdeszczowej pogody.

    Uwagi:
    Gnojowka ze skrzypu zwalcza choroby grzybowe i wzmacnia rośliny."

    http://www.zuzanna.elserw.com/cgi-bi...id=2801&idp=32
    Cieplutko - hanka

  4. #264
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar mariuszdro
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    793
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    63

    Domyślnie

    o gnojówce z pokrzywy słyszałam, ale ze skrzypu to pierwszy raz!!!
    jednak forum to fajna rzecz!!!
    czy wszystkie rośliny można tym podlewać, bo przy pokrzywowej sa ograniczenia???
    ewa

  5. #265

    Domyślnie

    pokrzywa, mniszek i skrzyp. Wielka trójca jesli chodzi o gnojówki roślinne. Aż sie zastanawiam, czy nasiona pokrzywy można gdzieś kupic

  6. #266
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... ŻĄDŁO FORUM Avatar JoShi
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    9.894
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    184

    Domyślnie

    Cytat Napisał hanka55
    MOżna, można kompostwoac skrzyp , ale lepiej najpierw zrobić z niego gnojówkę. I dopiero resztaki, wyrzucić na kompostwonik
    To jeszcze zależy jaki ten skrzyp.
    Na świecie nie ma innych zjawisk, poza zjawiskami fizycznymi...
    Dziennik na forum :: Dziennik ze zdjęciami :: blog

  7. #267
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... ŻĄDŁO FORUM Avatar JoShi
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    9.894
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    184

    Domyślnie

    Cytat Napisał Capricorn
    pokrzywa, mniszek i skrzyp. Wielka trójca jesli chodzi o gnojówki roślinne. Aż sie zastanawiam, czy nasiona pokrzywy można gdzieś kupic
    Mogę Ci kopsnąć kłącza. Na pewno się przyjmą.
    Na świecie nie ma innych zjawisk, poza zjawiskami fizycznymi...
    Dziennik na forum :: Dziennik ze zdjęciami :: blog

  8. #268
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Raton

    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Posty
    221
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    To ja dodam jeszcze jedno.
    Co jakiś czas rozsypać na kompostowniku stare gazety, lub np resztki papieru z niszczarki w pracy. Papier zawiera celulozę której potrzebują robaczki. Jak poczują papier to zacznie się od nich aż gotować a przez to szybciej przerobią kompost.
    Sprawa sprawdzona!!!

  9. #269
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar dominikams
    Zarejestrowany
    Mar 2005
    Posty
    3.415
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    197

    Domyślnie

    Mu dziś z mężem kończymy tworzyć kompostownik

    Zrobiony domowym sposobem z resztek po budowie - łaty, trochę desek i podbitka pcv, której nam troszkę zostało. Mocujemy ją z odstępami, zeby powietrze dochodziło, poza tym niektóre fragmenty są dziurkowane.

    Na kompostownik czekałam już dość długo - ale zawsze coś było "ważniejsze". Teraz wreszcie wyszstkie resztki będą wykorzystane.

    Aha - w garażu mam dżdżownice kalifornijskie (w dużej donicy) i tam je przełożę (tylko muszę trochę tej masy uzbierać - kompostownik ma metr na metr, a taki wielki się wydaje

    Chwasty wyrwane suszą się na słońcu - ja tam będę wrzucać jak leci - jak zwiędną, czy podeschną to już przecież nie wyrosną. Staram się tylko nie dawac traw z nasionami, chociaż i tak - jak JoShi mówiła - wiatr nawieje z okolicznych pól, więc nie ma znaczenia.

  10. #270

    Domyślnie

    Ja też czekałam na pożądny kompostownik chyba z parę latek .Wreszcie zdręczyłam małżona skutecznie od wczoraj mam ,taki " podwójny" 120 na 120 razy 2 .Obsadziłam go zewszad czarnym bzem ,bo miejsce zbyt słoneczne

    .Kompostowników nigdy dosć .Pozdro


  11. #271

    Domyślnie

    Moj Dziadek od lat prowadzi kompostownik. Wrzuca tam trawę, chwasty, skorupki od jajek, od czasu do czasu opakowania papierowe tekturowe od jaj, fusy od herbaty, rosliny, ktore juz przerosly np. bób po oberwaniu zbiorów, kukurydze, wszelkie obierki z owocow i warzyw, liście po zerwaniu rabarbaru, liscie pomidorow po obrywaniu krzaczków, jablka gdy juz na drzewie splesnieja i inne owoce. Kompost nie smierdzi, tworzy sie taka warstwa jakby prochnicy-ziemi.

  12. #272

    Domyślnie

    Znalazłam taki fantastyczny kompostownik na allegro:
    http://www.allegro.pl/item380694675_...a_allego_.html

  13. #273
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009
    Cieplutko - hanka

  14. #274

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mirek_Lewandowski
    A wrzucaj sobie... Im bardziej skład urozmaicony tym lepiej. Kości to może nie, bo się nie rozłożą, trzeba odsiewać. To co może zaśmiardnąć zanim się rozłoży trzeba po prostu zagrzebać głębiej i tyle.
    Ps. Nie zauważyłem negatywnego wpływu cytrusów, a ileż tego tam w końcu trafia?
    A gdyby tak te kosteczki np. z kurczaka wrzucić do rozdrabniacza do gałęzi to nie mozna by na kompost?

  15. #275

    Domyślnie Kompostownik w ogródku działkowym?

    Witam forumowiczów. Pomijając bardzo długą, skomplikowaną i pozakręcaną historię moich zmagań z budową domu, wykupem mieszkania (obie sprawy marniutko wyglądają, ale ja nie o tym miałam ) - suma sumarum - mam ogródek działkowy. Taki wiecie 300 m kw, z czego 1/4 "altana", naokoło tuje, w środku betonowa ścieżka - w porównaniu z wymarzonym ogrodem wokół domu, to raczej kiszka, no ale tyle mam. Pożaliłam się, to teraz sprawa, o którą mi chodzi.
    Zarząd ogródków działkowych wydał zarządzenie, że trawa nie do śmietnika tylko na kompostownik. Ale kompostownik ów jest prawie 1,5 km od mojego ogródka Ponieważ nie wyobrażam sobie zawożenia skoszonego trawska, które mimo miejskiego otoczenia, rośnie jak wściekłe, do wspomnianego kompostownika, wymyśliłam sobie, że zrobię swój w ogródku. Poczytałam chyba wszystko na tym forum o kompostownikach i mam taką wątpliwość:
    moim głównym "paliwem" dla kompostownika będzie trawa - czy resztki z podcinania żywopłotu mogą być "elementen napowietrzającym"? czy mogą nim być pościnane właśnie wybujałe róże? - absolutnie nie mam miejsca na "trzyizbowy" kompostownik lub przerzucanie zawartości z kupki na kupkę
    Dla dodania klimatu dodam, że w moim ogródku od zeszłego maja do wczoraj nastąpiło jednokrotne koszenie tawy i ... nic więcej. Dzisiaj rano zastałam tam trawę do kolan i dwumetrowe krzaki, które kiedyś były różami. Poza tym sięgający nieboskłonu żywopłot i totalnie zdziczały krzak, który wygląda trochę jak róża, a troczę jak żywopłot (nawet nie wiem co to jest ). Czy jak to wszystko pościnam, to będzie dobre do kompostu?
    Jeżeli ktokolwiek przeczyta mój post, to już serdeczne dzięki - a jeżeli odpowie, to będę przeszczęśliwa.

    Pozdrawiam domowiczów (ależ Wam zazdroszczę )
    Anulek

    P.S. Zapomniałam wspomnieć, że tuje są piękne - brak opieki wcale im nie zaszkodził

  16. #276
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... SPOSTRZEGAWCZY DUCH FORUMFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar magpie101
    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Skąd
    dolnośląskie
    Posty
    6.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    322

    Domyślnie

    dominikams i annko wklejcie prosze zdjecia swoich kompostownikow, bo tez nas czeka jego zrobienie w tym roku.

  17. #277

    Domyślnie

    W ostatni weekend zrobiłem kompostownik z betonowych elementów do budowy płotu - 7 płyt i 4 słupki. Wymiary to 2 na 2 metry i wysokość 1 metr, ale jest trochę zagłębiony w ziemii. Całość do późniejszego obsadzenia krzewami.

  18. #278
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Do kompostownika nadają się wszelkie resztki organiczne. Tylko,ze zdrwniałe pedy będą rozkładac się dużo wolniej. Dla tego nie ma pszeszkód, by poscinane gałązki rozdrobnić jak najmocniej i wsypac na dno pryzmy kompostowej, a na to liście, trawa, obierki

  19. #279

    Domyślnie

    Cytat Napisał cemik1
    W ostatni weekend zrobiłem kompostownik z betonowych elementów do budowy płotu - 7 płyt i 4 słupki. Wymiary to 2 na 2 metry i wysokość 1 metr, ale jest trochę zagłębiony w ziemii. Całość do późniejszego obsadzenia krzewami.
    Wrzucać będzie łatwo, gorzej będzie z opróźnieniem.
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  20. #280

    Domyślnie

    Dzięki bardzo. Dzisiaj ma podobno padać, ale jutro samo słońce, to powalczę z moim kompostowniczkiem

Strona 14 z 29

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony