dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 15 z 29
Pokaż wyniki od 281 do 300 z 576

Temat: kompostownik

  1. #281

    Domyślnie

    Też będzie niezbyt trudno. Napisałem, że zużyłem 7 płyt, więc jeden bok jest niższy. Poza tym kompostownik jest trochę zagłębiony w ziemii (wygrzebana spod niego użyźniła piachy przed ogrodzeniem). Tak na jeden sztych, czyli ta obniżona ściana wystaje gdzieś ze 30cm nad poziom gruntu.

  2. #282

    Domyślnie

    Cytat Napisał cemik1
    Też będzie niezbyt trudno. Napisałem, że zużyłem 7 płyt, więc jeden bok jest niższy. Poza tym kompostownik jest trochę zagłębiony w ziemii (wygrzebana spod niego użyźniła piachy przed ogrodzeniem). Tak na jeden sztych, czyli ta obniżona ściana wystaje gdzieś ze 30cm nad poziom gruntu.
    Tu nie do końca chodzi o wysokość ściany. Kompostownik to kompost na dole i świżynka na górze ... jak zamierzasz wybierać dolne partie spod świeżynki ?
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  3. #283

    Domyślnie

    Będą dwie lub trzy kopce obok siebie. Co rok, zmiana miejsca i wybieranie tego najstarszego. Myślę, że 2 na 2 metry wystarczy na taki sposób.
    W razie niepowodzenia zostanie przerzucanie kompostu wtedy, kiedy będę chciał go wybrać (maksymalnie dwukrotnie w ciągu roku). Przewietrzanie podobno pomaga procesowi kompostowania.
    Wyciąganie kompostu spod dużej pryzmy (w kompostownikach z otworem lub wyjmowanymi deskami na dole) gdy dostęp, jak w moim przypadku, jest tylko z jednej strony, też pewnie do ergonomicznych prac nie należy.

  4. #284
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ms.
    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    3.572
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    322

    Domyślnie

    Jak sensownie zagospodarować sosnowe igliwie, którego mam sporo pod sosnami?

    Na kompost - słabo widzę. Do tej pory nikt nie napisał, że kompostuje igliwie.

    marta

  5. #285
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie

    Igliwie sosnowe ma odczyn kwaśny i jest wspaniałym materiałem dla kwasolubnych.
    Można go użyć jako ściółki lub przekompostować z mocznikiem i używać zamiast częsci torfu, jako podłoża.

    Raju, ale z Ciebie szczęśliwiec!
    My nie mamy takich mozliwości, a kradziez igliwia z lasu, też niedozwolona.
    Pozostaje, prywaty las , ale tylko niewielu go ma.
    Cieplutko - hanka

  6. #286
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ms.
    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    3.572
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    322

    Domyślnie

    Hanka, dziekuję za odpowiedź.

    Tak się składa, że mam kwaśną glebę bez wsparcia igliwiem. Zostaje mi przekomposotwanie z mocznikiem.

    A już się bałam, że przyjdzie mi cichcem wynosić do lasu.

    marta

  7. #287
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ms.
    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    3.572
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    322

    Domyślnie

    Mój kompostownik dopiero zaczął działać. Na efekty jeszcze będę musiała poczekać. Z tego wątku dowiedziałam się, że skrzypy też mogę zatrudnić. Tak się składa, że i skrzypów mam sporo.

    Rok temu wakacje rowerowe spędziłam na pięknej ziemi hrubieszowskiej. Ludzie, jakie tam mają czarnoziemy!!!
    Lasu nie uświadczysz, wszystko wycięte i zagospodarowane pod uprawy.

    marta

  8. #288
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał hanka55
    http://jolankom.pl.tl/Termo_kompostowniki.htm
    Kompostownik czas założyć. W najbliższym czasie czeka mnie urządzanie działki. Wasze rady na pewno mi się przydadzą .

  9. #289

    Domyślnie

    Kochani, a kompost pod cebulowe (tulipany, krokusy, itp) to jak zapodać? W sensie - podczas sadzenia tychże, czyli, już niedługo, czy może wiosną rozsypać wokół kiełkujących?

  10. #290

    Domyślnie

    czy do kompostownika dodajecie rowniez produkty domowe typu resztki chleba?
    Kompostownik wlasny kupilam okolo miesiaca temu-pojemnosc 450l i teraz juz widze ze jest to o wiele za malo. Przez ten miesiac regularnie odkladalam do niego odpadki domowe plus chwasty z ogrodka, trawa jest tuz przed pierwszym koszeniem bo mam nowozalozony trawnik, a kompostownik jest juz pelny w polowie.

  11. #291
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar dominikams
    Zarejestrowany
    Mar 2005
    Posty
    3.415
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    197

    Domyślnie

    Myślę, że pod lepiej, zwłaszcza, że i tak bedziesz grzebać w ziemi
    ja na wierzch kompost bedę dawała tylko tam, gdzie nie można go dać na dół, czyli w przypadku rosnących już docelowo roślin. Przy sadzeniu beda mieszać z ziemią.

    Idę zaraz pogrzebać w kompostowniku - popodglądam dżdżownice

  12. #292

    Domyślnie

    Słuchajcie, a mam takie pytanie do szczęśliwych hodowców sfor ślimaków w kompostowniku - bo ja tak mam, jako ze na Podkarpaciu leje od tygodnia, to krajobraz mam taki, że

    Gdzieś czytałam, że na takich terenach jak nasze nie warto w ogóle się bawić w kompostowniki, bo są wylęgarnią ślimaków... z drugiej strony dookoła nic tylko wylęgarnie ślimaków, jak okiem sięgnąć, to ten mój kompost chyba nie zrobi za dużej róznicy?
    Nie dotykaj, nie zasłaniaj
    nie pij, nie pal, nie nakłaniaj
    nie dopuszczaj się mordobić
    no to co tu, kurka, robić?

  13. #293
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar dominikams
    Zarejestrowany
    Mar 2005
    Posty
    3.415
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    197

    Domyślnie

    Może obok kompostownika jakąś trutkę na ślimaki?

  14. #294

    Domyślnie

    Cytat Napisał SzipBudowniczy
    czy do kompostownika dodajecie rowniez produkty domowe typu resztki chleba?
    Kompostownik wlasny kupilam okolo miesiaca temu-pojemnosc 450l i teraz juz widze ze jest to o wiele za malo. Przez ten miesiac regularnie odkladalam do niego odpadki domowe plus chwasty z ogrodka, trawa jest tuz przed pierwszym koszeniem bo mam nowozalozony trawnik, a kompostownik jest juz pelny w polowie.
    dodaję, owszem, łupiny warzyw, resztki chleba, skorupki jajek, zużyte herbaty (torebki ekspresowe ) itp.

    Też mam wielki kompostownik, i cały zapchany juz, a cała jesień zielonych odpadków z ogrodu - chyba będę musiała drugi nabyć. Dlatego myślę sobie, żeby gdzieś pod koniec sierpnia wyjąć ze spodu trochę kompostu dla cebulowych.

    Przydałoby się sito - ktoś z was ma? jakie polecacie?

  15. #295
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar dominikams
    Zarejestrowany
    Mar 2005
    Posty
    3.415
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    197

    Domyślnie

    A ja na wiosnę robię drugi

  16. #296

    Domyślnie

    Cytat Napisał dominikams
    Może obok kompostownika jakąś trutkę na ślimaki?
    Ja tak zrobiłam, wzięłam plastikowy duży pojemnik, wsypałam trutkę, wkopałąm w kompost, ale one są ilościowo nie do przerobienia Jak jeden zdechnie to trzydziestu przychodzi na stypę. Koszmar.
    Nie dotykaj, nie zasłaniaj
    nie pij, nie pal, nie nakłaniaj
    nie dopuszczaj się mordobić
    no to co tu, kurka, robić?

  17. #297
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Yeti
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    2.620
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    ...przed desantem z powietrza nie ochroni , ale może wokół kompostownika zrób "pas ziemi niczyjej" wysypany np. trocinami - podobno te potwory tego nie lubią (ułożoną pryzmę też można by obsypać)
    ...albo daj ogłoszenie w prasie francuskiej...

  18. #298

    Domyślnie

    Cytat Napisał SzipBudowniczy
    Moj Dziadek od lat prowadzi kompostownik. Wrzuca tam (...) jablka gdy juz na drzewie splesnieja i inne owoce. Kompost nie smierdzi, tworzy sie taka warstwa jakby prochnicy-ziemi.
    Właśnie, mam pytanie do innych forumowiczów - czy daje ktoś jabłka itp., ja mam dużo spadów w tym roku i zastanawiam się czy mój kompost nie zacznie gnić od tych jabłek? Kompost właśnie zakładam, będzie tam głównie siano ze ściętej trawy. Dodanie jabłek ubogaciłoby go trochę. Aha, no i założyłem go pod krzakami dzikiego bzu - wyczytałem na innym forum że dziki bez jest the best dla kompostu.

    pozdrawiam wszystkich

  19. #299

    Domyślnie

    Przyjaciele! Bracia i Siostry Kompostujące! Mam mysz(y?) w kompostowniku, co teraz, co teraz?

    Smoq, ja jabłka nie mam ani jednego jeszcze, za to zapodałam na pryzmę pomidory, które zbyt mocno dojrzały. Zresztą, czego ja tam nie zapodałam

  20. #300

    Domyślnie

    Cytat Napisał Capricorn
    Przyjaciele! Bracia i Siostry Kompostujące! Mam mysz(y?) w kompostowniku, co teraz, co teraz?
    Teraz trzeba zainstalować KOTA.

Strona 15 z 29

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony