dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 23 z 29
Pokaż wyniki od 441 do 460 z 576

Temat: kompostownik

  1. #441

    Domyślnie

    Trawę, jak najbardziej. Tylko nie świeżo skoszoną, ale lekko podeschniętą, bo zamiast kompostu zrobi sie kiszonka.

  2. #442

    Domyślnie

    Taka ciekawostka dla tych co się spieszą Kompost w dwa tygodnie :

    http://www.compost-info-guide.com/fastcompost.htm
    http://forum.muratordom.pl/jak-stwor...ia,t180442.htm
    Wszystkie problemy świata można rozwiązać w ogrodzie.

  3. #443
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar sure
    Zarejestrowany
    Nov 2007
    Posty
    8.500
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    499

    Domyślnie

    Mam pytanie, czy w kompostowniku tego typu:

    jest jakaś pokrywa (widziałam podobne w LM). Jeśli nie, czy jest konieczne dorobienie jej? O ile wiem, kompost nie powinien być zbyt mokry, żeby nie zaczął gnić, co z zalewaniem przez deszcz?
    pozdrawiam, Agata
    k
    d

  4. #444
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar pablitoo
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    z południa ...
    Posty
    5.603

    Domyślnie

    Cytat Napisał dandi3 Zobacz post
    dzis nabyłem to cudo:



    ponoc nawet suche gałęzie zamienia w próchno... zobaczymy.


    PS: z informacji na pudełku wynika, że trawe mozna smiało kompostować w połączeniu z innymi odpadami roslinnymi
    Nie oczekuj cudów - używałem tego preparatu cały zeszły rok - kompostowałem przede wszystkim trawę - ale przekładałem ją gałązkami , odpadkami bio , ziemią i nawozem azotowym - jak piszą w poradnikach - raz na jakiś czas przemieszywałem zawartość kompostownika / plastikowy około 900l / ... - w tym roku na wiosnę / po roku kompostowania / otwarłem zbiornik i wybrałem część urobku - z kompostem nie miało to nic wspólnego - śmierdząca i nadgniła kiszonka
    --
    Pozdrawiam

  5. #445
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    sure - nie potrzeba przykrywy

  6. #446

    Domyślnie Kompostownik

    Teścia.
    Nie drewniany, nie plastikowy, tylko cukiniowy ;-D Jest eko i super się prezentuje
    Obok stoi moj drewniany, bezproduktywny, w którym nawet kompost słabo się robi ;-(



    Cukinie juz zbieramy Wczoraj 9 sztuk młodych, takich po 20cm.
    A tak to wyglada pod liścmi:


    polecam niezdecydowanym ;-DDDDD

  7. #447
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar dominikams
    Zarejestrowany
    Mar 2005
    Posty
    3.415
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    197

    Domyślnie

    Imponujące cukinie! Rozumiem, że posadzone na pryźmie kompostowej? Większego pożytku z takiego kompostu już nie będzie, bo dyniowate to lubią jeść, oj lubią No, do poprawiania struktury gleby może się przydać Ile posadziłaś tam roślin? To były sadzonki, czy siane do gruntu - pytam, bo są wyjątkowo szybkie

  8. #448

    Domyślnie

    Cytat Napisał dominikams Zobacz post
    Imponujące cukinie! Rozumiem, że posadzone na pryźmie kompostowej? Większego pożytku z takiego kompostu już nie będzie, bo dyniowate to lubią jeść, oj lubią No, do poprawiania struktury gleby może się przydać Ile posadziłaś tam roślin? To były sadzonki, czy siane do gruntu - pytam, bo są wyjątkowo szybkie
    Teść jest ojcem sukcesu nie ja ;-DDD

    Pryzma, mniej więcej w połowie wysokości zrobiony na całym obwodzie 'tarasik' na nasiona, w środku pryzmy spore wgłębienie, do którego należy wlewać kilka konewek wody celem podlania, na samym dole wokół pryzmy rowek . Nasiona wprost do gruntu czy raczej pryzmy, nie pamiętam kiedy ale dość wcześnie, bo jak u nas już były całkiem spore roślinki, sąsiadka dzwoniła do męża, żeby posiał cukinię. Ile posadzone to nie wiem, rośnie aktualnie 5-6 krzaczkow.

    Co do jakości tak 'przerobionego' kompostu - i tak u nas kompost się jakoś słabo robi, więc żadna strata a cukinię akurat bardzo lubię.
    W przyszłym sezonie mamy zamiar rozszerzyć "produkcję' o kolejną pryzmę ;-DDD Ratatuja jest pycha, placki z cukinii i smażona tyż

  9. #449

    Domyślnie

    ja odnośnie tych ręczniczków kuchennych - przecież to gł. celuloza ??? - nie ? więc chyba się nadają , i jeszcze : czy można na kompost wrzucić proso ? , lepiej napowietrzać wiosną czy teraz przed zimą ? Mój kompost ma już 9 m-cy ale nie dosypywałam prawie wogóle roślin tylko odpady kuchenne i chyba żle robiłam , muszę coś tam dorzucić tylko co?- trawa skoszona już i spalona ( ale wstyd) , mam trochę gnoju - może być ?

  10. #450
    ELITA FORUM (min. 1000)
    ANNNJA

    Zarejestrowany
    Feb 2007
    Posty
    2.075
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    212

    Domyślnie

    gnój do każdego może być, a nie szkoda? nie lepiej podrzucić jesienią od razu pod rośliny- tuż na powierzchni ziemi przykrywając korzenie na zimę?
    choć pewnie w ilościach małych żeby nie przedobrzyć z tym nawożaniem!
    Proszę o komentarze w dzienniku..

  11. #451

    Domyślnie

    Odświezam temat - pytanie do doswiadczonych kompostowców - mam działkę pod dębami i tony suchych dębowych liści w zwiazku z tym. Lada dzień będę grabić. Czy to dawać na kompost, czy lepiej spalić i ten popiół walnąć do kompostownika?

  12. #452
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    magnolia

    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    1.464

    Domyślnie

    dębowe liście bardzo długo się rozkładają. Ja bym paliła, a popiół lepiej prosto na grządki, czy na trawnik. Popiół jest antyseptyczny, więc na kompost się nadaje, ale na jakiś czas spowolni procesy rozkładu w kompoście. A trawnik odkwasi i nawiezie. Tylko nie dawaj pod gatunki kwaśnolubne-np. rododendrony, borówki, wrzosy, hortensje...
    REKLAMA

  13. #453

    Domyślnie

    Może tu znajdę odpowiedź czy popiół z węgla brunatnego nadaje się na grządki, podobnie jak z drewna, zamierzam kupić do opalania domu.

  14. #454

    Domyślnie

    voldert, wszędzie czytałam, że jak popiół, to tylko z drewna.

    magnolia - dziękuję za odpowiedź. A dlaczego popiół odkwasi glebę? Chciałabym zrozumiec to od strony chemicznej.

  15. #455
    Konto usunięte_12*
    Guest
    Konto usunięte_12*

    Domyślnie

    Cytat Napisał Saskja Zobacz post
    voldert, wszędzie czytałam, że jak popiół, to tylko z drewna.

    magnolia - dziękuję za odpowiedź. A dlaczego popiół odkwasi glebę? Chciałabym zrozumiec to od strony chemicznej.
    Czytałem w którymś numerze "Muratora", ze poiół z drzew liściastych ma odczyn zasadowy. To by znaczyło, że odkwasza glebę.
    Wypróbowałem go jako nawóz w moim ogródku (wypalałem wykopane korzenie i gałęzie ze starych owocowych drzewek). Po dwóch latach moje porzeczki owocowały rewelacyjnie (b. duże owoce!).
    Pozdrawiam

  16. #456

    Domyślnie Jak duży kompostownik? Poradźcie!

    Witam
    Proszę Was o radę co do pojemności kompostownika: planuję dwa, jeden do pełna na jeden sezon, potem drugi, w międzyczasie opróżnianie tego pierwszego. Mam około 18 arów trawnika + trochę liści z drzew. Po prostu nie potrafię sobie wyobrazić jak dużego potrzebuję.
    Pozdrawiam

  17. #457
    Lider FORUM (min. 2800)
    Renia

    Zarejestrowany
    Sep 2003
    Posty
    2.938
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    160

    Domyślnie

    Podciągam temat
    ja też mam wybrać wielkość kompostownika - na około 6 arów zieloności.
    życie jest zdecydowanie za krótkie...
    i beznadziejne bez kota w domu !

    Dziennik
    Komentarze

  18. #458
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    tadziop

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    52-116
    Posty
    31

    Domyślnie


    Mam ok. 8 arów ogrodu. Zbudowałem kompostownik 3-komorowy. Całość stoi na ośmiu ocynkowanych kotwach ogrodowych wbitych wprost w ziemię. Szkielet z kantówki 9x9 cm, ścianki z desek 27 mm,prowadnice z ceowników stalowych. Każda ze ścianek jest szybko rozbieralna. Komora pierwszego roku ma ok. 2 m3, drugiego ok. 1,5 m3, trzeciego - ok. 1 m3. Po rozebraniu ścianki można wjechać taczką. Kompostuję wszystko co gnije : trawę, darń, niedojrzałe chwasty, pocięte gałęzie, odpadki kuchenne, używane ręczniki papierowe, popiół z kominka, nawet śmieci z worka odkurzacza. Co roku wybieram z 3 komory kubik (ok. 2 ton) wspaniałego nawozu, a potem przerzucam 2 do 3,1 do 2. Szkielet i ścianki są mocno zaimpregnowane. Po 4 latach nie widzę śladów gnicia drewna. Deski posłużą mi spokojnie do 10 lat, później łatwo wymienię je na nowe. Konstrukcja jest mocna, kompost nie wypycha desek mimo, że przy przerzucaniu łażę po całości. Dodatkowo, jest to ulubiona ambona myśliwska dla kota. Upolował stamtąd niejednego ptaszka, że o myszach nie wspomnę.

  19. #459

    Domyślnie

    około 1000m2 ogrodu
    mam kompost dwukomorowy, szeroki długi i głęboki na wielkość palety- z nich zrobiony

    po koszeniu trawy czasem jest niezły stos, ale opada,

    nam w zupełnosci wystarcza, na trawę, popiół z kominka i odpady z ogródka i domu

  20. #460

    Angry

    Cytat Napisał tadziop Zobacz post

    Konstrukcja jest mocna, kompost nie wypycha desek mimo, że przy przerzucaniu łażę po całości. Dodatkowo, jest to ulubiona ambona myśliwska dla kota. Upolował stamtąd niejednego ptaszka, że o myszach nie wspomnę.
    Nie dziaduj , karm kota i załóż mu dzwonek na szyję żeby nie polował na ptaki.

Strona 23 z 29

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony