dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 29
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 576

Temat: kompostownik

  1. #41
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY OGRODNIK - DORADCA!
    Wciornastek

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    2.905

    Domyślnie

    Cytat Napisał NOTO
    Cytat Napisał marpot
    Czy do kompostownika mozna wyrzucac cebulki kwiatowe? Przegnije to? Czy od czasu do czasu mozna podlac taki kompost wapnem budowlanym rozpuszczym w wodzie? Co myslicie?
    W jakim celu to wapno ?
    I do tego budowlane.
    W kompoście wcześnie czy później wszystko przegnije. Co do wapna budowlanego to ostrzożnie. Jest to często popełniany błąd ogrodników, którzy wapnują nim ziemię a potem dziwią się, że nic nie rośnie. Oczywiście jeśli po budowie zostało trochę to można ostrzożnie dawkować zamiast dolomitu.
    Noto wapno dolomitowe dodaje się do kompostu aby utrzymać odpowiedni odczyn (mikroorganizmy), i aby gnicie miało bardziej tlenowy przebieg.

  2. #42

    Domyślnie

    No i wszystko jasne. Posty od Wciorniastka bardzo sobie cenie...

  3. #43
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... ŻĄDŁO FORUM Avatar JoShi
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    9.894
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    184

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wciornastek
    Noto wapno dolomitowe dodaje się do kompostu aby utrzymać odpowiedni odczyn (mikroorganizmy), i aby gnicie miało bardziej tlenowy przebieg.
    No to jeszcze powiec czym sie to wapno rozni od budowlanego ?

  4. #44
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY OGRODNIK - DORADCA!
    Wciornastek

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    2.905

    Domyślnie

    Cytat Napisał JoShi
    Cytat Napisał Wciornastek
    Noto wapno dolomitowe dodaje się do kompostu aby utrzymać odpowiedni odczyn (mikroorganizmy), i aby gnicie miało bardziej tlenowy przebieg.
    No to jeszcze powiec czym sie to wapno rozni od budowlanego ?
    Mogę się mylić ale mnie uczyli, że wapno budowlane to forma wodorotlenkowa a nawozowe to węglanowa. Forma wodorotlenkowa jest dużo bardziej aktywna chemicznie w stosunku do węglanowej. Reakcja jest taka, że w miescje wielu dostępnych dla roślin składników wchodzi Ca i w rezultacie jedzonko dla roślin jest spłukane i niedostępne dla roślin.

  5. #45

    Domyślnie Re: Kompostownik

    Czy skrzypy (chwasty) też wrzucacie do kompostownika ?
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  6. #46
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY OGRODNIK - DORADCA!
    Wciornastek

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    2.905

    Domyślnie Re: Kompostownik

    Cytat Napisał NOTO
    Czy skrzypy (chwasty) też wrzucacie do kompostownika ?
    Czemu nie, ale trzeba z nimi postępować tak jak z innymi chwastami wieloletnimi. NOTO prawdopodobnie chodzi Tobie o kryształy szczawianów w skrzypie - nie martw tym nic - w szczawiu, rabarbarze czy szparagach są podobne związki chemiczne.

  7. #47

    Domyślnie

    A co robicie pózniej z ta trawą i resztkami z kompostownika ?? Przeciez predzej czy pozniej trzeba to wyrzucic ???

  8. #48
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY OGRODNIK - DORADCA!
    Wciornastek

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    2.905

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jacek33
    A co robicie pózniej z ta trawą i resztkami z kompostownika ?? Przeciez predzej czy pozniej trzeba to wyrzucic ???
    Toż to złoto - zakop to jesienią w ziemi i masz super nawożenie.

  9. #49

    Domyślnie

    Dzieki Wciornastek, jest tylko jeden problem .... nie mam ogrodka warzywnego czy czegos podobnego, tylko sama trawa, wiec gdybym chciał to zakopac to musiałbym skopac kawałek trawnika. Zastanawiam się co ludzie, ktorzy maja podobną sytuacje z tym robią.

  10. #50
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... ŻĄDŁO FORUM Avatar JoShi
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    9.894
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    184

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jacek33
    Zastanawiam się co ludzie, ktorzy maja podobną sytuacje z tym robią.
    Rozsypuja cienka warstewka na trawniku ?

  11. #51
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar rafałek
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    6.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    179

    Domyślnie

    A czy ktoś z Was dodaje nawozu azotowego do kompostu. Z tego co pamiętam jest to zalecane.

  12. #52
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... ŻĄDŁO FORUM Avatar JoShi
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    9.894
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    184

    Domyślnie

    Cytat Napisał rafałek
    A czy ktoś z Was dodaje nawozu azotowego do kompostu. Z tego co pamiętam jest to zalecane.
    Z tego co mi gdziec tam brzeczy kolo ucha to chyba tylko jak sie robi kompost z przewaga trawy. Niech mnie ktos sprostuje jesli cos namotalam.

  13. #53
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY OGRODNIK - DORADCA!
    Wciornastek

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    2.905

    Domyślnie

    Racja gdy dużo trawy i innych rzeczy które zawierajš sporo węgla jak słoma czy np patyki. Przypominam również że warto czsami dosypać trochę dolomitu lub innego wapna ogrodniczego

  14. #54

    Domyślnie

    Widziałem w czerwcowym Muratorze prawidlowo wygladajacy kompost - wyglądał jak "czarny kawior". Pamietam z przeszłości kompostowniki u moich rodziców, ale nigdy nie wygladało to jak na zdjęciu. Rozumiem, że w artykule jest przedstawiony pewien wzorzec do ktorego powinno sie rownac, ale jestem ciekaw czy komus z Forumowiczów udalo się kiedys uzyskac taki wlasnie efekt ....

  15. #55
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY OGRODNIK - DORADCA!
    Wciornastek

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    2.905

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jacek33
    Widziałem w czerwcowym Muratorze prawidlowo wygladajacy kompost - wyglądał jak "czarny kawior". Pamietam z przeszłości kompostowniki u moich rodziców, ale nigdy nie wygladało to jak na zdjęciu. Rozumiem, że w artykule jest przedstawiony pewien wzorzec do ktorego powinno sie rownac, ale jestem ciekaw czy komus z Forumowiczów udalo się kiedys uzyskac taki wlasnie efekt ....
    Od dziciństwa innego nie pamiętam. Był na ogrodzie dziadków, jest u rodziców jest u mnie. To tylko kwestia czasu i właœciwej gospodarki kompostem. Absolutnie nic trudnego. To się robi samo. I jeszcze jedno kompost powinien być całkiem spory i powinniœmy pamiętać, że wierzchnie warstwy sš mniej rozłożone i trzeba je zdjšć przed wykopywaniem kompostu.[/list]

  16. #56

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wciornastek
    Cytat Napisał Jacek33
    Widziałem w czerwcowym Muratorze prawidlowo wygladajacy kompost - wyglądał jak "czarny kawior". Pamietam z przeszłości kompostowniki u moich rodziców, ale nigdy nie wygladało to jak na zdjęciu. Rozumiem, że w artykule jest przedstawiony pewien wzorzec do ktorego powinno sie rownac, ale jestem ciekaw czy komus z Forumowiczów udalo się kiedys uzyskac taki wlasnie efekt ....
    Od dziciństwa innego nie pamiętam. Był na ogrodzie dziadków, jest u rodziców jest u mnie. To tylko kwestia czasu i właœciwej gospodarki kompostem. Absolutnie nic trudnego. To się robi samo. I jeszcze jedno kompost powinien być całkiem spory i powinniœmy pamiętać, że wierzchnie warstwy sš mniej rozłożone i trzeba je zdjšć przed wykopywaniem kompostu.[/list]
    Tak ... ale wiekszość zaczyna tak jak ja czyli:
    maja sporo trawy, kupuja drewniany kompostownik, czasami jakieś specyfiki do szybszego kompostowania , a potem okazuje się że kompost nalezy przerzucić (odwrócić) a nie ma gdzie, należy czasami podlewać (a system automatycznego nawadniania tego nie przewiduje), wszystko dzieje się za wolno itp.

    Do tego potrzeba sporo cierpliwości ...
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  17. #57
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysiekS
    Zarejestrowany
    Feb 2002
    Posty
    1.115

    Domyślnie

    Od wiosny 2004r. mam drewniany kompostownik o wymiarach 1,5*1,5*1,5 m.

    Wrzucam do niego wszystkie resztki organiczne oraz chwasty, drobne gałezie, itp. co sie moze rozlozyc. Jeden raz kupilem ten specyfik - przyspieszacz, ale nie zauwazylem jakiegos specjalnego dzialania, natura sam sobie radzi z rozkladem roslin.

    W kazdym razie posiadanie kompostownika i segregacja odpadow powoduje, że nie mam kubla na odpady komunalne lecz taki maly lazienkowy kubelek. Kubeł mam na odpadki do kompostownika, a kompostem nawożę działkę.
    Budownictwo to moja pasja

  18. #58

    Domyślnie

    U mnie w kompostowniku przybywa i przybywa (najwiecej trawy), ale i tez osiada, co mnie cieszy, bo sie zaczalem obawiac ze w koncu zabraknie miejsca. Kompostownik powstal w zeszlym roku i zastanawiam sie jak dlugo jeszcze ma sie przerabiac. Nie przekladam kompostu, bo mysle ze sam sie przerobi bez mieszania. Wyczytalem w jednej gazetce ogrodniczej, ze mozna narwac pokrzywy i zrobic z tego gnojowke i zalac kompost, co "przyspiesza procesy rozkładu kompostowanych roślin". Niech ktos mi powie ile na beczke 200 litrow narwac tej pokrzywy i ile ma to stac, zeby bylo juz gotowe do zalania. No i jak dlugo roslinki sie przegryzaja zeby mozna bylo to juz zaczac rozsypywac na trawe, bo gdzi eindziej to nie mam, a wiem ze takie rozsypywanie daje trawce super odzywki i podobno chwasty tak nie rosna w tej trawie (czy to prawda?)

  19. #59
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY OGRODNIK - DORADCA!
    Wciornastek

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    2.905

    Domyślnie

    Cytat Napisał marpot
    U mnie w kompostowniku przybywa i przybywa (najwiecej trawy), ale i tez osiada, co mnie cieszy, bo sie zaczalem obawiac ze w koncu zabraknie miejsca. Kompostownik powstal w zeszlym roku i zastanawiam sie jak dlugo jeszcze ma sie przerabiac. Nie przekladam kompostu, bo mysle ze sam sie przerobi bez mieszania. Wyczytalem w jednej gazetce ogrodniczej, ze mozna narwac pokrzywy i zrobic z tego gnojowke i zalac kompost, co "przyspiesza procesy rozkładu kompostowanych roślin". Niech ktos mi powie ile na beczke 200 litrow narwac tej pokrzywy i ile ma to stac, zeby bylo juz gotowe do zalania. No i jak dlugo roslinki sie przegryzaja zeby mozna bylo to juz zaczac rozsypywac na trawe, bo gdzi eindziej to nie mam, a wiem ze takie rozsypywanie daje trawce super odzywki i podobno chwasty tak nie rosna w tej trawie (czy to prawda?)
    Co do pokrzyw nie wiem ile ale chodzi o to by nahodować sobie gnilnych mikroorganizmów. Dodatkowo pokrzywy chłonš bardzo dużo azotu który w procesach fermentacyjnych jest uwalniany i jest łatwiej dostępny dla roœlin. Co do właœciwioœci hamujšcych rozwój lub kiełkowanie chwastów to nie wiem może bajka. Ale z drugie strony taki roztwór strasznie capi.[/list]

  20. #60

    Domyślnie

    Ostatnio w jakimś programie pokazyali gnojówke z pokrzywy - wystarczy tydzień i nieżle zaczyna capić. Prowadząca robiła to w słoiku po ogórkach - jakieś 2 litry - podobno wyhodzi mocny rozwtór .... rośliny podlewa sie 1:20.
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

Strona 3 z 29

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony