dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 29
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 576

Temat: kompostownik

  1. #61

    Domyślnie

    na moim kompostowniku zatrudniłam dżdżownice kalifornijskie, które swietnie radza sobie ze wszelkimi "paskudztwami" a poza tym przyspieszaja proces kompostowania o wiele szybciej niz wszystkie te sklepowe preparaty, na zime tez ich nie wyciagam bo niby jak to zrobic?? ale dodatkowo przykrywam kompost i od dwoch lat nic zlego sie nie dzieje z nimi przeciwnie mnoza sie jak szalone a ja mam wiecznie jakis wedkarzy na dzialce

    a w ogóle to witam serdecznie tak jakos wyszlo ze to moj pierwszy post, do tej pory tylko podglądałam

  2. #62
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    manykes

    Zarejestrowany
    Jun 2005
    Posty
    747
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    ja do kompostownika wrzucam wszystko tzn.liście,trawę,owoce,resztki ze stołu,kolki sosnowe i mam piękny czarnoziem............

  3. #63

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jacek33
    Widziałem w czerwcowym Muratorze prawidlowo wygladajacy kompost - wyglądał jak "czarny kawior". Pamietam z przeszłości kompostowniki u moich rodziców, ale nigdy nie wygladało to jak na zdjęciu. Rozumiem, że w artykule jest przedstawiony pewien wzorzec do ktorego powinno sie rownac, ale jestem ciekaw czy komus z Forumowiczów udalo się kiedys uzyskac taki wlasnie efekt ....
    Kompost nie zawsze będzie barwy czarnej. Mimo, iż jest słusznie nazywany czarnym złoto - z naciskiem na wartość dla ogrodu a nie na kolor. Wpływ mają tu w dużej mierze składniki biomasy. Spójrz np. na próchnicę leśną (to też jest kompost), bliżej jej do brązu niż czerni.

    Pozdrawiam
    Chajd
    Kompostowniki.pl - internetowy sklep ogrodniczy

  4. #64

    Domyślnie Re: Kompostownik - biały nalot.

    Cytat Napisał NOTO
    Witam,
    Założyłem kompostownik - taki z desek drewnianych. Co 10 cm trawy sypałem preparat do kompostowania z praktikera.
    Ostatnio po rozgarnięciu zobaczyłem sporo mrówek i biały nalot za żdzbłach trawy - to pleśn ? Czy to dobrze ?
    W srodku kompostownika jest ciepło.
    Witam
    Biały nalot na skozonej trawie to dobra oznaka. Rozkład tak często przebiega.

    Co do mrówek to jest to dość częste zjawisko w kompostownikach.
    Mają tam ciepło w miarę sucho oraz doskonałą strukturę do budowania gniazda.

    Więcej informacji na mojej stronie www.kompostowniki.pl
    Pozdrawiam
    Chajd
    Kompostowniki.pl - internetowy sklep ogrodniczy

  5. #65

    Domyślnie kompostownik

    W marketach są dostępne kompostowniki z PCV o różnych pojemnościach. Czy ktoś z Was użytkuje taki i jak dobrać objętość do powierzchni działki aby pomieścił trawę z koszenia i ew. liście itp.
    Kompletnie nie mam pojęcia jak długo w takim kompostowniku zalega skoszona trawa zanim będzie ją można wykorzystać jako kompost.

  6. #66
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    gaga2

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    1.377
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Też jestem ciekawa Waszych odpowiedzi.
    Sama mam taki plastikowy termokompostownik od roku. Największy jaki był. Sypałam tam: odpadki z kuchni, wypielone rośliny (bez kwiatów i nasion), no i tę nieszczęsną trawę. Do tego jakiejś środki na przyspieszanie kompostu, trochę wapna, resztki nawozu..... no i efekt jest dość mizerny. Są całe połacie zgniłej, zapleśniałej trawy, a to co wydobywam z kompostownika (nota bene jest to dośc trudne wyciąganie od spodu przez wąski otwór) jest dalekie od tego, o czym pisała kiedyś Wciornastek. Nie bardzo też potrafię przerzucać kompost w takim pudle, bo ma wysokie ścianki i jest wąskie... ja nie mam szans....
    Póki co w tym roku trawę zbieram do worków na śmieci i porzuciłam myśl o jej kompostowaniu i czekam, aż to co jest w kompostowniku przerobi się na coś lepszego...
    pozdrawiam,
    gaga2

  7. #67

    Domyślnie KOMPOSTOWNIK

    To ja. Szalona, nawiedzona baba!!!
    Mam dość dużą działkę /4300m2/. Tak teraz sobie myślę co na niej zrobić.
    1. Oczyszczalnia drenażowa
    2. Domek
    3. Porządny sad + ogródek
    4. I wymyślony kompostownik.
    Powiecie że baba zwariowała. Już się tłumaczę. Mam dwójkę dzieci alergików, tylko że młodszy jest uczulony na prawie wszystko. Dlatego chcemy się budować z "dala" od miasta. Nie chcę żeby moje bąble wcinały wszystko co jest naszprycowane chemią - dlatego ogródek i sad. Pod względem ekonomicznym zrobimy oczyszczalnię, tylko pomyślałam o śmieciach, po co wyrzucać resztki /obierki z ziemniaków, itp/, czy palić liście jak mogę zrobić sobie do ogródka naturalny nawóz. Muszę to wszystko zaplanować przed budową, gdzi co ma być.
    Ciekawe czy ktoś z was robił kompostownik. Z tego co usłyszałam wystarczy wykopać dziure w ziemi i wszystko tam wrzucać. A nie lepiej jakiś wyłożony czymś.
    Sama myślę o ekologi tylko bez przesady- to napisałam żeby ktoś nie posądził mnie o barbarzyństwo
    Wszystkich pozdrawiam i czekam na odpowiedzi.

  8. #68

    Domyślnie

    A wystarczy kliknąć na jakąś wyszukiwarkę np Google i się ma:http://www.ogrody.cvd.pl/pliki/kompost.html
    I kompostować ale nie w dole!!!!!

  9. #69

    Domyślnie

    Albo kup gotowy (szczelny z klapą) albo zrób np z desek tylko broń boże nie wkopuj teko w ziemie bo kto to później będzie wyciągał? A poza tym przy kompostowniku "otwartym" najlepiej go co jakiś czas przekopać wtedy lepiej pracuje. Najlepiej mieć jeden duży przedzielony na pół wtedy co jakiś czas (2-3 m-ce) przerzucasz z jednej komory do drugiej. Nie trzeba robić dna, wtedy kompostownik dobrze "trzyma" wodę i w koło można obsadzić roślinki które będą miały super warunki i przy okazji dobrze maskują. Pomyśl o deskach z plasyku bo drewno pada po 2-3latach.[/img]

  10. #70

    Domyślnie

    Skoro Twoje dzieci sa alegrikami to przeprowadzka na wies moze byc dla nich tragiczna - nigdzie nie ma tylu alergenow, co na wsi...
    Pozdrawiam serdecznie
    Andrzej

  11. #71

    Domyślnie

    gaga2 tego się właśnie obawiałem, że te kompostowniki to dobrze kompostuja tylko w opisach reklamowych.
    Może jeszcze się ktoś wypowie na podstawie swoich doświadczeń.

  12. #72

    Domyślnie

    Właśnie ze względu na dzieci muszę się wyprowadzić z łodzi. Duża część uczuleń jest na łódzkie powietrze nie na pyłki których jest ogrom na wsi. Generalnie nie wyprowadzamy się na samą wieś tylko do aleksandrowa łódzkiego. To jest małe spokojne miasteczko.
    Tak jak mi podpowiedzieliście zrobię kompostownik na powierzchni ziemi. Taki miałam pomysł, a wy go poparliście.
    Dziękuję i Pozdrawiam.

  13. #73

    Domyślnie

    nie mam doświadczenia praktycznego z kompostownikami ale z tego co mi wiadomo 10 centymetrową warstwę "odpadów zielonych" należy przekładać cieknką warstwą ziemi ogrodowej...to taka moja mała rada

  14. #74
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    gaga2

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    1.377
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Master of Art.
    Nie wiem, dlaczego się rumienisz.
    Każda rada jest cenna.
    Mam świadomość, że moja wiedza jest znikoma i miałam nadzieję, że ktoś tu podpowie, jak korzystać prawidłowo z takiego kompostownika.
    Pozdrawiam,
    gaga2

  15. #75

    Domyślnie

    my mamy drewniany kompostownik(zrobiony przez mężusia ) póki co nic się z niego nie wydobywa...ale tez i nie widac efektu
    W działkowcu wyczytałam że warstwy trawy czy innych odpadów(obierki po ziemniakach, jabłkach) należy przysypywac ziemią
    Życie jest piękne, jeśli żyć się umie.

  16. #76

    Domyślnie

    Sprawuje opiekę nad 3 działkami. Jeden to ogród w POD tam wywoże swoje odpady z kuchni od wielu już lat.. Moj kompstownik w tym ogrodzie to niewielki dołek kopany w każdym roku pod innym drzewkiem . Tam wysypuje odpady i przykrywam skoszoną trawą ,żeby nie śmierdziało. Po roku kompstownik" przenoszę "w inne miejsce ,a zawartość kompstownikow z poprzednich lat wydobywam gdy chce użyźnić jakiś fragment ogrodu. Po dwu latach w kompstowniku dołku praktycznie wszystko jest juz przerobione widać tylko skorupki od jaj i fragmenty kości - trzeba by je zemleć żeby stworzyć nawóz , ale chyba szkoda zachodu i tak nie przeszkadzają . W sumie jest to bardzo tani wydajny i estetyczny sposób . Wystarczą 3 dolłki w jeden wsypujemy, drugi sam przerabia zawartość przykryty sianem, a trzeci jest taka kopalnią odkrywkową kompostu.
    Na drugiej działce jest to ogród dekoracyjny nie warzywny rolę kompostowników , głownie do ściętej trawy pełnią kilkunastoletnie świerki, są bardzo rozłożyste od samego dołu i skoszonątrawę upycham pd gałęzie świerka. Mozna powiedzieć ,że trawa ze 100 m2 spokojnie wchodzi pod jednego świerka. Trawa po zimie sama gdzieś znika ,a świerk ma się bardzo dobrze. Na trzeciej działce , gdzie własnie się buduję i gdzie jest kompletny nieużytek oraz trudne warunki skarpa od strony południowej na nieurodzajnej glebie tak ,że wszystko wysycha, rozpoczołem eksperyment, uzdatniania gleby dla celów ogrodniczych, przykrywając fragment duzym arkuszem zbędnej blachy. Część obierek z kuchni i trochę skoszonej trawy trafiło pod tą blachę, gdzie dosłownie gotuje się na słońcu w dzień , ale wieczorem podnosząc blachę widzę czasami ukryte jaszczurki. Blacha wypala również pierwotną roślinność tak ,że za miesiać całośc przekopie ,a blachę przeniosę obok zdobywając metr po metrze użyźnioną tym sposobem glebę. Aha z tego co wiem do kompostownika dobrze jest dosypać troszeczkę azotu np azofoskę lub siarczan amonu , szybciej się dzieki temu rozkłada zawartość bogtata w węgiel.

  17. #77

    Domyślnie

    Witam,
    Ja mam kompostownik kupiony w markecie,drewniany z desek takich skladanych na zakladke wymiar 1 x 1 x 1m i od 3 lat nie wywoze zadnej trawy w workach i nic nie wywoze z kompostownika,poprostu nic nie robie,wsypuje skoszona trawe i dociskam z gory...obok dosc szybko choinka rosnie?
    powierzchnia trawnikow ok 400m2... kosze min 1 raz w tygodniu...

  18. #78

    Domyślnie

    Cytat Napisał MAREK S
    Witam,
    Ja mam kompostownik kupiony w markecie,drewniany z desek takich skladanych na zakladke wymiar 1 x 1 x 1m i od 3 lat nie wywoze zadnej trawy w workach i nic nie wywoze z kompostownika,poprostu nic nie robie,wsypuje skoszona trawe i dociskam z gory...obok dosc szybko choinka rosnie?
    powierzchnia trawnikow ok 400m2... kosze min 1 raz w tygodniu...
    To było to czego szukałem.
    Marku możesz dokładniej opisać ten kompostownik i Twoje z nim działania. Jezeli prościej sie nie da, w stosunku do tego co juz napisałeś.
    Ale np. czy ten kompostownik ma dno, czym go dociskasz (tzn jakieś wieko)? Jaki jest stan tych deseki i czy były czymś impregonowane? Czy między deskami są szpary dopowietrzające całość. Czy sypiesz tylko trawę? Jak to się dzieje, że nic nie wyjmujesz skoro co tydzień wkładasz skoszoną trawę? Czy nie ma much, meszek które miałyby związek z kompostownikiem? Co z dodatkowymi atrakcjami typu niepożądane zapachy (tego najbardziej się obawiam)?
    Mam małą działkę i miejsce na kompostownik w okolicy ogrodzenia, za którym sąsiad akurat ma najbardziej reprezentacyjną część ogrodu z tarasem, na którym przyjmuje gości, więc nie chciałbym być uciążliwy dla niego budując w tym miejscu kompostownik.
    Dzięki za odpowiedzi.

  19. #79

    Domyślnie

    Witam,
    Juz mowie
    Kupilem taki prosty chyba w OBI z desek chyba sosnowych zaimpregnowanych,sam pozniej jakims drewnochronem pociagnalem.
    Scianki maja szczeliny tzn mocowane sa na zakladke takie wciecia,
    nie ma dna.Co rok dosypuje jakies badziewe na fermentacje do kompostownika kupione w markecie.Po wsypaniu trawy,rozkladam ja na rowno pozniej przykrywam pokrywa, ktora musi wejsc w swiatlo kompostownika i musi rowno dociskac trawe pamietaj.
    Acha pokrywe zrobilem dosyc ciezka,tak zeby miala spory ciezar dosciskowy.
    Coz zapach czasem jakis tam jest ale nie az tak straszny...
    Ja robie tak a ktos moze Ci tez cos podpowie...

  20. #80

    Domyślnie

    Dzięki, a możesz podać co to za badziewie?

Strona 4 z 29

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony