dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Radiowiec

    Zarejestrowany
    Dec 2008
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    86-031
    Dzielnica
    Osielsko
    Posty
    208
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie Zaczynamy sezon grzewczy - ja debiutuję w roli palacza:)

    Witajcie! Przed nami pierwsza zima w nowym domu. Piec węglowy, 20Kw z automatyką. Przepalam w nim w zasadzie od dwóch miesięcy, bo suszymy chałupkę jeszcze, ale wszystkie moje działania są na zasadzie prób i błędów. Nikt w rodzinie nie pali w piecu, nie ma takiego doświadczenia, dlatego nie mam od kogo się tej sztuki nauczyć. Może dla niektórych to troche naiwne pytanie, ale jak palić w piecu? Ostatnio zrobiłem próbę i zarzuciłem piec wiadrem węgla granulacji orzech, wytrzymał do rana (10 godzin). Fajnie, ale zastanawiam się, czy nie powinienem mu całkowicie zamnkąć szybra po rozplaleniu. Do tej pory paliłem z lekko rozwartym szybrem - może to błąd i za dużo ciepła ucieka w komin?

    Druga wątpliwość - z waszego doświadczenia - jaką temperaturę trzeba ustawić na piecu, żeby pracował efektywnie? Ja w tej chwili mam 41 stopni i przy rozkręconych grzejnikach w domu jest bardzo ciepło (24 stopnie).

    Mam mały problem z moją instalacją - otóż kupiłem przewymiarowany piec. Ogrzewamy tylko dół (poddasze użytkowe zamknięte schodami drabinowymi), na dole 7 grzejników, jeden potężny w salonie. Problem polega na tym, że właściwie nie mam możliwości sterowania danfosami - są rozkręcone wszędzie na 4-5 stopni, gdy je za mocno skręce we wszystkich pomieszczeniach, piec bardzo szybko podnosi temperaturę i już kilka razy mi się zagrzał. Teraz w obawie przed problemami ustawiłem ochronę kotła na 70 stopni. Da się ten piecyk jakoś oszukać? Chodzi głównie o ekonomiczność - po co buzować na full, skoro już jest bardzo ciepło domu? Myślałem nad zamontowaniem dodatkowego grzejnika w garażu, żeby był dodatkowy odbiór ciepła.

    Ufff, się rozpisałem nieźle, ale zrozumcie - przeprowadzka z bloku do domu to spore wyzwanie, zwłascza zimą.

    Pozdrawiam!
    Blog o praktycznym budownictwie energooszczędnym www.budujcieplej.pl

  2. #2
    M@riusz_Radom
    Guest
    M@riusz_Radom

    Domyślnie

    Podpinam się pod to pytanie bo jestem w temacie ustawiania temperatur zielony jak szczypiorek. Póki co ustawiłem na piecu ( ISOTWIN C25) temperaturę 40oC a grzejniki są rozkręcone na maxa - ale nadal mam wątpliwości.

    Czy według znawców tematu w zakresie doboru instalacji grzewczych powinienem zwiększyć temperaturę na piecu a regulować temperaturę za pomocą regulatora na grzejniku ( nastawy od 1 do 6 ) czy może odpalić grzejniki na full a temperaturę ustawiać na piecu ?

    Pytanie może zabawne - ale mój dylemat autentyczny

    Piecyk oczywiście gazowy.

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.542

    Domyślnie Re: Zaczynamy sezon grzewczy - ja debiutuję w roli palacza:)

    Cytat Napisał Radiowiec
    Witajcie! Przed nami pierwsza zima w nowym domu. Piec węglowy, 20Kw z automatyką. Przepalam w nim w zasadzie od dwóch miesięcy, bo suszymy chałupkę jeszcze, ale wszystkie moje działania są na zasadzie prób i błędów. Nikt w rodzinie nie pali w piecu, nie ma takiego doświadczenia, dlatego nie mam od kogo się tej sztuki nauczyć. Może dla niektórych to troche naiwne pytanie, ale jak palić w piecu? Ostatnio zrobiłem próbę i zarzuciłem piec wiadrem węgla granulacji orzech, wytrzymał do rana (10 godzin). Fajnie, ale zastanawiam się, czy nie powinienem mu całkowicie zamnkąć szybra po rozplaleniu. Do tej pory paliłem z lekko rozwartym szybrem - może to błąd i za dużo ciepła ucieka w komin?

    Druga wątpliwość - z waszego doświadczenia - jaką temperaturę trzeba ustawić na piecu, żeby pracował efektywnie? Ja w tej chwili mam 41 stopni i przy rozkręconych grzejnikach w domu jest bardzo ciepło (24 stopnie).

    Mam mały problem z moją instalacją - otóż kupiłem przewymiarowany piec. Ogrzewamy tylko dół (poddasze użytkowe zamknięte schodami drabinowymi), na dole 7 grzejników, jeden potężny w salonie. Problem polega na tym, że właściwie nie mam możliwości sterowania danfosami - są rozkręcone wszędzie na 4-5 stopni, gdy je za mocno skręce we wszystkich pomieszczeniach, piec bardzo szybko podnosi temperaturę i już kilka razy mi się zagrzał.

    W takiej instalacji zawsze powinien być przynajmniej jeden odbiornik bez termostatu. Jest on w stanie przejąć pewien nadmiar ciepła.


    Teraz w obawie przed problemami ustawiłem ochronę kotła na 70 stopni. Da się ten piecyk jakoś oszukać? Chodzi głównie o ekonomiczność - po co buzować na full, skoro już jest bardzo ciepło domu?

    Myślałem nad zamontowaniem dodatkowego grzejnika w garażu, żeby był dodatkowy odbiór ciepła.

    To rozwiązanie na pewno nie poprawi ekonomiczności.

    Ufff, się rozpisałem nieźle, ale zrozumcie - przeprowadzka z bloku do domu to spore wyzwanie, zwłascza zimą.

    Pozdrawiam!

    Problem prwadopodobnie rozwiąże się zimą, kiedy to odbiór ciepła będzie znacznie większy i stałopalność wyniesie 5, a nie 10h.
    Moja rada jest taka, abyś sprawdził o ile masz przewymiarowany kocioł. Może się okazać, że najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem będzie jego wymiana na mniejszy. Wbrew wielu opiniom uważam, że kocioł na paliwo stałe lepiej jest przewymiarować w rozsądnych granicach, ale jeśli przy niskim poborze gotujesz wodę to coś jest nie tak. Albo zabezpieczenie kotła jest niewystarczające (najlepiej jak przy zbyt wysokiej temp. kocioł zamyka automatycznie dopływ powietrza do paleniska), albo jest sporo za duży.
    Z półśrodków możesz zastosować metodę polegającą na zmniejszeniu komory paleniskowej co spowoduje obniżenie mocy nominalnej kotła, ale i skróci stałopalność. Mniej kaloryczny opał też da podobny efekt.
    Napisz może jaki masz dokładnie kocioł to pewnie ktoś pomoże i napisze jak to zrobić najlepiej.

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Radiowiec

    Zarejestrowany
    Dec 2008
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    86-031
    Dzielnica
    Osielsko
    Posty
    208
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Mam kocioł Elektromet 20Kw na paliwo stałe.
    Blog o praktycznym budownictwie energooszczędnym www.budujcieplej.pl

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.542

    Domyślnie

    Cytat Napisał Radiowiec
    Mam kocioł Elektromet 20Kw na paliwo stałe.

    Czyli ECO KWR? Wg danych producenta to on sam reguluje dopływ powietrza. Który szyber masz na myśli?

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Radiowiec

    Zarejestrowany
    Dec 2008
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    86-031
    Dzielnica
    Osielsko
    Posty
    208
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Tak, reguluje sam za pomocą dmuchawy. Ja mam na myśli szyber od czopucha kominowego, za piecem.
    Blog o praktycznym budownictwie energooszczędnym www.budujcieplej.pl

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.542

    Domyślnie

    Cytat Napisał Radiowiec
    Tak, reguluje sam za pomocą dmuchawy. Ja mam na myśli szyber od czopucha kominowego, za piecem.

    Nie wiem po co ta przegroda regulacyjna (jak ją opisują na schemacie), ale wygląda to mi na ogranicznik ciągu kominowego co przy takim kotle wydaje mi się nie mieć sensu (nie traktuj tego jak aksjomat). Sprawdź może, czy po wyłączeniu sterowania kotłem wygaśnie. Jeśli nie to znaczy, że nie jest szczelny i cały czas dopuszcza powietrze do splania. W opisie producenta znalazłem informację, że po uzyskaniu zadanej temp. wentylator pracuje z wydajnością 5%. Jak dla mnie po przekroczeniu pewnej temp. powinien się całkowicie wyłączyć, ale moze nie znam się wystarczająco. Na pewno nie powinieneś go zamykać bo to grozi śmiercią.

  8. #8

    Domyślnie

    za temp w domu odpowiadają termostaty - głowice na grzejnikach.
    W łazience zostaw bez głowicy - niech nic nie dławi przepływu
    sterownik pieca tak aby sie dobrze paliło
    Ja robiłem jeszcze tak ze jakby sie piec rozbujał zabardzo to miałem sterownik który przy 70 stopniach właczał obieg przez CWU i nigdy sie woda nie gotowała

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie

    kocioł /KOCIOŁ/...

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Radiowiec

    Zarejestrowany
    Dec 2008
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    86-031
    Dzielnica
    Osielsko
    Posty
    208
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Odświeżam temat, przepraszam, że długo się nie odzywałem w swoim wątku. Powiedzmy, że powoli dochodzę do porozumienia z piecem. Zauważyłem, że najwyższe temperatury osiąga na drewnei, na węglu ciężko go mocno rozbujać. Mam tylko pytanie do speców - jakie parametry powinienem ustawić na sterowniku pieca? Szukałem na forum, ale wszędzie sa tylko parametry dla ekogroszków, a ja mam na węgiel zwykły, bez podajnika. W tej chwili mam CO - 40 stopni, a CWU 50 - zauważyłem, że przy takim "oszukiwaniu" pieca unikam niebezpiecznych skoków temperatury - po prostu piec nadwyżkę ciepła z CO oddaje do CWU i jest ok. Ale moze to zła praktyka? Podpowiedzcie trochę laikowi w temacie palenia, bo idzie zima i nie chcę być zaskakiwany przez swój piecyk.
    Blog o praktycznym budownictwie energooszczędnym www.budujcieplej.pl

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Radiowiec

    Zarejestrowany
    Dec 2008
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    86-031
    Dzielnica
    Osielsko
    Posty
    208
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Słuchajcie, przeczytałem sporą część wątku o ekonomicznym spalaniu węgla kamiennego, ale generalnie to ja się już zaczynam zastanawiać, jaki mam typ kotła? Dolnego, czy górnego spalania? Wiem, może głupio to brzmi, ale naprawde nie wiem. Kocioł EKO KWR 20 Elektrometa. Pozdr.
    Blog o praktycznym budownictwie energooszczędnym www.budujcieplej.pl

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.542

    Domyślnie

    Cytat Napisał Radiowiec
    Słuchajcie, przeczytałem sporą część wątku o ekonomicznym spalaniu węgla kamiennego, ale generalnie to ja się już zaczynam zastanawiać, jaki mam typ kotła? Dolnego, czy górnego spalania? Wiem, może głupio to brzmi, ale naprawde nie wiem. Kocioł EKO KWR 20 Elektrometa. Pozdr.

    Jak dla mnie to typowy kocioł górnego spalania.

  13. #13
    coolibeer
    Guest
    coolibeer

    Domyślnie

    Ja też dopiero uczę się palić Mam kociołek ISKRA 35Kw. Na chwile obecną pożera mi worek ekogroszku dziennie. Piec nie był jeszcze regulowany. Temperatura ustawiona jest 50 stopni.

    Jak coś wiecej zaobserwuje to dam znać

  14. #14

    Domyślnie

    To i ja się dopiszę jako nowy palacz.Mój piec to Sas Gro Eco 17 kw. Pozdrawiam i życzę jak najmniejszego spalania!!!!

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony