dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1

    Domyślnie Rysy na stropie od słupów więźby

    Witam. Mam problem w postaci rysujacego się stropu żelbetowego zbrojonego krzyzowo o grubosci 12cm. Dom parterowy 9x15. W projekcie miałem więźbę oparta na murłatach 16x16 i płatwią kalenicową zakleszczoną grzędami pojedynczymi. Rozstaw krokwi 8x18 co 0,9m. Kąt nachylenia dachu 30st. Dachówka ceramiczna. Jest ścianka kolankowa z 5 trzpieniami po obu stronach i zwieńczona wieńcem. Cieśla góral starej daty zarzekał się, że ten dach siądzie, bo już taki podobny wykonywał wg projektu i po 5 latach siadł. Zaproponował dodanie 2 płatwi podpartych 6 słupami, kierownik budowy powiedział, że będzie ta więźba sztywniejsza i się zgodził. 4 słupy podparte są tam gdzie ściany nośne a 2 słupy podparte są na płycie gdzie dołozono 3 pręty fi10. Po 3 miesiącach od wylania strop zaczął się rysować od góry wzdłuż krawędzi, gdzie idą ściany nośne środkowe (tam gdzie podparte są słupy). W okolicach postawienia słupów na płycie tez postawy rysy od góry stropu. Niestety w międzyczasie mój kierownik pozostał w niedyspozycji zdrowotnej i nie mogę się z nim skontaktować. Przyjechał inny kierownik grzecznościowo i polecił usuniecie słupów i te dołożone płatwie zakleszczyć pojedynczymi jętkami 5x15 5m na każdej krokwi. Cieśla mówi, że wydam pieniądze na drzewo niepotrzebnie.
    Sam teraz nie wiem co robić, bo każdy mówi co innego. Dla mnie nie ma problemu teraz dołozyć pare stówek na drewno, bo chce spać spokojnie.

  2. #2

    Domyślnie

    Każdy to mówi bez jakichkolwiek obliczeń.
    Proponuję zwrócić się do pierwotnego projektanta, zreferować sprawę i poprosić o policzenie tego w nowej sytuacji.
    A propos, projektant powinien się był zgodzić na te słupy. Czy jest jego zgoda?

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kruckers Zobacz post
    Po 3 miesiącach od wylania strop zaczął się rysować od góry wzdłuż krawędzi, gdzie idą ściany nośne środkowe (tam gdzie podparte są słupy). W okolicach postawienia słupów na płycie tez postawy rysy od góry stropu
    Masz fotki zbrojenia (zwłaszcza górnego) w miejscu tych słupów? Przy ścianie nośnej jest zgodne z projektem?

    Bo to, że strop pęka górą nad ścianą nośną raczej nie ma związku ze słupami.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Pokaż strop w sensie układ ścian zbrojnie, strasznie cienki ten strop. 12 cm i krzyżowe zbrojenie to z projektu czy kolejny pomysł majstra?

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Po jakim czasie od wylania stropu był kryty dach? Słupy powinny stać na podwalinach lub na stalowych stopach. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.777

    Domyślnie

    Cytat Napisał kruckers Zobacz post
    Witam. Mam problem w postaci rysujacego się stropu żelbetowego zbrojonego krzyzowo o grubosci 12cm..
    Daj zdjęcie tych zarysowań, do tego zdjęcie więźby dachu, przekrój przez więźbę dachu, rzut parteru itp.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  7. #7

    Domyślnie

    Z tego co u mnie w planie widziałem to tam dzie są słupy ,strop ma zagęszczenie i są podciągi. Do słupów trzeba raczej cały budynek przeliczyć i nośność stropu. Strop 12cm raczej za cienki też żeby dźwigał dach, powinien być przynajmniej 14-15. A tak na marginesie dzisiejsza wiedza kierowników to jakaś porażka, samemu trzeba wszystko kontrolować i nieraz myśleć za nich.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.777

    Domyślnie

    Cytat Napisał KUBEK1978 Zobacz post
    Z tego co u mnie w planie widziałem to tam dzie są słupy ,strop ma zagęszczenie i są podciągi. Do słupów trzeba raczej cały budynek przeliczyć i nośność stropu. Strop 12cm raczej za cienki też żeby dźwigał dach, powinien być przynajmniej 14-15. A tak na marginesie dzisiejsza wiedza kierowników to jakaś porażka, samemu trzeba wszystko kontrolować i nieraz myśleć za nich.
    Masz większą wiedzę w tym zakresie niż kierownik budowy ??
    Masz wykształcenie i wiedzę budowlaną ??
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  9. #9

    Domyślnie

    Może nie ma takiego wykształcenia, ale może mieć innych doradców, nieważne czy z Muratora czy skądinąd.
    Ja mam takiego doradcę i wiem, że mój KB to du*a. Wystarczy fakt, że przepuścił niezagęszczoną pospółkę pod fundamentami. Na szczęście są doradcy o bardzo wysokim wykształceniu i doświadczeniu i sam sobie zadbałem o wskaźnik 0,97 (o którym nigdy wcześniej nie słyszałem, gdyby nie doradca, bo budowlanką się nie interesowałem).

  10. #10

    Domyślnie

    Ja już jednego wywaliłem KB, mam teraz dobrego pod względem pilnowania i też wiedzy teoretycznej, jednak często muszę sam postawić na swoim bo nie wszystko wie. Poprzedni KB też przepuścił wiele bubli i to bardzo kluczowych. Najlepsze jest to że za każdym razem słysze inne dopuszczalne odchyłki np. połaci dachu. od mojego KB. Wiem, że PN dopuszcza do 3cm na całej połaci. To oznacza że dach na płaskiej dachówce będzie widocznie krzywy. Wszystko zależy od dobrych intencji wykonawcy albo zastrzeżenie w umowie że ma być co do 1 cm. Mój drugi KB właśnie zadbał o moje prawa i przepisał jeszcze raz umowę na nowo. Dba tez o moje finanse ale trzeba nie raz mu przypomnąć pewne szczegóły.
    Ostatnio edytowane przez KUBEK1978 ; 21-06-2020 o 21:49

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.777

    Domyślnie

    Nie można uogólniać jednostkowych przypadków do stwierdzenia
    "dzisiejsza wiedza kierowników to jakaś porażka, samemu trzeba wszystko kontrolować i nieraz myśleć za nich"
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Jestem na Forum od kilkunastu lat. Staram się pomagać budującym. Myślę, że na Forum jest takich wielu. Przeraża mnie jednak fakt jak ktoś pisze, że nie ufa projektantowi i kierownikowi budowy, którzy mają stosowne wykształcenie i doświadczenie. Natomiast ufa bezgranicznie anonimowym doradcom, których wpisy nie są poparte żadną wiedzą a czasami nawet świadczą o złej woli. Oczywiście każdy może popełnić błąd, kierownik budowy, projektant czy wykonawca. Wybierając realizatorów procesu budowlanego warto wcześniej zasięgnąć o nich opinii. Kierownik budowy jest ubezpieczony i w przypadku grubszego błędu z jego ubezpieczenia można dokonać naprawy. Warto też zlecać roboty firmom, które są ubezpieczone. Warto też spisywać umowy, żądać faktur i gwarancji. Wszystkim inwestorom życzę rozsądnych i trafnych wyborów. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  13. #13

    Domyślnie

    a co Wy tak bronice KB ??? ja na 10ciu tylko dwóch mogłem wybrać. Jeden to tylko przyjeżdżałby na koniec etapów i budowy, nie interesowało go nic w trakcie żeby dopilnować. Mojego pierwszego to powinienem do sądu podać bo nie dopilnował żeby zrobić ławy schodkowe i przekątniowe jak były w adaptacji. Dopuścił krzywe ściany w piwnicy .Dobrze że na ile miałem wiedzy jeszcze przypilnowałem zbrojenia stropów ale teraz jak widze po zdjęciach to nie były zrobione do końca jak powinny. Nie wspomnę o schodach gdzie strop wyszedł tak, że mogłem sobie łeb rozwalić i on to dopuścił, sam jest doświadczony i znany w okolicy na budowach.
    Teraz mam takiego co chodzi przynajmniej po dachu i mierzy łatą ale nie ma na tyle wiedzy żebym nie musiał tutaj siedzieć i wertować internet. Mogę zaraz wrzucić fotki na których widać jaką chce mi przepchnąć fuszerkę. Wykonawca niestety na każdym kroku musi być sprawdzany ale jak chce to potrafi. Gdyby tacy KB byli wspaniali to nie byłoby tego forum. Mało jest ekip które same z siebie dobrze robią bo się starają i im zależy.
    Ostatnio edytowane przez KUBEK1978 ; 22-06-2020 o 21:00

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.777

    Domyślnie

    Trzy pytania:
    1. zatrudniłeś fachowców czy papudraków?
    2. ile im płacisz za takie fuszerki?
    3. przy wyborze wykonawcy i KB kierowałeś się jakością czy ceną?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  15. #15

    Domyślnie

    1.FIRMA i właścieciel co budował nie jeden dom.Ogólnie zna się, tylko trzeba nad nim stać bo szuka gdzie zaoszczędzić czas i pieniądze kosztem jakości do tego mega cwaniak.
    2.Dostanie średnią wyższą krajową za dom SSO
    3.Jak to bywa na początku, miało być kolorowo ale nie szukałem tanio.Zrobił wrażenie wiedzą i szybkością działania. KB był z okolicy, reklamował się, starszy gość z dużym doświadczeniem.
    Ostatnio edytowane przez KUBEK1978 ; 23-06-2020 o 00:32

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Masz fotki zbrojenia (zwłaszcza górnego) w miejscu tych słupów? Przy ścianie nośnej jest zgodne z projektem?

    Bo to, że strop pęka górą nad ścianą nośną raczej nie ma związku ze słupami.
    https://photos.app.goo.gl/siWsoHk2jaJqWnjz7

    https://photos.app.goo.gl/PNnugxwc6FZbDfJN9

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Trochę słabo widać, na jakiej wysokości idą pręty.
    Ile jest cm między dolnym a górnym zbrojeniem? Ile otuliny? Te skrzynki leżały na zbrojeniu w czasie betonowania, czyli poza nimi praktycznie zero otuliny?

    Nad tą drugą scianą czy podciągiem w projekcie nie było zbrojenia górą? Patrz na fotki i porównuj z projektem.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 01-07-2020 o 09:32

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony