dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 25
  1. #1

    Domyślnie Ściany zewnętrzne z Maxa - sposób układania

    Witam,

    Zastanawiam się nad wyborem materiału na ściany zewnętrzne. Wstępnie wybór padł na maxa. Znajomy zasugerował mi by układać maxy wzdłuż osi ściany zewnętrznej tak, że mur będzie miał grubość 19 cm. I tu pojawia się moje pytanie, czy ktoś z forum budował w ten sposób swój dom ? Co sądzicie o takim pomyśle ?

    Dodam tylko, że zamierzam dawać ok 20 cm styropianu przez co grubość ściany nie będzie miała dużego wpływu na wsp. U ściany. A zmiana ułożenia pozwoli na zmniejszyć o ponad 45 % ilość maxówk które będę musiał kupić.



    wg. strony http://www.cegielniaprzeclaw.pl

    Zużycie materiałów w szt. na m2 muru

    - przy grubości muru 29 cm - 22 szt. pustaków Max 220

    - przy grubości muru 19 cm - 15 szt. pustaków Max 220

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie

    a znajomy tak zrobił, czy "dobrej" rady tylko udzielił?
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  3. #3

    Domyślnie

    oj !!! znajomy chyba chce się ciebie pozbyć !? , ja budowałem z maksa , mam w poprzek tj. na 29cm .
    W drugą stronę będziesz miał słabszy mur !!! i wieńce też ci wyjdą jakieś takie chude

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Zbigniew100
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Posty
    5.440
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Jeżeli projektant sie zgodzi to można.

  5. #5

    Domyślnie

    Na kurnik wystarczy , nawet za grubo
    Dzień dobry, cześć i czołem !
    Jestem wesoły Donek, prezydentem zaś jest Bronek. Zdrożała: żywność, prąd i gaz, więc Wam coś obiecam jeszcze raz!

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie Re: Ściany zewnętrzne z Maxa - sposób układania

    Cytat Napisał out
    Witam,

    Zastanawiam się nad wyborem materiału na ściany zewnętrzne. Wstępnie wybór padł na maxa. Znajomy zasugerował mi by układać maxy wzdłuż osi ściany zewnętrznej tak, że mur będzie miał grubość 19 cm. I tu pojawia się moje pytanie, czy ktoś z forum budował w ten sposób swój dom ? Co sądzicie o takim pomyśle ?
    Przede wszystkim takie pytanie zadaj projektantowi swojego domu, architektowi, który projekt adaptuje bądź choć kierownikowi budowy. Zmiana grubości ścian konstrukcyjnych to bardzo poważna ingerencja w projekt, tego nie można załatwić metodą spytania krewnych i znajomych królika i potem zbudowania tak czy siak, bo ktośtam powiedział, że na pewno będzie dobrze, bo Wujka Heńka szwagier tak stawiał i sie nie zawaliło. Taka zmiana musi być przeprowadzona formalnie, a mam wrażenie, że tu nie wystarczy sam wpis kierbuda w dziennik, to musi być na etapie adaptacji projektu zrobione.

    Po drugie - możesz wybrać opcję pośrednią, zamiast Maxa kupić U220 i stawiać ścianę 25cm, grubość o tyle fajna, że pasuje do niej wszystko, cegły pełne do wykończeń, nadproża L19, wieńce akurat wychodzą...
    A współczynnikiem U samego muru, w momencie kiedy i tak robisz ścianę dwuwarstwową, się nie podniecaj, bo szkoda czasu i zachodu, o "ciepłości" ściany i tak zadecyduje styropian, nawet połowę cieńszy.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  7. #7

    Domyślnie

    dziękuje za odpowiedzi, a zwłaszcza mpoplaw za wskazanie budowy NJerzy.

    jak się czegoś dowiem więcej to napisze.

  8. #8

    Domyślnie

    dziękuje za odpowiedzi, a zwłaszcza mpoplaw za wskazanie budowy NJerzy.

    jak się czegoś dowiem więcej to napisze.

  9. #9
    Guest

    Domyślnie Re: Ściany zewnętrzne z Maxa - sposób układania

    Cytat Napisał out
    ... czy ktoś z forum budował w ten sposób swój dom ?
    w ten sposób zbudowałem sciane wewnętrzą nośną / zamiany dokonałem dlatego, ze chciałem powiekszyć łazienke, a liczył sie każdy dodatkowy centymetr/
    Cytat Napisał out
    ... Co sądzicie o takim pomyśle ? ...
    nagrody Nobla nie ma szansy za to dostac dlatego, ze pomysł nie jest pionierski ...

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie

    wytrzymałość wytrzymałością
    to że jeden tak ma nie oznacza automatycznie możliwości u drugiego
    np sprawa filarków, obciążenia dachem, np siły "punktowe" (nie znamy projektu)
    pozostaje jeszcze sprawa długości wyboczeniowej ściany
    stwierdzenie faktu, że parametry takiej ściany są po bezpiecznej stronie proponowałbym pozostawić projektantowi, tu nie może być na czuja

    w kazdym bądź razie niekoniecznie na kurnik wystarczy
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    adi_

    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Posty
    1.593

    Domyślnie

    kurnik kurnikowi nie rowny jedni maja sciane 60 metrow a drudzy tylko 6 ale wracajac do tematu w stu procentach barabosa sie z toba zgadzam jak pod bleche to pewnie nie bedzie obaw ale jak pod dachowke to juz cosik nie bardzo chyba wieksze obciazenie faktycznie bez projektantas sie nie obejdzie
    w zyciu piekne sa tylko chwile _ Rysiek Riedel_DZEM

  12. #12

    Domyślnie

    Dom akurat na etapie adaptacji. Konstruktor powiedział, że ze względów wytrzymałościowych to spokojnie wystarczy.

    Pytając czy ktoś już z forum tak robił chodziło mi o informacje od osób wykonujących w ten sposób ściany nośne o trudnościach z którymi się spotkali w związku, że tak wykonanymi ścianami. Np. brak możliwości prowadzenia instalacji c.o. i wody (podejścia do przyborów, grzejników) w bruździe w ścianie, trudności z osadzaniem puszek pod gniazda elektryczne, relatywnie szybką zmianę temperatury na skutek mniejszej pojemności cieplnej ścian ?

    Jarek.P nie podniecam się U tylko dodałem ta informacje ponieważ układanie maxa tak, że mur ma 29 cm miało na celu polepszeniu właściwości cieplnych przegrody ponieważ w ten sposób max ma większą ilość „komór powietrznych” które znacząco wpływają na jego właściwości. A dając 20 cm styropianu układ maxa ma minimalny wpływ właśnie na U.

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wirecki

    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    1.840
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    15

    Domyślnie

    mam maxa kozłowice 19cm. w dzienniku są zdjęcia, jak masz pytania - pisz...
    dachówka ceramiczna, strop rector, wysoki salon. Wszystko zgodnie z projektem, osobiście rozmawiałem z konstruktorem. W konstrukcji dachu są profile HEA które dodatkowo obciążają ściany...

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wirecki

    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    1.840
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    15

    Domyślnie

    Cytat Napisał seba_x
    oj !!! znajomy chyba chce się ciebie pozbyć !? , ja budowałem z maksa , mam w poprzek tj. na 29cm .
    W drugą stronę będziesz miał słabszy mur !!! i wieńce też ci wyjdą jakieś takie chude
    1. słabszy tzn za słaby?
    2. wieńce są zbrojone i jeśli zrobione zgodnie z projektem to maja odpowiednią wytrzymałość, chude to są niektóre laski na wybiegu... pozdr.

  15. #15

    Domyślnie

    Buduj jak uwazasz, w końcu chcesz mieć dom czy chatke puchatka ???
    Dzień dobry, cześć i czołem !
    Jestem wesoły Donek, prezydentem zaś jest Bronek. Zdrożała: żywność, prąd i gaz, więc Wam coś obiecam jeszcze raz!

  16. #16

    Domyślnie

    Pytanie do tych co budowali mur z maxa o grubości 19cm a zwłaszcza do Wireckiego czy udało Ci się wynegocjować niższą stawkę za m2 z wykonawcą z tytułu mniejszej ilości pustaków do ułożenia ? Czy jest to możliwe ?

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał out
    Pytanie do tych co budowali mur z maxa o grubości 19cm a zwłaszcza do Wireckiego czy udało Ci się wynegocjować niższą stawkę za m2 z wykonawcą z tytułu mniejszej ilości pustaków do ułożenia ? Czy jest to możliwe ?

    Według KNR norma na mur ,,29" - 2rbg, ,,19"- 1.6rbg

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wirecki

    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    1.840
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    15

    Domyślnie

    Wykonawca SSO zrobił wycenę na postawie gotowego projektu. Dla mnie było ok więc nie negocjowałem, chciałem go mieć bo był z daleka a widziałem 4 domy które zrobił.
    Jesli umawiasz się za robotę za m2 muru, a wcześniej umówiłeś się za m2 ściany 29cm to moim zdaniem jest to argument do negocjacji. Z drugiej strony moje doświadczenia wskazują, że wykonawcy niechętnie schodzą z kasą poniżej ustalonego poziomu, łatwiej im zrobić coś więcej niż obniżyć cenę. Może jakaś ścianka działowa o której wcześniej nie było mowy...?

  19. #19
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar K160
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    Sądeczczyzna
    Dzielnica
    Górzysta
    Posty
    590

    Domyślnie

    Ja też mam Maxa dawanego "wozówką" czyli na 19cm grubości. Sam nie wiem czy dobrze zrobiłem.

    Ściana z wieńcem ma 3m wysokości i 7m długości. Postawiona jest na 3 warstwowej ścianie piwnicy , i to na tej zewnetrznej warstwie - walka była o każdy centymetr.

    Wieniec zbrojony 15x15, dach dwuspadowy 45 stopni, krokwie bez jętek, rozstaw płatew 5 metrów, dach kryty osb i gontem bitumicznym.

    Ciekaw jestem czy postawiłem bubel konstruktorski.
    Szczególnie martwi mnie to:



    A w drugiej kolejności, czy takie ściany postawione na izolacji z folii - czyli nie związane z piwnicą , nie będą zbyt wiotkie ...wprawdzie na jednej ścianie 7 metrowej w połowie jest ściana działowa też z Maxa i już bez folii stojąca na stropie, co ją usztywnia, ale na drugiej 7dmio metrowej nie ma nic.

    Acha strop parteru jest drewniany - lekki. Strop piwnicy to monolit żelbetowy wsparty na podstawie komina.



    Pozdrawiam i mnie nie linczujcie - rozwiejcie moje lęki i powiedzcie , że będzie dobrze, mocno i na lata ...

  20. #20
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Napisał out
    ... Pytając czy ktoś już z forum tak robił chodziło mi o informacje od osób wykonujących w ten sposób ściany nośne o trudnościach z którymi się spotkali w związku, że tak wykonanymi ścianami ...
    generalnie, źle sie kuje w maxie / bez względu na do czy ściana 19 czy 29/
    Cytat Napisał out
    Pytanie do tych co budowali mur z maxa o grubości 19cm a zwłaszcza do Wireckiego czy udało Ci się wynegocjować niższą stawkę za m2 z wykonawcą z tytułu mniejszej ilości pustaków do ułożenia ? Czy jest to możliwe ?
    płaciłem murarzowi "na dniówke" - więc jasne, ze jesli miał mniej pustaków do ułożenia, robił szybciej = taniej

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony