dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie brak zgody na posiatwienie budynku w granicy

    Jestem w trakcie uzyskiwania WZ jednak juz z tego co mi wiadomo sąsiad nie zgadza sie postawienia budynku w granicy, wygląda to nastepująco:


    http://<br /> <br /> Szare budynku...jego decyzji??

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar oskar0259
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    2.468

    Domyślnie

    Przede wszystkim musisz uzyskać zgodę na odstępstwo od przepisów budowlanych (minister infrastruktury za pośrednictwem starosty). Chyba, że działka ma mniej niż 16 m?
    Sąsiad jest stroną na etapie uzyskiwania przez Ciebie WZ. Ma prawo złożyć odwołanie od decyzji o WZ. Rozstrzygnie organ II instancji (SKO).
    Zakładając, że taką zgodę ministra dostaniesz, co jest niezbędne przy uzyskiwaniu PNB, to sąsiad będzie zapewne odwoływał się od "Twojej" decyzji o pozwoleniu na budowę (będzie także stroną decyzji bo znajdzie się w obszarze oddziaływania projektowanego budynku). Jakie będzie rozstrzygnięcie w II instancji - nie wiem.
    Widzę tu jednak również z całkiem innej strony. Rozumiem, że usytuowanie budynku na środku działki będzie dla Ciebie uciążliwe, bo, w uproszczeniu "cień wykończy północny pas Twojej działki", czyli zmniejszy jej użyteczność. A jak postawisz w granicy, to oczywiście "cień zostanie u sąsiada". Widzisz własne nadużycie w tej sytuacji? Dobre dla mnie, złe dla sąsiada... I dziwisz się, że protestuje?
    http://www.gifandgif.eu/animated_gif...%20%281%29.gif
    OSKAR (przepraszam, że czasem znikam na dłużej)

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał oskar0259
    Przede wszystkim musisz uzyskać zgodę na odstępstwo od przepisów budowlanych (minister infrastruktury za pośrednictwem starosty). Chyba, że działka ma mniej niż 16 m?
    Sąsiad jest stroną na etapie uzyskiwania przez Ciebie WZ. Ma prawo złożyć odwołanie od decyzji o WZ. Rozstrzygnie organ II instancji (SKO).
    Zakładając, że taką zgodę ministra dostaniesz, co jest niezbędne przy uzyskiwaniu PNB, to sąsiad będzie zapewne odwoływał się od "Twojej" decyzji o pozwoleniu na budowę (będzie także stroną decyzji bo znajdzie się w obszarze oddziaływania projektowanego budynku). Jakie będzie rozstrzygnięcie w II instancji - nie wiem.
    Widzę tu jednak również z całkiem innej strony. Rozumiem, że usytuowanie budynku na środku działki będzie dla Ciebie uciążliwe, bo, w uproszczeniu "cień wykończy północny pas Twojej działki", czyli zmniejszy jej użyteczność. A jak postawisz w granicy, to oczywiście "cień zostanie u sąsiada". Widzisz własne nadużycie w tej sytuacji? Dobre dla mnie, złe dla sąsiada... I dziwisz się, że protestuje?
    działka ma szer 21m. W sumie wcale się nie dziwię ze nie zezwolił jednak tak jak piszesz północny pas będzie nie wykorzystany oraz jeśli umieszczę budynek na środku w moje okna będzie zaglądał cień od południowego sąsiada A prawda jest też taka że z sąsiadem będę prawdopodobnie mieszkał całe życie i też wskazane nie jest z nim walczyć a dziwi mnie troche jego uzasdnienie ze bedzie miał cień na tarasie jak ma taras skierowany na wschód i cały zadaszony a między jego budynkiem a nasza granica (jego południową) jest odstęp 4m.

  4. #4

    Domyślnie

    Masz wystarczającą działkę żeby postawić budynek na środku - na miejscu sąsiada też bym się nie zgodziła.

    Co innego działeczka o szerokości 12m co innego szeroka na np 20m.

  5. #5

    Domyślnie

    Jeszcze dodam że dom w granicy to same problemy. Codziennie jadąc do pracy widzę pewien dom postawiony w granicy - bardzo pięknie wyremontowany dom ,z dbałością o dawne elementy. Tylko jest jeden mankament, ściana w granicy jest niezadbana, jest innego koloru, jest na niej stary tynk, jest nieocieplona - co pewnie nie ma dużego znaczenia, bo to poniemiecki budynek z cegły gdzie grubość ściany to około 50 cm z pustką w środku, ale nie zmienia to faktu że sąsiad niezezwolił na wejście na jego posesje z rusztowaniami i właściciel domu w granicy musi sądownie uzyskać zgodę, co też nie jest łatwe, bo ściana ta nie wymaga remontu i nie zagraża życiu, poprostu jest nieestetyczna i nie pasuje do budynku.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony