dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 21
  1. #1

    Domyślnie ustawienia kotla eko tech staporkow

    witam, siedze, czytam i ustawiam.
    kociol 18 kw z rusztem awaryjnym, sterownik st 80( nie ma mozliwosci podlaczenia sterownika pokojowego ), dom 110 m2, na dworze cieplo w nocy zimno, grzejniki praktycznie wylaczone przez glowice termostatyczne ustawione na 21 stopni, zasobnik na wode 140 l. komin o przekroju 21 x 16 cm.
    dom z siporeksu 24cm plus 12 styropianu,
    czytalem ze mozna komin przeslonic ale czy to prawda. ustawienia kotla :
    czas podawania 11 s
    czas przerwy 99 s ( wiecej sie nie da )
    histereza 2 st
    czas przestoju 25 min
    temperatura zadana 60
    pompa na 45 st
    dmuchawa na 1
    przysloniety wlot na dmuchawie w 90 %
    piec dzial, spala bardzo ladnie, popiol czysty ( groszek pieklorz z bytomia )
    instalacja otwarta, rury zaizolowane wraz ze zbiornikiem wyrownawczym na stryszku ( nieogrzewany )

    problem w tym ze odpalilem go w czwartek i zasypalem 80 kg groszku, dzis rano prawie pusty. w weekend w miare cieplo a piec tracil czesto zadana temperature - co jakies 15 min sie odpalal i grzal tyle samo.
    jak przyjda mrozy to nie mam pojecia ile bedzie spalal skoro teraz tyle bierze
    czy ktos moze mi pomoc ?
    pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    widze ze kolejny temat ktory zadalem jest za trudny, nikt tu nie ma pojecia o powazniejszych sprawach ? wszystkie wypowiedzi sa wyssane z palca, a jak zeczywiscie jest problem to nie ma zadnego kozaka...bo sie boi teoretyzować ?
    no co panowie !!

  3. #3

    Domyślnie

    tak masz całkowitą rację, nie dorastamy ci do pięt...

  4. #4

    Domyślnie

    kolego pierwek - z pewnoscia ty na pewno, skoro potrafisz sie w taki tylko sposob udzielac

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawel klepacz
    widze ze kolejny temat ktory zadalem jest za trudny, nikt tu nie ma pojecia o powazniejszych sprawach ? wszystkie wypowiedzi sa wyssane z palca, a jak zeczywiscie jest problem to nie ma zadnego kozaka...bo sie boi teoretyzować ?
    no co panowie !!
    skoro wiedziałeś że nikt nie ma tutaj pojecia o powazniejszych sprawach to po co pisałeś tego posta ?


    pierwek musimy jakiś nawóz kupić żeby coś podrosnąc.. może chociaż do pięt ?

  6. #6

    Domyślnie

    patrzac na twoje wypowiedzi w innych tematach to foto twojej osoby jest na ich poziomie
    najlepszy jest z tynkami. masz dom o pow. 275 m2 a tynkow wyszlo tobie niecale 400m2....
    http://forum.muratordom.pl/tynki-wewnetrzne,t147839.htm
    o innych wypowiedziach nie wspomne...ze budujesz dom o pow 160 m2
    http://forum.muratordom.pl/szukam-ek...007,t86643.htm

    wlasnie od takich ludzi jak ty nie oczekuje odpowiedzi, tylko od konkretnych i ambitnych uzytkownikow...a jest tu wiele takich osob

  7. #7

    Domyślnie

    Panowie, spokojnie, nie obrzucajcie się wyzwiskami...

    Co do Twojego pytania - każdy piec ma swoje własne, optymalne ustawienia, zależne od tego, jakie są parametry pieca, w jakich warunkach piec pracuje, czym się w nim pali i czego się od niego wymaga. Praktycznie niemożliwe jest podanie Ci przez osobę "z zewnątrz" ustawień "optymalnych", które natychmiast przepiszesz do sterownika i dzięki temu będziesz miał w domu ciepło, a zużycie paliwa bliskie zeru. Pewnie dlatego nikt Ci nie odpisał tak konkretnie, jak chciałeś.

    Specjaliści, do których ja nie śmiem się zaliczać, zalecili mi, abym po prostu próbował różnych ustawień, zapisując jakie to odnosi efekty i w ten sposób dążył do polepszenia pracy pieca. Jest przy tym mnóstwo roboty, bo - przynajmniej w początkowym okresie - musisz ciągle latać do kotłowi i sprawdzać, jaki jest efekt Twojej zabawy.

    Osobiście radziłbym Ci najpierw spróbować złapać pewne zasady, np co daje skrócenie czasu pobierania, a co wydłużenie, jak na spalanie wpływa większa a jak mniejsza ilość powietrza itd. W ten sposób będziesz mniej więcej wiedział, w którą stronę gmerać, żeby nie popsuć

  8. #8

    Domyślnie

    wlasnie siedze w kotlowni pare dni i wszystko notuje, z tym podawaniem jest tak ze minimalny czas wynosi 10 s z czas przerwy max 99s, inaczej tylko mozna zwiekszac czas podawania opalu i zmniejszac czas przerwy. tylko jak tu zaczynam zmieniac to pali sie jeszcze wiecej, a schladza sie rownie szybko jak przy innych ustawieniach. stad tez moje zapytanie bylo rowniez co do komina czy nie za duza srednica i wychladzanie sie za szybko pieca.
    wiem ze nie ma zlotych ustawien i kazde sa inne.
    dlatego tez szukam rozwiazania dla swojego pieca
    rowniez wszystkie uwagi odnosnie tego problemu bede sprawdzal i analizowal

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawel klepacz
    patrzac na twoje wypowiedzi w innych tematach to foto twojej osoby jest na ich poziomie
    najlepszy jest z tynkami. masz dom o pow. 275 m2 a tynkow wyszlo tobie niecale 400m2....
    http://forum.muratordom.pl/tynki-wewnetrzne,t147839.htm
    o innych wypowiedziach nie wspomne...ze budujesz dom o pow 160 m2
    http://forum.muratordom.pl/szukam-ek...007,t86643.htm

    wlasnie od takich ludzi jak ty nie oczekuje odpowiedzi, tylko od konkretnych i ambitnych uzytkownikow...a jest tu wiele takich osob
    Lepiej się odczep od zdjęcia mojego syna. I naucz się czytać ze zrozumieniem bo widzę że przychodzi ci to ciężko.

  10. #10

    Domyślnie

    Wracając to meritum tematu.
    Czy piec podłączał ci autoryzowany instalator ?
    Jeżeli tak to czy pytałeś o optymalne ustawienia pieca ?

  11. #11

    Domyślnie

    mysle ze wstawienie pieca do kotlowni i podlaczenie do kontaktu nie jest filozofia, z pewnoscia autoryzowany instalator ustawilby piec jak instrukcja przewidziala na standardowe nastawienia. i tu bu mial racje jak kazdy inny ze piec nalezy samemu do wlasnych potrzeb wyregulowac.
    problem jednak pozostaje dalej

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawel klepacz
    mysle ze wstawienie pieca do kotlowni i podlaczenie do kontaktu nie jest filozofia, z pewnoscia autoryzowany instalator ustawilby piec jak instrukcja przewidziala na standardowe nastawienia. i tu bu mial racje jak kazdy inny ze piec nalezy samemu do wlasnych potrzeb wyregulowac.
    problem jednak pozostaje dalej
    Chodzi tutaj bardziej o to żeby on wyjasnił ci jak mogą wyglądać ustawienia pieca dla twoich potrzeb. A skoro jest to "autoryzowany" instalator to powinien mieć wiedzę dużo większa niż twoja.

  13. #13

    Domyślnie

    dobrze cię oceniłem - uważasz się za najmądrzejszego - ale w takim razie wyregulowanie nastaw sterownika nie powinno nastręczać takich problemów...

    Ze swojej strony mogę polecić zakupienie sterownika PID - sam będzie sobie dobierał nastawy w zależności od odbioru ciepła. Mam taki i nastawiam 2 nastawy: temp. wody w kotle i temp. CWU. Resztę robi sterownik.
    Inna sprawa, że jak włączyłem ostatnio lekko podłogówkę to zużycie ekogroszku skoczyło nagle tak że kocioł stanął z braku paliwa. Odzwyczaiłem się przez lato zaglądać do niego kiedy to pełen zasobnik starczał na miesiąc grzania CWU.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawel klepacz
    (ciach)

    rowniez wszystkie uwagi odnosnie tego problemu bede sprawdzal i analizowal
    Zacznij zatem od lektury:

    http://forum.muratordom.pl/ustawieni...ek,t170855.htm

    http://forum.muratordom.pl/a-jednak-...hlight=wod%F3r

    Może Ci to coś rozjaśni... Gdzieś przeczytałem o tym, że jedną z możliwych przyczyn szybkiego wychładzania się pieca może być to, że nie jest dostatecznie szczelnie zasilikonowane jego podłączenie do podajnika i do instalacji - gdzieś dostaje się niepotrzebne powietrze, które wpływa na spadki temperatury. Doczytaj, dopytaj, może to jest jakiś trop. Jeśli faktycznie, to chyba ustawienie pieca nie było jednak, jak napisałeś, tak trywialną czynnością

    Pokombinuj z podawaniem powietrza. Mój piec ma przesłonę, którą - jak mi życzliwie wyjaśniono - ustawia się ilość powietrza, które ma trafiać do środka. Oprócz tego mogę wyregulować siłę nadmuchu, czyli moc, z jaką pracuje dmuchawa. Jedno i drugie ma pewnie spory wpływ na spalanie.

    Przyjrzyj się popiołowi - skoro piec spala dużo, to warto dociec, czy rzeczywiście spala, czy tylko nadpala, a w popiole zostają niedopalone kawałki węgla. Jeśli rzeczywiście w popielniku masz popiół, a nie syf, to piec faktycznie spala i pewnie gdzieś to ciepło marnuje...

  15. #15

    Domyślnie

    widzisz kolego pierwek, nie uwazam sie za najmadrzejszego tylko szukam rozwiazania, tym bardziej ze kazdy problem jest inny...nalezy sie sugerowac innymi postami i dazyc do celu, ale i mozna swoj opisaci oczekiwac pomocy.
    a tak na marginesie to kiedys zadalem pytanie odnosnie sterownika jaki posiadam i nie otrzymalem zadnej odpowiedzi
    http://forum.muratordom.pl/eko-tech-...ik,t144420.htm
    i wlasnie zaczynam poszukiwac info na temat tego co napisales o sterowniku PID.

  16. #16

    Domyślnie

    ja mam akurat Ognik+ PID montowany przez jakiś czas oryginalnie w kotłach HEF - wydaje mi się, że się z tego wycofali bo coś tam im nie pasowało.

    tu jest chyba jakaś kolejna wersja:
    http://www.elektro-miz.pl/pol/produk...us_pid_ii.html

    natomiast jest jeszcze dwóch producentów podobnych sterowników Jednym z nich jest fma Tatarek

    http://sklep.tatarek.com.pl/index.ph...at=u&podkat=u1

    czytałem że podobno jest niezły...

    Podłączenie tego wszystkiego nie jest szczególnie skomplikowane. Po prostu kable od poszczególnych elementów (dmuchawa, silnik podajnika) podpinasz pod odpowiednie wyjścia sterownika. Niestety sterowniki nie są zbyt tanie.

    ZTCW najlepiej jak do takiego sterownika nie podpina się żadnego dodatkowego sterowania typu termostat pokojowy bo to zakłóca pracę algorytmu PID. Faktem jest że u mnie podpięcie termostatu nie działa dobrze ale poradziłem sobie inaczej w sprawie przegrzewania domu. Jak jest za ciepło termostat po prostu wyłącza pompę która podaje wodę na kaloryfery i to działa.

  17. #17

    Domyślnie

    witam w srodowy poranek
    ten sterownik to bardzo fajna sprawa, nie wiedzialem ze mozna go zamienic
    cena wysoka - ale jak ma zaoszczedzic nawet 15 % na tonie groszku przy obecnej cenie to zwroci sie po pierwszym sezonie.
    producent ognika przewiduje nawet oszczednosc do 30% no ale tu sa podzielone opinie ludzi ktorzy zmieniali taki sterownik, nie ktore opinie nawet ze wiecej pali zeby utrzymac sie na danym poziomie.
    no i dodatkowy plus to mozliwosc podpiecia sterownika pokojowego, co jak pisales nie wspolpracuje dobrze ale istnieje mozliwosc wylaczenia pompy i to jest dobre w takich okresach jak teraz...raz zimno raz cieplo
    widze tylko zalety patrzac na ten moj.
    i to bedzie kolejny krok w zyciu mojej kotlowni

    co do lewego powietrza ( jak sugerowal kolega ktuvok - WIELKIE DZIEKI )to zapomnialem o zalepieniu czopucha ktory wszedl do komina szpary po 2-3 wokolo... zalepione i mam wrazenie ze sie duzo zmienia bo piec na tych ustawieniach inaczej hula...dzis bede ustawial...zobaczymy

  18. #18

    Domyślnie

    co do oszczędności 15-30% po zmianie sterownika... nie wiem na ile jest to prawda a na ile reklama. Podejrzewam, że te oszczędności liczone liczone są w stosunku do sterownika normalnego ze złymi nastawami... Mój instalator powiedział że jak zużycie paliwa jest mniejsze o 10% to byłoby świetnie. Kiedyś jak rozmawiałem z serwisem sterownika Ognik powiedzieli mi że 15% to jest raczej max.

  19. #19

    Domyślnie

    nawet to 10% juz cos, ale wazniejsze sa wieksze mozliwosci tego sterownika od mojego st 80,
    na allegro sa obecnie po 620 zl - cena do przyjecia

  20. #20

    Domyślnie

    jeżeli poważnie zastanawiasz się nad zakupem sterownika PID to upewnij się, że do Twojego kotła (model, typ, moc) będzie dobry - wydaje mi się, że sterowniki są optymalizowane pod poszczególne kotły

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony