dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    fryca88

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    3

    Domyślnie Instalacja wyłącznika z uziemieniem-prośba do elektryków

    Witam

    Ostatnio postanowiłem zmienić wystrój salonu,jako,że wpadły mi w oko przełączniki ze stali szlifowanej pomyślałem,że świetnie będą się nadawać do nowego wystroju.Zamówiłem przez internet,wyłączniki doszły i wszystko byłoby w porządku gdyby nie męczyła mnie jedna rzecz.Każdy z przełączników ma zacisk na obudowie(wyłączniki są całe metalowe) od środka na którym pisze,że musi być uziemiony.Co zrobić z tym fantem?W puszkach mam normalne kable do przełączników i nie ma tam przewodu uziemiającego.

    Z góry dziękuję za pomoc

  2. #2

    Domyślnie Re: Instalacja wyłącznika z uziemieniem-prośba do elektryków

    Cytat Napisał fryca88
    W puszkach mam normalne kable do przełączników i nie ma tam przewodu uziemiającego.Z góry dziękuję za pomoc
    "Normalne" współczesne okablowanie puszki wyłącznika to 3 żyłowy kabel zasilania oraz 4 żyłowy kabel do każdego wypustu (neutralny, ochronny, dwa fazowe). Wynika to z przepisów:

    § 183. 1. W instalacjach elektrycznych należy stosować:
    2) oddzielny przewód ochronny i neutralny, w obwodach rozdzielczych i odbiorczych
    § 189. 2. Instalacja oświetleniowa w pokojach powinna umożliwiać załączanie źródeł światła za pomocą łączników wieloobwodowych.

    oraz z potrzeb współczesnych instalacji (metalowe łączniki, odbiorniki podczerwieni itd.).

    Skoro u ciebie są "dwa druty" to masz instalację z ubiegłego wieku. Zaproponuję ci oczywiście jej remont bo przy okazji zyskasz na bezpieczeństwie (ochrona różnicowoprądowa). A jeśli remont nie jest możliwy to daj normalne, izolowane wyłączniki.

  3. #3
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    fryca88

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    3

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź.Trochę mnie zasmuciła ta odpowiedź bo jeśli lepiej tego nie podłączać to jestem trochę jak to się mówi "w plecy".W puszce wyłącznika są dwa kable,natomiast przy kostce do podłączenia oświetlenia są 3,tam jest uziemienie.Przebudowa instalacji nie wchodzi w grę,mieszkanie ma 8 lat i nie będę porywał się teraz na coś takiego,tym bardziej,że jest świeżo po położeniu gładzi itd.

  4. #4

    Domyślnie

    Sam sobie odpowiedziałeś, gładzie są ważniejsze dla Ciebie od bezpieczeństwa więc podłącz wyłączniki bez tego uziemienia albo odpuść sobie metalowe na rzecz plastikowych.

  5. #5
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    fryca88

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    3

    Domyślnie

    Gładzie jak gładzie,pokój wykończony i chyba ciężko w takiej sytuacji rozpoczynać znów bałagan z remontem,a położenie nowych przewodów pod tynk to nie jest wbicie gwoździa w ścianę...Chciałem jakiś porad,chyba każdy tu zagląda po to.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał fryca88
    Gładzie jak gładzie,pokój wykończony i chyba ciężko w takiej sytuacji rozpoczynać znów bałagan z remontem,a położenie nowych przewodów pod tynk to nie jest wbicie gwoździa w ścianę...Chciałem jakiś porad,chyba każdy tu zagląda po to.
    Dzień roboty. Jeśli planujesz malowanie to nie ma chyba problemów z zagipsowaniem nowych kabli.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar am00
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    1.499
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    51

    Domyślnie

    Mogę zrozumieć metalowe oprawy oświetleniowe (lepiej odprowadzają ciepło), ale jakie zalety mają metalowe wyłączniki (pomijając estetykę)? Nie ryzykowałbym takiego wyłącznika bez przewodu ochronnego, o ile oprawy się nie dotyka bez specjalnej potrzeby i zwykle robi to świadomy Pan domu, to wyłącznik dotyka każdy nierzadko mokrą łapką.
    Łowca krokodyli raz się w życiu myli!
    Zaległy dziennik - galeria
    Komentarze

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony