dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 24
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    BusolaYR

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Kozy
    Kod pocztowy
    43-340
    Posty
    27

    Domyślnie Wybór ogrzewania do małego domu (przygotowanie do budowy)

    Witam,

    Obecnie z żoną planujemy budowę małego domu (około 90m2 pow użytkowej)
    w tym momencie jesteśmy na etapie podziału działki.
    Mamy problem z wyborem ogrzewania, chcemy pierwsze podjąć tą decyzję (myślę że mamy dobre podejście) zanim wybierzemy konkretny projekt.
    Mamy na oku dwa projekty domów - jeden pod PC lub gaz drugi bardziej pod paliwastałe.
    Skupiliśmy się na pierwszym ponieważ wszystko w nim nam odpowiada lecz jeśli wybór padnie na paliwo stałe, to będziemy musieli podjąć pewne zmiany (powiększenie kotłowni itp.)

    Wracając do tematu wybraliśmy projekt Aurora MIDI:
    http://www.studioatrium.pl/projekty-...Midi,1193.html
    Pow. użytkowa 85,25, Pow. całkowita 112,65

    Ze wstępnych założeń mamy takie ocieplenie ( na pewno będą musiały zajść małe zmiany)
    1. Ocieplenie ściany fundamentu styropian 15cm
    2. Ocieplenie w gruncie - Wełna mineralna twarda, gr. 20 cm (2x10 cm)
    3. Ocieplenie ścian zewnętrznych wełną mineralną gr. 20 cm
    4. Sufit podwieszany - Wełna szklana Isover Uni-Mata Plus gr. 20 cm
    5. Ściany z pustaków „POROTHERM” grubości 30cm.
    6. Brakuje ocieplenia dachu - tak mi się wydaję.

    Możliwe że o czymś zapomniałem - z góry przepraszam i proszę o informację, co jeszcze podać, tak jak psiałem to nasze początki.

    Dodatkowo wyliczyłem wstępnie zapotrzebowanie domu na ciepło http://cieplowlasciwie.pl/wynik/15yo
    Do działki jest możliwe dociągnięcie gazu - ze wstępny informacji będzie potrzebna rozbudowa sieci - gazownia uznała za możliwe (inne działki są obok drogi przy której jest nasza działka)

    Obecnie zakładamy założenie rekuperacji.
    Czekamy na każdą sugestie dotyczące wyboru ogrzewania.

    Z góry dziękuje za każdą radę

    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Witam wszystkich użytkowników. Jestem tu nowy i przed mną budowa domu i juz teraz muszę się zdecydować jakie ogrzewanie wybrać. .. miało być na początku elektryczne za pomocą mat podczerwieni ale jednak boje się kosztów użytkowania. Dom będzie miał 80 m i będzie w technologii szkieletowej bardzo ciepły, jego zapotrzebowanie energetyczne to 30 kWh/ m2 na rok. Dom bedzie posiadał również rekuperacje. W mojej miejscowości nie ma gazu ziemnego wiec myślałem nad kotłem na ekogroszek z podajnikiem ponieważ zależy mi aby jak najzadziej tam zaglądać. Zależy mi aby ogrzewanie było dość ekonomiczne co jest oczywiste ale do tego by jak najmniej pracy przy nim bylo... do tego kolejnym utrudnieniem jest mała kotłownia wymiary to 2/2.5 m. Co polecacie i w ogóle czekam na wypowiedzi kogoś kto ma pojęcie w tym temacie a nie tylko nabija ilości postów... pozdrawiam

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Cinek1988 Zobacz post
    wiesz kolego nie jest tak kolorowo jeśli chodzi o ogrzewanie takiego domu na prąd pomimo ze jest bardzo ciepły bo według tego co rozmawiałem z użytkownikami takich domów i mają na prąd wszystko to np kolega za miesiąc listopad gdzie co około 2 dzień pali tez w kominku a elektryczne ogrzewanie ma ustawione na tylko 19 C to rachunek dostał na 430 zł wiec jak dla mnie to beznadzieja biorąc pod uwagę ze listopad był dość ciepły...
    wszystko można policzyć. jak OZC prawidłowo wykonane i dom wybudowany zgodnie z założeniami, to 30 kWh/m2 * 80 m2 = 2400 kWh, czyli 1200 zł w taryfie G11, 720 zł w taryfie G12. klimatyzatorem w G11 300-400 zł, w G12 pewnie mniej, chociaż klima będzie musiała wchodzić w drogą taryfę (brak akumulacji).

    przykładowo u mnie w domu 123 m2, temperatury 21-22*C i rachunek nieco ponad 300 zł w G12 za cały sezon do tej pory. system grzewczy to grzałka + wodna podłogówka.
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał imrahil Zobacz post
    wszystko można policzyć. jak OZC prawidłowo wykonane i dom wybudowany zgodnie z założeniami, to 30 kWh/m2 * 80 m2 = 2400 kWh, czyli 1200 zł w taryfie G11, 720 zł w taryfie G12. klimatyzatorem w G11 300-400 zł, w G12 pewnie mniej, chociaż klima będzie musiała wchodzić w drogą taryfę (brak akumulacji).

    przykładowo u mnie w domu 123 m2, temperatury 21-22*C i rachunek nieco ponad 300 zł w G12 za cały sezon do tej pory. system grzewczy to grzałka + wodna podłogówka.
    A co to za klimatyzacja co ogrzewa dom?? ile taka klimatyzacja kosztuje i czy potrzeba jakies dodatkowe instalacje do niej?? jakiej firmy jest warta uwagi i jakie są jej wady i zalety bo przyznam się że nie słyszałem nic o tym rozwiązaniu.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    noc

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    z.góra
    Kod pocztowy
    65-340
    Posty
    1.407

    Domyślnie

    Cytat Napisał Cinek1988 Zobacz post
    Witam wszystkich użytkowników. Jestem tu nowy i przed mną budowa domu i juz teraz muszę się zdecydować jakie ogrzewanie wybrać. .. miało być na początku elektryczne za pomocą mat podczerwieni ale jednak boje się kosztów użytkowania. Dom będzie miał 80 m i będzie w technologii szkieletowej bardzo ciepły, jego zapotrzebowanie energetyczne to 30 kWh/ m2 na rok. Dom bedzie posiadał również rekuperacje. W mojej miejscowości nie ma gazu ziemnego wiec myślałem nad kotłem na ekogroszek z podajnikiem ponieważ zależy mi aby jak najzadziej tam zaglądać. Zależy mi aby ogrzewanie było dość ekonomiczne co jest oczywiste ale do tego by jak najmniej pracy przy nim bylo... do tego kolejnym utrudnieniem jest mała kotłownia wymiary to 2/2.5 m. Co polecacie i w ogóle czekam na wypowiedzi kogoś kto ma pojęcie w tym temacie a nie tylko nabija ilości postów... pozdrawiam
    Chcesz montować kocioł ekogroszkowy do 80-metrowego domu o zapotrzebowaniu 30kWh/m2 na rok???
    Lepiej sprawdź czy do takiej kotłowni w ogóle możesz kopciucha wsadzić. Nie mówiąc o przestrzeni do obsługi kotła+miejsce na opał. Chyba że zbudujesz wiatę na opał. A gdzie kupisz kocioł do tego domu? Chyba że ktoś wykona na zamówienie mini kocioł na mini grzanie.
    Zapomnij o takim rozwiązaniu w tym domu. Ogrzejesz to byle czym, kablami w podłodze, klimatyzatorem, małą PC, czymkolwiek.
    @imrahil już Ci szacunkowo podał ile będzie kosztowało to mini grzanie.

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Sprawdza OZC, być może , byś może wystarcza kable grzejne w podłodze. A to naprawdę wychodzi tanio.
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Cinek1988 Zobacz post
    A co to za klimatyzacja co ogrzewa dom?? ile taka klimatyzacja kosztuje i czy potrzeba jakies dodatkowe instalacje do niej?? jakiej firmy jest warta uwagi i jakie są jej wady i zalety bo przyznam się że nie słyszałem nic o tym rozwiązaniu.
    Daikin, Toshiba, Samsung, LG, Panasonic czy jakikolwiek inny split. zwykle masz w takim klimatyzatorze funkcję grzania. jest to zwykła pompa ciepła działająca z średniorocznym COP zwykle powyżej 3, a najnowsze konstrukcje chyba nawet ponad 4 (czyli 3 czy 4 razy taniej niż prądem). dla domu szkieletowego ogrzewanie nadmuchowe to najlepsze rozwiązanie. ciepłe przegrody nie wymagają dogrzewania, klimatyzator reaguje szybko, a przy tendencji lekkich domów do przegrzania latem, klimatyzator bardzo może się przydać. koszt markowego rozwiązania to pewnie około 2500-5000 zł z montażem
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.607
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Cinek1988 Zobacz post
    Witam wszystkich użytkowników. Jestem tu nowy i przed mną budowa domu i juz teraz muszę się zdecydować jakie ogrzewanie wybrać. .. miało być na początku elektryczne za pomocą mat podczerwieni ale jednak boje się kosztów użytkowania. Dom będzie miał 80 m i będzie w technologii szkieletowej bardzo ciepły, jego zapotrzebowanie energetyczne to 30 kWh/ m2 na rok. Dom bedzie posiadał również rekuperacje. W mojej miejscowości nie ma gazu ziemnego wiec myślałem nad kotłem na ekogroszek z podajnikiem ponieważ zależy mi aby jak najzadziej tam zaglądać. Zależy mi aby ogrzewanie było dość ekonomiczne co jest oczywiste ale do tego by jak najmniej pracy przy nim bylo... do tego kolejnym utrudnieniem jest mała kotłownia wymiary to 2/2.5 m. Co polecacie i w ogóle czekam na wypowiedzi kogoś kto ma pojęcie w tym temacie a nie tylko nabija ilości postów... pozdrawiam
    Jesli mała kotłownia to bufor 1000l grzałka grejąca tylko w taniej taryfie i zasilanie tym podlogowki i cieplej wody.

    Ewentualnie mała (5-7kW) pompa powietrze-woda (np Panasonica)
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Jesli mała kotłownia to bufor 1000l grzałka grejąca tylko w taniej taryfie i zasilanie tym podlogowki i cieplej wody.

    Ewentualnie mała (5-7kW) pompa powietrze-woda (np Panasonica)
    Wystarczy 600l, co nie zmienia srednicy bufora (99 cm) zmienia sie wysokosc

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    masz za małe zapotrzebowanie aby iść w węgiel. przemyśl to dokładnie bo to decyzja na kilkadziesiąt lat

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    BusolaYR

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Kozy
    Kod pocztowy
    43-340
    Posty
    27

    Domyślnie

    Panowie a czy jest szansa na jakąś poradę dla mnie?
    Pan Cienek1988 dopiło się do mojego tematu i (

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    oczywiście, nie rób pieca na węgiel bo masz za dobrze ocieplony dom.

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    BusolaYR

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Kozy
    Kod pocztowy
    43-340
    Posty
    27

    Domyślnie

    Jeżeli nie węgiel to co:

    -pompa gruntowa (duży koszt)
    -pompa powietrze (pytanie czy w moim rejonie warto taką zakładać?)
    -gaz (tego źródła się boje się bardzo - wszyscy znajomi którzy mają gaz posiadają też kominek a tego chce uniknąć)

    Czy może ktoś polecić firmy zajmujące się montażem pomp?

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    pompa powietrzna to dobre rozwiązanie.
    przy takiej wielkości domku będzie stosunkowo tania.

    ja bym jeszcze przeliczył koszt kabli grzejnych. koszt instalacji najniższy. pewnie w 5tys się zmieścił.

    ale to wszystko trzeba spokojnie policzyć.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał autorus Zobacz post
    oczywiście, nie rób pieca na węgiel bo masz za dobrze ocieplony dom.
    Potwierdzam. Absolutnie nie idźcie w paliwa stałe.
    Rozwiązań jest kilka.
    Kable grzejne + zbiornik na CWU
    Kable grzejne + klimatyzacja + zbiornik CWU
    Rurki + kocioł na prąd + zbiornik CWU
    Rurki + bufor z wężownicą CWU
    Rurki + pompa ciepła do CO i CWU
    Rurki + gaz

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    liwko dobrze prawi

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał BusolaYR Zobacz post
    Jeżeli nie węgiel to co:

    -pompa gruntowa (duży koszt)
    -pompa powietrze (pytanie czy w moim rejonie warto taką zakładać?)
    -gaz (tego źródła się boje się bardzo - wszyscy znajomi którzy mają gaz posiadają też kominek a tego chce uniknąć)

    Czy może ktoś polecić firmy zajmujące się montażem pomp?
    Pompa powietrze - powietrze [czyli dobry klimatyzator] będzie tu najlepszym wyborem - tania i skuteczna.

    Natomiast do grzania wody do kąpieli zasobnik np. 200 litrów [na 2 osoby] lub 300 [na 4] grzany w 2 taryfie prądem.
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    BusolaYR

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Kozy
    Kod pocztowy
    43-340
    Posty
    27

    Domyślnie

    A czy może ktoś doradzić na jakiego producenta pomp zwrócić szczególną uwagę? i czy pompa p-p poradzi sobie w naszym klimacie? (przy -20 nie przekręci mi licznika) czy może pompa p-w?
    Pytanie jak wygląda grzanie wody przez pompę p-p lub p-w? Czy musi być osobny zasobnik na prąd?
    Ostatnio edytowane przez BusolaYR ; 27-01-2016 o 21:36

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Ile osób będzie mieszkać?

  20. #20
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    BusolaYR

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Kozy
    Kod pocztowy
    43-340
    Posty
    27

    Domyślnie

    Obecnie są 2 osoby dorosłe i jedno dziecko - może kiedyś będzie drugie.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony