dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Modernizacja kotłowni. Redukcja kosztów.

    Witam,

    postanowiłem wrócić do tematu (kiedyś pisałem o tym w innym wątku) i poprosić Was o jakieś porady co zmienić aby było taniej – a jest strasznie drogo. Poniżej przedstawiam zdjęcia z kotłowni, która aktualnie dostarcza ciepło do naszego mieszkania. Serce kotłowni do piec gazowy DGxE 47 Schafer + regulator pogodowy DC 112 (szczegóły na załączonym schemacie). Z kotłowni jest brana woda użytkowa oraz służąca do ogrzewania mieszkań. Liczba pomieszczeń do ogrzania, to apteka i 6 mieszkań o różnej powierzchni – na tyle bynajmniej była projektowana kotłownia. W rzeczywistości odbiorcami ciepła są: apteka i nasze mieszkanie (80m2).




    Fakty (poprzednia zima):

    rok / miesiąc / ile wody zużyliśmy / koszt podgrzania + c.o / koszt wody zimnej + ścieki / średni koszt


    Jak widać opłaty są astronomiczne jak na dwie osoby dorosłe i maleństwo.

    Proszę Was o porady, co można zmienić, co wyłączyć a co dodać. Wszelkie sugestię przekażę do właściciela budynku.
    Ostatnio edytowane przez bobanr ; 07-11-2010 o 14:21
    Pozdrawiam

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie

    docieplić budynek
    z kotłownią niewiele wskórasz
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  3. #3

    Domyślnie

    Za mało danych: jaka powierzchnia do ogrzania , m2 , jaki kocioł 20 kW czy 200 kW mocy? , co to za tabelka , ile gazu spalacie na m-c itd.
    Dzień dobry, cześć i czołem !
    Jestem wesoły Donek, prezydentem zaś jest Bronek. Zdrożała: żywność, prąd i gaz, więc Wam coś obiecam jeszcze raz!

  4. #4

    Domyślnie

    Tabelka dotyczy naszych wydatków na ogrzanie wody (c.w.u i c.o) do ogrzania jest 80m2 a z wody korzystają dwie osoby dorosłe i maleństwo.

    O ile docieplenie budynku odpada, to czy rzeczywiście nie ma możliwości wprowadzenia zmian w samej kotłowni ? Wiem, że woda w zbiorniku 300l jest podgrzewana non stop i tu pewnie idzie gaz w powietrze. Jest też cyrkulacja (woda jest ciepła o każdej porze dnia i nocy).

    Moc kotła 47 kW.

    Jutro podam zużycie gazu w ww. miesiącach.
    Pozdrawiam

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.204

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobanr
    Tabelka dotyczy naszych wydatków na ogrzanie wody (c.w.u i c.o) do ogrzania jest 80m2 a z wody korzystają dwie osoby dorosłe i maleństwo.
    .
    Z tabelki nic nie wynika, wstaw tam jednostki wstaw opisy jakies co która rubryka znaczy bo tak to nic nie widaomo. Pamiętaj ty ja tworzysz to wiesz co te liczby znaczą my nie wiemy.
    Jeżeli kotłownia była dobrana na 6 mieszkań a podłaczyli jedno może poprostu jest za duży kocioł.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobanr
    Tabelka dotyczy naszych wydatków na ogrzanie wody (c.w.u i c.o) do ogrzania jest 80m2 a z wody korzystają dwie osoby dorosłe i maleństwo.

    O ile docieplenie budynku odpada, to czy rzeczywiście nie ma możliwości wprowadzenia zmian w samej kotłowni ? Wiem, że woda w zbiorniku 300l jest podgrzewana non stop i tu pewnie idzie gaz w powietrze. Jest też cyrkulacja (woda jest ciepła o każdej porze dnia i nocy).

    Moc kotła 47 kW.

    Jutro podam zużycie gazu w ww. miesiącach.
    Jak przedstawia się podział kosztów:
    apteka majac 80 m2 i wasze mieszkanie 80 m2 to nie znaczy że na ogrzewanie zuzywacie tyle samo energii.
    W aptece ludzie wchosząc i wychodzac zabierają/ wietrzą pomieszczenia apteki powodujac wzrost zapotrzebowania na ciepło.

    Ekonomicznie CWU można grzać włączając cyrkulacje w określonych godzinach np. 06.00 do 08.00 , 15.00 -16.30 , 20.00 - 21.30.
    Temp. wody CWU ustawić na 45 st.C zamiast 60 st C , to koszty podgrzewu moga spaść o połowe.

    Jaki to jest wogóle budynek: stara kamienica z lat 30-tych czy nowa dobrze ocieplona , bo o tym wogóle nie piszesz.
    Czy pozostałe mieszkania wogóle nie sa ogrzewane czy utrzymywana jest tam określona temperatura np. 14-16 st C ?

    Czy kamienica jest wolnostojaca czy w zabudowie szeregowej??
    Dzień dobry, cześć i czołem !
    Jestem wesoły Donek, prezydentem zaś jest Bronek. Zdrożała: żywność, prąd i gaz, więc Wam coś obiecam jeszcze raz!

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Mały
    Zarejestrowany
    May 2003
    Skąd
    Gościcino
    Posty
    7.643

    Domyślnie

    47kW? To ile ma ta apteka? 500-900 m2 ?
    Co do cyrkulacji - widzę, że kociołek stojący (żeliwniak?). Z reguły palniki są tam niemodulowane. Czyli skoro cyrkulacja wychładza (co zupełnie normalne) zasobnik to on sobie co chwila cyka tymi 47kW-atami.
    Na początek obowiązkowo wyłącznik czasowy do pompy cyrkulacyjnej.
    Patrz - nie doczytałem - tam jest 6 mieszkań - skoro nie są ogrzewane to macie potężnie przewymiarowany kociołek i nie ma co się dziwić takim kosztom. Unormują sie dopiero kiedy będzie grzany cały budynek i podział kosztów rozłożony na wszystkich.
    Więc ci dziekuję losie choćby tylko za to,
    że nie musiałem się urodzić pod wulkanem.
    Że średni u nas klimat i przeciętne lato,
    ale dzieciaki są przeważnie roześmiane...

  8. #8

    Domyślnie

    Budynek nowy - 10 letni - zbudowany od zera. Z jednej strony przylega do innego budynku. Niestety tak jak piszecie, pozostałe mieszkania stoją nieogrzewane i tu jest pies pogrzebany. Szkielet żelbetowy, a ściany w większości są z regipsu.

    Przyjrzę się sprawie ustalenia cyrkulacji o określonej porze i temp. c.w.u..
    Reszty niestety nie da się zmienić.

    Jeśli ktoś może podesłać instrukcję PL do regulatora pogodowego DC 112 to byłbym wdzięczny.
    Pozdrawiam

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony