dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1

    Domyślnie frezowanie pod plecki

    witam,

    Jak domowym sposobem zrobić podcięcie w płycie pod plecki?

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.542

    Domyślnie Re: frezowanie pod plecki

    Cytat Napisał jlewenko
    witam,

    Jak domowym sposobem zrobić podcięcie w płycie pod plecki?


    Możesz rozwinąć temat, bo brzmi ciekawie. Co to są owe "plecki" i o jakie podcięcie chodzi?

  3. #3

    Domyślnie

    prawdopodobnie chodzi mu o ta plyte co stanowi tylna sciane mebli.

  4. #4

    Domyślnie

    Plecki --> płyta 3mm mocowana jako ściana tylna szafy.
    Frez ma na celu schowanie tych 3mm. Inaczej, zlicowanie z tylną krawędzią ściany bocznej.

    Pozdrawiam

  5. #5

    Domyślnie

    frezarka górnowrzecionowa - ewentualnie jakieś hardkorowe rozwiązania typu wiertarka przykręcona do stołu
    Powrót jest JEDI a nie KRÓLA

    Dziennik budowy
    Komentarze

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.542

    Domyślnie

    Najlepiej tak jak pisze piterazim. W innym przypadku zamiast rowka można dać dwie listewki odsunięte od siebie na odległość grubości płyty. Niestety często to nie powala estetyką. Inna wersja to płyta od tyłu i w narożnikach listwa drewniana do zamocownia płyty.
    Jak jest dobra piła tarczowa z prowadzeniem to można jeszcze zaryzykować naciąć piłą rowek.

  7. #7
    ANSEXXX
    Guest
    ANSEXXX

    Domyślnie

    ciekawe rozwiązania hmmmm
    Kolego do tego jest potrzebna Pilarka z tarcza moze być na szynie <listwie > lub też bez o ile masz dostep do piły stoowej z podnoszoną tarczą to również mozesz zrobić nut < wręge > jezeli masz frezarkę stołoową to także masz możliwośc tego wykonania lub górno wrzecionową także - rozwiązanie pozostawiam Tobie - zadnej wiertarki zbyt małe obroty !!!!!!

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał ANSE&DREW
    - rozwiązanie pozostawiam Tobie - zadnej wiertarki zbyt małe obroty !!!!!!
    przecież napisałem że to rozwiązanie hardkorowe
    Powrót jest JEDI a nie KRÓLA

    Dziennik budowy
    Komentarze

  9. #9
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    pawelzzz

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał ANSE&DREW
    ciekawe rozwiązania hmmmm
    Kolego do tego jest potrzebna Pilarka z tarcza moze być na szynie
    Nie jest to do końca dobre rozwiązanie, bo tarcza pilarska ma 2 mm z hakiem, więc frezowanie trzeba zrobić na dwa razy. Przy tak niewielkich rowkach ciężko na całej długości zrobić dokładnie 3mm. Najlepiej jednak frezarka górnowrzecionowa i dobry frez (jednopłytkowy w płycie szybko się tępi, inne są dość drogie...).

    Pozdrawiam,
    Paweł

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.542

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawelzzz
    Cytat Napisał ANSE&DREW
    ciekawe rozwiązania hmmmm
    Kolego do tego jest potrzebna Pilarka z tarcza moze być na szynie
    Nie jest to do końca dobre rozwiązanie, bo tarcza pilarska ma 2 mm z hakiem, więc frezowanie trzeba zrobić na dwa razy. Przy tak niewielkich rowkach ciężko na całej długości zrobić dokładnie 3mm. Najlepiej jednak frezarka górnowrzecionowa i dobry frez (jednopłytkowy w płycie szybko się tępi, inne są dość drogie...).

    Pozdrawiam,
    Paweł

    Oczywiście, że lepiej frezowanie, ale bardziej dostępna w domach jest piła tarczowa. Z reguły dokładność nie jest tak istotna i tarcze są o różnej szerokości. Jeśli rowek wyjdzie szerszy to przed wstawieniem płyty dodajemy do rowka kleju i będzie OK.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawelzzz
    Cytat Napisał ANSE&DREW
    ciekawe rozwiązania hmmmm
    Kolego do tego jest potrzebna Pilarka z tarcza moze być na szynie
    Nie jest to do końca dobre rozwiązanie, bo tarcza pilarska ma 2 mm z hakiem, więc frezowanie trzeba zrobić na dwa razy... Najlepiej jednak frezarka górnowrzecionowa i dobry frez (jednopłytkowy w płycie szybko się tępi, inne są dość drogie...).

    Pozdrawiam,
    Paweł
    W centrach obróbczych CNC wpusty wykonuje piła tarczowa. Szerokości rzazu jaki piła wykonuje mogą być różne, taką 5 mm też się pewnie znajdzie. Można też stosować dwie piły z dystansem lub piłę mocowaną wachliwie. Piła tarczowa również mocowana na frezarce dolnowrzecionowej to najlepsze rozwiązanie. Frezarka górnowrzecionowa to rozwiązanie dla majsterkowiczów lub stosowane przy krótkich wpustach nie przechodzących.
    Cytat Napisał pawelzzz
    Przy tak niewielkich rowkach ciężko na całej długości zrobić dokładnie 3mm.
    Chyba żartujesz.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  12. #12
    ANSEXXX
    Guest
    ANSEXXX

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawelzzz
    Cytat Napisał ANSE&DREW
    ciekawe rozwiązania hmmmm
    Kolego do tego jest potrzebna Pilarka z tarcza moze być na szynie
    Nie jest to do końca dobre rozwiązanie, bo tarcza pilarska ma 2 mm z hakiem, więc frezowanie trzeba zrobić na dwa razy. Przy tak niewielkich rowkach ciężko na całej długości zrobić dokładnie 3mm. Najlepiej jednak frezarka górnowrzecionowa i dobry frez (jednopłytkowy w płycie szybko się tępi, inne są dość drogie...).

    Pozdrawiam,
    Paweł
    bez komentarza zamów a zobaczysz

  13. #13
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    pawelzzz

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał perm
    W centrach obróbczych CNC wpusty wykonuje piła tarczowa. Szerokości rzazu jaki piła wykonuje mogą być różne, taką 5 mm też się pewnie znajdzie. Można też stosować dwie piły z dystansem lub piłę mocowaną wachliwie. Piła tarczowa również mocowana na frezarce dolnowrzecionowej to najlepsze rozwiązanie. Frezarka górnowrzecionowa to rozwiązanie dla majsterkowiczów lub stosowane przy krótkich wpustach nie przechodzących.
    Wydawało mi się, że kol. jlewenko pytał o domowy sposób Właśnie domowym sposobem frezowałem ostatnio kilka metrów płyty, więc wiem, co mówię. Dla mnie najwygodniejsza była frezarka - pilarka bez szyny to masakra. (Koszty szyny - nawet poniżej metra długości to około 150-250 PLN - czy ktoś dla dwóch szafek będzie tyle płacił? Wątpię...O zagłębiarce nawet nie wspominam).

    @zbigmor - Próbowałeś kupić tarczę do pilarki, która robiła rzaz większy niż 2,5 mm? Ja próbowałem - 180mm za rozsądne pieniądze (do 100 PLN) raczej nie dostaniesz. Chyba, że źle szukałem

    Pozdrawiam,
    Paweł

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    A mi się udało kupić w Leroju na wyprzedaży (za 100zł) przystawkę do małej szlifierki kątowej, która w temacie takich (i innych) rowków potrafi chyba wszystko.

    O, coś takiego:

    http://www.allegro.pl/item741686701_...lytkowych.html

    http://sklep-elektronarzedzia.pl/pro...i-katowej.html

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawelzzz
    Wydawało mi się, że kol. jlewenko pytał o domowy sposób Właśnie domowym sposobem frezowałem ostatnio kilka metrów płyty, więc wiem, co mówię. Dla mnie najwygodniejsza była frezarka - pilarka bez szyny to masakra. (Koszty szyny - nawet poniżej metra długości to około 150-250 PLN - czy ktoś dla dwóch szafek będzie tyle płacił? Wątpię...O zagłębiarce nawet nie wspominam).
    Pozdrawiam,
    Paweł
    Listwa umocowana ściskami stolarskimi jest bardzo dobrą prowadnicą. Można się bawić w robienie wpustów czy wręgów frezarką tylko kto za te frezy zapłaci? Płyta wiórowa to nie jest drewno, melamina i śmieci które w niej się znajdują tępią wszelkie narzędzia bardzo skutecznie. Frezy z węglików tanie nie są. Trzeba używać narzędzi przeznaczonych do tego. Dłutem też można to zrobić tylko po co się męczyć?
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  16. #16
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    pawelzzz

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał perm
    Listwa umocowana ściskami stolarskimi jest bardzo dobrą prowadnicą. Można się bawić w robienie wpustów czy wręgów frezarką tylko kto za te frezy zapłaci? Płyta wiórowa to nie jest drewno, melamina i śmieci które w niej się znajdują tępią wszelkie narzędzia bardzo skutecznie. Frezy z węglików tanie nie są. Trzeba używać narzędzi przeznaczonych do tego. Dłutem też można to zrobić tylko po co się męczyć?
    Co do zwykłej listwy - pełna zgoda. Problem w tym, że trzeba sporej precyzji, żeby wręga miała właśnie 3 mm. Ja wybrałem frezarkę, bo wyszło najszybciej i najdokładniej. Co do wytrzymałości frezów - również zgoda: używam HM i póki co radzą sobie nieźle. Mam też drugi komplet z ostrzami HSS, ale te raczej do drewna; płyta szybciutko je wykańcza.

    Rada jest zatem taka: jlewenko, jeśli masz frezarkę, kup sobie frez jednopłytkowy (jakieś 6 PLN /sztukę) i pracuj tym. Jeśli masz pilarkę, próbuj pilarką na dwa przejazdy, pamiętaj tylko, żeby dobrze ustawić głębokość cięcia i używać niezwichrowanej listwy (możesz wykorzystać do tego celu panel podłogowy MDF).

    Pozdrawiam,
    Paweł

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony