dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 23
  1. #1

    Domyślnie Wełna kominkowa - jak przymocować?

    Hej,

    mam krótkie pytanko - czym najlepiej przymocować wełnę kominkową do ścianek obudowy? Moja obudowa będzie miała boczne ścianki z suporeksu, płyta k-g tylko z frontu powyżej wkładu. Czy wełnę do suporeksu i komina (systemowy) przykleić na klej, taki jak klei się wełnę do elewacji? Czy może dodatkowo wzmocnić kołkami? Oczywiście nie do komina, by nie zniszczyć ceramiki...

    Bo do rusztu pod k-g to rozumiem że przykleić taśmą alu, nie?

    Żeby nie było uprzedzeń, to na razie tylko zdobywam teorię przed podejściem do tematu kominka. Dzięki wypowiedziom z tego forum już wiem, że zarówno murarz jak i tynkarz zrobili błąd - bo ceramika była ładnie oklejona dookoła przez murarza, jak i otynkowana przez tynkarza. Już wykułem, aby była dylatacja między wkładem ceramicznym a resztą obudowy. Czy taka dylatacja może spokojnie zostać, czy uzupełnić ją np wełną która mi została? Bo i tak ściana będzie przykryta płytami kominkowymi, więc z wierzchu te dziury będą przykryte.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    FlashBack

    Zarejestrowany
    Nov 2008
    Skąd
    Mazowsze
    Posty
    2.167

    Domyślnie

    Wełnę docina się na wymiar, całość zacina się o siebie wzajemnie i łączy taśmą alu 9oczywiście tą wysokotemperaturową9.

    szczeliny najlepiej pozostawić 9puste9.

  3. #3

    Domyślnie

    No ale Ty opisujesz jak połączyć wełnę ze sobą aby mieć jeden wielki płat. A ja się pytam jak to przymocować do suporeksu, przecież nie postawię luzem, bo się może przewrócić

  4. #4

  5. #5

    Domyślnie

    o! fajne szkoda tylko, że nie tańsze

  6. #6

    Domyślnie

    plastikowe kosztują 20 gr, ale stanowczo odradzam
    Powrót jest JEDI a nie KRÓLA

    Dziennik budowy
    Komentarze

  7. #7

    Domyślnie

    Te metalowe wspaniale przewodzą ciepło wgłąb ściany.
    Plastikowych nawet nie bierzcie pod uwagę, bo się stopią od temperatur panujących w kominku.

    Moja rada dla autora postu - skoro dopiero zdobywasz wiedzę i planujesz, to zapomnij o wełnie, a zainteresuj się płytami krzemianowo-wapiennymi (silca, varmsen). Ten materiał w porównaniu do wełny ma same zalety. Ja właśnie zrobiłem kominek z płyt silca, więc wiem o czym pisze.
    Z pozoru może się wydawac, że to drogo wychodzi, ale weź pod uwage także szybkość i prostote wykonania oraz jakość całości - brak wełny jest zaletą samą w sobie.

  8. #8

    Domyślnie

    Witam,

    o plastiku oczywiście nie myślę, bo pewnie po pierwszym paleniu niewiele z nich zostanie

    Natomiast co do wełny, to już kupiłem, ISOVER'a 25mm. O płytach czytałem trochę, ale ponieważ kominek będzie tylko rekreacyjny, a nie jako główne źródło ogrzewania, to wybrałem wełnę.

    Następnym krokiem to zastanawiam się nad rozmieszczeniem kratek. Pozwolę sobie wkleić wizję naszego kominka.

    Pasek brązowy u góry to tylko po to, aby na projekcie rozdzielić komorę dekompresyjną (planuje 40-50cm od sufitu). Ta część z prawej to 2 ścianki z suporeksu 10, w środku będzie trzymane drewno porąbane do palenia (tu się zastanawiam czy ścianka 10cm wystarczy, czy drewno nie będzie za bardzo rozpychać ścianek na boki... - chociaż z zewnątrz te bloczki otynkuje i zatopię w nich na wszelki wypadek siatkę zbrojoną, taką jak do ocieplenia)

    Zaznaczyłem tu wszystkie możliwe miejsca kratek. Wstępnie myślimy o tym, aby w komorze głównej kratki były na ściance frontowej pod kominkiem i u góry, natomiast komora dekompresyjna - z boku.

    Komin systemowy z osobnym kanałem wentylacyjnym, do którego otwór będzie w komorze dekompresyjnej, aby ta się wentylowała.

    Belkę drewnianą planuje zrobić w ten sposób, że cała ścianka będzie z suporeksu 10cm, a w miejscu belki 5cm (w ten sposób belka będzie "wtopiona" w suporeks).

    Same płytki to jeszcze nie jest ostateczna wizja, sprawdzałem możliwości programu w zakresie robienia krzywych powierzchni

  9. #9

    Domyślnie

    tylko ie mówcie że wzmiankę o plastikowych na serio wzięliście
    Powrót jest JEDI a nie KRÓLA

    Dziennik budowy
    Komentarze

  10. #10

    Domyślnie

    no bez takich, bo się obrażę

  11. #11
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    salag

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    1

    Domyślnie

    Kup specjalne kołki rozporowe metalowe do siporeksu , do tego odpowiedniej długości wkręty / dobierz średnicę kołka do wkrętu/ oraz blaszki do gwożdzi papiaków. Wystarczy wywiercić otwór pod kołek i wbić go młotkiem , założyć podkładkę na wkręt i wkręcić /wbić / do poziomu wełny . Trzyma b. dobrze . Tak samo można łączyć oraz wzmocnić konstrukcję obudowy kominka z siporeksu Sam tak zrobiłem budując kominek latem .Koszt kpl. max. 2 zł. Kominek będzie fajny.Aha kratki dolotowe i wylotowe jak największe !Zrób z wełny nie jest takie trudne , jak żle przytniesz to zawsze można dosztukować i zakleić taśmą.

  12. #12
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar hojnorek
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    Św. Katarzyna
    Posty
    353
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    30

    Domyślnie

    btw - czy te dwie kratki w komorze dekompresyjnej są potrzebne??
    dziennik:
    I. Stan Surowy Zamknięty[x]
    III.1 Poddasze [x]
    III.2 Wykończenie [ ]

    komentarze

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał hojnorek
    btw - czy te dwie kratki w komorze dekompresyjnej są potrzebne??
    cytuje:
    Cytat Napisał GosiaIAdam
    Zaznaczyłem tu wszystkie możliwe miejsca kratek. Wstępnie myślimy o tym, aby w komorze głównej kratki były na ściance frontowej pod kominkiem i u góry, natomiast komora dekompresyjna - z boku.
    Co więcej, bez sensu byłoby raczej umieszczenie kratki w komorze dekompresyjnej z frontu, tuż nad kratką z której wylatuje ciepłe powietrze, bo zamiast iść na pokój od razu byłoby wysysane przez kratkę wentylacyjną w komorze dekompresyjną i szło w komin wentylacyjny...

  14. #14
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar hojnorek
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    Św. Katarzyna
    Posty
    353
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    30

    Domyślnie

    rozumiem słowo "możliwe rozmieszczenie"
    moje pytanie wynika stąd, że w czwartek skończyli mi montować wkład i mam:
    jedną kratkę 50x17 wwiewną (u mnie z boku obudowy)
    jedną kratkę 30x17 wwiewną (od tyłu obudowy - z drugiego pomieszczenia)
    jedną kratkę wywiewną 50x17 (u góry obudowy)
    jedną kratkę wywiewną 30x17 (w drugim pomieszczeniu)

    sama komora dekompresyjna istnieje ale nie ma żadnej kratki... stąd pytanie czy to błąd czy nie błąd...
    dziennik:
    I. Stan Surowy Zamknięty[x]
    III.1 Poddasze [x]
    III.2 Wykończenie [ ]

    komentarze

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał hojnorek
    sama komora dekompresyjna istnieje ale nie ma żadnej kratki... stąd pytanie czy to błąd czy nie błąd...
    Aha, to niezrozumiałem Komora dekompresyjna musi być wentylowana, bo jej zadaniem jest wietrzenie przestrzeni między stropem a obudową kominka...

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar am00
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    1.499
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    51

    Domyślnie

    Do superexu możesz przybić gwoździem z podkładką. Szkoda czasu na wiercenia. Jeśli całość nie dochodzi do sufitu to niepotrzebna jest komora dekompresyjna. Przy komorze dekompresyjnej otwory powinny być tylko z boku po przeciwnych stronach i na różnych wysokościach (żeby wytworzyć przeciąg). Zastanów się czy nie chcesz mieć kominka ciepłego np. całego z cegły. Ja mam taki i sobie chwalę.
    Łowca krokodyli raz się w życiu myli!
    Zaległy dziennik - galeria
    Komentarze

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar am00
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    1.499
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    51

    Domyślnie

    Cytat Napisał hojnorek
    sama komora dekompresyjna istnieje ale nie ma żadnej kratki... stąd pytanie czy to błąd czy nie błąd...
    Jak masz strop betonowy, to wentylacja nie wydaje mi się konieczna.
    Łowca krokodyli raz się w życiu myli!
    Zaległy dziennik - galeria
    Komentarze

  18. #18
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    badzer

    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam !

    Przeglądnąłem i przeczytałem wiele tematów na tym forum dotyczących kominków .
    Moje pytanie dotyczy przyklejania wełny kominkowej do ścian a mianowicie jakim klejem można to zrobić gdyż nigdzie nie znalazłem odpowiedzi .
    W poradniku muratora piszą żeby przykleić ale nie piszą czym

    http://muratordom.pl/instalacje/komi...8.html?&page=1

    Od razu mówię że nie mogę włożyć wełny w profile gdyż na tylnej ścianie ich nie będzie.

    Dzięki z góry za odpowiedź.

  19. #19

    Domyślnie

    Dzięki Badzer za linka.
    Właśnie tam jest napisane, że do klejenia wełny do obudowy można stosować klej gipsowy.
    Aktualnie jestem na tym etapie obudowywania kominka, więc link bardzo na czasie.
    Natomiast mam teraz inny problem: jak poprawnie obudować rure dymową w ścianie? (przecież nie obrobię rury od strony komina bo tam nie mam dojścia)
    Ciekawe jak to robią fachowcy.

  20. #20
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    badzer

    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Posty
    2

    Domyślnie

    Widać nie doczytałem
    Co do uszczelniania ściany przez którą wychodzi rura spalinowa , to fachowcy mówili że nie trzeba tego uszczelniać więc ja tego robił nie będę.
    Podobno wystarczy za cementować.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony