dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie kocioł do instalacji zamkniętej

    Witam.Mam pytanie.Jaki kocioł na paliwa stałe moge zainstalować do c.o.w układzie zamkniętym.Mam już kocioł gazowy i chciałbym zainstalować jeszcze kocioł węglowy.Dziękuje za pomoc.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.542

    Domyślnie Re: kocioł do instalacji zamkniętej

    Cytat Napisał harlej26
    Witam.Mam pytanie.Jaki kocioł na paliwa stałe moge zainstalować do c.o.w układzie zamkniętym.Mam już kocioł gazowy i chciałbym zainstalować jeszcze kocioł węglowy.Dziękuje za pomoc.
    To może zwykły kocioł w układzie otwartym połączony z układem CO za pomocą wymiennika ciepła?

  3. #3

    Domyślnie

    Czy mogę prosić o więcej szczegułów.Co to jest ten wymiennik ciepła?
    Czy wiąże się to ze zmianami w instalacji?

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    chrobry

    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    344
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Nie jestem expertem, ale na dzień dzisiejszy po zmianie przepisów można podłączyć piec na paliwa stałe do układu zamkniętego niekoniecznie przez wymiennik. Układ taki musi mieć jakiś system "schładzania" w razie przekroczenia okreslonej tem.

    Brzmi to tak:

    Zgodnie z Rozporzadzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 marca 2009 roku zmieniajacym rozporzadzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadac budynki i ich usytuowanie: „zabrania sie stosowania kotła na paliwo stałe do zasilania instalacji ogrzewczej wodnej
    systemu zamknietego, wyposa onej w przeponowe naczynie wzbiorcze, z wyjatkiem kotła na paliwo stałe o mocy nominalnej do 300 kW, wyposa onego w urzadzenia do odprowadzania nadmiaru ciepła”.


    Ostatnio pisałem do producenta kotłów Klimosz i dopuszczają taką możliwość ale właśnie pod warunkiem, iż instalacja będzie miała tego typu zabezpiecznie. Fajnie by było gdyby ktoś obeznany w temacie coś tu napisał bo sam dowiem się wiecej.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Ja tak robię. Kociol na ekogrszek SAS z zewnętrzną wężownicą schładzającą
    http://sanitsystem.pl/sklep/product_...roducts_id=339
    Do tego zawór czterodrogowy z sterowaniem pogodowym i wszędzie podlogówka.
    Oczywiście to zabezpieczenie ma wadę: gdyby zabrakło prądu w całej gminie to nie będzie wody w sieci wodociągowej i ze schladzania nici. Dlatego dokładam UPS EVER z akumulatorem samochodowym.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  6. #6
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    chrobry

    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    344
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał plamiak
    Ja tak robię. Kociol na ekogrszek SAS z zewnętrzną wężownicą schładzającą
    http://sanitsystem.pl/sklep/product_...roducts_id=339
    Do tego zawór czterodrogowy z sterowaniem pogodowym i wszędzie podlogówka.
    Oczywiście to zabezpieczenie ma wadę: gdyby zabrakło prądu w całej gminie to nie będzie wody w sieci wodociągowej i ze schladzania nici. Dlatego dokładam UPS EVER z akumulatorem samochodowym.

    Czy dawanie zaworu 4d przy pelnej podlogówce ma sens ?

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Oczywiście, przecież przy kotle węglowym pracującym na temp. 65 stopni, to właśnie sterownik zaworu 4d utrzymuje zadaną temp. powiedzmy 50.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  8. #8
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    chrobry

    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    344
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    OK - ale co dalej. Te 50C puszczasz wszędzie na podłogówke ? Ja myślałem (może się myle), że przy pełnej podłogówce lepiej puścić te 65C na rodzielacz podłogówki. Tam podmieszacze zrobią to samo co 4D.

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.542

    Domyślnie

    Cytat Napisał chrobry
    Nie jestem expertem, ale na dzień dzisiejszy po zmianie przepisów można podłączyć piec na paliwa stałe do układu zamkniętego niekoniecznie przez wymiennik. Układ taki musi mieć jakiś system "schładzania" w razie przekroczenia okreslonej tem.

    Brzmi to tak:

    Zgodnie z Rozporzadzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 marca 2009 roku zmieniajacym rozporzadzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadac budynki i ich usytuowanie: „zabrania sie stosowania kotła na paliwo stałe do zasilania instalacji ogrzewczej wodnej
    systemu zamknietego, wyposa onej w przeponowe naczynie wzbiorcze, z wyjatkiem kotła na paliwo stałe o mocy nominalnej do 300 kW, wyposa onego w urzadzenia do odprowadzania nadmiaru ciepła”.


    Ostatnio pisałem do producenta kotłów Klimosz i dopuszczają taką możliwość ale właśnie pod warunkiem, iż instalacja będzie miała tego typu zabezpiecznie. Fajnie by było gdyby ktoś obeznany w temacie coś tu napisał bo sam dowiem się wiecej.


    Jest to już możliwe, ale jeśli kocioł na paliwo stałe ma być jako rezerwowy towybierając wariant z wymiennikiem mamy mimo wszystko większe bezpieczeństwo i większy wybór kotłów (czytaj - niższą cenę).

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Cytat Napisał chrobry
    OK - ale co dalej. Te 50C puszczasz wszędzie na podłogówke ? Ja myślałem (może się myle), że przy pełnej podłogówce lepiej puścić te 65C na rodzielacz podłogówki. Tam podmieszacze zrobią to samo co 4D.
    Właśnie oto chodzi że z kotłowni wychodzi woda "gotowa", podmieszacze nie potrzebne. Założenie jest takie że zaworem 4d steruje sterownik w oparciu o czujnik temp. zewnętrznej. Ciężko byłoby to uzyskać przy zastosowaniu podmieszania w kożdym rozdzielaczu.
    Sklaniam się ku poglądowi że lepiej nie dawać siłowników na każdą pętlę i nie stosować obniżenia nocnego. Chcę ustawić stały przepływ na poszczególnych pętlach, a to zawór 4d będzie dopuszczał goracej wody w miarę potrzeb.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał harlej26
    Czy mogę prosić o więcej szczegułów.Co to jest ten wymiennik ciepła?
    Czy wiąże się to ze zmianami w instalacji?
    to taka "puszka" (ca 10x20x30cm) z 2 wejściami i 2wyjściami (2 obiegi) jaden obieg jest podłączony do kotła a drugi trzeba wpiąć w istniejącą instalację (nie jest to jak widać zbyt duża przeróbka). Przy kotle na paliwo stałe polecam dać zawór 3 drożny żeby zapewnić wysoką tempertaurę wody na powrocie do kotła

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    harlej26 przyjedź do Leżajska to Ci pokażę jak wygląda porządny wymiennik

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piczman
    harlej26 przyjedź do Leżajska to Ci pokażę jak wy
    wygląda porządny wymiennik
    chętnie przyjade,tylko podaj mi adres albo nr. tel.A do wszystkich dziękuję za wyjaśnienia były bardzo pomocne.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony