dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 71
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pytlakos

    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Grodzisk Mazowiecki
    Kod pocztowy
    05-825
    Posty
    74

    Domyślnie Ile oszczędzę dzieki płycie vs tradycyjny fundament?

    Witajcie, chciałbym się poradzić w sprawie mojego konkretnego przypadku. Od początku planowałem zbudowanie domu na płycie fundamentowej, ale stanąłem teraz przed następującym wyborem. Mogę mieć tani projekt indywidualny na fundamencie tradycyjnym lub droższy projekt na płycie. Różnica to kilka tysięcy zł (jakieś 6-8 tys.). Zakładam, że koszt realizacji obu rodzajów fundamentów będzie zbliżony. Dom ok. 140 m2, prosta bryła, ocieplenie na poziomie 20cm styropianu grafitowego na ścianach + 40cm wełny na poddaszu + ewentualnie 20 cm styro pod płytą lub na ścianie fundamentu.

    Pytanie czy robiąc płytę oszczędzę na ogrzewaniu tyle, żeby opłaciło się więcej do niej dopłacić? To jest w zasadzie moje jedyne kryterium wyboru.

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    DziadekT

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Racibory
    Kod pocztowy
    05-505
    Posty
    294

    Domyślnie

    A nie możesz wziąć tańszego projektu i znaleźć wykonawcę płyty fundamentowej, który niedrogo zaprojektuje płytę na zasadzie zmiany projektu? Albo zrobi projekt płyty, jak to się mówi, "w cenie wykonania" (co oczywiście nie całkiem jest prawdą, bo musi to sobie wliczyć)? Albo nawet zlecić osobne zaprojektowanie płyty? Nie sądzę, żeby koszt projektu samej płyty przekroczył 2000 zł, jeśli masz zrobioną opinię geotechniczną i warunki gruntowe nie są szczególnie trudne.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Po pierwsze, skąd tak duża róznica ceny w projektach, przy zmianie fundamentu ? Przecież projekt płyty to jakieś 2tys zł....
    Po drugie. Bez sansu jest zakladanie, że "że koszt realizacji obu rodzajów fundamentów będzie zbliżony". Moze byc, a może roznic się i o 6tyś zł, co powiekszy/zniweluje róznice cenową pomiedzy projektami.

    I po trzecie - nie oczekuj odpowiedzi na podane w tytule pytanie, skoro podałeś tylko jedną, mało przydatna daną (powierzchnię domu).
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar APZ
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    1.255
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Jeżeli to projekt indywidualny to nie powinno być żadnej różnicy w cenie projektu.
    Czy jeżeli w trakcie określania funkcji stwierdzicie, że trzeba zaprojektować podciąg o rozpiętości 8 m. to też coś doliczy? , jeżeli będzie przewieszony balkon to też powie 2 tyś. więcej?
    Z tą różnicę ( 6-8 tyś. zł ) możesz znaleźć architekta, który zrobi projekt.
    Poszukaj lepiej projektanta architekta, który współpracuje z biurem konstruktorskim na normalnych zasadach a oni nie będą Cię ograniczać.

    Jeżeli szukasz oszczędności to nie wiem dlaczego idziesz w płytę, przecież to są większe koszty samego wykonania.

    Pozdrawiam
    Przemek
    Dziennik Budowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...t-indywidualny

    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Ogrzewana powierzchnia użytkowa 137,5 metrów kwadratowych
    Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH: 44 kWh/(m2 * rok)
    Strop 30, ściany 30, podłoga 15cm
    Wentylacja nawiewno - wywiewna
    Kable.

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pytlakos

    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Grodzisk Mazowiecki
    Kod pocztowy
    05-825
    Posty
    74

    Domyślnie

    DziadekT, też mi taka opcja przyszła do głowy. Zastanawiam się jednak na ile warto upierać się przy płycie.

    Fotohobby,
    - różnica w cenie stąd, że tani architekt powiedział, że na płycie nie zrobi projektu.
    - piszesz, że bez sensu zakładać podobne koszty budowy... a co powinienem teraz założyć? Nie mam żadnych przesłanek, które by na tym etapie pozwoliły mi inaczej założyć.
    - jaką daną powinienem jeszcze podać?

    APZ, dlatego, ze potencjalnie koszt budowy podobny, a mniej będę wydawał na ogrzewanie.
    Ostatnio edytowane przez pytlakos ; 28-05-2015 o 10:30

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar APZ
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    1.255
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    To ja jest różnica w cenie styropianu pod posadzkę EPS 100 a XPS pod płytkę lub minimum EPS 200?
    Ile zbrojenia wchodzi w płytę a ile w fundamenty?
    Dziennik Budowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...t-indywidualny

    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Ogrzewana powierzchnia użytkowa 137,5 metrów kwadratowych
    Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH: 44 kWh/(m2 * rok)
    Strop 30, ściany 30, podłoga 15cm
    Wentylacja nawiewno - wywiewna
    Kable.

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    Zwykłe fundamenty zrobisz za ~125zł/m2 z robocizną. Bez robocizny około 100zł/m2 a łatwo to samemu zrobić. Niech ktoś się pochwali ceną płyty.

    Co do projektu, to za 5-6 tyś można zrobić projekt indywidualny na płycie, co jest ceną zbliżoną do adaptowanego gotowca.

    Ogólnie uważam, że różnica w cenach projektów będzie marginalna, za to sama płyta będzie sporo (przynajmniej 50%) droższa od fundamentów tradycyjnych.

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar APZ
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    1.255
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Przemek Kardyś Zobacz post
    Zwykłe fundamenty zrobisz za ~125zł/m2 z robocizną. Bez robocizny około 100zł/m2 a łatwo to samemu zrobić. Niech ktoś się pochwali ceną płyty.

    Co do projektu, to za 5-6 tyś można zrobić projekt indywidualny na płycie, co jest ceną zbliżoną do adaptowanego gotowca.

    Ogólnie uważam, że różnica w cenach projektów będzie marginalna, za to sama płyta będzie sporo (przynajmniej 50%) droższa od fundamentów tradycyjnych.
    Może trochę mniej niż 50% wliczając kolejne warstwy do zwykłych fundamentów aby to było porównywalne. Ale różnica będzie znacząca, obstawiam 20%.
    Dziennik Budowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...t-indywidualny

    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Ogrzewana powierzchnia użytkowa 137,5 metrów kwadratowych
    Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH: 44 kWh/(m2 * rok)
    Strop 30, ściany 30, podłoga 15cm
    Wentylacja nawiewno - wywiewna
    Kable.

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pytlakos

    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Grodzisk Mazowiecki
    Kod pocztowy
    05-825
    Posty
    74

    Domyślnie

    APZ, czy chodzi Ci o to, że błędne jest założenie o podobnym koszcie? Na forum pojawiły się takie głosy, w gazetach typu murator też podają że koszt płyty może być zbliżony lub nawet mniejszy. Tylko rzecz w tym, że nie wiem czy warto o to kruszyć kopię? Czy dobra izolacja płyty dużo oszczędzi energii, a co za tym idzie złotówek na ogrzewanie? Podoba mi się trend domów energooszczędnych, ale kasę mam zamiar wydać tylko tam, gdzie to się opłaci, bo fundamentu albo ocieplenia nie widać, a dla idei nie chcę tutaj dopłacać.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał pytlakos Zobacz post
    DziadekT, też mi taka opcja przyszła do głowy. Zastanawiam się jednak na ile warto upierać się przy płycie.

    Fotohobby,
    - różnica w cenie stąd, że tani architekt powiedział, że na płycie nie zrobi projektu.
    - piszesz, że bez sensu zakładać podobne koszty budowy... a co powinienem teraz założyć? Nie mam żadnych przesłanek, które by na tym etapie pozwoliły mi inaczej założyć.
    - jaką daną powinienem jeszcze podać?

    APZ, dlatego, ze potencjalnie koszt budowy podobny, a mniej będę wydawał na ogrzewanie.
    No to niech zrobi Ci projekt, a poźniej weźmiesz firmę projektujacą i wykonujacą płytę która zrobi Ci projekt zastepczy
    Żeby wyliczyć koszty, trzeba wiedzieć choć ile metrów ław będzie... Ile scian nośnych... Jakie warunki gruntowe
    Żeby policzyc straty potrzeba informacji j.w. a takźe powierzchni zabudowy, materiału z jakiego będą gotowe sciany, sposoby ocieplenia fundamentu...
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Przemek Kardyś Zobacz post
    Zwykłe fundamenty zrobisz za ~125zł/m2 z robocizną. Bez robocizny około 100zł/m2 a łatwo to samemu zrobić. Niech ktoś się pochwali ceną płyty.

    h.
    Mówisz o fundamentach, czy ocieplonej podłodze ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar APZ
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    1.255
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał pytlakos Zobacz post
    APZ, czy chodzi Ci o to, że błędne jest założenie o podobnym koszcie? Na forum pojawiły się takie głosy, w gazetach typu murator też podają że koszt płyty może być zbliżony lub nawet mniejszy. Tylko rzecz w tym, że nie wiem czy warto o to kruszyć kopię? Czy dobra izolacja płyty dużo oszczędzi energii, a co za tym idzie złotówek na ogrzewanie? Podoba mi się trend domów energooszczędnych, ale kasę mam zamiar wydać tylko tam, gdzie to się opłaci, bo fundamentu albo ocieplenia nie widać, a dla idei nie chcę tutaj dopłacać.
    Trend jest fajny - domy energooszczędne, pasywne, autonomiczne.
    Trudno w tym szaleństwie zachować umiar i pewnie każdy kupić coś super ciepłego do domu.
    Żeby wszystko policzyć czy się opłaca trzeba by mieć mnóstwo czasu. Szacowanie zajmuje mniej czasu.
    Tutaj Asolt może powie jak to wychodzi w programach, są ludzie na forum którzy proponują 40cm pod płytę Mr. T.B ( czym więcej tym lepiej)
    Inni np. Nydar twierdzą, że straty są mniejsze.
    Ja uważam, że należy zabezpieczyć strefę brzegową w środku straty są mniejsze to i grubość izolacji może być mniejsza.

    Chcesz wydać kasę na płytę ok. Da się to zrobić w rozsądnych pieniądzach.
    Nie wydawaj kasy na projekt. Zapłać za indywidualny te 6-8 tysięcy. Będziesz miał płytę i co tylko zechcesz w środku.
    Jeżeli masz na oku typowy projekt to przeprojektuj na płytę.

    Uprzedzę pytanie: Nie znam takiego wykonawcy, który weźmie na siebie projekt. Pewnie będzie to już firemka a za to trzeba dopłacić.
    Dziennik Budowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...t-indywidualny

    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Ogrzewana powierzchnia użytkowa 137,5 metrów kwadratowych
    Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH: 44 kWh/(m2 * rok)
    Strop 30, ściany 30, podłoga 15cm
    Wentylacja nawiewno - wywiewna
    Kable.

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Mówisz o fundamentach, czy ocieplonej podłodze ?
    O fundamentach bez ocieplenia. Jak policzysz płytę bez ocieplenia, to wyjdzie podobnie, bo na na 1m2 potrzeba 0,2m3 betonu (40zł) + 10kg stali (30zł) + 0,3 m3 podsypki (30zł), co również daje 100zł. Za robotę zapłacisz jednak więcej, bo ekipy nie bardzo się na tym znają i jest słaba konkurencja.

    Oprócz tego kwestia ocieplenia. Do ocieplenia podłogi na gruncie potrzeba mniej styropianu (bo jest w środku pomiędzy ścianami, zamiast na zewnątrz), i może być gorszej jakości. Mogę spokojnie zastosować EPS 100 (150zł/m3), albo nawet EPS 80 (138zł/m3) zamiast EPS 150 czy 200 (220zł/m3). Przy 20cm ocieplenia pod 1m2 powierzchni użytkowej wychodzi:
    - 0,2*150=30zł dla fundamentów tradycyjnych,
    - 0,2*220/0,9=49zł dla płyty. Współczynnik 0,9 to stosunek pow. podłogi do pow. płyty. Oprócz tego trzeba zrobić szalunki z twardego styropianu co daje kolejne koszty.

    Przy 30cm ocieplenia różnica jest jeszcze większa. Nie chodzi mi o deprecjonowanie któregokolwiek rozwiązania, ale zakładanie jednakowej ceny płyty i fundamentów to wprowadzanie się w błąd.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Przemek Kardyś Zobacz post
    O fundamentach bez ocieplenia. Jak policzysz płytę bez ocieplenia, to wyjdzie podobnie, bo na na 1m2 potrzeba 0,2m3 betonu (40zł) + 10kg stali (30zł) + 0,3 m3 podsypki (30zł), co również daje 100zł. Za robotę zapłacisz jednak więcej, bo ekipy nie bardzo się na tym znają i jest słaba konkurencja.

    Oprócz tego kwestia ocieplenia. Do ocieplenia podłogi na gruncie potrzeba mniej styropianu (bo jest w środku pomiędzy ścianami, zamiast na zewnątrz), i może być gorszej jakości. Mogę spokojnie zastosować EPS 100 (150zł/m3), albo nawet EPS 80 (138zł/m3) zamiast EPS 150 czy 200 (220zł/m3). Przy 20cm ocieplenia pod 1m2 powierzchni użytkowej wychodzi:
    - 0,2*150=30zł dla fundamentów tradycyjnych,
    - 0,2*220/0,9=49zł dla płyty. Współczynnik 0,9 to stosunek pow. podłogi do pow. płyty. Oprócz tego trzeba zrobić szalunki z twardego styropianu co daje kolejne koszty.

    Przy 30cm ocieplenia różnica jest jeszcze większa. Nie chodzi mi o deprecjonowanie któregokolwiek rozwiązania, ale zakładanie jednakowej ceny płyty i fundamentów to wprowadzanie się w błąd.


    Przy robociznie i pracach ziemnych zaoszczędziłem w stosunku do tradycyjnycc fundamentów, bo robi się to szybciej.
    Co do styropianu... Jaki wspołczynnik 0.9 ? W pionie fundamentów nie ocieplasz ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  15. #15

    Domyślnie

    Jako że nikt do tej pory nie próbował odpowiedzieć na pytanie, dam jakiś punkt odniesienia. Taka zabawa w szacunki.

    Tej zimy na ogrzewanie domu mającego 100m2 podłogi na fundamencie tradycyjnym poszło mi około 1000 zł. Grzanie gazem, 100% podłogówka, ocieplenia jak Twoje planowane. Według ozc na podłogę przypada mniej niż 20% strat, czyli mniej niż 200 zł w skali roku. Jeśli te 140m2 to parterówka, to mogłoby Ci wyjść w proporcjonalnym uproszczeniu 280 zł, jeśli piętrowy, to może wyjść 140 zł w skali roku. Przy czym to są całkowite straty przez podłogę, a nie różnica między płytą, a fundamentem tradycyjnym. Jeśli przyjmiemy optymistyczną różnicę do zaoszczędzenia 25%, to daje Ci 70 zł rocznie przy parterówce albo 35zł rocznie przy dwóch kondygnacjach.

    Jak będziesz grzał prądem to różnica będzie większa. Jak zima będzie mroźniejsza to też inaczej to będzie wyglądać. Jeśli uwzględniać tylko różnicę w koszcie projektu, to 6-8tys. zł może Ci się zwracać np.... 150 lat.

    Musiałbyś jeszcze porównać koszty wykonania jednego i drugiego rodzaju fundamentu.
    Powtórzę, że to zabawa, ale przybliża zakres "oszczędności".
    Wcale nie jestem pewien czy płyta jest energetycznie aż o 25% lepsza.
    Z8 z pracowni Z500. Mieszkamy od października 2014. Ściany: Ytong+20cm TO 032. Podłoga: 15cm TO grafit. Strop: 17-33cm regranulatu styropianu + 20cm wełny. 100% podłogówka. Kocioł: Immergass Victrix 24kW dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem 45l. Wentylacja: PE na skrzynkach + Luna.
    Dziennik budowy: www.budowa-domu.info

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Przy robociznie i pracach ziemnych zaoszczędziłem w stosunku do tradycyjnycc fundamentów, bo robi się to szybciej.
    Co do styropianu... Jaki wspołczynnik 0.9 ? W pionie fundamentów nie ocieplasz ?
    Zaraz wyjdzie, że płyta fundamentowa jest tańsza.

  17. #17
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Slyder

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Skierniewice
    Kod pocztowy
    96-100
    Posty
    398

    Domyślnie

    Na taki temat czekałem. Jeszcze proszę o takie wyliczenie dla wentylacji mechanicznej z reku

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dawid blasiak

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Stargard Szczeciński
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    284

    Domyślnie

    ja jestem świeżo po wykonaniu płyty fundamentowej wyszła mnie 36300 zł, wymiary 8,55x8,85 po zewnętrznym betonie (75,5m2) co daje koszt 480 zł za m2. Płyta od dołu 36 styroduru, po bokach 38 styroduru, beton 30 cm (C30/37), zbrojenie 2700 kg.

    Do tego w płycie zatopione rurki do ogrzewania podłogowego, rozprowadzona woda po parterze i kanalizacja oraz instalacja elektryczna

    Góra płyty jest już gotową posadzką więc odpada konieczność wykonania posadzki.

    Koszt wykonania z tymi instalacjami 38900 zł

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez dawid blasiak ; 28-05-2015 o 16:57 Powód: dopiski własne

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slyder Zobacz post
    Na taki temat czekałem. Jeszcze proszę o takie wyliczenie dla wentylacji mechanicznej z reku
    Bardzo proszę To dalej zabawa, ale mój dom łatwo porównywać z innymi.

    Zostając dalej przy parterówce 100m2 i zużyciu gazu na CO za kwotę 1000 zł na jedną (ciepłą) zimę.
    Według OZC na wentylację z rekuperacją tracę 27%, czyli w skali roku 270 zł. Przyjmijmy pesymistycznie że odzysk ciepła w sezonie grzewczym przy taniej centrali i drogiej instalacji (łączne koszty z projektem to około 7000 zł) wynosi 65%. Bez odzysku ciepła z wentylacji mechanicznej straty energii na wentylację wyniosłyby zatem około 450 zł. Oszczędność to 180 zł. Zużycie prądu przy energochłonnej centrali to około 276 zł w skali roku (a odzysk liczę tylko na sezon grzewczy!). Do tego można doliczyć dla równego rachunku 24 zł rocznie na włókninę filtracyjną. Wychodzi że wentylacja mechaniczna, patrząc wyłącznie na wskaźniki energetyczne, przynosi mi stratę w wysokości 120 zł w skali roku. Jeśli liczyć tylko pół roku pracy (sezon grzewczy) to wychodzi mniej więcej na zero i nie ma szans się zwrócić.

    Przypominam, że to tylko zabawa, bardzo swobodne szacunki, dla każdego przypadku i dla każdej zimy wyjdzie inaczej. Ale jakaś orientacja jest

    Mimo wszystko, jak większość inwestorów, cieszę się z rozwiązań które wybrałem, czyli:
    - że mam zwykłe fundamenty (chociaż u mnie konstruktor życzył sobie 2 tys. zł, a nie 6-8 tys. zł)
    - że, mimo dużych (jak dla mnie) kosztów, mam wentylację mechaniczną, bo to rzeczywiście komfortowe rozwiązanie
    Z8 z pracowni Z500. Mieszkamy od października 2014. Ściany: Ytong+20cm TO 032. Podłoga: 15cm TO grafit. Strop: 17-33cm regranulatu styropianu + 20cm wełny. 100% podłogówka. Kocioł: Immergass Victrix 24kW dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem 45l. Wentylacja: PE na skrzynkach + Luna.
    Dziennik budowy: www.budowa-domu.info

  20. #20
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Slyder

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Skierniewice
    Kod pocztowy
    96-100
    Posty
    398

    Domyślnie

    amen

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony