dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 102 z 121
Pokaż wyniki od 2.021 do 2.040 z 2403
  1. #2021
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    Rozumiem, że inwestycja w pompę ciepła powietrze-powietrze (tzw. klima) jest w twoim przypadku nieopłacalna ?
    Inwertor robi się zamiast gwc, a nie obok. Jest od gwc skuteczniejszy w chłodzeniu i daje bardzo tanią kWh w grzaniu. J-j ma gwc, Gdy planował inwertery nie był tak dobre i znane. Nie pisało się o tym, że tak tanio grzeją.

  2. #2022
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar j-j
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zawada
    Posty
    3.747

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    Rozumiem, że inwestycja w pompę ciepła powietrze-powietrze (tzw. klima) jest w twoim przypadku nieopłacalna ?
    Od początku zakładałem, że to się nie kalkuluje bo odpowiedni GWC wystarczy. Oczywiście GWC nie będzie tak wydajny jak "Prawdziwa" klima ale skoro wystarcza w zupełności to postanowiłem nie przepłacać. Jak się okazało podczas mieszkania przez lata, komfort jest zgodny z założeniami.

    Pozdrawiam
    j-j
    5 sezonów grzewczych za mną, wybudowałem dom pasywny a nawet 0,3 litrowy wg często stosowanej nadinterpretacji:
    http://forum.muratordom.pl/moj-dom-p...je,t171818.htm

    "...bo wszystko co ekonomicznie zasadne już dawno zostało wcielone w życie, dla współczesnych marketingowców pozostały tylko mało ekonomiczne wynalazki które potrzebują żeby się sprzedać sztucznie wytworzonej ideologii ekologicznej"

    (c) mpoplaw

  3. #2023

    Domyślnie

    Cytat Napisał j-j Zobacz post
    Od początku zakładałem, że to się nie kalkuluje bo odpowiedni GWC wystarczy. Oczywiście GWC nie będzie tak wydajny jak "Prawdziwa" klima ale skoro wystarcza w zupełności to postanowiłem nie przepłacać. Jak się okazało podczas mieszkania przez lata, komfort jest zgodny z założeniami.

    Pozdrawiam
    j-j
    Sorki j-j ale 20-21C w zimie ( żona i córki prędzej by mnie wyrzuciły z domu niż posłuchały i przyzwyczaiły do 20C ) i 26 C latem w domu to dla mnie nie jest komfort. Ale każdy ma jak lubi .

  4. #2024
    Banned
    Erko43

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-814
    Posty
    98

    Domyślnie

    Równiez zastanawiam sie nad montażem gruntowego wymiennika ciepła, ale u Ciebie jest on wprowadzony w żwir ????

  5. #2025
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Cytat Napisał surgi22 Zobacz post
    Sorki j-j ale 20-21C w zimie ( żona i córki prędzej by mnie wyrzuciły z domu niż posłuchały i przyzwyczaiły do 20C ) i 26 C latem w domu to dla mnie nie jest komfort. Ale każdy ma jak lubi .
    Wiek determinuje upodobania. A rozważania o pasywności dotyczą temp. wewnątrz + 20oC . Chcesz więcej ,to twój wybór,co nie oznacza ,że dom nie jest pasywny. Dla +20oC jest.
    ps. 26oC dla nic nie robienia i leżenia dupą na kanapie w szortach jest +/- ideał temperatury.

  6. #2026

    Domyślnie

    Rozumiem nydar że latem zapadasz w sen letni ( w szortach na kanapie )

  7. #2027
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.607
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    ps. 26oC dla nic nie robienia i leżenia dupą na kanapie w szortach jest +/- ideał temperatury.
    A ktoś u Was wtedy sprząta/gotuje, czy tylko szorty+kanapa ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  8. #2028
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Chłopaki. 26oC to jest ciepło i przyjemnie. 35 to upał . Przy 26-ciu można sprzątać ,gotować obiad i uprawiać to i owo.

  9. #2029
    Lider FORUM (min. 2800)
    karolek75

    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Okolice Bydgoszczy
    Posty
    3.039

    Domyślnie

    Temperatura ma mniejsze znaczenie niz wilgotnosc wzgledna. Tu jest klucz do tego jak odczuwasz 26*C
    Zmodyfikowany biedadomek Z162: 146m2, w dachu celuloza do kalenicy 40cm - 65 kg/m3. 16XPS/20PF/17styro/8posadzki. Silka 18/12+33cm styro. GWC 50m, WMG+RSŚ+GMC by nydar. . PC Ecopol 5.9kW, DZ 2x74m. OZC by asolt 39kWh/m2, obciazenie 3.7 kW
    n50=0,38
    1 rok: 12.2015-12.2016 CO 919 kWh czyli ca 25 kWh/m2 ???
    2 sezon: 09.2016-05.2017 CO 786 kWh czyli ca 22 kWh/m2 ??? Temp dol +1.5K

  10. #2030

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    Chłopaki. 26oC to jest ciepło i przyjemnie. 35 to upał . Przy 26-ciu można sprzątać ,gotować obiad i uprawiać to i owo.
    Owszem można ale komfort umiarkowany.

  11. #2031
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    Chłopaki. 26oC to jest ciepło i przyjemnie. 35 to upał . Przy 26-ciu można sprzątać ,gotować obiad i uprawiać to i owo.
    U mnie w domu w letnie upały temperatura przekraczała 30st i pot się lał na wszystkie strony. W takie upały zgadzam się że 26st nie jest tragedią bo jak miałem 26st to było ciepło ale do zniesienia. Jeżeli dobra izolacja, osłona przed słońcem, dobre okna i gwc wystarczą w lato aby w domu było 26st to jest to idealne rozwiązanie i nie ma co przepłacać na klimę a tym bardziej że takich dni w roku jest parę. Ale jak ktoś cierpi na nadmiar gotówki to może sobie zrobić klimę w domu, nikt mu nie broni.

  12. #2032

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamilb1987b Zobacz post
    U mnie w domu w letnie upały temperatura przekraczała 30st i pot się lał na wszystkie strony. W takie upały zgadzam się że 26st nie jest tragedią bo jak miałem 26st to było ciepło ale do zniesienia. Jeżeli dobra izolacja, osłona przed słońcem, dobre okna i gwc wystarczą w lato aby w domu było 26st to jest to idealne rozwiązanie i nie ma co przepłacać na klimę a tym bardziej że takich dni w roku jest parę. Ale jak ktoś cierpi na nadmiar gotówki to może sobie zrobić klimę w domu, nikt mu nie broni.
    Mysle, ze powaznie przesadzasz twierdzac, ze 3500 zl wydane na klimatyzator klasy A+ bedzie przeplacaniem przy wydawaniu na dom 300-500 tys.

    Na firanki wiecej sie wyda, pomijam wydatki na duperele ktore nigdy nie zostana uzyte, albo prawie nigdy.

    1% w skali calej budowy ktore dla grzejactch pradem moze obnizeyc rachunki za CO o 2,3 razy to nie jest przeplacanie.
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  13. #2033
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Tak jak mówicie kluczem do nieprzegrzewania się domu jest izolacja.
    U mnie w lecie temperatura nie przekroczyła 26-27oC.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  14. #2034
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał miloszenko Zobacz post
    Mysle, ze powaznie przesadzasz twierdzac, ze 3500 zl wydane na klimatyzator klasy A+ bedzie przeplacaniem przy wydawaniu na dom 300-500 tys.

    Na firanki wiecej sie wyda, pomijam wydatki na duperele ktore nigdy nie zostana uzyte, albo prawie nigdy.

    1% w skali calej budowy ktore dla grzejactch pradem moze obnizeyc rachunki za CO o 2,3 razy to nie jest przeplacanie.
    Bardziej myślałem o klimatyzacji na cały dom niż tylko w salonie a takie systemy nie kosztują 3,5tyś.

  15. #2035

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamilb1987b Zobacz post
    Bardziej myślałem o klimatyzacji na cały dom niż tylko w salonie a takie systemy nie kosztują 3,5tyś.
    Klima na caly dom to jest kompletny system CO z opcja chlodzenia, wiec albo mowimy o klimie w salonie ktora na swojej kondygnacji zrobi swoje albo mowimy o klimie jako podstawowym systemie CO.
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  16. #2036
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał miloszenko Zobacz post
    Klima na caly dom to jest kompletny system CO z opcja chlodzenia, wiec albo mowimy o klimie w salonie ktora na swojej kondygnacji zrobi swoje albo mowimy o klimie jako podstawowym systemie CO.
    W salonie klima to ma chłodzić a nie grzać. Takie wiszące klimy nie mają wysokiej sprawności i nie nadają się do ogrzewania pomieszczeń. Jak sama nazwa mówi to klima ma klimatyzować a nie grzać. Nie wiem nawet czy przypadkiem to jest nie zdrowe jak by się chciało tym grzać. Ba, nawet sama klima zbyt zdrowa nie jest. przez różnicę temperatur same ustrojstwa się tam rozmnażają jak ktoś zapomni czyścić. A nie wiem czy to takie komfortowe jak na full leci 5st z klimy, tzn na pierwszy rzut.
    TB piszę o zastąpieniu gwc klimatyzacja bo lepsza więc raczej ma na myśli CO z pompą ciepła powietrze-powietrze z rozprowadzeniem kanałów po całym domu a to wcale tanie nie jest i na pewno tańsze nie jest od rury zakopanej w ziemi która w domu o odpowiedniej izolacji i szczelności może zastąpić klimę.

  17. #2037

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamilb1987b Zobacz post
    W salonie klima to ma chłodzić a nie grzać. Takie wiszące klimy nie mają wysokiej sprawności i nie nadają się do ogrzewania pomieszczeń. Jak sama nazwa mówi to klima ma klimatyzować a nie grzać. Nie wiem nawet czy przypadkiem to jest nie zdrowe jak by się chciało tym grzać. Ba, nawet sama klima zbyt zdrowa nie jest. przez różnicę temperatur same ustrojstwa się tam rozmnażają jak ktoś zapomni czyścić. A nie wiem czy to takie komfortowe jak na full leci 5st z klimy, tzn na pierwszy rzut.
    TB piszę o zastąpieniu gwc klimatyzacja bo lepsza więc raczej ma na myśli CO z pompą ciepła powietrze-powietrze z rozprowadzeniem kanałów po całym domu a to wcale tanie nie jest i na pewno tańsze nie jest od rury zakopanej w ziemi która w domu o odpowiedniej izolacji i szczelności może zastąpić klimę.
    Mam nadzieje Kamilu, ze w koncu nawet Ty uwierzysz, ze dzisiaj klima grzeje i chlodzi bardzo efektywnie

    U mnie klima grzeje i jakos sie nadaje, chociaz przede wszystkim miala chlodzic.

    Co do GWC - do pewnego momentu moze chlodzic - zalezy od domu i dlugosci upalow, natomiast nie jest tak latwo sterowalny i nie umie grzac

    Ja mam ciagle dylemat czy jednak nie isc droga TB - kable i klima kanalowa (instalacja kanalow tymi recami).

    Mozna sie zmiescic w niewielkich kwotach, miec wysoki COP a jak starczy srodkow dolozyc ogniwa - kazdy sloneczny dzien latem czy okresie przejsciowym da srednioroczny COP takiego zestawy w okolicy 8 - przy okazji maleje zuzycie pradu bytowego.
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  18. #2038
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał miloszenko Zobacz post
    Mam nadzieje Kamilu, ze w koncu nawet Ty uwierzysz, ze dzisiaj klima grzeje i chlodzi bardzo efektywnie

    U mnie klima grzeje i jakos sie nadaje, chociaz przede wszystkim miala chlodzic.

    Co do GWC - do pewnego momentu moze chlodzic - zalezy od domu i dlugosci upalow, natomiast nie jest tak latwo sterowalny i nie umie grzac

    Ja mam ciagle dylemat czy jednak nie isc droga TB - kable i klima kanalowa (instalacja kanalow tymi recami).

    Mozna sie zmiescic w niewielkich kwotach, miec wysoki COP a jak starczy srodkow dolozyc ogniwa - kazdy sloneczny dzien latem czy okresie przejsciowym da srednioroczny COP takiego zestawy w okolicy 8 - przy okazji maleje zuzycie pradu bytowego.
    Bardziej mi chodziło o to że jak ktoś już ma CO w domu to ono i tak będzie chodzić więc funkcja grzania jest zbyteczna no chyba że do eliminacji pików ale jak dla mnie to zbyteczne.
    W samochodzie klimatyzacja też grzeje a raczej mało kto z tego korzysta.
    GWC może i nie grzeje ale w zimie powoduje że reku pobiera powietrze z temperaturę dodatnią i nie musi chodzić grzałka i w połączeniu z odzyskiem ciepła reku nawiewa +17st a resztę dogrzeją mieszkańcy, słońce a jak to nie pomoże to do dogrzania wystarczą promienniki ciepła które są bardzo tanie. Oczywiście piszę tu o opcji dla domu o zapotrzebowaniu do 15kWh/m2 i obciążeniu ok.15W/m2 lub mniejszym. Jak ktoś ma dom z większym zapotrzebowaniem to wtedy warto pomyśleć o CO z pompą ciepła bo prądem może być drożej. Nie tylko chodzi o same rachunki ale też o to że będą potrzebne promienniki o większych mocach więc ich koszt też wzrośnie. A w domach pasywnych ogrzewanie akumulacyjne uważam że przynosi więcej strat niż zysków i się nie nadaje więc CO w nim nie zdaje egzaminu i nawet kable więcej zużyją niż promienniki bo one muszą ogrzać wylewkę a ona ogrzewa dom oddając ciepło więc jest długa reakcja na ewentualne zyski które zawsze występują. Ale najpierw trzeba mieć taki dom.

  19. #2039

    Domyślnie

    Klima moze dmuchac i 50 stopni jak trzeba, GWC tutaj nie podskoczy.

    Co by dal mi np dzis rano GWC jesli klima z kilka minut podnosi mi temperature na parterze o kilka stopni?

    Co do ogrzewania akumulacyjnego w domach pasywnych - jest cos na rzeczy kiedy oserwuje moj dom porownujac ile energii potrzebuje klima aby zapewnic komfort i ile gazu zje podlogowka zeby dac to samo. Pomijajac fakt, ze sprawnosc ukladu z podlogowka oparta na gazie moge jedynie szacowac to klima bije ja na glowe. Jak tylko sprobuje ruszyc podloge i podbic nieco jej temp. to co by nie bylo to 0.5-1 m3 gazu szbko poleci. A te 10 k\wh to klimie starczy na dmuchanie z 2 dni
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  20. #2040
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Takie wiszące klimy nie mają wysokiej sprawności i nie nadają się do ogrzewania pomieszczeń.
    używam .. mam i grzeje bardzo dobrze ..
    z COP 3,5 źle nie jest ..

Strona 102 z 121

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony