dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 94 z 121
Pokaż wyniki od 1.861 do 1.880 z 2403
  1. #1861
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Przeczytaj ze zrozumieniem co wypisujesz ,to się przerazisz.
    ps. Proponuję przenieść waśnie na 0-20 . Tam będziesz obrzucał błotem a ja uprzejmie odpowiadał. Jedno bagienko wystarczy.Nie musi być wszędzie.

  2. #1862
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar panfotograf
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    ZDUŃSKA nieWOLA
    Posty
    2.084

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw Zobacz post
    podłoga pod domkiem ma +15, a jeśli ktoś ma izolację obwodową to ma +19, więc izolacja pod podłogą nie musi mieć 30cm grubości bo straty tam są minimalne, w poście 1943 masz zdjęcie z izotermami
    Jeśli piasek tuż pod podłogą zimą (tzn. przy temperaturach ujemnych) ma +15, to znaczy że izolacja jest słaba i się nagrzewa od podłogi.
    Już się zbudowałem ... i już mieszkam

  3. #1863
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    mpoplaw - Ty chyba nie czytasz każdego słowa, które komentujesz - napisałem, że gość nie przedstawia dowodów, ale MOŻE TO I PRAWDA. Było dobrze widoczne - myślałem, że dla każdego.

    U mojej babci na wsi są stare ziemianki. Moja ma taką zrobioną w zboczu, więc tylko od góry jest przykryta warstwą ziemi (około 0,5-1m), a boki są obsypane tym zboczem, czyli izolacji jest kilka metrów. Pomijając kwestie wilgoci, które pewnie można rozwiązać, temperatura tam nie przekracza 10-12stc w lecie, a zimą nie spada poniżej 3-5 (?) - nie mierzyłem, tylko podaję na czuja - jest zimno, ale nic nie zamarza.
    Earthship to trochę inna konstrukcja - podłoga jest częściowo zagłębiona, bo z niektórych stron domu są nasypy, więc ta warstwa izolacyjna z ziemi jest grubsza. Co do reszty, to widzę wpisując "earthship" w szukaczkę, że użytkownicy takich budynków maja solary i okna pod odpowiednim skosem, a większość budynku jest jednak nie obsypana ziemią. Przypadek? Zienia służy tam do AKUMULACJI, a nie ocieplania. A może akumulować, bo jest jej dużo.

    Wspominał Pan o bukrach pod ziemią na głębokości 10m, gdzie temperatura to 10stC. Proszę spojrzeć tu:
    http://www.google.pl/imgres?client=f...tart=0&ndsp=25
    i napisać, dlaczego uważa Pan, że ta wiadomość powinna obchodzić kogoś, kto buduje normalny dom.

  4. #1864
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    ,, przy 30cm styropianu też piasek się wygrzeje na +15 tylko że nastąpi to w 3-cim sezonie grzewczym a przez pozostałe 100 lat straty do gruntu będą bardzo porównywalne z 18cm styropianu,,


    Obawiam się,że przy 30cm styropianu piasek nie nagrzeje się w 3-cm sezonie grzewczym .Po pierwsze za mało jest energii inicjującej wysuszenie ,bo tylko wtedy jest możliwość nagrzania.Po drugie dowodem jest dom j-j,który podaje że ma w styczniu,lutym ok.9oC przy 30cm w czwartym roku użytkowania,czy dom Krzyśka BB który przy 10cm ma 19oC .Jeden w pierwszym roku tracił tylko 1,37W/m2 drugi kilkakrotnie więcej.

  5. #1865
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Lepiej poszukać w literaturze przedmiotu ... mnie życia braknie aby każdą fantazję sprawdzać.

  6. #1866
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw Zobacz post
    chcesz powiedzieć że akumulowanie pasywnego ciepła z letniego słoneczka w piasku pod domkiem Nydara nie ma kompletnie nic wspólnego z akumulowaniem pasywnego ciepła z letniego słoneczka w kilkunastu tonach Earthship-a ??

    przecież J-J umieścił celowo i świadomie pod swoim domkiem wielkie żwirowe GWC którego rolą jest chłodzić piasek pod domkiem żeby ogrzać powietrze do wentylacji

    spytaj się J-J co by było gdyby jego GWC było w ogródku, a pod domkiem miał tylko i wyłącznie piasek
    Fakt.Nie pomyślałem o tym.
    Też twierdzisz,że GWC pod domem schładza grunt,co jest jakby nie patrzył zjawiskiem niekorzystnym.No to jest nas dwóch

  7. #1867
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar j-j
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zawada
    Posty
    3.747

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    Fakt.Nie pomyślałem o tym.
    Też twierdzisz,że GWC pod domem schładza grunt,co jest jakby nie patrzył zjawiskiem niekorzystnym.No to jest nas dwóch

    Czujniki i badania robiłem pod całym budynkiem i zimą temperatury pod całym domem praktycznie nie różnią się. Część domu jest z GWC a część bez GWC. Tam gdzie jest GWC jest ok. 0-0,5oC temperatura niższa temp. niż pod reszt budynku. Fakt jest też taki, że tam gdzie jest GWC jest 36 cm styro a gdzie nie ma GWC jest 24 cm styro. Dodatkowo latem grzeję ten grunt w GWC, ukłąd pomieszczeń w domu ważny - jakie są nad częscią z GWC, jakie są tam temperatury, gdzie są kable grzejne itd.
    Jak widzicie jest zawsze wiele zmiennych, które MOGĄ mieć znaczenie.

    I ponadto uważam, tak jak napisałem w poście 1977
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post6361707

    Pzdr
    Ostatnio edytowane przez j-j ; 12-02-2014 o 09:02
    5 sezonów grzewczych za mną, wybudowałem dom pasywny a nawet 0,3 litrowy wg często stosowanej nadinterpretacji:
    http://forum.muratordom.pl/moj-dom-p...je,t171818.htm

    "...bo wszystko co ekonomicznie zasadne już dawno zostało wcielone w życie, dla współczesnych marketingowców pozostały tylko mało ekonomiczne wynalazki które potrzebują żeby się sprzedać sztucznie wytworzonej ideologii ekologicznej"

    (c) mpoplaw

  8. #1868
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    Cytat Napisał Przemek Kardyś Zobacz post
    Earthship to trochę inna konstrukcja.
    Cytat Napisał mpoplaw Zobacz post
    chcesz powiedzieć że akumulowanie pasywnego ciepła z letniego słoneczka w piasku pod domkiem Nydara nie ma kompletnie nic wspólnego z akumulowaniem pasywnego ciepła z letniego słoneczka w kilkunastu tonach Earthship-a ??
    Napisałem trochę inna konstrukcja. To po polsku. Nie wkładaj mi w usta słów, których nigdy nie wypowiedziałem. A humus od piachu TROCHĘ się różni. Choćby pojemnością cieplną, której nydar ma 300 kWh a zużywa 8000.
    Cytat Napisał Przemek Kardyś Zobacz post
    mpoplaw - Ty chyba nie czytasz każdego słowa, które komentujesz

  9. #1869
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Cytat Napisał j-j Zobacz post
    Czujniki i badania robiłem pod całym budynkiem i zimą temperatury pod całym domem praktycznie nie różnią się. Część domu jest z GWC a część bez GWC. Tam gdzie jest GWC jest ok. 0-0,5oC temperatura niższa temp. niż pod reszt budynku. Fakt jest też taki, że tam gdzie jest GWC jest 36 cm styro a gdzie nie ma GWC jest 24 cm styro. Dodatkowo latem grzeję ten grunt w GWC, ukłąd pomieszczeń w domu ważny - jakie są nad częscią z GWC, jakie są tam temperatury, gdzie są kable grzejne itd.
    Jak widzicie jest zawsze wiele zmiennych, które MOGĄ mieć znaczenie.

    I ponadto uważam, tak jak napisałem w poście 1977
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post6361707

    Pzdr
    Uważam jednak ,że GWC bez przeponowe pod domem to nie jest najlepszy pomysł. Zakłóca proces wysychania gruntu pod domem.W zimie odbiera parę wodną a w lecie dostarcza wilgoci . Wydaje mi się,że to jest powodem tak niskiej temp. pod domem. Było by tam sucho ,było by znacznie cieplej.Na końcu powietrze ogrzewane w GWC ,ogrzewane jest stratami przez izolację. Przy wyższej temp. pod chudziakiem,straty przez izolację były by mniejsze.Teraz są trochę wyższe i to trochę podgrzewa powietrze w GWC.

  10. #1870
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    mpoplaw - jak ktoś chce mieć akumulator to daje humus bez styropianu, a jak izolator to styropian i ewentualnie suchy piach. Łatwe do ogarnięcia.

    Dla mnie brzmienie fałszywe generuje fakt, że się nydar nie pochwalił energooszczędnością swojego domu, nie wiadomo dokładnie jak i gdzie mierzy temperaturę - coś widział, to może to powiedzieć, ale żeby na tej podstawie twierdzić, że 18cm jest lepsze niż każde inne, nie znając nawet warunków gruntowych u innych, to mocne nadużycie.

    Jak chcesz polemizować to zapoznaj się z tym:
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Nauka
    szczególnie dokładnie polecam rozważyć dział metodologia. W przypadku nydara to chwiejąca się hipoteza i wyciąganie wniosków, których potwierdzić w ten sposób się nie da, więc jakby napisał, że wiecie koledzy moje obserwacje na to wskazują to OK, ale on pisze, że głupi ten, co daje 30cm, bo on dał 18 i ma ciepło pod domem, co oznacza, że jest bardzo dobrze. Dla mnie ciepło ma być w domu i tyle, a nie grzać poddasze i grunt pod domem, żeby miec małą lambdę.

  11. #1871
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    ,, ale on pisze, że głupi ten, co daje 30cm, bo on dał 18 i ma ciepło pod domem, co oznacza, że jest bardzo dobrze. Dla mnie ciepło ma być w domu i tyle, a nie grzać poddasze i grunt pod domem, żeby miec małą lambdę.''

    Gdzie on tak pisze? Póki co przy obliczaniu strat ciepła istotny jest gradient. A to z kolei wyznacza ile i przy jakiej grubości izolacji przepływa ciepła.
    Przepływa go mniej w przedziale 10-18cm niż przy 30cm. To wiemy bo znane są temp. pod izolacją przy tych grubościach. Nie wiemy co jest przy wyższych grubościach ąż do 30cm.
    O co tobie chodzi? O ile czegoś nie rozumiesz to nie oznacza że to jest niemożliwe.

  12. #1872
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Część domu jest z GWC a część bez GWC. Tam gdzie jest GWC jest ok. 0-0,5oC temperatura niższa temp. niż pod reszt budynku. Fakt jest też taki, że tam gdzie jest GWC jest 36 cm styro a gdzie nie ma GWC jest 24 cm styro
    U mnie też żadnych istotnych różnic bez względu na to czy GWC jest pod spodem czy nie, czy pracuje, czy nie.
    Dom grzeje grunt - gwc ma zbyt mała moc by zmieniać temperaturę gruntu.

  13. #1873
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    Grzejesz poddasze, żeby mieć mały gradient przez sufit (!) - tu się w ogóle nie wypowiadam, bo mnie ten pomysł zamurował. Grzejesz też grunt żeby mieć mały gradient przez styropian w podłodze (to samo - zamurowany jestem), ale wysuszenie gruntu i zmniejszenie lambdy MOŻE JEST MOŻLIWE. Daję to tłusto i duże, żeby ktoś mi nie zarzucił nieżyczliwości, a tu proszę! Już mnie gęba boli od wypluwania waszego kitu.

    Tyle tylko, że wszelkie badania, opracowania, prace naukowe, autorytety, zalecenia, normy, książki, czasopisma, ulotki, foldery, broszury, magazyny, a nawet Tomasz Brzęczkowski podają coś innego. MOŻE WSZYSCY SIĘ MYLĄ, A TYLKO NYDAR ze swoim termometerkiem wsadzonym w dziurkę pod domkiem MA RACJĘ - i to do tego stopnia, że nie musi jej nawet weryfikować zużyciem energii?

  14. #1874
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    W 140m2 domu straty przez izolację posadzki to ok.0,140kWh. Podgrzanie 100kg powietrza choćby o 1oC to wydatek 0,028kWh.To oznacza,że nie będzie pod chudziakiem 15,5oC a mniej . Nawet najmniejsza ingerencja w postaci odebrania z tamtego obszaru energii będzie skutkowała zwiększeniem gradientu a w konsekwencji większymi stratami.Twierdzenie ,że podgrzewanie powietrza w GWC nie ma wpływu na temp. gruntu, Pan wybaczy jest herezją

  15. #1875
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Cytat Napisał Przemek Kardyś Zobacz post
    Grzejesz poddasze, żeby mieć mały gradient przez sufit (!) - tu się w ogóle nie wypowiadam, bo mnie ten pomysł zamurował. Grzejesz też grunt żeby mieć mały gradient przez styropian w podłodze (to samo - zamurowany jestem), ale wysuszenie gruntu i zmniejszenie lambdy MOŻE JEST MOŻLIWE. Daję to tłusto i duże, żeby ktoś mi nie zarzucił nieżyczliwości, a tu proszę! Już mnie gęba boli od wypluwania waszego kitu.

    Tyle tylko, że wszelkie badania, opracowania, prace naukowe, autorytety, zalecenia, normy, książki, czasopisma, ulotki, foldery, broszury, magazyny, a nawet Tomasz Brzęczkowski podają coś innego. MOŻE WSZYSCY SIĘ MYLĄ, A TYLKO NYDAR ze swoim termometerkiem wsadzonym w dziurkę pod domkiem MA RACJĘ - i to do tego stopnia, że nie musi jej nawet weryfikować zużyciem energii?
    Skoro twierdzisz,że ,,może jest możliwe",to może nie wiesz o czym tu mowa.
    ps. Nie termometerkiem a wężownicą w obrębie fundamentu w odległości 2m od ścian fundamentowych.

  16. #1876
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    A potem przyjdzie maj i najlepszej piaskowej izolacji się zrobi sraj - znaczy błotko.To też trzeba wziąć pod uwagę.

  17. #1877

    Domyślnie

    Mozecie przestac tu smiecic? Ta dyskusja rozlewa sie na wiele watkow, dziennik budowy nie jest najlepszym miejscem na jej kontynuowanie. J-J juz opisal co jak ma i jak pomierzyl, i za to dziekuje.

    Pozdrawiam i zapraszam do watkow tematycznych
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  18. #1878
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    Ja już przestaję - przepraszam.

  19. #1879
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    polecam poczytać sobie BO TOM II od strony 217

  20. #1880
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    ,,W 140m2 domu straty przez izolację posadzki to ok.0,140kWh. Podgrzanie 100kg powietrza choćby o 1oC to wydatek 0,028kWh.To oznacza,że nie będzie pod chudziakiem 15,5oC a mniej . Nawet najmniejsza ingerencja w postaci odebrania z tamtego obszaru energii będzie skutkowała zwiększeniem gradientu a w konsekwencji większymi stratami.Twierdzenie ,że podgrzewanie powietrza w GWC nie ma wpływu na temp. gruntu, Pan wybaczy jest herezją"

    Dostrzegasz subtelną różnicę między tym a tym poniżej?
    ,, A potem przyjdzie maj i najlepszej piaskowej izolacji się zrobi sraj"

Strona 94 z 121

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony