dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15

Temat: Jak dobrać nastawę wstępną w zaworach Danfoss?

  1. #1

    Domyślnie Jak dobrać nastawę wstępną w zaworach Danfoss?

    Witam

    Na grzejnikach mam zamontowane wkładki termostatyczne Danfossa RA-N. Dokupiłem głowice i myślałem że jest po sprawie. Okazuje się że trzeba jeszcze dobrać nastawy wstępne. Czy ktoś wie jak najlepiej dobrać owe nastawy w prosty sposób. Znalazłem tylko informacje że nastawa N jest do płukania grzejników i że należy unikać nastaw pomiedzy N a cyferkami. pozostaje jedna z 7 nastaw od 1 do 7. Czy ktoś mi pomoże??

    Pozdrawiam

    Puszka

    Dostępne w wersji mobilnej

    Poleć znajomemuPoleć znajomemu  
    Dodaj do kontaktów Dodaj do ulubionych      

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar pablitoo
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    z południa ...
    Posty
    5.603

    Domyślnie Re: Jak dobrać nastawe wstępną w zawotach Danfossa

    Te nastawy wstępne to zakres kryzowania - N czyli pełne otwarcie , potem od 1 do 7 / różnie u różnych producentów to jest określane / to stopień otwarcia kryzy - czyli 1 najmniejszy , 7 - największy .
    Jak kryzowanie ustawić ? - wszystko zależy od odległości grzejników od kotła - kryzowanie ma za zadanie zrównoważyć przepływ wody kotłowej przez grzejniki w wypadku jak są montowane w różnej odległości od kotła - wg prostej zasady : grzejniki najbliżej kotła trzeba bardziej kryzować / mniejsza wartość nastawy / , grzejniki najdalej oddalone od kotła najmniej kryzować / większa wartość nastawy / . Ustawia się to doświadczalnie na pracującej instalacji c.o.
    --
    Pozdrawiam

    Dostępne w wersji mobilnej

    Poleć znajomemuPoleć znajomemu  
    Dodaj do kontaktów Dodaj do ulubionych      

  3. #3

    Domyślnie Re: Jak dobrać nastawe wstępną w zawotach Danfossa

    Cytat Napisał pablitoo
    Te nastawy wstępne to zakres kryzowania - N czyli pełne otwarcie , potem od 1 do 7 / różnie u różnych producentów to jest określane / to stopień otwarcia kryzy - czyli 1 najmniejszy , 7 - największy .
    Jak kryzowanie ustawić ? - wszystko zależy od odległości grzejników od kotła - kryzowanie ma za zadanie zrównoważyć przepływ wody kotłowej przez grzejniki w wypadku jak są montowane w różnej odległości od kotła - wg prostej zasady : grzejniki najbliżej kotła trzeba bardziej kryzować / mniejsza wartość nastawy / , grzejniki najdalej oddalone od kotła najmniej kryzować / większa wartość nastawy / . Ustawia się to doświadczalnie na pracującej instalacji c.o.
    Czy jeżeli grzejniki mam na rozdzielaczu to nastawy mogą być jednakowe wszędzie??

    Dostępne w wersji mobilnej

    Poleć znajomemuPoleć znajomemu  
    Dodaj do kontaktów Dodaj do ulubionych      

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar pablitoo
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    z południa ...
    Posty
    5.603

    Domyślnie Re: Jak dobrać nastawe wstępną w zawotach Danfossa

    Cytat Napisał Puszka

    Czy jeżeli grzejniki mam na rozdzielaczu to nastawy mogą być jednakowe wszędzie??
    Jeżeli grzejniki masz zasilane z rozdzielacza to od niego sprawdzasz odległości grzejników ...
    Jeżeli masz grzejnik w kotłowni ca 1m od rozdzielacza , a drugi w innym pomieszczeniu 10m od rozdzielacza to trzeba będzie ustawić kryzowanie odpowiednio dla każdego z nich - ale nie tak samo ...
    --
    Pozdrawiam

    Dostępne w wersji mobilnej

    Poleć znajomemuPoleć znajomemu  
    Dodaj do kontaktów Dodaj do ulubionych      

  5. #5

    Domyślnie Re: Jak dobrać nastawe wstępną w zawotach Danfossa

    Jeżeli grzejniki masz zasilane z rozdzielacza to od niego sprawdzasz odległości grzejników ...
    Jeżeli masz grzejnik w kotłowni ca 1m od rozdzielacza , a drugi w innym pomieszczeniu 10m od rozdzielacza to trzeba będzie ustawić kryzowanie odpowiednio dla każdego z nich - ale nie tak samo ...[/quote]

    Mam wszystkie grzejniki około 8 m od rozdzielacza + - 0,5 m i jeden grzejnik w piwnicy(pralnio suszarni)

    Jaką nastawe powinienem zastosować??

    Dostępne w wersji mobilnej

    Poleć znajomemuPoleć znajomemu  
    Dodaj do kontaktów Dodaj do ulubionych      

  6. #6

    Domyślnie Re: Jak dobrać nastawe wstępną w zawotach Danfossa

    Cytat Napisał Puszka
    Jeżeli grzejniki masz zasilane z rozdzielacza to od niego sprawdzasz odległości grzejników ...
    Jeżeli masz grzejnik w kotłowni ca 1m od rozdzielacza , a drugi w innym pomieszczeniu 10m od rozdzielacza to trzeba będzie ustawić kryzowanie odpowiednio dla każdego z nich - ale nie tak samo ...

    Mam wszystkie grzejniki około 8 m od rozdzielacza + - 0,5 m i jeden grzejnik w piwnicy(pralnio suszarni)

    Jaką nastawe powinienem zastosować??
    no to bierzesz centymetr, suwmiarkę, albo iny precyzyjny sprzęcior do odmierzania i jedziesz co do milimetra od każdego grzejniczka do rozdzielacza... jak już ustalisz odległości to ustawiasz jak pablitoo napisał i jesteś happy że masz kryzowanie jak w aptece!


    Browar

    Dostępne w wersji mobilnej

    Poleć znajomemuPoleć znajomemu  
    Dodaj do kontaktów Dodaj do ulubionych      

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar pablitoo
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    z południa ...
    Posty
    5.603

    Domyślnie Re: Jak dobrać nastawe wstępną w zawotach Danfossa

    Cytat Napisał Browar
    Cytat Napisał Puszka
    Jeżeli grzejniki masz zasilane z rozdzielacza to od niego sprawdzasz odległości grzejników ...
    Jeżeli masz grzejnik w kotłowni ca 1m od rozdzielacza , a drugi w innym pomieszczeniu 10m od rozdzielacza to trzeba będzie ustawić kryzowanie odpowiednio dla każdego z nich - ale nie tak samo ...

    Mam wszystkie grzejniki około 8 m od rozdzielacza + - 0,5 m i jeden grzejnik w piwnicy(pralnio suszarni)

    Jaką nastawe powinienem zastosować??
    no to bierzesz centymetr, suwmiarkę, albo iny precyzyjny sprzęcior do odmierzania i jedziesz co do milimetra od każdego grzejniczka do rozdzielacza... jak już ustalisz odległości to ustawiasz jak pablitoo napisał i jesteś happy że masz kryzowanie jak w aptece!


    Browar
    Nie chodzi o suwmiarkę czy metr - dałem to jako przykład - chodzi o zasadę .

    Przy takich różnicach odległości nie ma to znaczenia .
    --
    Pozdrawiam

    Dostępne w wersji mobilnej

    Poleć znajomemuPoleć znajomemu  
    Dodaj do kontaktów Dodaj do ulubionych      

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    idź na całość,
    przy rozdzielaczach nie powinno być problemu z przepływami,

    Dostępne w wersji mobilnej

    Poleć znajomemuPoleć znajomemu  
    Dodaj do kontaktów Dodaj do ulubionych      

  9. #9

    Domyślnie

    no to teraz ja
    najbliższy grzejnik 4 metry a najdalszy około 11-12m od rozdzielacza , jak to ustawić , skala nastaw to od 1 do 6,

    Dostępne w wersji mobilnej

    Poleć znajomemuPoleć znajomemu  
    Dodaj do kontaktów Dodaj do ulubionych      

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.140
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Ścienne: REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR PRO Podwójnej grubości - DUBEL Niskotemperaturowe. Grzejniki ścienne z wentylatorem: REVERS 24V, E www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE

    Domyślnie

    Gdzieś wklejałem tekst: "Regulacja hydrauliczna instalacji c.o."
    Zagadnienie niezwykle istotne dla prawidłowej pracy instalacji.
    Niestety najczęściej pomijane przez instalatorów, do których winna należeć regulacja instalacji "na gorąco".
    Bez jej wykonania instalator nie powinien zejść z budowy a inwestor powinien jej wymagać, jako istotnego elementu usługi montażu.

    Dostępne w wersji mobilnej

    Poleć znajomemuPoleć znajomemu  
    Dodaj do kontaktów Dodaj do ulubionych      

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.140
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Ścienne: REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR PRO Podwójnej grubości - DUBEL Niskotemperaturowe. Grzejniki ścienne z wentylatorem: REVERS 24V, E www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE

    Domyślnie

    Do prawidłowego wykonania regulacji i odpowiedniego ustawienia nastaw, potrzeba mieć minimum wiedzy i bardzo dużo wyobraźni, choć da się je również wyliczyć odpowiednim programem. Warunek: instalacja wykonana idealnie zgodnie ze szczegółowym projektem.

    Każdy metr rury, kolanko, trójnik, zawór, grzejniki stwarza opory przeplywu.
    Największy opór przepływu generują zawory termostatycze.

    !! Każdy ruch na nastawie wstępnej jednego zaworu termostatycznego - jednego grzejnika, zmienia przepływ we wszystkich pozostałych składnikach instalacji - w tym grzejnikach !!

    Dostępne w wersji mobilnej

    Poleć znajomemuPoleć znajomemu  
    Dodaj do kontaktów Dodaj do ulubionych      

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.543

    Domyślnie

    Nie przeasdzajmy. Nastawa wstępna ma istotne znaczenie w zasadzie tylko w momencie jej rozruchu. Przy błędnej nastawie grzejniki rozgrzeją sie nie w jednym momencie. W większości przypadków po rozgrzaniu układu i pomieszczeń nie będzie miała ona żadnego znaczenia. Oczywiście są wyjątki, ale nie o wyjątkach tu powinna być mowa.

    Dostępne w wersji mobilnej

    Poleć znajomemuPoleć znajomemu  
    Dodaj do kontaktów Dodaj do ulubionych      

  13. #13
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    przn

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    1

    Domyślnie

    witam,
    a co z nastawem w bloku?
    mamy wlasna kotłownie gazowa w piwnicy, budynek ma 4 pietra i po 4 mieszkania na pietrze, ja mieszkam na 3 mietrze.. czy ma znaczenie nastaw wstepny?

    Dostępne w wersji mobilnej

    Poleć znajomemuPoleć znajomemu  
    Dodaj do kontaktów Dodaj do ulubionych      

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Mały
    Zarejestrowany
    May 2003
    Skąd
    Gościcino
    Posty
    7.643

    Domyślnie

    Cytat Napisał przn
    witam,
    a co z nastawem w bloku?
    mamy wlasna kotłownie gazowa w piwnicy, budynek ma 4 pietra i po 4 mieszkania na pietrze, ja mieszkam na 3 mietrze.. czy ma znaczenie nastaw wstepny?
    O ile w domku to średnio, o tyle w bloku nastawy powinny być obowiązkowe wg projektu.
    PS - Danfoss ma 13 pozycji regulacji nastaw, bo pomiędzy cyferkami są "połówki".
    PS2 - Boguś - wszystko ok, ale czy dom jest wybudowany ŚCIŚLE wg projektu? I ŚCIŚLE zgodne są materiały , które użyliśmy do wyliczeń?
    Bo wystarczy, że klient walnie sobie "kopertę" i w trakcie budowy "standardowo" podnieśie kolankową o jeden pustak, żeby sie gową w sufit nie uderzać. Kubatura od razu idzie w łeb, a za tym wszelkie wyliczenia.
    A to u nas niestety częsta przypadłość.
    Więc ci dziekuję losie choćby tylko za to,
    że nie musiałem się urodzić pod wulkanem.
    Że średni u nas klimat i przeciętne lato,
    ale dzieciaki są przeważnie roześmiane...

    Dostępne w wersji mobilnej

    Poleć znajomemuPoleć znajomemu  
    Dodaj do kontaktów Dodaj do ulubionych      

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie

    Popraw tytuł, bo wyszukiwarka go nie znajdzie!
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

    Dostępne w wersji mobilnej

    Poleć znajomemuPoleć znajomemu  
    Dodaj do kontaktów Dodaj do ulubionych      

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony