dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    JOSEPH1965

    Zarejestrowany
    Sep 2008
    Posty
    4

    Domyślnie KOMINEK-DOBÓR WYDAJNOŚCI TURBINY DGP

    WITAM.MAM DO OGRZANIA120-130 M2 POWIERZCHNI (6 POMIESZCZEŃ) PRZEZ
    DGP(SYTEM NADMUCHU ZNAD KOMINKA).CZY KTOŚ MOŻE MI POWIEDZIEĆ JAK POWINNA BYĆ WYDAJNOŚĆ TURBINY W STOSUNKU DO WKŁADU (16 KW).NA RYNKU SĄ TURBINY 400,600,800 M3/H.PROSZĘ O POMOC.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    600 m3/h plus regulator obrotów.
    Pozdrawiam.
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

  3. #3
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    JOSEPH1965

    Zarejestrowany
    Sep 2008
    Posty
    4

    Domyślnie

    DZIĘKUJĘ ZA POMOC.CZY MASZ JAKIEŚ DOŚWIADCZENIA Z TURBINĄ FIRMY DARCO -BANAN 2?

  4. #4
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    JOSEPH1965

    Zarejestrowany
    Sep 2008
    Posty
    4

    Domyślnie

    Forest-Natura
    NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!


    Dołączył: 08 Sty 2003
    Posty: 698
    Skąd: Śląsk
    Wysłany: Pią, 26 Wrzesień 2008 23:53 Temat postu:
    Witam.
    600 m3/h plus regulator obrotów.
    Pozdrawiam.
    _________________
    ...na kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę-Zduna Wędrownika.W domu,w którym on roznieci ogień...Pierwszy Mag-Zdun Włóczęga-Wędrowna Iskra,buduje w wybranych domostwach piece,które przynoszą szczęście i dobrobyt.W tych domach rodzą się magowie...

    NA INNYM FORUM "ALTERM" OCENIŁ WYDAJNOŚĆ NA 800M3/H.TO DLA MNIE BARDZO WAŻNE.WYDAJNOŚĆ= RACHUNKOM ZA PRĄD.
    MOŻE KTOŚ PODA WZÓR (DO MOCY LUB KUBATURY)

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    powierzchnia x wysokość=kubatura
    130 m2 x 2,7 mb = 351 m3
    Teoretycznie w ciągu godziny turbina o wydajności 600 m3/h przetoczy Ci w domu powietrze prawie dwukrotnie (a nie o to tu chodzi żeby mieć z tego wentylację zamiast systemu grzewczego)
    Ale...odliczając straty i wszelkie opory (których wyliczanie nie ma tu sensu bo jest pracochłonne i skomplikowane niewspółmiernie do inwestycji "domowej") oraz to że turbina nie ma tych 600 m3 tylko nieco mniej (oznaczenia są podawane "lekko" w górę), będzie w sam raz. Jak zastosujesz regulator obrotów to polepszysz komfort użytkowania.
    800 m3/h było by zdecydowanie za dużo.
    Pozdrawiam.
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

  6. #6

    Domyślnie

    Witam!
    Dołączę do tematu i zapytam - na jakiej wysokości powinny znajdować się nawiewy rozprowadzonego powietrza z kominka za pomocą turbiny???

    Mam zrobione anemostaty w sufitach i chyba jest to złe rozwiązanie. Czy jest teraz sens budowania kanałów do podłogi i montowanie w nich kratek???
    Pozdrawiam
    Daniel

  7. #7
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    JOSEPH1965

    Zarejestrowany
    Sep 2008
    Posty
    4

    Domyślnie

    JA NIESTETY ZAMONTUJĘ WSZYSTKIE ANEMOSTATY W SUFITACH.POWIEDZ JAKĄ POSIADASZ TURBINĘ (WYDAJNOŚĆ) I JAKĄ KUBATURĘ OGRZEWASZ .

  8. #8

    Domyślnie

    Nie pisz dużymi literami.
    Pozdrawiam,
    Krisker

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał JOSEPH1965
    JA NIESTETY ZAMONTUJĘ WSZYSTKIE ANEMOSTATY W SUFITACH.POWIEDZ JAKĄ POSIADASZ TURBINĘ (WYDAJNOŚĆ) I JAKĄ KUBATURĘ OGRZEWASZ .
    Nie jest to typowe DGP a jedynie rozprowadzenie powietrza ogrzewanego kominkiem po kilku pokojach. Turbina to Dospel chyba 600. Rozprowadzenie było zrobione przy okazji montażu instalacji went. mechanicznej z reku (reku jeszcze nie ma i w tym sezonie ( pierwszym) grzewczym nie będzie

    Pierwsze grzania kominkiem wykazały że gorące powietrze znajduje się przy suficie tworząc poduszkę - stając na drabinie nie da się wytrzymać. Dom jest jeszcze nie ogrzewany (poza kilkoma kominkami spalonego drewna).
    Jak pisałem wcześniej anemostaty (jeszcze nie zamontowane) są w suficie ze względów estetycznych (moja druga połowa nie pozwoliła robić zabudowy do podłogi - teraz zmieniła zdanie jak zobaczyła co się dzieje z ciepłym powietrzem).

    Czy sytuacja poprawi się w trakcie codziennego grzania, a może sprawę rozwiąże montaż anemostatów w otworach sufitowych???
    Pozdrawiam
    Daniel

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Marcin1978

    Zarejestrowany
    May 2008
    Skąd
    Kraków
    Posty
    275

    Domyślnie

    Niestety nie tylko wydajnosc jest wazna w turbinie ale tez sprez jaki potrafi wytworzyc. Na stronie darko masz do sciagniecia podrecznik DGP gdzie w miare mozna policzyc jaka turbina bedzie ci potrzebna.

    U mnie jest 600m3/h a ma tylko do ogrzania 2 pokoje(2 tunele po 4m kazdy)
    Wyliczony sprez jak mi jest potrzebny wskazywal wlasnie na Banan 2.
    Pozatym nie chciałem zeby tyrbina chodziła mi cały czas na max swojej wydajnosci bo moze byc za glosno.

  11. #11
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Gizbern1

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    2

    Domyślnie

    Mam dom 100m2 na dole + góra 60m2 (zamknięta nieużywana-na betonowym stropie leży 30cm wełny)Dom ocieplony. Chcę ogrzać tylko ten dół(może w przyszłości góre). Od kominka 15KW tarnava clasic w salonie idzie rura średica150mm przez ścianę do pom. gospodarczego ok1m i tam za pomocą BANAN 2(600m3/h)idzie do rozdzielacza jakieś 3m. Z rozdzielacza idzie pięć kanałów o średnicy100mm. długości 1m,3m,4m,5m,6m do trzech pokoi i łazienki jakieś 55m2(w łazience testowo zakleiłem wentylację).Salon planowałem ogrzać szybą +kratką z kominka ,kuchnia przy salonie jakieś 45m2. Jest to dom do którego chciałbym się wprowadzić na zimę. Próba ogrzania domu wyglądała tak. Paliłem od godz11.00 do 20.00 i z 9st C dogrzałem do 16sC.Trochę byłem zaskoczony słabym podmuchem z kratek,dopiero gdy zamknąłem 3 kratki to dwie dmuchały odczuwalnie.Pewnie powietrze stygnie idąc ocieplonymi rurami pod jeszcze nie rozgrzanym stropem,być może dom trzeba by rozgrzać pierw jakimś innym sposobem a wtedy może kominek da sobie już radę. Wiem że w łazience nie było potrzeby montowania kanału ale spodziewając się raczej nadwyżki ciepła zrobiłem go, teraz go zamkne.

    Proszę o pomoc wszystkich którzy maja podobne parametry i wszystko gra.
    Forest-Natura - Ciebie proszę szczególnie gdyż już rok przed budową czytałem większość Twoich postów co było moim natchnieniem. Choć wiem że kilka osób dostało ,,po uszach" za amatorskie podejście do tematu.
    Pozdrawiam wszystkich z kominkami.
    Gizbern1

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony