dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1

    Domyślnie Elektryczne ogrzewanie podłogowe - jak poprawnie zrobic?

    Witam!

    Zamierzam wykonać ogrzewanie podłogowe w małej łazience 3m^2 z zastosowaniem maty grzewczej lub przewodu grzewczego.... nie wiem jeszcze co będzie lepszym i tańszym rozwiązaniem....
    Aktualnie zerwałem stare płytki z podłogi i mam posadzkę cementową o gr ok 2cm pod którą jest warstwa papy i później strop z suporeksu...
    Rozumiem że na tą posadzkę przyklejam matę o odpowiedniej mocy i po tym smaruje klejem do płytek i kleje płytki tak? Zastanawia mnie jednak czy potrzebne jest wykonanie jakiejś izolacji tak żeby mata grzała płytki a nie dodatkowo ciepło uciekało w strop ? Jeśli tak to jak to wykonać..?
    Ponadto czy do takiego rozwiązania potrzebny jest jakiś specjalny klej do płytek czy wystarczy standardowy Ceresitu CM11?
    Czy polecacie szczególnie jakiegoś producenta mat/przewodów a jakiegoś odradzacie?
    Czy zasilanie elektryczne takiej maty może być w jednym dowolnym miejscu przewodem np 3x2,5?

    Z góry dzięki!
    Pozdrawiam
    Paweł

  2. #2

    Domyślnie

    matę daje się pod płytki na wysokoelastyczny klej
    przewody trzeba zalać w szlichcie
    w jednym i drugim przypadku musi być izolacja z ekranem

  3. #3

  4. #4

    Domyślnie

    Tu znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania:

    http://www.into.pl/ogrzewanie/ogrzewanie.html

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał zk140t
    Tu znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania:

    http://www.into.pl/ogrzewanie/ogrzewanie.html

    o dzieki, o to chodzilo

  6. #6

    Domyślnie

    Nie ma za co dziękować.

    Sam korzystałem z ICH rozwiązań, gdy robiłem ogrzewanie domu letniskowego.

    Super sprawa.

    Tanio i ciepło.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał zk140t
    Nie ma za co dziękować.

    Sam korzystałem z ICH rozwiązań, gdy robiłem ogrzewanie domu letniskowego.

    Super sprawa.

    Tanio i ciepło.
    Cały dom ogrzewasz matami?

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał faceone

    Cały dom ogrzewasz matami?
    Owszem.

    Tyle, że to dom letniskowy (100m2).

    Podczas "martwych" misięcy, kiedy jestem tam raptem 2 razy w miesiącu - mam ustawioną temperaturę 12 stopni.

    Kiedy jednak nawet w mroźną zimę ktoś ma gościć w tym domu, ustawiam temperaturę dzienną na 22 stopnie oraz temperaturę nocną na 18 stopni.

    Zawsze się sprawdza.

    Ten dom funkcjonuje dopiero 2 lata i w tym okrasie (24 miesiące) zapłaciłem łącznie za prąd ok. 7.500 zł.

    W tej kwocie mieszczą się też inne urządzenia "na prąd", takie jak kuchnia z płytą indukcyjną, lodówka, pralka, oświetlenie zewnętrzne i wewnętrzne, żelazko, telewizory, komputery i inne elektryczne udogodnienia...

    Polecam.

  9. #9

    Domyślnie

    Oczywiście nie zależy mi na przekonaniu "niezdecydowanych" do całorocznego ogrzewania podłogowego z wykorzystniem prądu.

    W moim letnisku to się sprawdza (zimą tam wszakże nikt nie mieszka).

    Jaki by był rachunek ekonomiczny w domu całorocznym?
    Nie wiem.
    Trudno to oszacować bez doświadczeń empirycznych.

    Choć poskórnie czuję, że jeśli idzie o koszty to sprawa może być obiecująca...

  10. #10

    Domyślnie

    Sprawy poszły do przodu?

    Wiesz już co i jak?

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał zk140t
    Sprawy poszły do przodu?

    Wiesz już co i jak?
    Tak już się rozjaśniło, spoko stronka i firma, wysłalem maila z wymiarami lazienki, dobrali moc wycenili, zadzwoniłem do nich jeszcze bo mialem pare pytań i generalnie OK. Polecam!!! W przyszlym tygodniu biore sie do roboty
    Dzieki!

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał zk140t
    Oczywiście nie zależy mi na przekonaniu "niezdecydowanych" do całorocznego ogrzewania podłogowego z wykorzystniem prądu.

    W moim letnisku to się sprawdza (zimą tam wszakże nikt nie mieszka).

    Jaki by był rachunek ekonomiczny w domu całorocznym?
    Nie wiem.
    Trudno to oszacować bez doświadczeń empirycznych.

    Choć poskórnie czuję, że jeśli idzie o koszty to sprawa może być obiecująca...
    Dom szeregowy (240 mkw) pietrowy - dół: akumulatory ciepła w postaci 20 cm beetonu oraz solidne ocieplenie pod. Góra (sypialnie) - piece akumulacyjne z dynamicznym rozładowaniem.
    Grzanie wody uzytkowej - ogrzewacze przepływowe, kuchnia - tez prąd (płyta ceramiczna plus piekarnik plus mikrofala) - oświetlenie.
    Rachunek za ubiegły rok: 5500 złotych (ogrzewanie działa tylko w II taryfie). Komfort, wygoda - polecam.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał stefan_1961
    Cytat Napisał zk140t
    Jaki by był rachunek ekonomiczny w domu całorocznym?
    Nie wiem.
    Trudno to oszacować bez doświadczeń empirycznych.

    Choć poskórnie czuję, że jeśli idzie o koszty to sprawa może być obiecująca...
    Dom szeregowy (240 mkw) pietrowy - dół: akumulatory ciepła w postaci 20 cm beetonu oraz solidne ocieplenie pod. Góra (sypialnie) - piece akumulacyjne z dynamicznym rozładowaniem.
    Grzanie wody uzytkowej - ogrzewacze przepływowe, kuchnia - tez prąd (płyta ceramiczna plus piekarnik plus mikrofala) - oświetlenie.
    Rachunek za ubiegły rok: 5500 złotych (ogrzewanie działa tylko w II taryfie). Komfort, wygoda - polecam.
    Czyli jednak dobrze mi się zdawało, że i ogrzewanie prądem domu całorocznego może być przystępne.

  14. #14

    Domyślnie

    Podłączę się do tematu ponieważ mam pytanie związane z elektrycznym ogrzewaniem podłogowym a dokładnie z zasilaniem. Potrzebuje kupić zestaw ogrzewania podłogowego do łazienki myślę że 2m2 wystarczą. Znalazłam takie zestawy jak w linku tylko są tam jakieś jednostronne i dwustronnie zasilane, co to znaczy ?? Czy w dwustronne są lepsze od jednostronnych. Proszę również o opinie użytkowników, jak to wychodzi w rachunkach.

  15. #15
    Banned
    dynamical

    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    bytom
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    20

    Domyślnie

    Maty zużywają stosunkowo mało prądu, więc nie powinny obciążać aż tak bardzo domowego budżetu

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał 8katarzynka Zobacz post
    Podłączę się do tematu ponieważ mam pytanie związane z elektrycznym ogrzewaniem podłogowym a dokładnie z zasilaniem. Potrzebuje kupić zestaw ogrzewania podłogowego do łazienki myślę że 2m2 wystarczą. Znalazłam takie zestawy jak w linku tylko są tam jakieś jednostronne i dwustronnie zasilane, co to znaczy ?? Czy w dwustronne są lepsze od jednostronnych. Proszę również o opinie użytkowników, jak to wychodzi w rachunkach.
    Już tłumaczę.

    Maty i kable grzejne generalnie dzielą się na:
    a/ jednostronnie zasilane - faza i zero są podłączone do jednego końca maty/kabla;
    b/ dwustronnie zasilane - faza jest podawana na początek maty/kabla, a zero na jej/jego koniec.

    Moje doświadczenie jednoznacznie wskazuje, że "bezpieczniejsze" w zastosowaniu są maty/kable jednostronnie zasilane.
    W tym rozwiązaniu tylko z jednej strony kabla wystają 2 przewody, które należy zainstalować w puszce instalacyjnej, a koniec kabla po ułożeniu na posadzce może się skończyć w "przypadkowym" miejscu podłogi.
    Natomiast układ dwustronnie zasilany ma na każdym końcu kabla tylko jeden przewód, który należy doprowadzić do puszki instalacyjnej. Ryzyko pomyłki w rozplanowaniu przebiegu kabla grzejnego jest duże i może skutkować tym, że koniec kabla może nie "dotrzeć" do planowanej puszki instalacyjnej. Wynika to z faktu, że w przypadku mało doświadczonego instalatora może dojść do sytuacji w której nastąpi wadliwe rozplanowanie ułożenia maty/kabla.

    Dlatego zdecydowanie polecam maty/kable jednostronnie zasilane.

    Pozdrawiam.

  17. #17

    Domyślnie

    Ok dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam

  18. #18
    WITAJ, czytaj i pytaj... :) Avatar Ekspert LUXBUD
    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    Łomianki
    Kod pocztowy
    05-092
    Posty
    4

    Domyślnie

    Dokładnie - kabel grzejny w matach jednostronnie zasilanych ma budowę dwużyłową więc podłączamy do zasilania (poprzez termostat) tylko jeden koniec kabla. Drugi koniec kabla/maty pozostaje wolny. Natomiast kabel w matach dwustronnie zasilanych ma jedną żyłę, którą należy zasilić z obu końców czyli układamy go w pętli zamkniętej (wracamy końcem do początku) i obie żyły zasilamy poprzez termostat.
    Dodatkowo - w macie jednostronnie zasilanej promieniowanie elektromagnetyczne jest zminimalizowane ze względu na dwie żyły grzewcze - pola elektromagnetyczne obu żył wzajemnie się znoszą.
    Pozdrawiamy

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony