dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1

    Domyślnie Wełna i folia paroprzepuszczalna - czy tak można ?

    Proszę o poradę. Mój majster proponuje mi taki sposób ocieplenia poddasza:
    Między krokwie 15 cm wełny, na to folia paroizolacyjna, potem stelaż pod płyty K-G i między ten stelaż 8 albo 10 cm płyty z wełny a no to wszystko oczywiście na końcu płyty K-G. Z tego co się dowiedziałem z wcześniejszych dyskusji to folia paroizolacyjna powinna chyba być położona na wszystkie warstwy wełny bezpośrednio pod płyty K-G. On twierdzi, że płyty K-G nie mogą stykać się z folią. Co o tym sądzicie ?

  2. #2

    Domyślnie

    Sądzę że powinieneś zmienić wykonawcę, ten człek będzie robił wszystko po swojemu, a nie tak jak się powinno. Folie daje się na ostatniej warstwie wełny. A on chce iść na łatwiznę, bo łatwiej ja będzie pewnie zszywkami przymocować folię do krokwi niż taśma dwustronną do stelaża.

  3. #3

    Domyślnie

    Znalazłem na stornie rockwoola opis wykonania izolacji dwuwarstwowej i wg. tego opisu tylko w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności trzeba zastosować folię paroizolacyjną !
    http://rwiumbraco-pl.inforce.dk/dora...superrock.aspx

    Co wy na to ?

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Martinezio
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    Seroki Village ;)
    Posty
    3.124
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    107

    Domyślnie

    Nie wiem, jak inni, ale ja u siebie położyłem folię paroizolacyjną na całości poddasza. To praktycznie żaden koszt, a w przypadku wystąpienia zbyt dużej wilgotności wewnątrz pokoju nie uśmiecha mi się późniejsze zrywanie sufitu i skosów, aby wymienić przegniłą wełnę
    Dziennik tutaj
    Wnętrza tutaj
    A komentarze tutaj

    <a href=http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2F1procent.waw.pl%2F target=_blank>http://www.1procent.waw.pl/baner.png</a>
    Pomóż żyć normalnie - zlikwidujmy wspólnie barierę słabości!


  5. #5

    Domyślnie

    nio teraz wsio sie kładzie folię u mnie też tak będzie .
    mirosag masz temat o podaszu tam daj swoje pytanie zawodowcy i 6 sekund dadzą Ci odpowiedź i to na najwyższym poziomie.
    Miło być ważnym, ale ważniejsze być miłym.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    FlashBack

    Zarejestrowany
    Nov 2008
    Skąd
    Mazowsze
    Posty
    2.167

    Domyślnie Re: Wełna i folia paroprzepuszczalna - czy tak można ?

    Cytat Napisał mirosag
    Proszę o poradę. Mój majster proponuje mi taki sposób ocieplenia poddasza:
    Między krokwie 15 cm wełny, na to folia paroizolacyjna, potem stelaż pod płyty K-G i między ten stelaż 8 albo 10 cm płyty z wełny a no to wszystko oczywiście na końcu płyty K-G. Z tego co się dowiedziałem z wcześniejszych dyskusji to folia paroizolacyjna powinna chyba być położona na wszystkie warstwy wełny bezpośrednio pod płyty K-G. On twierdzi, że płyty K-G nie mogą stykać się z folią. Co o tym sądzicie ?
    warstwy kolejno nie inaczej jak
    - welna 15
    - welna 8-10 w stelazu
    - paroizolacja
    - plyta g/k.
    nie sadze by majster zmienil "wierzenia"

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD PODDASZY Avatar Rom-Kon
    Zarejestrowany
    Feb 2007
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    5.400

    Domyślnie

    Jest możliwość dania paroizolacji pomiędzy dwie warstwy wełny ale w proporcjach (widok od strony dachu) nie mniej niż 2/3 całkowitej grubości wełny - folia paroizolacyjna - nie więcej niż 1/3 całkowitej grubości wełny. Takie rozmieszczenie warstw wełny i foli eliminuje kondensacje pary wodnej w wełnie (ten cholernie niezrozumiały punkt rosy). Nie stosuje się tego systemu bo ciężko jest zachować powyższe proporcje. Folię paroizolacyjną daję na profile klejąc ją taśmą 2-stronną (najlepiej wzmocnioną).
    "Szukajcie a znajdziecie"

    Okna połaciowe: Album z fotkami
    Inne fotki: Różne fotki budowlane
    Przestroga dla wszystkich którzy chcą mieć tanio: Nietypowa fasada - pomocy!


  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    No właśnie dokładnie tak jak napisał "Rom-Kon". Stosowanie paroizolacji pomiędzy warstwami izolacji cieplnej nie jest błędem. Majster pewnie też miał rację gdyż prawdopodobnie zamierzał zamontować folię metalizowaną (odbijającą promieniowanie). Dodam jeszcze, że teoretyzując można negować montaż paroizolacji na stelażu gdyż jest ona podziurawiona setkami wkrętów. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD PODDASZY Avatar Rom-Kon
    Zarejestrowany
    Feb 2007
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    5.400

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi
    No właśnie dokładnie tak jak napisał "Rom-Kon". Stosowanie paroizolacji pomiędzy warstwami izolacji cieplnej nie jest błędem. Majster pewnie też miał rację gdyż prawdopodobnie zamierzał zamontować folię metalizowaną (odbijającą promieniowanie). Dodam jeszcze, że teoretyzując można negować montaż paroizolacji na stelażu gdyż jest ona podziurawiona setkami wkrętów. Pozdrawiam.
    I dlatego twierdzę że w tym systemie nie wykonujemy szczelnej paroizolacji tylko dążymy do doskonałości a wychodzi coś na wzór aktywnej paroizolacji. Dodatkowo na swoją obronę mam że te dziurki są wypełnione wkrętem a folia dociśnięta do profila... I po to właśnie daje się albo wysoko przepuszczalną membranę dachową albo drożna szczelinę wentylacyjną.
    "Szukajcie a znajdziecie"

    Okna połaciowe: Album z fotkami
    Inne fotki: Różne fotki budowlane
    Przestroga dla wszystkich którzy chcą mieć tanio: Nietypowa fasada - pomocy!


  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rom-Kon
    Jest możliwość dania paroizolacji pomiędzy dwie warstwy wełny ale w proporcjach (widok od strony dachu) nie mniej niż 2/3 całkowitej grubości wełny - folia paroizolacyjna - nie więcej niż 1/3 całkowitej grubości wełny. Takie rozmieszczenie warstw wełny i foli eliminuje kondensacje pary wodnej w wełnie (ten cholernie niezrozumiały punkt rosy). Nie stosuje się tego systemu bo ciężko jest zachować powyższe proporcje. Folię paroizolacyjną daję na profile klejąc ją taśmą 2-stronną (najlepiej wzmocnioną).
    Podpinając się do tematu zapytam, czy nie można położyć paroizolacji na warstwie powiedzmy 10 cm. wełny leżącej na stelażu i dalej dajemy następną warstwę wełny i kolejną między krokwie /przypuśćmy że następne 25 cm./ czyli zachowujemy te proporcje a paroizolację wtedy do niczego nie przyklejamy bo jest pomiędzy wełną - czy to ma sens?
    myślenie jest przyszłością

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Oczywiście ma. Mogą tylko wystąpić trudności z wykonaniem. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD PODDASZY Avatar Rom-Kon
    Zarejestrowany
    Feb 2007
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    5.400

    Domyślnie

    Cytat Napisał sacha
    Cytat Napisał Rom-Kon
    Jest możliwość dania paroizolacji pomiędzy dwie warstwy wełny ale w proporcjach (widok od strony dachu) nie mniej niż 2/3 całkowitej grubości wełny - folia paroizolacyjna - nie więcej niż 1/3 całkowitej grubości wełny. Takie rozmieszczenie warstw wełny i foli eliminuje kondensacje pary wodnej w wełnie (ten cholernie niezrozumiały punkt rosy). Nie stosuje się tego systemu bo ciężko jest zachować powyższe proporcje. Folię paroizolacyjną daję na profile klejąc ją taśmą 2-stronną (najlepiej wzmocnioną).
    Podpinając się do tematu zapytam, czy nie można położyć paroizolacji na warstwie powiedzmy 10 cm. wełny leżącej na stelażu i dalej dajemy następną warstwę wełny i kolejną między krokwie /przypuśćmy że następne 25 cm./ czyli zachowujemy te proporcje a paroizolację wtedy do niczego nie przyklejamy bo jest pomiędzy wełną - czy to ma sens?
    By ograniczyć ilość dziurek od wkrętów można zastosować stelaż 2-poziomowy krzyżowy i folię kleić do pierwszej warstwy ale druga warstwa profili to już nie CD60 tylko profil kapeluszowy mocowany na pchełki do pierwszej warstwy... będzie wtedy parę dziurek od pchełek a nie tysiące od wkrętów do płyt... na upartego można nawet i CD60 i mocować na ES-y... w tym systemie można zastosować folię metalizowaną i zrobić wymaganą szczelinę pomiędzy folią a płytą. Ale skąd wziąć te profile kapeluszowe? w żadnej hurtowni ich nie ma... może na zamówienie? Inna "wersja" to pierwsza warstwa na łatach drewnianych a druga dopiero na profilach CD60... ale obie wersje mają zasadniczą wadę - są drogie we wykonaniu (robocizna + dodatkowy materiał) i praktycznie jest to walka o przysłowiowe nic czyli może trzecie miejsce po przecinku.... nigdy nakład się nie zwróci...

    ...a konkluzja jest taka:
    rzeczy niemożliwych niema... są tylko nieopłacalne!
    "Szukajcie a znajdziecie"

    Okna połaciowe: Album z fotkami
    Inne fotki: Różne fotki budowlane
    Przestroga dla wszystkich którzy chcą mieć tanio: Nietypowa fasada - pomocy!


  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Swoimi wyjaśnieniami odwaliłeś kawał dobrej roboty . A ostatnia sekwencja to kwint esencja . Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Waldek78
    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Wlkp
    Posty
    210

    Domyślnie

    Remontuję starą chatkę, strop jest drewniany, wyciepliłem watą, na poddaszu podłogę ułożyłem... no i chciałbym zabrać się za kręcenie profili alu na sufitach parteru.
    Mam pytanie, czy folię paroizolację mogę bić zszywkami do konstrukcji drewnianej i pozaklejać te zszywki taśmą, czy lepiej kleić folię taśmą dwustronną do profili.
    No i tutaj mam dylemat. Trzeba unikać dziurawienia folii, ale co mam zrobić w przypadku zakładania w suficie lampek halogenowych, w tym wypadku i tak robię dziury na oprawki lampek.
    Jakie rozwiązanie zastosować na suficie poziomym?

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    W przypadku gdy poddasze jest ogrzewane żadna folia nie jest potrzebna. W przypadku poddasza nieogrzewanego pomiędzy wełną a podłogą powinna pozostać szczelina wentylacyjna. W przypadku montowania folii paroizolacyjnej nad halogenami należy usunąć trochę wełny "wybrzuszyć" folię i osłonić ją kawałkiem płyty GK aby nie uległa zniszczeniu od gorącego powietrza z halogena. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rom-Kon Zobacz post
    Jest możliwość dania paroizolacji pomiędzy dwie warstwy wełny ale w proporcjach (widok od strony dachu) nie mniej niż 2/3 całkowitej grubości wełny - folia paroizolacyjna - nie więcej niż 1/3 całkowitej grubości wełny. Takie rozmieszczenie warstw wełny i foli eliminuje kondensacje pary wodnej w wełnie (ten cholernie niezrozumiały punkt rosy). Nie stosuje się tego systemu bo ciężko jest zachować powyższe proporcje. Folię paroizolacyjną daję na profile klejąc ją taśmą 2-stronną (najlepiej wzmocnioną).
    Witam Wszystkich,

    Odgrzebuję kotleta i dodaję moją sytuację wraz z opisem:

    Mam konstrukcję sufitu drewanianą - między belki ułożone 20cm wełny,
    na górze płyty OSB jako podłoga poddasza,
    Poddasze na chwilę obecną nie jest i przez najbliższe kilka lat nie będzie ocieplane, pod dachówką folia wysoceparoprzepuszczalna.
    Skupiamy się na płaskim stropo-suficie:
    od spodu folia paroizolacyjna (ułożona bo byłem przed posadzkami i tynkami i nie chciałem tej całej wilgoci przepuszczać przez wełnę),
    teraz jestem na etapie sufitów podwieszanych z profili i płyt KG - planuję nad stelaż ułożyć15 cm wełny.
    Moje pytanie:
    Czy zerwać folię z pod belek, ułożyć wełnę i na profile folia paroizolacyjna?
    Czy zostawić folię z pod belek, położyć wełnę i na profile folia paroizolacyjna?
    Czy zostawić folię z pod belek, położyć wełnę i nie dawać drugiej warstwy folii??

    Dodam, że czytając powyższe proporcja 2/3 nad folią i 1/3 pod folią nie będzie zachowana bo mam 20cm i planuję 15cm

    Z góry dziękuję za wszelkie rady.

  17. #17

    Domyślnie

    Witam.
    Też spróbuję odświeżyć temat.
    Z pomocą kolegi zacząłem ocieplać poddasze z pełnym deskowaniem, Kolega zaproponował aby ułożyć 2 warstwy folii paroizolacyjnej jako że do tej pory tak wykonywał (zółta folia na krokwie i aluminiowa na stelaż pod płyty kg) no i ma to mniej więcej sens przy układzie gdzie mamy tylko wełnę w krokwiach, ale ja daję oczywiście 2 warstwy, także wyglądałoby to tak: pełne deskowanie > szczelina >15cm wełny > folia paroizolacyjna zółt (pomiędzy wełną bo nie chcemy nabijać dodatkowych łat w poprzek - kolega by tak zrobił i dopiero dał żółtą folię) >10cm wełny > stelaż krzyżowy na całości > folia paroizolacyjna aluminiowa > płyty gk.
    Co o tym sądzicie? o układaniu folii paroizolacyjnej między wełny czytałem na forum Knaufa, jako opinie ekspertów (http://budowairemont.knauf.pl/birw/3...rt%C3%B3w.html), tutaj czytam że można dać tą folie pomiędzy ale przy zachowaniu grubości 2/3 i 1/3 - u mnie będzie 3/5 i 2/5 (wełna Ursa o współczynniku 0,032).
    Ja jako amator, ale jakieś tam pojęcie mam po przejrzaniu kilkunastu stron odnośnie układania wełny i stelaży, wszędzie widzę że dają folie na stelaż i to wszystko.
    Także prosiłbym o poradę czy jednak zrezygnować z tej żółtej folii, a ewentualnie czy zastosowanie dwóch warstw może zostać na jednym pomieszczeniu, jeden pokój już tak zaczęliśmy, ale do momentu wieszaków więc w każdej chwili można zerwać tą folię.
    Z jednej strony czy 2 warstwy folii w czymś przeszkadzają, skoro teoretycznie pierwsza warstwa już nie powinna przepuścić pary, a druga to dodatkowe zabezpieczenie wiązania? ale z drugiej, jeśli jakimś cudem ta wilgoć się dostanie do pierwszej warstwy wełny to czy nie będzie się w niej kumulować i zostanie zamknięta pomiędzy dwoma warstwami folii.
    Z góry dziękuję za pomoc, bo na ten moment jeszcze mogę to zmienić. Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Mekanic ; 05-02-2017 o 13:15

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mekanic Zobacz post
    Z jednej strony czy 2 warstwy folii w czymś przeszkadzają, skoro teoretycznie pierwsza warstwa już nie powinna przepuścić pary, a druga to dodatkowe zabezpieczenie wiązania? ale z drugiej, jeśli jakimś cudem ta wilgoć się dostanie do pierwszej warstwy wełny to czy nie będzie się w niej kumulować i zostanie zamknięta pomiędzy dwoma warstwami folii.
    Z góry dziękuję za pomoc, bo na ten moment jeszcze mogę to zmienić. Pozdrawiam
    Pokaże CI dziure w rozumowaniu: Skoro ta folia przy KG moze przepuści NIC pary wodnej to po co Ci szczelina wentylacyjna? Toż w wełnie nie będzie wilgoci zupełnie.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony