dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 36
  1. #1

    Domyślnie Dobudowa do już istniejącego budynku-jakie formalności??

    Witam.
    Mam zamiar postawic obok budynku mieszkalnego dobudówke która bedzie miecwłąsne 4 sciany z tym ze jedna ze scian dobudówki bedzie przylegac do jednej ze scian budunku mieszkalnego.W rozumieniu przepisów prawa USTAWA z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane - rozdział 4http://www.lex.com.pl/serwis/du/2003/2016.htm Wymienione są tu przypadki, dla których nie jest wymagane pozwolenie na budowę. Art 29 pt.1 i 2 wymienia rzeczywiście budynki o małym metrażu, na które nie potrzeba pozwolenia. Ale są to wiaty, altany, budynki gospodarcze umieszczone odrebnie na działce.
    Art. 29. 1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:
    1) obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej:
    a) parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m,
    b) płyt do składowania obornika,
    c) szczelnych zbiorników na gnojówkę lub gnojowicę o pojemności do 25 m3,
    d) naziemnych silosów na materiały sypkie o pojemności do 30 m3 i wysokości nie większej niż 4,50 m,
    e) suszarni kontenerowych o powierzchni zabudowy do 21 m2;
    2) budynków gospodarczych, wiat i altan o powierzchni zabudowy do 10 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów nie może przekraczać dwóch na każde 1.000 m2 powierzchni działki;
    Czy majacy własne 4 sciany gdzie jedna ze scian przylega do sciany zewnetrznej budynku mieszkalnego.
    Tak jak w przypadku dobudówki 2
    [img=http://images36.fotosik.pl/108/418ef40b70c597a5m.jpg]
    Czy w takim przypadku potrzebny jest plan dobudówk,pozwolenie.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Precyzując: na „zgłoszenie” można wybudować wolno stojący, parterowy, budynek gospodarczy - czyli budynek przeznaczony do niezawodowego wykonywania prac warsztatowych oraz do przechowywania materiałów, narzędzi, sprzętu - o powierzchni zabudowy do 25 m2,

    Jeśli nawet przekonasz urzędników (w co wątpię) że taka „dobudówka” spełnia definicję wolno stojącego budynku, to pozostanie kwestia odległości od ścian (strefa pożarowa).

    Moim zdaniem taką budowlę, można budować tylko na pozwolenie na budowę.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  3. #3

    Domyślnie

    Wydzielenie strefy pożarowej w tym wypadku nie jest konieczne gdyz oba budynki beda na jednej działce.
    Zostanie sachowana odpowiednia odległosc od działki sasiada jak i innych budynków dla spełnienia warunków bezpieczeństwa(wydzielenie strefy pozarowej).
    W rozumieniu przepisów prawa wielkosc takiego budynku moze wynosic 35 m2,dlaczego piszesz ze jest to 25m2 ??.
    Urzednicy nie sa wszystcy tacy sami,uznajac ze budynek ma własne 4 sciany oparte na własnym fundamencie mozna sie upierac ze jest wolnostojacy.
    Jeśli zas chodzi o definicje budynku gospodarczego,bedzie tam kotłownia.
    Gdyby jednak jakiś urzednik sie chciał przyczepic do umiejscowienia w owym budynku gospodarczym kotłowni nie ma podstaw gdyz jednoczesnie bedzie tam skład opału.
    W rozumieniu prawa skład opału jest jak najbardziej budynkiem gospodarczym.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Jeśli jesteś rolnikiem i jest to zabudowa zagrodowa, to faktycznie "limit" wynosi 35m2 - w przeciwnym razie 25m2.

    Co do odległości między budynkami na tej samej działce, to regulują to zapisy par. 273.1. Rozporzadzenia w sprawie WT, które są różnie interpretowane przez urzędników.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  5. #5

    Domyślnie

    Majac działke o powierzchni ponad 1000m2 automatycznie płace podatek rolny a nie podatek od nieruchomosci.
    W rozumieniu pojecia zabudowy zagrodowej wystarczy ze posiadam garaz na tej samej działce co budynek mieszkalny.
    W rozumieniu prawa wiec jestem rolnikiem.
    Co do interpretacji przepisów WT zgadzam sie,kazdy urzednik inaczej je interpretuje.

  6. #6

    Domyślnie

    chyba za bardzo kombinujesz,
    juz przerabiałem dostawki do domów - balkony, ganki, "bud. gosp".

    i własnie że to dostawki - to musi być pozwolenie na budowę.

    na pocieche dodam, że oprócz projektu jeszcze dochodzi opinia techniczna stanu / budynku istniejącego.

    chyba, że nazwiesz "to" taras i tego sie będziesz trzymał ;].

  7. #7

    Domyślnie

    Dzwoniłem do wydziału geodezji,miła pani poinformowała mnie ze tez bardzo kombinuje.
    Jednak jak najbardziej jest to zgodne z litera prawa.Takowy budynek gospodarczy moze przylegac do mieszkalnego jednak wymóg podstawowy to własne 4 sciany oparte na własnym fundamencie,własny dach
    .Czas oczekiwania na postanowienie do 1 mies,czas na realizacje 2 lata.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Działka 1.000m2 to 0,1ha, a do bycia „rolnikiem ustawowym”, potrzeba 1ha czyli 10.000m2.

    W rozumieniu zabudowy zagrodowej trzeba być „rolnikiem ustawowym” w rodzinnych gospodarstwach rolnych, hodowlanych lub ogrodniczych oraz w gospodarstwach leśnych.

    Pani z geodezji niewątpliwie miła, ale niekompetentna w tym zakresie, bo to nie ten „wydział” obsługuje sprawy związane z budową.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  9. #9

    Domyślnie

    Pomyliłem sie o jedno zero ponad 1 ha.W rozumieniu przepisów prawa produkcja ogrodnicza oraz sprzedaz koncowego produktu jak najbardziej podchodzi pod status rolnika ustawowego.W tym przypadku spełniam wymagania.
    Jednak tu nie chodzi o powierzchnie 35m2 czy 25 m2.
    Raczej o sposób posadowienia dobudówki w stosunku do istniejacego juz budynku mieszkalnego.

    Informacje co do wydziału geodezji zostały mi udzielone mylnie poprzez urzednika gminy,włanie odlalazłem po numerze telefonu placówke do której dzwoniłem.Wydział Architektury i Budownictwa

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar oskar0259
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    2.468

    Domyślnie

    Cytat Napisał P:)apolinek
    Pomyliłem sie o jedno zero ponad 1 ha.W rozumieniu przepisów prawa produkcja ogrodnicza oraz sprzedaz koncowego produktu jak najbardziej podchodzi pod status rolnika ustawowego.W tym przypadku spełniam wymagania.
    Jednak tu nie chodzi o powierzchnie 35m2 czy 25 m2.
    Raczej o sposób posadowienia dobudówki w stosunku do istniejacego juz budynku mieszkalnego.

    Informacje co do wydziału geodezji zostały mi udzielone mylnie poprzez urzednika gminy,włanie odlalazłem po numerze telefonu placówke do której dzwoniłem.Wydział Architektury i Budownictwa
    Sorry, ale co chcesz uzyskać? Potwierdzenie, że dobrze kombinujesz? Jeśli nawet dostaniesz je na tym forum, to nie będzie to potwierdzone żadnym certyfikatem, z którym zgłosisz się do gminy lub powiatu i oznajmisz "musicie mi dać" bo na FM tak powiedzieli.
    sSiwy stara się być uprzejmy, ale mimo to z jego wypowiedzi zieje sceptycyzmem. Wyciągnij wnioski.
    Moje zdanie (wprost, bez owijania w bawełnę): nawet 25 metrowy budynek, nawet przykryty własnym dachem, postawiony przy ścianie istniejącego budynku, nigdy nie będzie wolnostojącym budynkiem gospodarczym budowanym na zgłoszenie. To zawsze będzie ROZBUDOWA istniejącego budynku "macierzystego", a więc pozwolenie na budowę jest niezbędne.
    Co do 1000 m kw. wystarczających do powoływania się że "mam gospodarstwo rolne" to chyba kolejna "ściema" z Twojej strony.
    Co masz ? Szklarnie, inspekty, hodujesz lisy, szynszyle, jedwabniki, mak, konopie indyjskie? Dział specjalny w produkcji rolnej trzeba udokumentować, żeby nowo budowana "komórka" była większa o 10 m kw.
    A ty "z wyższością" przechodzisz nad tym do porządku dziennego. Uwierz: przecinek o jedno zero w prawo lub w lewo czyni różnicę. Odległość między budynkami większa o kilka centymetrów też.
    http://www.gifandgif.eu/animated_gif...%20%281%29.gif
    OSKAR (przepraszam, że czasem znikam na dłużej)

  11. #11

    Domyślnie

    Tu nie chodzi o udokumentowanie czy prowadze działalnosc rolnicza,nie stanowi to wiekszego problemu.
    Ustawa wyrazne wskazuje " Art. 29. 1. 1 Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa: parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m".
    Oskar Jesli juz sie tak czepiasz i sadzisz ze budynki bedace obok siebie połaczone oddzielnymi stykajacymi sie scianami wymagaja w kazdym przypadku pozwolenia na budowe to moge je odsunac od siebie 10-20 cm(akurat bedzie na styro w przyszłosc)i.
    Prawo jest po to by je interpretowac i stosowac tak jak chcemy ale zgodnie z przepisami.

  12. #12

    Domyślnie

    witam
    trochę namieszam
    kiedyś też zapytałam czy można tak wybudować, bo nie byłam pewna

    zgłosiłam do starostwa taką chęć i otrzymałam zgodę- tu o tym pisałam
    http://forum.muratordom.pl/budowa-za...omu,t23114.htm

    wybudowałam wiatę przylegającą do domu, belka oczepowa zawieszona na wieńcu

    wszystko na zgłoszenie
    pzd

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar oskar0259
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    2.468

    Domyślnie

    Cytat Napisał P:)apolinek
    Tu nie chodzi o udokumentowanie czy prowadze działalnosc rolnicza,nie stanowi to wiekszego problemu.
    Ustawa wyrazne wskazuje " Art. 29. 1. 1 Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa: parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m".
    Oskar Jesli juz sie tak czepiasz i sadzisz ze budynki bedace obok siebie połaczone oddzielnymi stykajacymi sie scianami wymagaja w kazdym przypadku pozwolenia na budowe to moge je odsunac od siebie 10-20 cm(akurat bedzie na styro w przyszłosc)i.
    Prawo jest po to by je interpretowac i stosowac tak jak chcemy ale zgodnie z przepisami.
    Zanim wypowiesz się autorytatywnie przeanalizuj różnice między pkt 1 i 2 ustępu 1 art. 29. Jak już będziesz wiedział o co chodziło ustawodawcy, że w dwóch różnych zapisach podał różne powierzchnie (25 i 35 m kw.) powrócimy do tematu.

    A co do Twojej "domyślności" w sprawie tych 10--20 cm, to zwracam uwagę, że powyżej napisałem:

    Uwierz: przecinek o jedno zero w prawo lub w lewo czyni różnicę. Odległość między budynkami większa o kilka centymetrów też.
    Naprawdę uważasz, że jesteś pionierem w interpretacji prawa?
    A na poważnie: pomysły można mieć, ale potem trzeba je skonfrontować z praktyką. Skromnie spytam: jak wypadła pierwsza konfrontacja w wydziale geodezji/architektury?
    http://www.gifandgif.eu/animated_gif...%20%281%29.gif
    OSKAR (przepraszam, że czasem znikam na dłużej)

  14. #14

    Domyślnie

    Oskar czepianie sie mnie za słówka nie ma najmniejszego sensu.
    Zanim posadzisz nie o błedne czytanie ze zrozumieniem punktu 1 i 2 sam je dokładnie przeczytaj i skonfrontuj z moja wypowiedzia.
    Dla mnie nie ma znaczenia czy postawie jedna 35m2 czy tez 2 po 25m2 działke mam ponad 1 ha co stanowi i tak ponad 50m2 a mi trzeba nieczłe 35.Nie rozumie w czym problem.
    Jak sam widzisz jednak nie trzeba przechodzic prze szereg formalnosci.Urzednicy tez ludzie a jesli nie to jest na to litera prawa która sie interpretuje wg własnych potrzeb.
    Wizyta wypadła jak najbardziej ok,wszystko wytłumaczyli i powiedzieli ze takowa dobudówka ma sens bytu wyłacznie gdy ma 4 własne sciany posadowione na własnym fundamencie z własnym dachem.
    Ja wiem jednak ze z regóły wystarczy 3 sciany i po niespełna 50 cm po kazdej ze stron sciany 4 przylegajacej do budynku,wtedy warunki sa spełnione.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Chciałeś się tylko upewnić czy możesz oszukać (obejść) prawo zgodnie z prawem. Uzyskałeś wartościowe odpowiedzi a dalej to Twoja kasa i Twój problem. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi
    Chciałeś się tylko upewnić czy możesz oszukać (obejść) prawo zgodnie z prawem. Uzyskałeś wartościowe odpowiedzi a dalej to Twoja kasa i Twój problem. Pozdrawiam.
    Ja nie oszukuje nikogo,interpretuje troche inaczej prawo niz inni.Skoro jednak sie tak da to czemu nie.
    Przeciez nikt nie krzyczy jak robi sie oszustwa na miliony złotych w przypadku wielu ustaw wiec dlaczego i ta niescisłosc w ustawie ma jakis wpływ na ocene mnie jak i innych??.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    No skoro wiesz to po co pytasz? Rób jak uważasz. Przecież to Twoja kasa i Twój problem. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  18. #18

    Domyślnie

    Pisze bo mam na to ochote,jesli przeszkadza Ci to, to trudno.Moze jestes jednym z tych niemiłych urzedasów i przeszkadza Ci to ze ludzie na forum wymieniaja sie pewnymi doswiadczeniami .Chce sie dowiedziec jak inni forumowicze poradzili sobie z taka sytuacja.Byc bogatszym o pewno wiedze.

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar oskar0259
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    2.468

    Domyślnie

    Cytat Napisał Beaty
    witam
    trochę namieszam
    kiedyś też zapytałam czy można tak wybudować, bo nie byłam pewna
    zgłosiłam do starostwa taką chęć i otrzymałam zgodę- tu o tym pisałam
    http://forum.muratordom.pl/budowa-za...omu,t23114.htm
    wybudowałam wiatę przylegającą do domu, belka oczepowa zawieszona na wieńcu
    wszystko na zgłoszenie
    pzd
    I bardzo dobrze, choć gdybyś napisała przed zgłoszeniem typowałbym, że jednak urząd nakaże wystąpienie o PnB. Ale skoro dało się - Twój zysk, mniej papierków, wydatków itp. Ale nie wszędzie i nie zawsze tak musi być...
    http://www.gifandgif.eu/animated_gif...%20%281%29.gif
    OSKAR (przepraszam, że czasem znikam na dłużej)

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Cytat Napisał P:)apolinek
    Ja nie oszukuje nikogo,interpretuje troche inaczej prawo niz inni.Skoro jednak sie tak da to czemu nie.
    Przeciez nikt nie krzyczy jak robi sie oszustwa na miliony złotych w przypadku wielu ustaw wiec dlaczego i ta niescisłosc w ustawie ma jakis wpływ na ocene mnie jak i innych??.
    A jak zrobisz tam instalację elektryczną ? Skoro będa 4 ściany (aby trzymać dach) to bedzie tam raczej ciemno, wiec prąd by sie przydał.............
    podłączenia pod istanijąca instalacja "za ścianą" wymaga pozwolenia na budowe nie zgłoszenia.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony