dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1

    Domyślnie Regulacja rozdzielacza podłogowego - przepływomierze i inne

    Witam,

    W końcu podłączyłem do rozdzielacza podłogówki siłowniki, a dokładnie mój zestawy wygląda tak:
    - jest to rozdzielacz KAN 73A - zasilenie miesza się z powrotem z podłogówki przez pomnę. A za nią - z jednej strony regulowany zawór do wyjścia do pieca, a a drugiej zasilenie podłogówki tego zmieszanego wcześniej zasilenia z pieca z powrotem.
    Na każdym zaworze siłownik + regulatory w pomieszczeniach włącz / wyłącz.

    I kilka pytań - teoretycznych:
    - ten rozdzielacz to po prostu mieszacz, miesza zasilenie z pieca z powrotem z podłogówki i w ten sposób obniża temperaturę w podłodze. Jak pisałem, mam zawór do regulowania kluczem imbusowym na powrocie całego rozdzielacza do pieca - czy dobrze rozumiem, że:
    * pompa pracuje z tą samą prędkością, a więc tyle samo wody przez określony czas przepompuje. Zaworem tym reguluję:
    a) im więcej wody wróci do pieca(a więc zawór odkręcam), tym wolniej woda będzie krązyła w podłogówce, bo szybciej po prostu będzie stygła?
    b) im mniej wody wróci do pieca (a więc zawór przykręcam), tym szybciej woda będzie krążyła w podłogówce, ale mniej ilościowy ciepłej wody zostanie pobrane z pieca, a więc też w skrajnej pozycji będzie chłodniej.

    I moim zadaniem jest takie ustawienie tego zaworu, aby na krzywej znaleźć górkę, czyli temperatura będzie rosła do pewnego momentu, aby dalej spadać.

    I teraz pytania kolejne:
    - co się zmienia w układzie podłogówki, gdy zamykam połowę linii do pomieszczeń? Rośnie ciśnienie, ciśnienie nie rośnie, pompa po prostu pompuje szybciej, bo ma mniej wody do pompowania???

    - nie mam w tym układzie przepływomierzy, a słyszałem, że należy również przepływy wyregulować? Jak więc to zrobić, skoro przepływmoerzy brak. I czym skutkuje złe wyregulowanie przepływów?

    Jeśli zawile napisałem, proszę dać mi znać, dopowiem, co trzeba.

    Michał

  2. #2

    Domyślnie

    ....odgrzewam kotleta.... ktoś się wypowie ??

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar xmsg
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    686

    Domyślnie

    - zawór z imbusem służy do zrównoważenia przepływów w instalacji
    (przy otwartej głowicy termostatycznej, zaworem ogranicza się przepływ do takiego aby czynnik dopływał tez na wyższe kondygnacje i inne rozdzielacze np. grzejnikowe)

    -jeśli siłowniki zamkną część lub wszystkie obwody podłogówki to pompa zamyka się nadmiarem przez by-pass (taka pionowa rurka obok pompy, tez do ew. wyregulowania),
    zabezpiecza to przed wzrostem ciśnienia i zmianą przepływów,

    - woda w podłogówce krąży ze stałą prędkością, ograniczoną numerem biegu pompy i ustawionymi przepływami (jak nie masz rotametrów to nie wiesz jaki przepływa jest na poszczególnych obwodach). Można dokonać regulacji na podstawie temperatur powrotu z poszczególnych pętli.

    http://www.purmo.com/images/products...mieszajacy.pdf
    Ostatnio edytowane przez xmsg ; 08-03-2011 o 16:04

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony