Witam!
Mam takie pytanie: w jaki sposób najlepiej podłączyć kocioł gazowy do bojlera?
W tej chwili mam następujący układ:
- bojler 1000l ( w tym 150CWU)
- 1 wężownica w bojlerze -solary
- 2 wężownica w bojlerze -kominek z płaszczem wodnym
- kaloryfery i podłogówka (niezależne pompy) podłączone bezpośrednio do bojlera

Chciałbym teraz podłączyć piec gazowy, aby "nabijał" bojler, który ze względu na wielkość jest u mnie po prostu akumulatorem ciepła.
Tu może rys. (naprawdę uproszczony) jakie mam dostępne wyjścia z bolera


I teraz pytanie do których wyjść podłączyć piec (jest to De Dietrich z zamkniętą komorą spalania)
zastanawiam się czy takie podłączenie ma sens:
- wyjście 2 z bojlera podłączam na WEJŚCIU do pieca (na którym jest termostat do czujnika w piecu)
- wyjście z pieca do bojlera, ale do 3 w połowie wysokości, czy do 4 w dolej jego części?
Takie podłączenie nie wymaga żadnych dodatkowych sterowników bo jeżeli na piecu ustawię temp. na np 80 stopni to jeżeli bojler taką temp. osiągnie to piec się wyłączy (gdyż ciepła woda z góry bojlera jest na wejściu do pieca gazowego)
Tylko czy tak można? Czy piec będzie miał swoją sprawność? Bo z tego co się orientuję to czym niższa temp. wody wchodzącej do pieca tym wyższa sprawność ("praw fizyki Pan nie zmienisz" -jak to mawiał chyba w kabarecie Jan Kobuszewski)

Drugą opcją jest podłączenie aby pobierał wodę chłodniejszą (bojler wyjście 3 lub 4) a ciepłą oddawał na bojler do 2-ki
Tylko w tym wypadku (wyjście 4 do którego mam łatwe dojście w celu podłączenia) obawiam się, że piec "zaciągając" wodę będzie "zwiększał" u mnie ogrzewanie grawitacyjne (może ciągnąć wodę więcej lub mniej, ale poprzez kaloryfery) i jak będzie ciepło w dzień a piec się włączy to dodatkowo będą mi grzały kaloryfery na piętrze. A chciałbym tego uniknąć -chyba że są jakieś zawory, które zapobiegają temu (na wyjściu z bojlera nr 1 mam zamontowany zawór zwrotny "ustawiający" 1-kę jako WYJŚCIE).
Dodatkowo w takim wypadku musiałbym chyba dodatkowo zastosować jakiś czujnik temp. który by w odpowiednim momencie wyłączał piec , bo na wejściu do pieca byłaby woda chłodniejsza z bojlera lub po prostu na piecu ustawić niższą temp. wyłączenia pieca.
Różnica temperatur pomiędzy górą a dołem bojlera (wysokość 2 i 4) dochodzi do 20 st. C (obok tych wejść ma termometry)

pozdrawiam
Piotr W.