dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Instalacje Antenowe.

    Z mojej praktyki.
    Jeśli komuś przyjdzie do głowy prowadzenie własnoręcznie instalacji antenowej, to drobna uwaga.
    Każde gniazdko końcowe, osobnym kablem do punktu zbiorczego umiejscowionego jak najbliżej miejsca instalacji anten.
    Nie stosować raczej gniazd przelotowych.
    Do jednej anteny satelitarnej o średnicy 90 typu al parabola da się podłączyć do 4 tunerów satelitarnych nie zależnych na 2 satelity, przy czym należy pamiętać, że przewód od konwertera w antenie do tunera przy telewizorze nie powinien być łączony.
    Stosujcie do okablowania antenowego co najmniej przewód koncentryczny 75 Om TRISET-113.
    Tańsze na dłuższą metę i tak wyjdą drożej.
    Istnieje również możliwość do tak zrealizowanej instalacji wprowadzić niezależny sygnał kamer zewnętrznych, np. by mieć podgląd na podwórko, czy bramę wjazdową.
    Można również pozbyć się tunerów z mieszkania i zainstalować je w punkcie zbiorczym, przy czym tak zrealizowana instalacja wymaga już indywidualnego podejścia.

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Gelo_26
    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Posty
    510
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    12

    Domyślnie

    Temat rzeka ja mam dopiero fundamenty ale już myślę o instalacji elektrycznej alarmowej i telewizyjnej i sobie zapisuje wszystko bo potem jak znam życie to o połowie rzeczy które chciałbym zrobić zapomnę

  3. #3

    Domyślnie

    Do jednej anteny w dobrze zaprojektowanej instalacji można podłączyć i 200 tunerów.
    Wyprowadzka tunerów do jednego zbiorczego miejsca jest nieopłacalna, bo to albo możliwość odbioru tylko tylu kanałów ile jest tunerów albo konieczność stosowania przedłużaczy pilotów, a to już spory koszt. Poza tym po co się pozbywać tunerów? W czym przeszkadzają?

    Do każdego gniazda przynajmniej 2 przewody, bo większość tunerów wymaga 2 niezależnych sygnałów. W salonie to już raczej 3-4 przewody.
    Gniazda przelotowe dzisiaj nie mają nawet racji bytu.

    Triset-113 to dobry przewód. Ale ma jedną wadę, jak większość przewodów na rynku - aluminiowy oplot. Po x latach się rozleci. Lepszy, choć sporo droższy jest Triset-113 Cu. Wszystko jest w nim miedziane. Droższy, ale to przewód na lata.

    Na zewnątrz nie wolno stosować białych przewodów. Tylko żelowane - przeważnie czarne. W białe wnika wilgoć, po paru latach przewód do wyrzucenia.

    @mag32 - chodziło Ci chyba o zwykłą antenę satelitarną typu offfset - parabol się od dawna nie używa, nawet konwerter do niej ciężko kupić, nie mówiąc o kosztach

    Do każdego gniazda antenowego warto jeszcze pociągnąć skrętkę dla splittera, jak ktoś będzie chciał mieć TVSAT w kilku telewizorach (TNK albo Cyfra).

    Przede wszystkim jeśli jakakolwiek antena jest na maszcie na dachu, to maszt trzeba uziemić - przewód, najlepiej odgromowy do uziomu. To jest obowiązek prawny. Z reszta nie chciałbym, żeby piorun uderzył mi w nieuziemioną antenę - nawet życie można stracić...
    Podobnie w skrzynce antenowej ekrany przewodów antenowych, wzmacniacze itd. muszą być podłączone do GSW w piwnicy, mają nawet specjalny do tego zacisk, który to nie jest dla ozdoby.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał michcio0711
    Do jednej anteny w dobrze zaprojektowanej instalacji można podłączyć i 200 tunerów.
    Tak, ale pisałem o domku, nie zaś o hotelu, to nie jest istotne w tym przypadku. Nie mieszajmy ludziom w głowach.
    Cytat Napisał michcio0711
    Wyprowadzka tunerów do jednego zbiorczego miejsca jest nieopłacalna, bo to albo możliwość odbioru tylko tylu kanałów ile jest tunerów albo konieczność stosowania przedłużaczy pilotów, a to już spory koszt. Poza tym po co się pozbywać tunerów? W czym przeszkadzają?
    Nie wiem w czym przeszkadzają, miałem klientów już którzy nie chcieli mieć tunerów w pokojach i owszem, zastosowaliśmy tam radiowe przedłużacze pilotów.
    Cytat Napisał michcio0711
    Do każdego gniazda przynajmniej 2 przewody, bo większość tunerów wymaga 2 niezależnych sygnałów. W salonie to już raczej 3-4 przewody.
    To już zależy od konkretnej instalacji, w przeważających przypadkach ciągnęliśmy zawsze góra 2 przewody do salonu i jeden to pozostałych punktów.
    Cytat Napisał michcio0711
    Gniazda przelotowe dzisiaj nie mają nawet racji bytu.
    Niestety elektrycy wciąż je stosują.

    Cytat Napisał michcio0711
    Triset-113 to dobry przewód. Ale ma jedną wadę, jak większość przewodów na rynku - aluminiowy oplot. Po x latach się rozleci. Lepszy, choć sporo droższy jest Triset-113 Cu. Wszystko jest w nim miedziane. Droższy, ale to przewód na lata.
    Zgadza się, przepraszam za tą nie ścisłość, ale to właśnie miałem na myśli.

    Cytat Napisał michcio0711
    Na zewnątrz nie wolno stosować białych przewodów. Tylko żelowane - przeważnie czarne. W białe wnika wilgoć, po paru latach przewód do wyrzucenia.
    Na szczęście to już nawet elektrycy wiedzą, więc nie powinno być problemu, choć już nie jedno widziałem

    Cytat Napisał michcio0711
    @mag32 - chodziło Ci chyba o zwykłą antenę satelitarną typu offfset - parabol się od dawna nie używa, nawet konwerter do niej ciężko kupić, nie mówiąc o kosztach
    Potwierdzam.

    Cytat Napisał michcio0711
    Do każdego gniazda antenowego warto jeszcze pociągnąć skrętkę dla splittera, jak ktoś będzie chciał mieć TVSAT w kilku telewizorach (TNK albo Cyfra).
    Może i warto, ale stosuję zawsze przedłużacze radiowe Pyffel, zdają egzamin w każdych warunkach nawet na znaczne odległości.

    Cytat Napisał michcio0711
    Przede wszystkim jeśli jakakolwiek antena jest na maszcie na dachu, to maszt trzeba uziemić - przewód, najlepiej odgromowy do uziomu. To jest obowiązek prawny. Z reszta nie chciałbym, żeby piorun uderzył mi w nieuziemioną antenę - nawet życie można stracić...
    Podobnie w skrzynce antenowej ekrany przewodów antenowych, wzmacniacze itd. muszą być podłączone do GSW w piwnicy, mają nawet specjalny do tego zacisk, który to nie jest dla ozdoby.
    Bardzo ważne spostrzeżenie, dobrze że o tym wspomniałeś, przy okazji, są również rurkowe bezpieczniki na kable współosiowe do zabezpieczania przed przepięciami odbiorników do nich podłączonych.
    Nie ma rzeczy niemożliwych, są tylko trudne do zrobienia.
    Gdzie jest determinacja, znajdzie się i sposób.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar am00
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    1.499
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    51

    Domyślnie

    A jak dom nie ma instalacji odgromowej. O ile się nie mylę prawo budowlane dopuszcza takie rozwiązanie to co z uziemieniem anteny zewnętrznej.
    Łowca krokodyli raz się w życiu myli!
    Zaległy dziennik - galeria
    Komentarze

  6. #6

    Domyślnie

    Jak jest instalacja odgromowa, to podłączyć maszt do niej.
    Jeśli nie ma, to uziemić mimo wszystko.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar am00
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    1.499
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    51

    Domyślnie

    Na razie mam antenę wewnętrzną ze wzmacniaczem i tak chyba zostanie. Obawiam się, że uziemienie może być nieskuteczne, tj. mieć wyższy potencjał niż przewód ochronny i wyładowanie poleci przez telewizor.
    Łowca krokodyli raz się w życiu myli!
    Zaległy dziennik - galeria
    Komentarze

  8. #8

    Domyślnie

    Przy braku uziemienia poleci ci owszem przez telewizor, instalację elektryczną (np. wyrywając ci ją ze ścian), może tez przez ciebie jak staniesz niedaleko, bo nie wiadomo czy łuk nie będzie chciał sobie poskakać.
    Jak ją uziemisz przewodem puszczonym po dachu do uziomu to na pewno zdecydowana większość wyładowania pójdzie w uziom. Choćby dlatego, że taki przewód jest prosty i krótki, a PE ma po drodze dużo zakrętów, jest cienki, do uziomu daleko... Telewizor pewnie i tak będzie do wymiany, niektóre urządzenia też, ale akurat te pare urządzeń to najmniejsza strata.
    Poza tym przecież przewód od anteny nie idzie bezpośrednio z dachu do telewizora. Po drodze zahacza o szynę wyrównawczą (np. w kotłowni), do której ma przyłączony ekran, a większość ładunku wędruje ekranem, bo jest bezpośrednio przyłączony do masztu. A szyna musi być uziemiona.
    Zakładam, że u ciebie tak jest, przynajmniej powinno być...

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar am00
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    1.499
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    51

    Domyślnie

    Cytat Napisał michcio0711
    Poza tym przecież przewód od anteny nie idzie bezpośrednio z dachu do telewizora. Po drodze zahacza o szynę wyrównawczą (np. w kotłowni), do której ma przyłączony ekran, a większość ładunku wędruje ekranem, bo jest bezpośrednio przyłączony do masztu. A szyna musi być uziemiona.
    Zakładam, że u ciebie tak jest, przynajmniej powinno być...
    Nic nie rozumiem. Przecież ekranu (kabla) z niczym poza telewizorem i samą anteną się chyba nie łączy. O jakiej szynie wyrównawczej mówisz?
    Łowca krokodyli raz się w życiu myli!
    Zaległy dziennik - galeria
    Komentarze

  10. #10

    Domyślnie

    To nie masz szyny wyrównawczej w domu? To należy do obowiązków elektryka.
    Szyna wyrównawcza jest przeważnie umieszczona w piwnicy/kotłowni.

    Przyłączone są do niej: PE z rozdzielnicy, rury WU, CWU, CO jeśli są przewodzące, inne metalowe instalacje (np. wentylacyjna), ekrany przewodów sygnałowych (czyli np. antenowe, od anteny do Internetu też), ograniczniki przepięć np. telefoniczny. Sama szyna musi być uziemiona.

    Szyna musi być wykonana, a jeśli jej nie ma, to trzeba wykonać.
    Jest ona częścią ochrony przeciwporażeniowej.

    Wszelkie instalacje muszą być uziemione. Inaczej można sobie załatwić np. nowy telewizor za pare kPLN, bo przy wkładaniu przewodu antenowego do TV przeskoczy iskra uszkadzając np. głowicę.
    Nie mówiąc o powiewach suchego wiatru czy też przed burzą, które potrafią uszkodzić sprzęt.

    Jeśli w budynku jest instalacja odgromowa, to szynę wyrównawczą przyłącza się do uziomu tej instalacji.

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar am00
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    1.499
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    51

    Domyślnie

    Ano nie mam takiej szyny i nie mam piwnicy i kotłowni w swoim domku letniskowym. Przewód PE mam w kablu YKY 5x10mm2 poprowadzonym od skrzynki około 70m i tam jest wykonane uziemienie. Zastanawiałem się nad uziemieniem wyrównawczym w okolicy domku, ale mam wątpliwości czy przy braku instalacji odgromowej nie ściągnę sobie tym uziemieniem wyładowania. Sama skrzynka jest w lesie i gdybym był piorunem to wybrałbym raczej ukorzeniony dąb niż domek na piaszczystej górce z płytkim fundamentem. Jeśli w okolicy domu zrobię uziom, to piorun będzie się zastanawiał w co walnąć.

    Coś mi się nie wydaje żeby ekrany z kabla antenowego trzeba było łączyć z szyną PE. Gdyby tak było, to producent telewizora by to przewidział i zrobił wtyczkę z bolcem.
    Łowca krokodyli raz się w życiu myli!
    Zaległy dziennik - galeria
    Komentarze

  12. #12

    Domyślnie

    Ależ przecież większość obecnych telewizorów jak najbardziej ma wtyczkę z bolcem.
    Stare kineskopowe nie.
    Ale to nie ma znaczenia.
    Instalacja musi być uziemiona.

    A brak instalacji odgromowej czy też jej obecność praktycznie nie mają wpływu na żadne "przyciąganie" piorunów. A tym bardziej uziemienie przy domu...
    Podobnie wysokość budynku (w pewnej skali). Jakiś czas temu była głośna sprawa zabicia dziewczyny pod Pałacem Kultury. Jak również spalenia śmietnika 5 metrów od 10-piętrowego bloku.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony