dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 14
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 268
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000)
    bdan

    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Posty
    1.237
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie Prawidłowo wykonana wentylacja grawitacyjna-praktyczne rady

    Chciałam zaproponować utworzenie tematu : Prawidłowo wykonana wentylacja grawitacyjna-praktyczne rady i rozwiązania

    Są wątki o rekuperatorach i wykonaniu wentylacji mechanicznej.
    Myślę jednak, że sporo osób decyduje się na wentylację grawitacyjną (nie wnikając w powody).
    Czytając wątki o wentylacji mechanicznej z dużym niepokojem o jakiś czas czytają, że nie będzie świeżego powietrza za to może pojawić się grzyb, cieknąca woda na oknach i wyższe rachunki. Pojawiają się tez informacje, że prawidłowo wykonana wentylacja grawitacyjna tez jest ok . Jednak trudno doszukać się praktycznych wskazówek na co zwrócić uwagę i jakie rozwiązania warto zastosować. Chętnie poczytałabym wskazówki zebrane w jednym wątku, np. Gdzie nie konieczne kominy wentylacyjne, czy koniecznie murowane, czy można rury spiro lub PCV, co ze skroplinami, czy się pojawiają, jak ich uniknąć, kwestia kominków dachowych, rodzaju kratek wentylacyjnych, które warto zastosować (tu może linki, żeby widzieć o czym mówimy), na co zwrócić uwagę przy nawiewnikach, ewentualnie jak wspomóc wentylację poprzez wentylatory, gdzie warto je zamontować i jakie najlepiej,itd

    Pojawił się wątek:

    http://forum.muratordom.pl/koszty-wa...ji,t168738.htm

    i biorąc pod uwagę wyniki obliczeń chciałabym u siebie zastosować wentylację higrosterowalną.

    Dlatego proszę o wszelkie informację, które pomogą prawidłowo wykonać taką wentylację.

    Z góry dziękuję wszystkim, którzy zechcą podzielić się swoja wiedzą.

    Ps. Miło byłoby gdyby w wątku nie pojawiły się dyskusje wykazujące wyższości któreś z rodzajów wentylacji, bo takie wątki już są

  2. #2

    Domyślnie

    1 Podstawowa zasada: musi byc nawiew i wywiew.
    2 Nawiewamy do pomieszczeń mieszkalnych i kuchni (nawiewniki np. higrosterowalne), wywiewamy z pomieszczeń sanitarnych, garderób i kuchni - to na parterze.
    3 Koniecznie wentylujemy wszystkie pomieszczenia na piętrze (a więc kanały wyciągowe powinny być też w pokojach).
    4 W łazienkach nie stosujemy nawiewników, ale kratki (otwory) w dole drzwi (powietrze nawiewane z sąsiednich pomieszczeń - już ogrzane).
    5 W kuchni koniecznie oddzielne podłączenie okapu i kratka wentylacji wyciągowej
    6 Wysokość kanału wentylacji wyciągowej to min. 2 m. Jak na piętrze nie mamy takiej wysokości, to można zastosować nasady kominowe lub wentylacją mechaniczną wyciągową
    7 Koniecznie nawiew oddzielny do kominka
    Pozdrawiam M

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    bdan

    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Posty
    1.237
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    pkt. 3 mnie zaskoczył, nie wiedziałam tego.

    Będę budować parterówkę, czyli wtedy tylko kratki w kuchni, łazienkach, garderoba, salon (kominek), kotłownia - pokoje pozostałe bez kratek.

    Jeżeli kuchnia, jadalnia i salon to pomieszczenia otwarte to wtedy
    -kratki: kuchnia -2 kratki (nawet jak nie ma gazu?)
    salon - jedna kratka
    - nawiewniki - w sumie na tej otwartej przstrzeni będą 4 okna, czy maja być nawiewniki w kazdym oknie

  4. #4

    Domyślnie

    pkt. 3 mnie zaskoczył, nie wiedziałam tego.
    3 Koniecznie wentylujemy wszystkie pomieszczenia na piętrze (a więc kanały wyciągowe powinny być też w pokojach).
    powiem szczerze, że mnie też. w przypadku gdy na poddaszu mamy łazienkę z kratką wentylacyjna (wyciągową) nie wystarczą nawiewniki w poszczególnych pomieszczeniach ?

  5. #5

    Domyślnie

    3 Koniecznie wentylujemy wszystkie pomieszczenia na piętrze (a więc kanały wyciągowe powinny być też w pokojach).
    to chyba nadinterpretacja

    w typowych domach jest to nie do wykonania chyba zeby wybudowac ze 3 kominy wentylacyjne lub skupić wszystkie pomieszczenia wokół jednego wielkiego komina.

    Ja mam na poddaszu tylko nawiewy w oknach połaciowych a kratki wentylacyjne w łazience (wentylator) i garderobie


    michalsiak
    Coraz bliżej końca....

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar pablitoo
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    z południa ...
    Posty
    5.603

    Domyślnie

    Cytat Napisał M K
    W większości domów jest wentylacja grawitacyjna. Czasami spełnia swoja rolę czyli wyciąga ale bywa też, że działa odwrotnie jako nawiew.

    A odnośnie wentylacji wszystkich pokojów na poddaszu - to nie zaszkodziłoby gdyby była. Tylko, że projektanci projektując dom zapominają o wentylacji i czasami jest kłopot jak to zrobić?
    Jak zrobisz wywiewy wentylacyjne w każdym pokoju na poddaszu - zastosujesz klasyczny pustak wentylacyjny o fi 14cm - to w jednej chwili spowodujesz wymianę powietrza w całym budynku - a w zimie wiąże się to z szybkim wychłodzeniem pomieszczeń i ogromnymi kosztami ogrzewania .
    Mnożenie niezliczonej ilości kanałów wywiewnych nie jest gwarancją poprawności jej działania !
    Wrecz przeciwnie - nawalisz w każdym pokoju kanał wywiewny i zaraz pozamykasz nawiewniki bo zimno bedzie w domu jak cholera - pozamykasz nawiewy i spowodujesz powstanie deficytu cisnienia wewnątrz budynku w stosunku do zewnętrza - więcej powietrza bedzie usuwane przez wywiewy niz dostarczone przez nawiewy - w domu zrobi się delikatne podciśnienie i zacznie tymi niezliczonymi wywiewami zaciągać Ci powietrze do wnętrza aby wyrównać cisnienia - efekt - dodatkowe wychłodzenie pomieszczeń i posty na FM pod tytułem "dlaczego pizga mi w łazience lub w pokoju z kratki wentylacyjnej zimnem" .
    --
    Pozdrawiam

  7. #7

    Domyślnie

    Czasami spełnia swoja rolę czyli wyciąga ale bywa też, że działa odwrotnie jako nawiew.
    to prawda
    a czy ktoś widział, wie o kratkach z żaluzjami ale od wewnątrz tzn
    wywiew-tak wwiew-nie
    sa kratki z zaluzjami ale odwrotnie - do instalacji nawiewnej i kominów na dachu - wwiewanie tak, wywiewanie-nie
    M. Lenart

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Martinezio
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    Seroki Village ;)
    Posty
    3.124
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    107

    Domyślnie

    Heh, właśnie sam napisałem na FM o tym "pizganiu"

    Co ciekawe, mam wentylację tylko w miejscach nakazanych prawem, czyli kuchnia (2 szt), salon z kominkiem, kotłownia, łazienki i szlus.
    A z kratek tak wieje, że normalnie głowy urywa...
    Chyba tylko w kotłowni poprawnie działa, ale dlatego, że tam jest zetka i to z zetki daje po krzyżach
    Dziennik tutaj
    Wnętrza tutaj
    A komentarze tutaj

    <a href=http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2F1procent.waw.pl%2F target=_blank>http://www.1procent.waw.pl/baner.png</a>
    Pomóż żyć normalnie - zlikwidujmy wspólnie barierę słabości!


  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar pablitoo
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    z południa ...
    Posty
    5.603

    Domyślnie

    Cytat Napisał M K
    pablito to jak powinna być zrobiona wentylacja domu z poddaszem użytkowym?
    Tak samo parter i poddasze - w pomieszczeniach brudnych / kotłownia , łazienka , kuchnia / wywiewy , natomiast w pomieszczeniach czystych / pokoje , sypialnie / nawiewniki .
    Idea dla parteru i poddasza jest taka sama - poprzez nawiewniki w pomieszczeniach czystych powietrze jest dostarczane do budynku - owiewając te pomieszczenia , wydostaje się z nich , owiewa korytarze , wydostaje się wywiewami w pomieszczeniach brudnych - cyrkulacja jest możliwa tylko w tym kierunku - cały budynek jest wentylowany i wilgotne powietrze jest usuwane przez wywiewy . Pole powierzchni wywiewów / ilość wywiewów / nie może być znacząco większe od pola powierzchni nawiewników - jak będzie kolosalna różnica w budynku bedzie panowało podciśnienie - i opisana przeze mnie sytuacja .

    Oczywiście przy całej nieobliczalności takiej wentylacji
    --
    Pozdrawiam

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar pablitoo
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    z południa ...
    Posty
    5.603

    Domyślnie

    Cytat Napisał Martinezio
    Heh, właśnie sam napisałem na FM o tym "pizganiu"

    Co ciekawe, mam wentylację tylko w miejscach nakazanych prawem, czyli kuchnia (2 szt), salon z kominkiem, kotłownia, łazienki i szlus.
    A z kratek tak wieje, że normalnie głowy urywa...
    Chyba tylko w kotłowni poprawnie działa, ale dlatego, że tam jest zetka i to z zetki daje po krzyżach
    Przeprowadź obrzęd gromniczy - wszystko wóczas będziesz wiedział ...
    --
    Pozdrawiam

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    bdan

    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Posty
    1.237
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Martinezio
    Heh, właśnie sam napisałem na FM o tym "pizganiu"

    Co ciekawe, mam wentylację tylko w miejscach nakazanych prawem, czyli kuchnia (2 szt), salon z kominkiem, kotłownia, łazienki i szlus.
    A z kratek tak wieje, że normalnie głowy urywa...
    Chyba tylko w kotłowni poprawnie działa, ale dlatego, że tam jest zetka i to z zetki daje po krzyżach
    Może coś takiego pomoże

    http://www.allegro.pl/item806159879_..._f_ra_vat.html

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar pablitoo
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    z południa ...
    Posty
    5.603

    Domyślnie

    Cytat Napisał bdan
    Cytat Napisał Martinezio
    Heh, właśnie sam napisałem na FM o tym "pizganiu"

    Co ciekawe, mam wentylację tylko w miejscach nakazanych prawem, czyli kuchnia (2 szt), salon z kominkiem, kotłownia, łazienki i szlus.
    A z kratek tak wieje, że normalnie głowy urywa...
    Chyba tylko w kotłowni poprawnie działa, ale dlatego, że tam jest zetka i to z zetki daje po krzyżach
    Może coś takiego pomoże

    http://www.allegro.pl/item806159879_..._f_ra_vat.html
    Zastosowanie wentylacji mechanicznej w budynku z wentylacją grawitacyjną burzy i rozkłada tą misterną i chwiejną w swej nieobliczalności konstrukcję jaką jest właśnie wentylacja grawitacyjna ...
    --
    Pozdrawiam

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał pablitoo
    Cytat Napisał M K
    pablito to jak powinna być zrobiona wentylacja domu z poddaszem użytkowym?
    Tak samo parter i poddasze - w pomieszczeniach brudnych / kotłownia , łazienka , kuchnia / wywiewy , natomiast w pomieszczeniach czystych / pokoje , sypialnie / nawiewniki .
    Idea dla parteru i poddasza jest taka sama - poprzez nawiewniki w pomieszczeniach czystych powietrze jest dostarczane do budynku - owiewając te pomieszczenia , wydostaje się z nich , owiewa korytarze , wydostaje się wywiewami w pomieszczeniach brudnych - cyrkulacja jest możliwa tylko w tym kierunku - cały budynek jest wentylowany i wilgotne powietrze jest usuwane przez wywiewy . Pole powierzchni wywiewów / ilość wywiewów / nie może być znacząco większe od pola powierzchni nawiewników - jak będzie kolosalna różnica w budynku bedzie panowało podciśnienie - i opisana przeze mnie sytuacja .

    Oczywiście przy całej nieobliczalności takiej wentylacji
    Powiadasz, ze trzeba nawiewniki zainstalować...
    U siebie masz zainstalowane nawiewniki?

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar pablitoo
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    z południa ...
    Posty
    5.603

    Domyślnie

    Cytat Napisał M K

    Powiadasz, ze trzeba nawiewniki zainstalować...
    U siebie masz zainstalowane nawiewniki?
    A w jaki sposób chcesz dostarczyć powietrze do budynku ?

    Nie trzeba wszędnie stricte nawiewników montować - okna z mikrowentylacją czy modułami wentylacyjnymi , okna połaciowe z nawiewnikami , rozszczelnianie okien i drzwi balkonowych etc ...

    Ja wszystkie okna i drzwi balkonowe/tarasowe mam z modułami wentylacyjnymi plus mikrowentylacja , okna połaciowe wszystkie z modułami wentylacyjnymi .
    --
    Pozdrawiam

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000)
    bdan

    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Posty
    1.237
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie Re: Prawidłowo wykonana wentylacja grawitacyjna-praktyczne r

    Cytat Napisał bdan
    Ps. Miło byłoby gdyby w wątku nie pojawiły się dyskusje wykazujące wyższości któreś z rodzajów wentylacji, bo takie wątki już są

    pablitoo widze, że jednak nie umiesz sie "pohamować", za chwile ten watek przemieni sie w dyskusję jakich było tysiące.



    "Oczywiście przy całej nieobliczalności takiej wentylacji"

    "posty na FM pod tytułem "dlaczego pizga mi w łazience lub w pokoju z kratki wentylacyjnej zimnem" ."

    "chwiejną w swej nieobliczalności konstrukcję jaką jest właśnie wentylacja grawitacyjna ... "

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar pablitoo
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    z południa ...
    Posty
    5.603

    Domyślnie Re: Prawidłowo wykonana wentylacja grawitacyjna-praktyczne r

    Cytat Napisał bdan
    Cytat Napisał bdan
    Ps. Miło byłoby gdyby w wątku nie pojawiły się dyskusje wykazujące wyższości któreś z rodzajów wentylacji, bo takie wątki już są

    pablitoo widze, że jednak nie umiesz sie "pohamować", za chwile ten watek przemieni sie w dyskusję jakich było tysiące.



    "Oczywiście przy całej nieobliczalności takiej wentylacji"

    "posty na FM pod tytułem "dlaczego pizga mi w łazience lub w pokoju z kratki wentylacyjnej zimnem" ."

    "chwiejną w swej nieobliczalności konstrukcję jaką jest właśnie wentylacja grawitacyjna ... "
    A dlaczego tak sądzisz ?

    Piszę samą prawdę i tylko prawdę - bo taka właśnie jest wentylacja grawitacyjna - sam takową u mnie w domu posiadam - a to że piszę o jej niedomaganiach i nieobliczalności nie wynika z chęci jej dyskredytowania
    --
    Pozdrawiam

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar pablitoo
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    z południa ...
    Posty
    5.603

    Domyślnie

    Panowie - podstawowa sprawa - zima to najlepszy okres na badanie sprawności wentylacji - monitoring wilgotności powietrza wewnątrz budynku - wilgotnośc duża / najoptymalniejsze warunki przebywania w pomieszczeniach ca 55% wilgotności / a więc grubo powyżej tej wartości - słaba wentylacja , działająca kulawo lub wcale , mało wymian powietrza wewnatrz budynku a przez to kumulacja wilgoci , wilgotność mała - wentylacja działa zbyt wydajnie , duzo wymian powietrza wewnątrz - powietrze mroźne i suche z zewnątrz dostaje się do budynku i szybko go opuszcza wysuszając pomieszczenia .

    Druga sprawa - obrzęd gromniczy LINK - najprostsze narzędzie do kontroli cyrkulacji wewnątrz budynku i lokalizacji niezamierzonych wywiewów czy też nawiewów w budynku .Najlepsze narzędzie do wykrywania zakłóceń w cyrkulacji wewnętrznej w budynku - pizgania zimnem , nawiewania z kratek etc ...

    --
    Pozdrawiam

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar pablitoo
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    z południa ...
    Posty
    5.603

    Domyślnie

    Cytat Napisał M K
    Jeszcze jedna ważna sprawa, czasami wszystko jest zrobione poprawnie. Jest nawiew są wysokie kominy itd. a z kratek wentylacyjnych i tak wieje jak...

    Ale może wspólnie cóś wymyślimy
    Mała errata - wszystko wygląda na zrobione poprawnie .
    --
    Pozdrawiam

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000)
    bdan

    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Posty
    1.237
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie Re: Prawidłowo wykonana wentylacja grawitacyjna-praktyczne r

    [quote="pablitoo"][quote="bdan"]
    Cytat Napisał bdan

    A dlaczego tak sądzisz ?

    Piszę samą prawdę i tylko prawdę - bo taka właśnie jest wentylacja grawitacyjna - sam takową u mnie w domu posiadam - a to że piszę o jej niedomaganiach i nieobliczalności nie wynika z chęci jej dyskredytowania

    No bo wszyscy wiemy, że to wentylacja z niedomaganiami i nieobliczalna (inne tez mają może swoje wady) , tylko że wątek miał być o tym jak zrobić, żeby było optymalnie i najlepiej przy wentylacji grawitacyjnej a nie o niedomaganiach.

    Pozdrawiam

    Ps. Jest mnóstwo watków, których się czytac nie chce bo po paru postach pojawiaja sie dyskusje odbiegające od głównego tematu, a często wręcz kłótnie i docinki. Jeżeli Cię uraziłam to przepraszam i proszę o dalsze rzeczowe komentarze

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar q-bis
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra
    Kod pocztowy
    72-003
    Posty
    1.951

    Domyślnie

    Adam!
    Adam!!
    WARTO? WARTO!

Strona 1 z 14

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony