dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1

    Domyślnie grzeje tylko część grzejnika, co może być przyczyną?

    witam.
    mamy w bloku ogrzewanie centralne, w mieszkaniu część grzejników grzeje całą powierzchnią a reszta grzeje tylko w 1/3 , co może być przyczyną takiego grzania grzejnika. np w pokoju grzejnik na samej górze jeste gorący , gdzieś tak na szerokości 30 cm a coraz niżej jest chłodniejszy , a na samym dole jest zimny, czy to normalne? w kuchni grzejnik grzeje cały .

  2. #2

    Domyślnie

    Może się po prostu grzejnik zapowietrzył. Nie wiem jak to się robi w blokach, ale w domu wystarczy lekko odkręcić zawór na grzejniku ( za pomocą śrubokręta), zejdzie powietrze i jak zacznie schodzić woda (trzeba uważać żeby nic się nie opryskało bo najczęściej woda jest brudna) to szybko zakręcić. I to by było na tyle.

  3. #3

    Domyślnie

    w grzejniku mam odpowietrznik z którego korzystam, ale to nic nie daje.

  4. #4

    Domyślnie

    prawdopodobnie zapowietrzony jest cały pion w bloku

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.542

    Domyślnie

    Cuda niewidy. Zapowietrzony grzejnik grzeje tylko na górze???
    Czy grzejnik posiada termostat?
    Jeśli jest to jak ustawiony?
    Czy wewnątrz pomieszczenia jest za zimno?

  6. #6

    Domyślnie

    grzejnik ma normalny zawór bez termostatu, w pokoju czuje się lekki chłód, dzieci jak ogladają tv to się kocycykiem nakrywają bo mówią żę zimno. zawór odkręcony jest na maxa.

    a tak przy okazji , jaka powinna być minimalna temperatura w pomieszczniu np w pokoju ,według przepisów

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.542

    Domyślnie

    Cytat Napisał jonbob
    grzejnik ma normalny zawór bez termostatu, w pokoju czuje się lekki chłód, dzieci jak ogladają tv to się kocycykiem nakrywają bo mówią żę zimno. zawór odkręcony jest na maxa.

    a tak przy okazji , jaka powinna być minimalna temperatura w pomieszczniu np w pokoju ,według przepisów
    No to układ trochę dziwny. Jedyne co mi przychodzi do głowy to błędne kryzowanie lub zbyt mały grzejnik, z którego woda zdąży się wychłodzić zanim zastąpi ją woda ciepła.
    Nie sądzę, że jest coś takiego jak temp. przepisowa. Układ z pewnością jest obliczany na osiągnięcie komfortowej temp. (pewnie +20 deg C) w momencie gdy na zew. temp. osiąga -20 deg C, ale jeszcze takiego przypadku nie ma. Gdzie jest źródło ciepłej wody? Może temp. zasilania jest ustawiona zbyt niska, choć nie sądzę.

  8. #8

    Domyślnie

    raczej jest dobrze ustawione bo góra grzejnika jest gorąca. z tego pionu mam 2 grzejniki w domu, pierwszy jest u mnie w pokoju i ten grzejnik jest gorący w 70% reszta grzejnika jest letnia, a drugi grzejnik jest u dzieci w pokoju, i to jest ostatni grzejnik z tego pionu i on włanśnie jest gorącyw w 40% a niżej jest zimny

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.542

    Domyślnie

    Cytat Napisał jonbob
    raczej jest dobrze ustawione bo góra grzejnika jest gorąca. z tego pionu mam 2 grzejniki w domu, pierwszy jest u mnie w pokoju i ten grzejnik jest gorący w 70% reszta grzejnika jest letnia, a drugi grzejnik jest u dzieci w pokoju, i to jest ostatni grzejnik z tego pionu i on włanśnie jest gorącyw w 40% a niżej jest zimny

    To cały czas zgadywanie, ale jeśli wcześniejszy od strony zasilania grzejnik jest cały ciepły, a następny za nim to może ich kryzowanie nie jest poprawne i ten pierwszy pobiera większość ciepła z układu?

  10. #10

    Domyślnie

    cały to nie , dolna część jest letnia, tak jak pisałem grzeje od góry w dół w 70%.

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.542

    Domyślnie

    Cytat Napisał jonbob
    cały to nie , dolna część jest letnia, tak jak pisałem grzeje od góry w dół w 70%.
    Jeśli wchodzi do niego więcej ciepła (wraz z wodą) niż ulatuje to nic dziwnego, że będzie na dole zimniejszy, bo niby gdzie ma być zimniejszy? Na górze? Toż to prawom fizyki przeczy. Co innego, gdy w górnej części jest powietrze zamiast wody, czyli jak jest zapowietrzony.
    Może masz zawór przyłączeniowy i jest on przymknięty na wejściu lub wyjściu z grzejnika?

  12. #12
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    boguslawskia

    Zarejestrowany
    Apr 2007
    Posty
    377
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    55

    Domyślnie

    Sprawdź:
    1. Jak masz wyregulowane przepływy na rozdzielaczu.
    Do grzejników oddalonych i o większej pojemności możesz dać większy przepływ.
    2. Podnieś temp. zasilania na np: 75St.C - zablokuj.
    Sprawdź czy cały grzejnik grzeje.
    Czy wszystkie grzeją równo i całe
    Czy nie słychać bulgotania - wtedy masz powietrze.
    Sprawdzaj ciśnienie na kotle, układ po napełnieniu zawsze ma troszkę powietrza i należy go dopełniać. Większość pieców z CO na pompie ma automatyczne odpowietrzanie.
    Jak się ustabilizuje i jest szczelny to będzie trzymał ciśnienie.

    Chłodniejszy dół grzejnika to przy niskiej temp. zasilania to stan normalny.
    Ciepło jest oddawane do pomieszczenia i wychładza się woda.
    Zima będzie grzał normalnie

    PS.
    Ja mam ustawione przepływy wszędzie równo.
    Każdy grzejnik ma zawór Danfosa, zawsze odkręcony na maxa.
    Ewentualne korekty układu robiłem kryzując dławnice przy zaworach termicznych na grzejnikach. Czyli:
    1. Wszystkie grzejniki ustawiłem na przepływ nominalny - maksymalny.
    2. Na rozdzielaczu wyregulowałem przepływy - mam wskaźniki przepływu.
    3. Wyłączyłem CO.
    4. Po ostygnięciu sprawdzałem czy wszystkie zaczynają równo grzać. Lekko korygowałem wtedy na kryzach przy zaworach.

    Efekt, cały dom jest grzany równo.

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Szczególnie w blokach łatwo powyższe czynności uskutecznić...

  14. #14

    Domyślnie

    Może byc tego przyczyną zakręconylub przytkany zawór powrotny o ile posiadasz lub zabrudzona część grzejnika choć najbardziej prawdopodobne jest zapowietrzenie
    WOJTAS N S

  15. #15

    Domyślnie

    Zadzwoń do spółdzielni , niech hydraulik przyjdzie do mieszkania i fahowym okiem sprawdzi odpowietrzenie grzejnika a jak nie zapowietrzone to niech majster włączy pompe w węzle CO,
    daje tak na 99% że to pompa wyłączona.
    Dzień dobry, cześć i czołem !
    Jestem wesoły Donek, prezydentem zaś jest Bronek. Zdrożała: żywność, prąd i gaz, więc Wam coś obiecam jeszcze raz!

  16. #16
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    robdk

    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    Końskie
    Kod pocztowy
    26-200
    Posty
    680

    Domyślnie

    Cytat Napisał mariankossy
    Zadzwoń do spółdzielni , niech hydraulik przyjdzie do mieszkania i fahowym okiem sprawdzi odpowietrzenie grzejnika a jak nie zapowietrzone to niech majster włączy pompe w węzle CO,
    daje tak na 99% że to pompa wyłączona.
    A jak jest węzeł hydroelewatorowy?
    Jeszcze w większości bloków takie rozwiązania istnieją. Ponadto reszta jest zasilana z węzłów wymiennikowych i jak tam stanie pompa to nie ma wcale grzania. Wiem, bo pracuję w ciepłownictwie.
    Problemem są przepływy i to niekoniecznie w tym mieszkaniu. W takich budynkach ważne jest kryzowanie. W mieszkaniu jest kilka (przeważnie 3 ) pionów lecących od dołu do góry. Zdarza się, że domorośli hydraulicy albo rozregulowują kryzowanie na zaworach termostatycznych, lub wyciągają kryzy z grzejników. Może ktoś taką operację zrobić dwa piętra wyżej i ciepło omija grzejniki z największymi oporami.

    Najlepsza rada, to zgłosić do administracji by sprawdzili cały wadliwy pion. W takich układach użytkownik nie może samemu dokonywać regulacji, bo to są wartości wyliczone i parametry muszą być utrzymane. Ponadto każdy budynek ma wyliczony zbiorczy przepływ wynikający z mocy zamówionej i zwiększanie go powoduje naliczanie dodatkowych opłat karnych co wpływa na cenę tzw. "kreski podzielnika", więc sami użytkownicy robią sobie "kuku".

    W obecnym czasie mody na docieplenia budynków administracja zmniejsza moce zamówione więc ingerencja w układ jeszcze bardziej jest zauważalna.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony