dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1

    Domyślnie Zbrojenie wieńca dachowego

    Witam!
    Moi fachowcy dziś wymurowali jedną warstwę maxa na stropie. Jutro szalunek na wieniec dachowy i zbrojenie. Robią zbrojenie z 6 prętów - 4 fi 12 a 2 fi 10.
    Mamy zamiar łączyć to zbrojenie na załamaniach ścian w sposób pokazany na rysunku.

    Nie wiem, czy ten rysunek będzie czytelny/zrozumiały?
    Zewnętrzny pręt na zagięciu będzie miał 1 metr długości. Wewnętrzny około 70 centymetrów. Czy to jest dobre/prawidłowe rozwiązanie? Wytrzyma ewentualny napór dachu, który (być może, jeszcze nie wiem) będzie pokryty dachówką? Oni mi mówią, że trochę przesadzamy z tym zbrojeniem.
    Pozdrawiam.

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar martek1981
    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Skąd
    Słupsk, Bydlino
    Posty
    615

    Domyślnie

    U mnie zbrojenie schodziło się w narożnikach bez zagięć, tylko dawaliśmy "L-ki" 50 x 50 cm i wiązaliśmy drutem. Moim zdaniem te sześć prętów to faktycznie dużo, ale co tam w końcu dla siebie
    Zdjęcia z budowy Domu w Winorośli
    "Szczęście można znaleźć w działaniu, nie tylko w posiadaniu"

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar langerob25
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    okolice Krakowa
    Posty
    1.017
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    63

    Domyślnie

    U mnie łączenia to też "L-ki",zgodnie Z projektem,czyli po 50 cm z każdej strony.Jak u poprzednika.
    Dziennik budowy
    Komentarze
    gg 7903978
    Sprzedam reku

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Cytat Napisał martek1981
    Moim zdaniem te sześć prętów to faktycznie dużo, ale co tam w końcu dla siebie
    A wg mnie aby ocenić ilość pretów należy zapytac co ile są słupy pionowe(rdzenie) ?
    Jeżeli dobrze romuzmiem że jast jadna ciągła warstwa a potem wieniec ? Nie wiem jaki jest długi budynek, ale 2x12+10 może być za mało.

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar martek1981
    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Skąd
    Słupsk, Bydlino
    Posty
    615

    Domyślnie

    Też o tym pomyślałem po napisaniu postu ale u autora wątku jest 4x12 + 2x10, tym nie mniej po co się nad tym głowić przecież jest chyba jakiś projekt i kierownik budowy?
    Zdjęcia z budowy Domu w Winorośli
    "Szczęście można znaleźć w działaniu, nie tylko w posiadaniu"

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar
    Cytat Napisał martek1981
    Moim zdaniem te sześć prętów to faktycznie dużo, ale co tam w końcu dla siebie
    A wg mnie aby ocenić ilość pretów należy zapytac co ile są słupy pionowe(rdzenie) ?
    Jeżeli dobrze romuzmiem że jast jadna ciągła warstwa a potem wieniec ? Nie wiem jaki jest długi budynek, ale 2x12+10 może być za mało.
    Jest napisane 4x12+2x10 a to trochę dużo jak na wieniec nawet pod dachówkę a swoją drogą słupki pionowe powinny być .
    Wybierz sobie pracę,którą lubisz,a przez całe życie nie bedziesz musiał pracować.
    Konfucjusz

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał martek1981
    Też o tym pomyślałem po napisaniu postu ale u autora wątku jest 4x12 + 2x10, tym nie mniej po co się nad tym głowić przecież jest chyba jakiś projekt i kierownik budowy?
    Kierownik budowy jest, ale wszyscy wiemy jak to jest z tymi kierownikami. W projekcie nie ma ani słowa o zbrojeniu tego wieńca. Zbrojenie słupków (4 fi 12, a w środku pręt fi 14 do murłaty), rozstaw od 1,5 do 2,0 m (jak nam wychodziło). Gdzieś wyczytałem, że takie odległości są wskazane, więc tak zrobiliśmy. W projekcie słupków nie było.
    Dzięki za odzew.
    Pozdrawiam.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Cytat Napisał kid
    Jest napisane 4x12+2x10 a to trochę dużo jak na wieniec nawet pod dachówkę a swoją drogą słupki pionowe powinny być .
    Jeżeli jest jedna warswa pustaka to na 99% nikt nie robi słupka. Jeżeli średni dom ma 10m to te pręty mogą być za małe. Zależy od kąta dachu i od obciążeń. Nie pisz że trochę dużo bo nie znasz konstruckcji. Wienieć stropowy i ten pod murłatą pracuje inaczej.
    Jeżeli są słupki co 3 metry to może i dużo zbrojenia, jeżeli co 10 może za mało.

  9. #9

    Domyślnie

    jajmar - mam rozumieć, że mocno przesadziłem z tymi słupkami.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Cytat Napisał A_dam
    jajmar - mam rozumieć, że mocno przesadziłem z tymi słupkami.
    wygląa że tak, nie znam więźby, nie znam układu, im słupek niższy tym mocniejszy. Z drugiej strony koszt 40cm słupków jest znikomy wiec nie ma co o nich dyskutować.

  11. #11

    Domyślnie

    Wychodziłem z takiego właśnie założenia. Koszt 48 słupków jest nieduży (więcej roboty niż pieniędzy). Tym bardziej, że nie wiedziałem (i dalej nie wiem) czym będę krył ten dach. Pewnie odeskuję/opapuję całość i tak przezimuje. Będę miał czas do namysłu.
    Pozdrawiam.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Cytat Napisał A_dam
    48 słupków
    To mogłeś po całości ściankę żelebetową walnąć, szkoda murować

  13. #13

    Domyślnie

    Chyba więcej roboty z taką ścianką. Zresztą wymurowali prawie 3 palety maxów. Zostało kilka/naście sztuk bodajże.

  14. #14

    Domyślnie

    wracajac do prętów na rysunku to ja bym zagiął w L-kę również końce czerwonej belki

  15. #15

    Domyślnie

    Ciężko będzie to wykonać, bo wystaje zbrojenie słupków. Może w powietrzu łączyć i układać na mur.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony