dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1

    Domyślnie Wentylator w łazience.

    Witajcie. Mam do Was pytanie, czy ktoś ma zamontowany wentylator w łazience. Chodzi mi o sposób działania. Bo są z czasowowym wyłącznikiem, z czujnikiem wilgotności i np fotokomórką. Nie wiem jak poprowadzić ewentualnie prąd w okolice przewodu wentylacyjnego. Czy bezpośrednio czy z wyłączniem. Pomóżcie bo czas mnie nagli, bo elektryk się już kręci po domu. Acha i jakiej firmy kupiliście??

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar _ZBYCH_
    Zarejestrowany
    Mar 2003
    Skąd
    Warszawa
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    4.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    31

    Domyślnie Re: Wentylator w łazience.

    Cytat Napisał KrasnaLL
    Witajcie. Mam do Was pytanie, czy ktoś ma zamontowany wentylator w łazience. Chodzi mi o sposób działania. Bo są z czasowowym wyłącznikiem, z czujnikiem wilgotności i np fotokomórką. Nie wiem jak poprowadzić ewentualnie prąd w okolice przewodu wentylacyjnego. Czy bezpośrednio czy z wyłączniem. Pomóżcie bo czas mnie nagli, bo elektryk się już kręci po domu. Acha i jakiej firmy kupiliście??
    Niech elektryk pociągnie prąd do wentylatora i przez wyłącznik oświetlenia (z tej samej puszki, co włącznik światła w łazience) i bezpośrednio. Zawsze masz większe możliwości. Jeśli nie wykorzystasz włącznika, zawsze możesz go zewrzeć i pozostawić w puszce. Wentylator warto kupić droższy (lepszy) bo te byle jakie - tanie szybko się wyeksploatują i huczą.
    Systemy alarmowe, to moja pasja... i praca.

    Piszcie na adres: [email protected]

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki _Zbych_. Tak właśnie elektryk podpowiadał. A ty jaki masz wentylator? Widzę żę my MTMstylowcy mamy się ku sobie. Gdzie ja coś zapytam to ty się pojawiasz.
    KrasnaLL

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar _ZBYCH_
    Zarejestrowany
    Mar 2003
    Skąd
    Warszawa
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    4.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    31

    Domyślnie

    Cytat Napisał KrasnaLL
    Dzięki _Zbych_. Tak właśnie elektryk podpowiadał. A ty jaki masz wentylator?
    W domu jeszcze nie mam - to nie ten etap. W mieszkaniu najpierw miałem polski wentylator z czujnikiem włączającym wentylator po zapaleniu światła i wyłączającym go po zaprogramowanym czasie od zgaszenia światła. Po kilku miesiącach eksploatacji wentylator zaczął huczeć. Lubię sobie odpoczywać w wannie, więc to huczenie denerwowało mnie. Rozebrałem, naprawiłem. Pomogło na dwa miesiące. Naprawiałem jeszcze dwa razy, aż w końcu wymieniłem wentylator na niemiecki (firmy nie pamiętam, ale kosztował około 200 zł ). Ten pracował nienagannie do końca moich dni w tym mieszkaniu.

    Cytat Napisał KrasnaLL
    Widzę żę my MTMstylowcy mamy się ku sobie. Gdzie ja coś zapytam to ty się pojawiasz.
    KrasnaLL


    Tak już jest - Zbych mądrala wszędzie ma coś do powiedzenia .
    Systemy alarmowe, to moja pasja... i praca.

    Piszcie na adres: [email protected]

  5. #5

    Domyślnie

    jesli moge to tylko 3 grosze uzupelnienia :
    wiele wentylatorow lazienkowych jest dobieranych na prace dorywcza. dlatego jesli ktos lezy godzinke w wanience to wentylator ma prawo sie przegrzewac i tracic na trwalosci. Poza tym wentylator nalezy dobrac wydajnoscia do kubatury pomieszczenia (wymagana wymiana powietrza) - zbyt duzy moze wychladzac lazienke, zbyt maly moze nie zdazyc w trybie pracy dorywczej wymienic calego wilgotnego powietrza po kapieli.
    praca dorywcza wiaze sie tez ze sposobem wlaczania wentylatora. jesli wentylator bedzie wlaczany klawiszem to warto sam klawisz tez kupic solidny - przy tanich wlacznikach i obciazeniu indukcyjnym jakim jest wentylator szybko pala sie styki wlacznika. Jesli wentylator bedzie zalaczany w inny sposob warto zrobic to poprzez przekaznik (stycznik) np Fael.
    pzdr
    Madrala

  6. #6
    Karol N
    Guest
    Karol N

    Domyślnie

    Cytat Napisał tom soyer
    jesli moge to tylko 3 grosze uzupelnienia :
    wiele wentylatorow lazienkowych jest dobieranych na prace dorywcza. dlatego jesli ktos lezy godzinke w wanience to wentylator ma prawo sie przegrzewac i tracic na trwalosci. Poza tym wentylator nalezy dobrac wydajnoscia do kubatury pomieszczenia (wymagana wymiana powietrza) - zbyt duzy moze wychladzac lazienke, zbyt maly moze nie zdazyc w trybie pracy dorywczej wymienic calego wilgotnego powietrza po kapieli.
    praca dorywcza wiaze sie tez ze sposobem wlaczania wentylatora. jesli wentylator bedzie wlaczany klawiszem to warto sam klawisz tez kupic solidny - przy tanich wlacznikach i obciazeniu indukcyjnym jakim jest wentylator szybko pala sie styki wlacznika. Jesli wentylator bedzie zalaczany w inny sposob warto zrobic to poprzez przekaznik (stycznik) np Fael.
    pzdr
    Madrala
    Kloci sie tez transformator elektroniczny do niskowoltowych swiatelek halogenowych z wentylatorem jezeli sa wspolnie wlaczane jednym wylacznikiem. Dla trafo takie klotnie czesto sie koncza tragicznie.

    Karol N.

  7. #7

    Domyślnie

    Przez dwa lata zanim założyłem rekuperator, miałem wentylator włączany łącznie ze światłem. Trafo elektroniczne od halogenów dzielnie to zniosło.A wentylator był po byku....
    A bodaj byś tak dom budował !!!

  8. #8

    Domyślnie

    Do KrasnaLL.
    Ja zrobiłem dokładnie tak jak poradził Ci Zbych
    Mam podłączony pod włacznik, a oprócz tego jeszcz zwykły wyłacznik sznurkowy. Działa wyśmienicie, tylko jeszcze jedna uwaga, co wyszło już w trakcie uzytkowania. Jeżeli wchodzisz do kabiny, wentylator chodzi i jest ok!, ale już po kąpieli kiedy światło wyłaczę wentylator przestaje chodzić i wtedy jest mały problem, bo para nie zdąży jeszcze odejść. Znowu zainstalowanie duże wywiewu wiążw sie z dużą stratą ciepła (ja średnicę 120 mm). Rozwiązałem to w taki sposób, że założyłem zwykłą okrągłą kratkę wywietrznikową nad kabiną o średnicy 60 mm z wyjściem na klatkę schodwą. Teraz już po kąpieli i suszeniu ręczników nie ma pary ani nie pojawiją się naloty w rogu nad kabiną.
    Lord Vader

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar _ZBYCH_
    Zarejestrowany
    Mar 2003
    Skąd
    Warszawa
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    4.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    31

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lord Vader
    Do KrasnaLL.
    Ja zrobiłem dokładnie tak jak poradził Ci Zbych
    Mam podłączony pod włacznik, a oprócz tego jeszcz zwykły wyłacznik sznurkowy. Działa wyśmienicie, tylko jeszcze jedna uwaga, co wyszło już w trakcie uzytkowania. Jeżeli wchodzisz do kabiny, wentylator chodzi i jest ok!, ale już po kąpieli kiedy światło wyłaczę wentylator przestaje chodzić i wtedy jest mały problem, bo para nie zdąży jeszcze odejść. Znowu zainstalowanie duże wywiewu wiążw sie z dużą stratą ciepła (ja średnicę 120 mm). Rozwiązałem to w taki sposób, że założyłem zwykłą okrągłą kratkę wywietrznikową nad kabiną o średnicy 60 mm z wyjściem na klatkę schodwą. Teraz już po kąpieli i suszeniu ręczników nie ma pary ani nie pojawiją się naloty w rogu nad kabiną.
    Lord Vader
    Polecam stosowanie wentylatorów z wyłącznikiem czasowym. Po wyłączeniu światła wentylator działa jeszcze przez zaprogramowany czas i samoczynnie się wyłącza.
    Można również zastosować wentylator higrosterowany. Sam się włącza jak w łazience jest za wilgotno i wyłącza jak poziom wilgotności opadnie do założonego poziomu (oczywiście włącznik ręczny też się przyda, aby można było włączyć wentylator celem usunięcia brzydkich zapachów - tego żaden czujnik nie wykryje ). Dodatkowo wentylatory takie mogą posiadać automatyczną żaluzję, która blokuje nawiewanie zimnego powietrza do łazienki (szczególnie jak komin wentylacyjny jest krótki.
    Systemy alarmowe, to moja pasja... i praca.

    Piszcie na adres: [email protected]

  10. #10
    Karol N.
    Guest
    Karol N.

    Domyślnie

    Cytat Napisał Juras XR4Ti
    Przez dwa lata zanim założyłem rekuperator, miałem wentylator włączany łącznie ze światłem. Trafo elektroniczne od halogenów dzielnie to zniosło.A wentylator był po byku....
    Przypominam, ze pisalem "czasami".

    Karol N.

  11. #11

    Domyślnie

    w lazience ze skosem mam poprowadzona wentylacje do najwyzszego punktu lazienki nad prysznic rurą (biala do wentylacji) do ktorej wypatrzylem specjalny wentylator do podlaczenia wewnatrz. dzieki temu bedzie calkiem ukryty. czy oprucz tego ponizej wejscia rury od wentylacji mechanicznej wykuc dziure na zwykla kratke? meczy mnie ten problem od dawna.


    czy znacie jakis producentow dobrych wentylatorow bo szukam i znalezc nie moge. w weglobudach/castoramach nic ciekawego nie maja. tylko jeden polski model na zapisy. gdzie to dostac?
    zycie w skosach czyli poddasze na calego

  12. #12

    Domyślnie

    Jeśli planujecie zabudowę Geberit'a proponuję wentylator umieścić w zabudowie, proponuję poprowadzić 4 żyły , co by można włączać niezależnie i wentylator z higrowyłącznikiem ew. czasowym (niestety nie znam ani firm, ani cen, jeśli wiecie.... )

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar _ZBYCH_
    Zarejestrowany
    Mar 2003
    Skąd
    Warszawa
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    4.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    31

    Domyślnie

    Proponuję lekturę DOSPEL
    Systemy alarmowe, to moja pasja... i praca.

    Piszcie na adres: [email protected]

  14. #14

    Domyślnie

    dzieki _ZBYCH_ . wlasnie tej firmy wentylatora nie moglem dostac bo ciagle sie spuznialy dostawy itp.
    niestety dalej nie wiem czy dorobic dodatkowa kratke pod wejsciem do rury.
    zycie w skosach czyli poddasze na calego

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał _ZBYCH
    Polecam stosowanie wentylatorów z wyłącznikiem czasowym.
    Dodatkowo wentylatory takie mogą posiadać automatyczną żaluzję, która ......
    Właśnie ja mam takie cudo z Dospel-a, podłączone przez włącznik 2 biegunowy, 1 klawisz to oświetlenie, a drugi włącza wentylator. Żaluzja automatyczna otwiera się i zamyka po około 30-40 sekundach.
    Doprowadzony do niego musiał być kabel 3 żyłowy : faza, zero, oraz sterowanie włączania (trzeba o tym wiedzieć bo ja dokładałem kabel)
    Pozdrowienia

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony