dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    gal423

    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Posty
    3

    Domyślnie mały domek gospodarczy murowany

    Witam.
    Na wiosnę zamierzam postawić sam niewielki budynek gospodarczy murowany z czegoś taniego i lekkiego - taki składzik na rower, kosiarkę szpadel itp. . Domek będzie miał wymiary 3mx5m i 2 metry wysokości, dach - coś lekkiego, może blachodachówka albo papa wsparta na belkach rozmieszczonych co 1 metr, przytwierdzonych do murłaty. Taki domek wymaga tylko zgłosznia do starostwa więc sam zamierzam to wszystko zaplanować i potem wykonać, doświadczenie w pracach tego typu mam, wykańczałem sam swój dom. Mam parę pytań :
    1) ściany planuje postawić z jakiegoś suporexu (ma być lekko i tanio, chyba że możecie mi polecić jeszcze tańszy materiał), na fundamencie posadowionym 80 cm w gruncie (ponoć taka jest głębokość przemaraznia w wielkopolsce) - ponieważ obciążenia ścian będzie niewielkie (dach ma być lekki) to czy grubość ściany 12 cm wystarczy ? Szukałem na forum ale znalazłem tylko pytanie o grubość ściany o wysokości 4 metrów a ja chcę postawić połowę niższą. Tylko nie piszcie, że lepiej 24 cm grubości, to ma być zwykły składzik na narzędzia.
    2) na forum znalazłem też radę, żeby kleić to na klej a nie zaprawę bo odparzy - co polecacie ? Widziałem domy murowane i na klej i na zaprawę, co wychodzi taniej i łatwiej. Jeśli na klej to jaką maksymalną grubość może mieć spoina, im mniejsza tym niestety muszę dokładniej murować.
    3) czy taki mały domek potrzebuje wieńca, czy murłaty można zakotwić bezpośrednio w suporexie ?
    4) czy do starostwa powiatowego do zgłoszenia wystarczy dołączyć odręczny szkic i mapkę z obrysem, czy może trzeba bardziej się postarać (jakiś mini-projekt) , chodzi mi o to, że chciał bym w miarę sprawnie załatwić papierkową część której osobiście nie cierpię robić

    Z góry dziękuje za odpowiedź.

  2. #2

    Domyślnie

    Podłączę się pod temat bo też mnie to czeka.
    JEŚLI CHCESZ ABY BYŁO ZROBIONE DOBRZE,ZRÓB TO SAM.

  3. #3

    Domyślnie

    Ja 2 miesiące temu składałem w gminie zgłoszenie budowy budynku gospodarczego. Trzeba wypełnić wniosek, zrobić szkice z dokładnymi wymiarami obiektu, nanieść obiekt na mapce działki i opisać krótko sposób budowy i materiały. W ten sposób było u mnie w gminie i obyło się bez żadnych poprawek i zastrzeżeń.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar am00
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    1.499
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    51

    Domyślnie

    Fundament nie musi być taki głęboki jeśli teren jest piaszczysty (wystraczy 50cm). Bloczki 12cm są trochę wąskie, ale do przyjęcia. Ja robiłem troche większą budowlę z taniego suporeksu szarego o szerokości 18cm. Mozna dostać na zamówienie bloczki 15cm. Tylko pierwszą warstwę robimy na zaprawę pozostałe na klej. Średnia grubość fugi to 2mm. Zaprawa lubi się odparzać, a klej trzyma lepiej niż sam bloczek. No i łatwiej się muruje. Wieniec jest konieczny, natomiast murłata już nie. Ja robiłem wieniec betonowy w szalunku traconym z desek (tj deski zostały). Do zbrojenia wystarczy jeden drut. Tylko w nadprożach 2 lub 3. Ja miałem bramę o szerokosci 3m więc tam dałem 4 druty. Na ścianie bez okien tylko jeden drut fi 12mm. Szalunek wieńca przewierciłem na wylot pretami gwintowanymi w miejscach gdzie miały być krokwie. Pod te pęty przełożyłem pasek z blachy perforowanej i wygiąłem do góry. Później do tych pasków przykręciłem krokwie. Wieniec jest konieczny z dwóch powodów: spina ściany na wypadek pęknięć i rozchodzenia się scian np. pod wpływem nacisku krokwi i zabezpiecza dach przed zerwaniem podczas wichury.
    Łowca krokodyli raz się w życiu myli!
    Zaległy dziennik - galeria
    Komentarze

  5. #5
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    gal423

    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Posty
    3

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedzi - trochę sobie to poukładałem. Mam jeszcze jedno pytanie dotyczące strony formalnej - pozmieniały mi się trochę wizje umiejscowienia domku na działce i teraz zacząłem szukać odpowiedzi na pytanie o odległość od granicy działki - mam małą i wąską działkę (10 x 35 metrów) budynek mieszkalny stoi w granicy działki, budynek gospodarczy chciałem posadowić w drugim końcu działki w odległości 1m z każdej strony ogrodzenia. Znalazłem artykuł :
    http://www.budnet.pl/Nowe_prawo_budo...ne,a=2258.html

    i w nim :

    Obiekty o długości mniejszej niż 5,5 m i o wysokości mniejszej niż 3 m można sytuować bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką lub w odległości nie mniejszej niż 1,5m.

    Czy to oznacza, że mam dwa wyjścia - albo postawić budynek gosp. w granicy działki albo co najmniej 1,5 m od niej ale np. 1 metr od granicy już nie ? [/quote]

  6. #6

    Domyślnie

    Też tak sądziłem, urzędnicy mnie naprostowali. Powiedzieli że 0 m od granicy, to tylko jeżeli sąsiad postawi taki sam bliźniak.
    A może u mnie w gminie jest inna interpretacja przepisów i mnie zrobili w balona. Popytaj u siebie w gminie.

  7. #7

    Domyślnie

    jesteś pewny, że budynek trwale połączony z podłożem nawet o wymiarach 5x5 m wymaga jedynie zgłoszenia ? Taki budowle wymagają pozwolenia na budowę.

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    makak

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Ciężkowice
    Posty
    52

    Domyślnie

    do 25m2 zgloszenie,
    Robilem takie pomieszczenie gospodarcze fundament +sciany z max i jedynie trzeba zglosic i poczekac mc na ew uwagi urzedu. Po mc mozna budowac

    http://www.muratordom.pl/budowa-i-re...,6320_3363.htm

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar am00
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    1.499
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    51

    Domyślnie

    Cytat Napisał magicc
    jesteś pewny, że budynek trwale połączony z podłożem nawet o wymiarach 5x5 m wymaga jedynie zgłoszenia ? Taki budowle wymagają pozwolenia na budowę.
    No niezupełnie - jest napisane 25m2 lub 35m2 na wsi, ale o rozpietości (cokolwiek to znaczy) nie przekraczającej 4,8m. Tak więc nie może być 5x5 ale 4,8 x ?
    Łowca krokodyli raz się w życiu myli!
    Zaległy dziennik - galeria
    Komentarze

  10. #10

    Domyślnie

    Jeżeli ma to być składzik/magazynek zrobiłbym go w konstrukcji drewnianej.
    Bez fundamentu tylko na płycie betonowej lub na samych słupkach betonowych i drewnianej podłodze.
    Kopalnią wiedzy w tej technologii jest stronka http://www.szkielet.pl/

  11. #11
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    gal423

    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Posty
    3

    Domyślnie

    Tak więc początkowo zamierzałem ten domek zrobić z drewna. Potem jednak zmieniłem decyzję z powodu następujących przemyśleń :
    1) Domek chcę postawić całkowicie sam, "w drewnie" nie mam wogóle doświadczenia a w murowaniu i owszem. I to jest główny powód mojej decyzji. Poza tym do murowania mam wszystkie potrzebne narzędzia łącznie z betoniarką, a do drewna to nawet porządnej piły elektrycznej nie mam
    2) na moim osiedlu buduje się mnóstwo domów, miałem okazję oglądać płoty drewniane, podbitki oraz domki ogrodowe drewniane i generalnie wszystko to jest ładne na początku, po 2-3 latach wygląda źle, a to farba odpada, a to drewno się wykrzywia - nie wiem z czego to wynika, może drewno jest źle albo za krótko wysuszone ? W każdym razie trochę się do drewna zraziłem, boje się, że za jakiś czas mój drewniany domek będzie też niespecjalnie wyglądał.
    3) W okolicy jest dużo hurtowni materiałów budowlanych a tylko parę tartaków. Łatwiej będzie kupić beton, cegły itp w dobrej cenie niż drewno.
    4) Technologia murowana wg mnie daje większą różnorodność wykończenia elewacji - bogata paleta kolorów, rodzajów tynków, klinkieru itp.
    5) Dobrze wymurowany domek będzie służył "do końca życia", drewniany chyba jednak krócej ?
    Wszystkie te argumenty to tylko moja opinia dlatego chętnie zapoznam się z opinią innych osób.
    Pozdrawiam.

  12. #12

    Domyślnie

    Murowany bo została mi jeszcze sterta "klocków" BK.
    Wstępny projekt mam.I tak ma to być:
    magazynek na graty, sauna,WC,prysznic.
    Połączony z "zapleczem rozrywkowym" typu wiata,grill itd.
    fundament lany w wykop,ściany BK + styropian,stropodach drewniany.
    Miejsce jest,materiał prawie jest,chęci są i .... totalny brak czasu.
    Sam jestem ciekaw czy coś z tego wyjdzie.
    JEŚLI CHCESZ ABY BYŁO ZROBIONE DOBRZE,ZRÓB TO SAM.

  13. #13

    Domyślnie

    Ja myślę o drewnianym składziku doczepionym do bryły domu.
    Narzędzia do drewna to pikuś (cenowo).
    Drewno dobrze zabezpieczone i pod dachem wytrzyma bardzo długo. Mam obecnie na cześci ściany zewn. okładziny z drewna. po 4-5 latach wygląda OK. I zawsze to drewno. Dla mnie wizualnie to plus.
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony