dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 29
  1. #1

    Domyślnie urządzenia zmiękczające wodę ? czy warto?

    Witam

    Mam zamiar załozyc zmiekczacz wody, czy ktoś uzywa lub ma zamiar załozyć.
    Czy różnica w uzytkowaniu jest faktycznie spora:
    mam na myśli brak kamienia - a urzadzeń w domu jest sporo, jakość uzywanej wody do mycia ponoć nieporównywalna ???

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wirecki

    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    1.840
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    15

    Domyślnie

    A masz twardą, że chcesz ją zmiękczać? Sprawdzałeś? Jeśli nie - powiedzą w lokalnych wodociągach.
    Jeśli tak - warto. W hurtownii instalacyjnej powiedzieli mi, że niektóre piece (tu chodziło o Broetje) mają wymóg gwarancyjny - miękka woda.

  3. #3

    Domyślnie Re: urządzenia zmiękczające wodę ? czy warto?

    Cytat Napisał bogdan812
    Witam

    Mam zamiar załozyc zmiekczacz wody, czy ktoś uzywa lub ma zamiar załozyć.
    Czy różnica w uzytkowaniu jest faktycznie spora:
    mam na myśli brak kamienia - a urzadzeń w domu jest sporo, jakość uzywanej wody do mycia ponoć nieporównywalna ???
    Warto zainstalować. Szczególnie przydatne przy zmywarce, pralce, sanitariatach, co, czajniku itd. Dochodzi niestety koszt soli co jakieś 3 miesiące (ok. 50 zł), ale zaoszczędzi się na detergentach i własnej pracy podczas mycia sanitariatów.

  4. #4

    Domyślnie

    a jaki jest koszt takiego zmiękczacza i co wchodzi w jego skład?
    BTW: Co do zmywarki to ona ma swój własny zmiękczacz.

    Czy do procesu zmiękczania zużywana jest też oprócz soli woda tak jak w filtrach z odwróconą osmozą? Mierzyłem sobie twardość wody takim testerem akwarystycznym i wyszło mi że mam ponad 30stopni niemieckich - czyli woda dość twarda. Rozumiem że wypadałoby założyć taki filtr? Do ilu stopni zmiękczy mi wodę?

  5. #5

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar pablitoo
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    z południa ...
    Posty
    5.603

    Domyślnie Re: urządzenia zmiękczające wodę ? czy warto?

    Cytat Napisał czandra
    (...)

    Warto zainstalować. Szczególnie przydatne przy zmywarce, pralce, sanitariatach, co, czajniku itd. Dochodzi niestety koszt soli co jakieś 3 miesiące (ok. 50 zł), ale zaoszczędzi się na detergentach i własnej pracy podczas mycia sanitariatów.
    Plus około 50 - 200l wody użytej przez urządzenie do regeneracji złoża - tak ca co 2 - 3 tygodnie - w zależnosci od wielkości złoża i oczywiście ilości zużywanej wody ...
    --
    Pozdrawiam

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar pablitoo
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    z południa ...
    Posty
    5.603

    Domyślnie

    Cytat Napisał pierwek

    Czy do procesu zmiękczania zużywana jest też oprócz soli woda tak jak w filtrach z odwróconą osmozą? Mierzyłem sobie twardość wody takim testerem akwarystycznym i wyszło mi że mam ponad 30stopni niemieckich - czyli woda dość twarda. Rozumiem że wypadałoby założyć taki filtr? Do ilu stopni zmiękczy mi wodę?
    Sól nie jest używana do procesu zmiękczania tylko do regeneracji złoża .
    30 dH to bardzo twarda woda / ze wskazaniem na bardzo / .
    Filtr zmiekczający na niewiele się zda - przy takiej twardości po jednym, , góra dwóch dniach złoże się nasyci i nie bedzie funkcjonowało ...

    Tylko jonowymienny zmiękczacz wody o odpowiedniej wydajności rzeczjasna .
    --
    Pozdrawiam

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Mały
    Zarejestrowany
    May 2003
    Skąd
    Gościcino
    Posty
    7.643

    Domyślnie

    To i ja cosik dopiszę:
    Klient zażądał zmiękczacza z odżelaziaczem(woda rzeczywiście masakra).
    Bo woda śmierdzi metalem i jest bardzo twarda.
    Założyliśmy stację uzdatniania. Koszt kilka tys zł(ponad 7000).
    + dosypywanie soli co m.w. miesiąc oraz nadmanganian potasu do odżelaziania.
    Efekty:
    -woda mięciutka i bez jakichkolwiek zapachów
    -wymiana złoża zmiękczającego (sól) niezbyt tania, ale bez problemu
    -wymiana złoża odżelaziającego...i tu kłopot - zwykły "Kowalski" tego nie kupi, bo "nadmanganian jest stosowany jako dodatek do produkcji amfetaminy , w związku z czym nie sprzedamy tego Panu/Pani..."to info w Chemii Gdańsk (Wicio69 może tym razem się odezwie... ).
    Ale zawsze można zastosować zestaw Eko Dafi= 3 filtry : polipropylenowy(jako wstępny), węglowy (jako ten "chemiczny") oraz żywiczny (jako ten "zmiękczający"). Koszt ok 500,-zł, ale cudów nie oczekujmy. Jest lepiej, ale przy tragicznej wodzie niewiele da.
    Więc ci dziekuję losie choćby tylko za to,
    że nie musiałem się urodzić pod wulkanem.
    Że średni u nas klimat i przeciętne lato,
    ale dzieciaki są przeważnie roześmiane...

  9. #9

    Domyślnie uzdatnianie wody

    Ostatnio wpadła mi w ręce ulotka firmy Bartosz dot. systemu AquaVital - czy ktoś z Was używa tego systemu? Jaki jest koszt tego systemu i jego efektywność?
    Przeczytałem tą ulotkę ale jest napisana w stylu dla koneserów (speców) np. co to jest dileka?

    Cały czas zastanawiam się nad tym czy jest sens wydawać pieniądze na stację uzdatniania ale z drugiej strony zdrowie rodziny nie ma ceny.
    Pozdrowienia dla wszystkich zmęczonych

  10. #10

    Domyślnie zmiękczacz

    Czy warto?
    Każdy musi sobie skalkulować. Woda z pewnością będzie lepszej jakości. Urządzenia typu zlewozmywak, wanna, kabina prysznicowa (koszmarne czyszczenie) czy baterie będą łatwiejsze w utrzymaniu. Z drugiej strony dochodzą koszty na sól, wodę i serwis. W moim przypadku maszyna ustawiona na 3 osoby, co 3 tygodnie "pożerała" ok. 200-300l. wody na płukanie złoża. Oprócz trudności w utrzymaniu urządzeń w należytym stanie, jeden argument przemówił bardzo konkretnie, po tym jak w środku zimy 8-letni piec (mocny i drogi) odmówił posłuszeństwa. Płukanie jakimiś specjalistycznymi środkami nie pomogło i został wymieniony, a zmiękczarka zainstalowana.
    Myślę, że przed podjęciem decyzji powinna być zrobiona rzetelna analiza wody.
    Pozdrawiam i życzę trafnych wyborów.

  11. #11

    Domyślnie

    Kto , gdzie i za ile mozna dokonać takiej analizy wody ?

    A jako argument napewno jest jakośc mycia się taka wodą NIEPORÓWNYWALNA szczególnie dla alergików ???

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wirecki

    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    1.840
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    15

    Domyślnie

    Cytat Napisał bogdan812
    Kto , gdzie i za ile mozna dokonać takiej analizy wody ?
    Zacznij od telefonu do wodociągów. Jak już wyżej napisałem - oni są od wody, wiedzą, czy jest twarda. Koszt wg. cennika twojego operatora. Pozdr.

  13. #13

    Domyślnie

    cieszynianka, niezłą robotę odwalasz.
    Sypiesz wątkami jak dobra, stara wyszukiwara.
    Może Cię google zatrudnią?

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał bogdan812
    Kto , gdzie i za ile mozna dokonać takiej analizy wody ?

    A jako argument napewno jest jakośc mycia się taka wodą NIEPORÓWNYWALNA szczególnie dla alergików ???
    Badanie wody mozna zrobic w sanepidzie.Jesli badanie tylko na twardosc to kosztuje okolo 20 zlotych(nie pamietam dokladnie). U mnie orzeczenie brzmialo: ....... nie nadaje sie do spozycia przez ludzi...
    Nasza maszyna to koszt okolo 3000 ,ale to tylko odwapniacz.Mozna ustawic stopien odwapniania,czestotliwosc plukania itp. jest zdecydowana roznica! polecam!

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał pierwek
    a jaki jest koszt takiego zmiękczacza i co wchodzi w jego skład?
    BTW: Co do zmywarki to ona ma swój własny zmiękczacz.

    Czy do procesu zmiękczania zużywana jest też oprócz soli woda tak jak w filtrach z odwróconą osmozą? Mierzyłem sobie twardość wody takim testerem akwarystycznym i wyszło mi że mam ponad 30stopni niemieckich - czyli woda dość twarda. Rozumiem że wypadałoby założyć taki filtr? Do ilu stopni zmiękczy mi wodę?
    U mnie koszt urządzenia i montażu wyszedł ok. 2,5 tys. zł (sprzęt zakupiony w BIMsie). Woda po zmiękczeniu ma ok. 5-6 st.
    Co do zmywarki, to po zmiękczeniu wody zużywa się mniej środka czyszczącego, wody i prądu, gdyż można ustawiać krótszy czas zmywania, przy niższej temperaturze.
    Jak zwykle w takich przypadkach, wadą jest cena urządzenia i koszty eksploatacji, ale zalety mimo wszystko przewyższają wady.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) ENCYKLOPEDIA LINKÓW Avatar cieszynianka
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    13.035

    Domyślnie

    Cytat Napisał VIP Jacek
    cieszynianka, niezłą robotę odwalasz.
    Sypiesz wątkami jak dobra, stara wyszukiwara.
    Może Cię google zatrudnią?

    Oddaję innym to, co sama kiedyś dostałam

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał czandra
    Cytat Napisał pierwek
    a jaki jest koszt takiego zmiękczacza i co wchodzi w jego skład?
    BTW: Co do zmywarki to ona ma swój własny zmiękczacz.

    Czy do procesu zmiękczania zużywana jest też oprócz soli woda tak jak w filtrach z odwróconą osmozą? Mierzyłem sobie twardość wody takim testerem akwarystycznym i wyszło mi że mam ponad 30stopni niemieckich - czyli woda dość twarda. Rozumiem że wypadałoby założyć taki filtr? Do ilu stopni zmiękczy mi wodę?
    U mnie koszt urządzenia i montażu wyszedł ok. 2,5 tys. zł (sprzęt zakupiony w BIMsie). Woda po zmiękczeniu ma ok. 5-6 st.
    Co do zmywarki, to po zmiękczeniu wody zużywa się mniej środka czyszczącego, wody i prądu, gdyż można ustawiać krótszy czas zmywania, przy niższej temperaturze.
    Jak zwykle w takich przypadkach, wadą jest cena urządzenia i koszty eksploatacji, ale zalety mimo wszystko przewyższają wady.
    Jak to mniej środka czyszczącego ? Połowa tabletki ?
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał NOTO
    Jak to mniej środka czyszczącego ? Połowa tabletki ?
    Jest jeszcze coś takiego jak proszek do zmywarek. Używanie go wychodzi bardziej ekonomicznie.

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał pierwek
    Rozumiem że wypadałoby założyć taki filtr? Do ilu stopni zmiękczy mi wodę?
    Do tylu do ilu chcesz - jest regulacja podmieszania.

    Ja mam ustawioną (za pomocą testera akwarystycznego i regulacji podmieszania) na 4-5 stopni (podobno na 0 nie warto bo występuje zwiększona korozja czy cuś - nie pamiętam, bo czytałem o tym jakiś czas temu).

    Do picia woda zmiękczona się nie nadaje, bo ma dużo sodu (patrz reklamowane mineralne wody nisko sodowe), więc do czajnika używam twardej (nalewam do osobnej butelki z kranika w garażu za filtrem wstępnym 5um).

    Przyzwyczaiłem się już do używania małej ilości chemii (duży, niemiecki proszek do prania przy 2 osobach wystarcza na rok, mydło na baaardzo długo itp.), armatura się nie paprze itp. korzyści.

    DO instalacji CO przed rozruchem wlałem maksymalnie zmiękczoną wodę oraz inhibitor korozji (dostępny w Allegro), uzupełniam też miękką - zobaczymy za kilka lat jakie będą efekty

  20. #20

    Domyślnie

    Słyszałem coś o zmiękczaniu wody sposobem "elektrycznym" - bez złoża, soli, płukania - zakłada się jakieś urządzenie na rurę, bez jej przecinania - czy ktoś wie coś na ten temat?

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony