dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 21
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 415
  1. #41
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    sledz98

    Zarejestrowany
    Jun 2007
    Skąd
    Lębork
    Kod pocztowy
    84-300
    Posty
    213

    Domyślnie

    Cały problem polega według mnie na tym, że ludzie budując domy na kredyt (sam tak też robię - to znaczy buduję za kredyt) stara się budować dom jak najtaniej, żeby jeszcze na firanki starczyło i ładne meble do salonu. Wydaje mi się, że nie tędy droga. Doszedłem do wniosku, że sam kredyt jest już tak dużą opłatą ekspolatacyjną domu, że dom mój musi być tani w eksploatacji. Stąd moje inwestycje w pompę ciepła i rekuperator (który też oszczędza energię). Jedni wolą wydać mniej na starcie a potem płacić i udowadniać innym że ich droga była tą słuszną, inni "szastają" kasą i montują pompy i jakies rekuperatory i oczywiście też będą szli w zaparte że ich droga jest tą słuszną. Ja liczyłem ten arkusz i mi wyszło że PC w stosunku do prądu będzie tańsza po 8 latach. Dla mnie inwestycja, która zwraca się do 10 lat to dobra inwestycja.
    Czy miałem rację - zobaczę od 18 grudnia jak odpalę PC
    170m2 użytkowej, 190 po podłodze. CO i CWU: Pompa ciepła Zirius M2-9
    Zużycie energii PC: 09-2010 - 369kWh, 10-2010 - 530kWh, 11-2010 - 590kWh, 12-2010 - 1019kWh, 01-2011 - 876kWh, 02-2011 - 868kWh, 03-2011 - 626kWh, 04-2011 - 300kWh, 05-2011 - 156kWh, 06-2011 - 155kWh, 07-2011 - 87kWh, 08-2011 - 85kWh, 09-2011 - 92kWh, 10-2011 - 306kWh, 11-2011 - 527kWh, 12-2011 - 727kWh, 01-2012 - 724kWh, 02-2012 - 974kWh, 03-2012 - 639kWh, 04-2012 - 510kWh. 05-07-2012 - 576kWh; 08-11.2012 - 1169kWh.

  2. #42

    Domyślnie

    sledz98
    To zapraszamy do wątku:
    http://forum.muratordom.pl/pompa-cie...66186-9840.htm

    Napisz tam co i jak masz wykonane.
    Postów coraz więcej, a wiem coraz mniej!
    Kliknij TU, a zobaczysz zużycie energii mojej pompy ciepła

  3. #43
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał klimaw
    sSiwy12
    Zgadzam się z tobą.
    Co by nie mówić , jak popatrzę , że w miesiącach grudzień 2008-luty 2009 płaciłem za CO+CWU średnio 210 zł miesięcznie , to mnożąc to przez COP ( wiem , że upraszczam) wychodzi miesięcznie tylko przy prądzie 750zł.
    I kto robi z uśmiechem na ustach przelew?
    Taki sam uśmiech miałeś jak płaciłeś za PC i całą instalację? Ile wziąłeś kredytu na to i ile odsetek płacisz? Z czego tu się cieszyć? 3000 oszczędności rocznie to dalej jest z 15 lat do tego by zwróciło ci się to co już wydałeś (nie licząc odsetek) Przy okazji Atlantic 300L - czas nagrzewania 6 godz.

    Wydaje mi się że wszelkie porównania do samochodów, luksusu, samopoczucia itp sa sugerowane przez firmy które PC rozprowadzają. Klienci wydają kupę kasy to niech chociaż mają poczucie że coś dostali w zamian. Kiedyś była taka reklama poloneza atu - "są powody do dumy". Coś tam się zawsze znajdzie. PC droga ale za to ekologiczna, rachunki mniejsze, nic nie trzeba robić a z tym piecem panie to dopiero problemy!
    Nie twierdzę że zawsze i wszędzie PC się nie sprawdzi ale patrząc na to jak teraz buduje się domy nie bardzo mogę pojąć sens takiego wydatku.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  4. #44

    Domyślnie

    Cytat Napisał perm
    Taki sam uśmiech miałeś jak płaciłeś za PC i całą instalację? Ile wziąłeś kredytu na to i ile odsetek płacisz? Z czego tu się cieszyć? 3000 oszczędności rocznie to dalej jest z 15 lat do tego by zwróciło ci się to co już wydałeś (nie licząc odsetek) Przy okazji Atlantic 300L - czas nagrzewania 6 godz.
    A skąd wiesz , że wziąłem kredyt?
    3000 rocznie i 15 lat to w/g ciebie.
    W/g mnie max 9 lat , ale z tym się pewnie nie pogodzimy.
    Cytat Napisał perm
    ...nie bardzo mogę pojąć sens takiego wydatku.
    To i dobrze ,bo jakby wszyscy to pojmowali , to producenci PC nie nadążyli by z ich produkcją.
    A może nie chodzi o pojmowanie , tylko zwyczajnie kaski zabrakło?
    Postów coraz więcej, a wiem coraz mniej!
    Kliknij TU, a zobaczysz zużycie energii mojej pompy ciepła

  5. #45
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Kaski jeszcze tak naprawdę nie zacząłem wydawać ale już ją liczę .
    Jeżeli jak piszesz zwróci ci się inwestycja w ciągu 10 lat no to ma to jeszcze jakiś sens. Więcej to już loteria bo tak naprawdę nie wiadomo ile to wszystko będzie pracowało.

    Nie jestem przeciwnikiem PC ale przy obecnych ich cenach opłacają się tylko w domach energochłonnych lub specyficznych obiektach typu basen. Planuję dopiero budowę i jeżeli ceny PC nie spadną to jedyną sensowną i wystarczająco komfortową dla mnie alternatywą jest elektryczne CO akumulacyjne.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  6. #46

    Domyślnie

    Cytat Napisał perm
    ...to już loteria bo tak naprawdę nie wiadomo ile to wszystko będzie pracowało.
    Podają żywotność PC na 20-25 lat.
    Cytat Napisał perm
    Nie jestem przeciwnikiem PC ale przy obecnych ich cenach opłacają się tylko w domach energochłonnych lub specyficznych obiektach typu basen. Planuję dopiero budowę i jeżeli ceny PC nie spadną to jedyną sensowną i wystarczająco komfortową dla mnie alternatywą jest elektryczne CO akumulacyjne.
    Powodzenia.
    Postów coraz więcej, a wiem coraz mniej!
    Kliknij TU, a zobaczysz zużycie energii mojej pompy ciepła

  7. #47

    Domyślnie

    Ech ciagle te dyskusje co jest lepsze..
    jedni sam prad , drudzy tylko wegiel (ekogroszek i pochodne) pelety ,owies i podobne, dochodzi jeszcze PCi
    kazdy przelicza kombinuje gdzie zaoszczedzic co lepsze i tansze
    a potem podloge drewniana w domu za 40tys zrobi..i dobrze i fajnie tylko taka podloga mu sie nigdy nie zwroci albo wanne za 10tys albo meble do kuchni za 25tys i wtedy jakos nikt juz nie przelicza stopy zwrotu i amortyzacji
    mam dwa stare samochody to jest dopiero studnia bez dna skarbonka do ktorej tylko sie doklada..
    PC ma szanse sie zwrocic u jednych za 10 u drugich za 20 lat kwestia czy dla kogos to wazne czy nie..nawet jak sie zepsuje za lat 10-15 to przewaznie sprezarka a to juz koszt tylko lub az 3-5tys zl i nastepne lata spokoju i niskich rachunkow
    ogrzewalem piecami dynamicznymi w poprzednim domu nie bylo zle ale bylo drozej niz teraz przy pomocy PC..jak mi sie zakup zwroci za lat 10 bede szczesliwy jak nie trudno..

  8. #48
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Jest jeszcze jeden aspekt zupełnie pomijalny.

    Większość tu piszących, to młodzi ludzie, pełni optymizmu i wiary w siebie. Oceniają swoje możliwości na to co jest teraz.

    Nie zrozumcie mnie opacznie.
    Życie nie jest takie proste. Nikomu tego nie życzę, ale są choroby, można stracić pracę lub dużo mniej zarabiać. Wtedy być może, kiedy nie będzie tych rzeczonych kilkuset złotych na opłatę ogrzewania elektrycznego w grudniu, zaświta myśl – a może zamiast …….. należało zainwestować w PCi i teraz by te 500zł zostało, byłoby na Święta……

    Nikomu tego nie życzę – powiem więcej życzę każdemu, żeby bez względu na wszystko, w kieszeni pozostawała duża „górka”.


    Ogrzewanie elektryczne w takim systemie jak tu liczonym, ma podstawową wadę – musi być bez względu na wszystko, albo kosztowna inwestycja przy „wymuszonej” zmianie nośnika. Pompa ciepła, kocioł na gaz, olej czy paliwo stałe, oraz instalacje z tym związane, pozwalają na dowolną zmianę nośnika energii przy stosunkowo niskich kosztach. W zasadzie wymieniamy tylko kocioł – instalacja zostaje.

    I ostatnie zdanie. Częstym argumentem jest „różnicę w kosztach inwestycyjnych lub kwotę ” wpłacę na konto…., a z odsetek……
    Tak może napisać tylko ten, kto nie miał lokaty.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  9. #49
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał sSiwy12
    Jest jeszcze jeden aspekt zupełnie pomijalny.

    Większość tu piszących, to młodzi ludzie, pełni optymizmu i wiary w siebie. Oceniają swoje możliwości na to co jest teraz.

    Nie zrozumcie mnie opacznie.
    Życie nie jest takie proste. Nikomu tego nie życzę, ale są choroby, można stracić pracę lub dużo mniej zarabiać. Wtedy być może, kiedy nie będzie tych rzeczonych kilkuset złotych na opłatę ogrzewania elektrycznego w grudniu, zaświta myśl – a może zamiast …….. należało zainwestować w PCi i teraz by te 500zł zostało, byłoby na Święta……

    Nikomu tego nie życzę – powiem więcej życzę każdemu, żeby bez względu na wszystko, w kieszeni pozostawała duża „górka”.


    Ogrzewanie elektryczne w takim systemie jak tu liczonym, ma podstawową wadę – musi być bez względu na wszystko, albo kosztowna inwestycja przy „wymuszonej” zmianie nośnika. Pompa ciepła, kocioł na gaz, olej czy paliwo stałe, oraz instalacje z tym związane, pozwalają na dowolną zmianę nośnika energii przy stosunkowo niskich kosztach. W zasadzie wymieniamy tylko kocioł – instalacja zostaje.

    I ostatnie zdanie. Częstym argumentem jest „różnicę w kosztach inwestycyjnych lub kwotę ” wpłacę na konto…., a z odsetek……
    Tak może napisać tylko ten, kto nie miał lokaty.
    Dlatego u mnie będzie też kominek. Jak coś nawali albo w domu albo we mnie to zawsze jest alternatywa .
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  10. #50

    Domyślnie

    ProStaś
    Wybacz , ale już mi się nawet nie chce dzisiaj więcej liczyć czy TY policzyłeś dobrze.
    Dużo u ciebie liczb które podajesz jest niesprawdzalnych.
    Ja wiem jedno.
    Po pierwszym roku zapłaciłem 1250 zł za energię na CO i CWU.
    Mądrzy ludzie mówią , że w następnych latach powinno być jeszcze mniej , bo chatka się przez pierwszy roczek wygrzewała.
    Jako , że dom zbudowałem sam zaoszczędzone w ten sposób pieniążki włożyłem w PC.

    Jak tak spojrzę , że ogrzewanie elektryczne jest takie super i zwrot nakładów w stosunku do PC jest jak piszą niektórzy po 20-30 latach , to może by wysłać jakieś posłanie do Szwecji,Norwegii,Danii,Niemiec,Austii itp. ,że oni robią też straszliwy błąd inwestując w PC już od ponad 30 lat.
    Uświadomcie ich drodzy forumowicze.
    Postów coraz więcej, a wiem coraz mniej!
    Kliknij TU, a zobaczysz zużycie energii mojej pompy ciepła

  11. #51

  12. #52
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar gosciu01
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    2.725

    Domyślnie

    Co by nie gadać, to warto o tym gadać i zrobić wszystko, aby zużywać mniej energii.

    2x więcej za energię <-- tutaj.

  13. #53
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Tak piszecie jakby posiadanie PC było wartością samą w sobie.
    Przecież chodzi o to czym się ogrzewać by było niedrogo, efektywnie i bezproblemowo. Pc jest jedną z możliwości, powinna być brana pod uwagę z rozważeniem wszystkich za i przeciw a nie dlatego że jest modna. Postawa typu "a ja mam i co z tego że droga" jest jakaś niepoważna.

    Co do pomp ciepła w europie zachodniej jest tu jeden cwancyk, ceny ich sa takie mniej więcej jak u nas, zarobki nasze średnio 5 razy mniejsze. Dla nich to pryszczyk dla nas poważna inwestycja.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  14. #54
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    sledz98

    Zarejestrowany
    Jun 2007
    Skąd
    Lębork
    Kod pocztowy
    84-300
    Posty
    213

    Domyślnie

    Cytat Napisał klimaw
    sledz98
    To zapraszamy do wątku:
    http://forum.muratordom.pl/pompa-cie...66186-9840.htm

    Napisz tam co i jak masz wykonane.
    Jak wykonam to napiszę. Na razie wykonałem kolektor do pompy Zirrus M2-9kW. Ponoć wygrałem los na loterii, bo na głębokości 90cm przy wykopach momentalnie pojawiała się woda. Kolektora wyszło 210m bieżących.
    Za tydzień biorę się za podłogówkę (sam, zaoszczędzę). Potem wylewka i jak pisalem 18 grudnia uruchomienie PC.
    170m2 użytkowej, 190 po podłodze. CO i CWU: Pompa ciepła Zirius M2-9
    Zużycie energii PC: 09-2010 - 369kWh, 10-2010 - 530kWh, 11-2010 - 590kWh, 12-2010 - 1019kWh, 01-2011 - 876kWh, 02-2011 - 868kWh, 03-2011 - 626kWh, 04-2011 - 300kWh, 05-2011 - 156kWh, 06-2011 - 155kWh, 07-2011 - 87kWh, 08-2011 - 85kWh, 09-2011 - 92kWh, 10-2011 - 306kWh, 11-2011 - 527kWh, 12-2011 - 727kWh, 01-2012 - 724kWh, 02-2012 - 974kWh, 03-2012 - 639kWh, 04-2012 - 510kWh. 05-07-2012 - 576kWh; 08-11.2012 - 1169kWh.

  15. #55

    Domyślnie

    Cytat Napisał sledz98
    Jak wykonam to napiszę. Na razie wykonałem kolektor do pompy Zirrus M2-9kW. Ponoć wygrałem los na loterii, bo na głębokości 90cm przy wykopach momentalnie pojawiała się woda. Kolektora wyszło 210m bieżących.
    Za tydzień biorę się za podłogówkę (sam, zaoszczędzę). Potem wylewka i jak pisalem 18 grudnia uruchomienie PC.
    Pochwal się liczącym tutaj ,ile cię wyjdzie PC+kolektor , by mieli materiał do przemyśleń.Ta PC jest chyba jedną z tańszych , choć dawno nie sprawdzałem cen.
    Cytat Napisał perm
    Tak piszecie jakby posiadanie PC było wartością samą w sobie.
    Kto tak napisał?
    Chcemy tylko tanio płacić za CO+CWU.

    A co z wątkiem ekologicznym?
    Dużo prądu to dużo węgla , to dużo CO2....
    Postów coraz więcej, a wiem coraz mniej!
    Kliknij TU, a zobaczysz zużycie energii mojej pompy ciepła

  16. #56
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    sledz98

    Zarejestrowany
    Jun 2007
    Skąd
    Lębork
    Kod pocztowy
    84-300
    Posty
    213

    Domyślnie

    Cytat Napisał klimaw
    Pochwal się liczącym tutaj ,ile cię wyjdzie PC+kolektor , by mieli materiał do przemyśleń.Ta PC jest chyba jedną z tańszych , choć dawno nie sprawdzałem cen.
    A co z wątkiem ekologicznym?
    Dużo prądu to dużo węgla , to dużo CO2....
    Bardzo proszę, ceny z sierpnia 2009. Pompa 9kW Zirrus M2-9 + 210m kolektora + zbiornik buforowy (dwie wężownice - jedna na ogrzewanie druga na CWU) to razem 30850 PLN. Wykonanie kolektora poziomego to 910 PLN (koparka) + 8 godzin własnego czasu. PC podgrzewa wodę użytkową przepływowo, więc nie ma raczej szans na to, aby zabrakło CWU.
    Ponieważ nie mam wiedzy i odwagi, pozostałe czynności montażu PC zlecam wykonawcy - koszt 3500 PLN. Razem PC wyjdzie mnie 35260 PLN.
    Mnie interesowały wyłącznie dwa źródła: gaz ziemny albo PC. Wybrałem PC, mimo że gaz ziemny mam przed działką, ale jak już pisało - chodzi o koszty utrzymania domu. W stosunku do gazu PC zwróci się po około 5-6 latach.
    170m2 użytkowej, 190 po podłodze. CO i CWU: Pompa ciepła Zirius M2-9
    Zużycie energii PC: 09-2010 - 369kWh, 10-2010 - 530kWh, 11-2010 - 590kWh, 12-2010 - 1019kWh, 01-2011 - 876kWh, 02-2011 - 868kWh, 03-2011 - 626kWh, 04-2011 - 300kWh, 05-2011 - 156kWh, 06-2011 - 155kWh, 07-2011 - 87kWh, 08-2011 - 85kWh, 09-2011 - 92kWh, 10-2011 - 306kWh, 11-2011 - 527kWh, 12-2011 - 727kWh, 01-2012 - 724kWh, 02-2012 - 974kWh, 03-2012 - 639kWh, 04-2012 - 510kWh. 05-07-2012 - 576kWh; 08-11.2012 - 1169kWh.

  17. #57

    Domyślnie

    Cytat Napisał sledz98
    Bardzo proszę, ceny z sierpnia 2009. Pompa 9kW Zirrus M2-9 + 210m kolektora + zbiornik buforowy (dwie wężownice - jedna na ogrzewanie druga na CWU) to razem 30850 PLN. Wykonanie kolektora poziomego to 910 PLN (koparka) + 8 godzin własnego czasu. PC podgrzewa wodę użytkową przepływowo, więc nie ma raczej szans na to, aby zabrakło CWU.
    Ponieważ nie mam wiedzy i odwagi, pozostałe czynności montażu PC zlecam wykonawcy - koszt 3500 PLN. Razem PC wyjdzie mnie 35260 PLN.
    Mnie interesowały wyłącznie dwa źródła: gaz ziemny albo PC. Wybrałem PC, mimo że gaz ziemny mam przed działką, ale jak już pisało - chodzi o koszty utrzymania domu. W stosunku do gazu PC zwróci się po około 5-6 latach.
    Ciekawe co teraz powiedzą teoretyczni o stopie zwrotu.
    perm -może policzysz?
    Postów coraz więcej, a wiem coraz mniej!
    Kliknij TU, a zobaczysz zużycie energii mojej pompy ciepła

  18. #58

    Domyślnie

    Cytat Napisał perm
    Postawa typu "a ja mam i co z tego że droga" jest jakaś niepoważna.
    Droga to pojęcie względne. Dla mnie alternatywą był gaz z butli lub kocioł stałopalny. Swoje lata mam i młodszy nie będę a nie uśmiecha mi się noszenie węgla, drewna czy popiołu.

    Poniżej fragment faktury za pompę M2-10 (cena z 2007 roku).

    pompy ciepła ZIRIUS M2-10
    45.33.11-00.00 kpl. 1 25.794,39 25.794,39 7% 1.805,61 27.600,00
    RAZEM 25.794,39 7% 1.805,61 27.600,00
    DO ZAPŁATY: 27.600,00 PLN
    SŁOWNIE: Dwadzieścia siedem tysięcy sześćset PLN


    Za te pieniądze dostałem pompę z automatyką, kolektor 4x60 m i bufor 500 litrów z wężownicami. Zakopanie kolektora własnymi siłami plus koparka, sama instalacja i uruchomienie to już instalator - a zatem podobnie jak to opisał sledz98. Nie mam płatnych przeglądów, instalator pompę uruchomił i już trzeci sezon działa. Na kominy też nie wydawałem bo już na etapie projektu było wiadomo że będzie PC.

    27.600,00 zł za kompletną kotłownię (bez uruchomienia) - czy to jest drogo?
    Pozdrawiam - Piotr

  19. #59
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś
    Chciałem jedynie podkreślić, że do zagadnienia taniego ogrzewania można podejść też z drugiej strony. Sygnalizował to już j-j. Można ograniczyć zapotrzebowanie budynku na ciepło. Gdyby stać mnie było to zrobiłbym jeszcze raz to samo, tak samo albo nawet lepiej ociepliłbym chałupę i zainwestował w PC z dolnym źródłem w postaci ciepła z ziemi (np. pionowe).
    Płaciłbym przysłowiowe grosze.
    A że to byłoby absurdalne pod kątem zwrotu ? Kichać na to, wiele rzeczy w życiu się nie zwróci.
    Pozdrawiam serdecznie.
    Popieram, ale z pewną modyfikacją.
    Zawsze trzeba ograniczyć zapotrzebowanie budynku na ciepło, bo zawsze jest tak, że im większy apetyt budynku na ciepło tym droższa inwestycja pt. "ogrzewanie" oraz droższa jest jego eksploatacja - bez względu na rodzaj nośnika energii.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  20. #60
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał klimaw
    Cytat Napisał sledz98
    Bardzo proszę, ceny z sierpnia 2009. Pompa 9kW Zirrus M2-9 + 210m kolektora + zbiornik buforowy (dwie wężownice - jedna na ogrzewanie druga na CWU) to razem 30850 PLN. Wykonanie kolektora poziomego to 910 PLN (koparka) + 8 godzin własnego czasu. PC podgrzewa wodę użytkową przepływowo, więc nie ma raczej szans na to, aby zabrakło CWU.
    Ponieważ nie mam wiedzy i odwagi, pozostałe czynności montażu PC zlecam wykonawcy - koszt 3500 PLN. Razem PC wyjdzie mnie 35260 PLN.
    Mnie interesowały wyłącznie dwa źródła: gaz ziemny albo PC. Wybrałem PC, mimo że gaz ziemny mam przed działką, ale jak już pisało - chodzi o koszty utrzymania domu. W stosunku do gazu PC zwróci się po około 5-6 latach.
    Ciekawe co teraz powiedzą teoretyczni o stopie zwrotu.
    perm -może policzysz?
    W stosunku do gazu pewnie się opłaca, w stosunku do elektryki akumulacyjnej dalej różnica inwestycyjna jest bardzo duża. Wiadomo że to wszystko teoretyzowanie ale przy moim projekcie o pompie jako alternatywie mógłbym myśleć przy cenie całej instalacji ok 20 tyś.

    Muszę tu coś dodać. Podobnie jak w większości moich postów w innych tematach tu na forum tutaj również dyskutuję nie po to by udowodnić że ja mam rację. Chciałbym by ktos przekonał mnie że racji nie mam. Ja chętnie to przyznam bo to oznacza że być może wybrałem złe rozwiązanie do mojego przyszłego domu. Jak na razie nie przeczytałem argumentu który przekonałby mnie do wydania 30 tyś na PCi z systemem CO i CWU zamiast 10 tyś które planuję wydać na elektrykę z akumulacją. Dom będę miał stosunkowo ciepły, wydatki na ogrzewanie niezbyt duże. Zysk z używania PCi zamiast też niewielki. Po ci mi taki wydatek? W podobnej sytuacji jest coraz więcej inwestorów, planują dobrze ocieplone domy z niewielkim zapotrzebowaniem na energię. Zyski z PCi nieduże, nakłady duże.
    Wszystkim którzy piszą o małych rachunkach w przyszłości chciałbym uświadomić że zapłacili te rachunki z góry na wiele lat naprzód. Ci którzy zrobili to na kredyt dodatkowo zapłacą jeszcze odsetki. Przy 20 letnim kredycie i 30 tys. to ok 1800 rocznie.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

Strona 3 z 21

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony