dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Renowacja mebli okleinowanych - da się samemu?

    Czy da się odnowić żeby był sensowny efekt meble wykonane z płyty okleinowane w taki sposób że udają meble dębowe. część elementów jest drewnianych część z płyty wiórowej z oleiną. Generalnie meble są w dobrym stanie ale ich kolor mi nie odpowiada - obecnie jest to naturalny dąb - pasowałby mi do wystroju ciemny orzech.

    w jednym meblu (pomocnik) blat jest mocno zniszczony (wygląda jakby stał na nim kwiatek i woda zniszczyła blat) i nadaje sie do szlifowania ale reszta powierzchni jest bez zarzutu.

    Czy można takie meble pociągnąć lakierobejcą o pożądanym kolorze? Meble są tak jakby rzeźbione i nie wyobrażam sobie zdzierania starego lakieru z ich powierzchni. Chociaż pod palcami nie wyczuwam lakieru - powierzchnia jest bardzo miła w dotyku i robi wrażenie naturalnego drewna. Trzeba matowić powierzchnię papierem ściernym czy niekoniecznie?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    To co jest na powierzchni tych mebli to tworzywo sztuczne, cieńka warstwa folii. Bardzo drobnym papierem możesz usunąć z tego zabrudzenia, tłuszcz itp. Efekt użycia lazuru jest niepewny, jak i jego trwałość. Tam gdzie nie przeszlifujesz zbyt dobrze może złazić, tam gdzie za bardzo (a o to łatwo) będzie wchłaniany i nie będzie wyglądało jak drewno. Generalnie możesz spróbować ale tylko pod warunkiem że w innym przypadku meble wyrzucisz. Zbyt duża jest szansa że coś nie wyjdzie. Jest jeszcze możliwość że płyta została pokryta fornirem wtedy możesz potraktować go tak jak drewno, szlifować (z wyczuciem) i bejcować.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  3. #3

    Domyślnie

    może źle to nazwałem - szkielet mebli (boki) są z płyty wiórowej pokrytej taką cienką warstwą cieńszej płyty (ca 3mm) udającej naturalne drewno (dość dobrze udającej) natomiast drzwiczki są już z drewniane

    czy można pociągnąć to lakierobejcą bez zdzierania poprzedniej warstwy lakieru skoro powierzchnia nie jest jakoś zniszczona? - tylko ten kolor mi kompletnie nie pasuje

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał pierwek
    może źle to nazwałem - szkielet mebli (boki) są z płyty wiórowej pokrytej taką cienką warstwą cieńszej płyty (ca 3mm) udającej naturalne drewno (dość dobrze udającej) natomiast drzwiczki są już z drewniane

    czy można pociągnąć to lakierobejcą bez zdzierania poprzedniej warstwy lakieru skoro powierzchnia nie jest jakoś zniszczona? - tylko ten kolor mi kompletnie nie pasuje
    Czyli pewnie obłóg - taki gruby fornir (płat ciętego czy struganego drewna). Cokolwiek by to było to musisz zadbać o usunięcie brudu i przede wszystkim tłuszczu z tego. Najlepiej jest przeszlifować, nie trzeba zdzierać całego lakieru, wystarczy lekko zmatowić by nowy lazur się lepiej trzymał. Powinno się udać tylko jest jeszcze kwestia wyglądu, nie da się z góry okreslić czy zostanie to równo pokryte i czy będzie to akurat taki kolor jakiego oczekujesz. Jeżeli ta warstwa to jednak obłóg (czyli drewno) to najpewniejszą metodą jest zeszlifowanie tego do "żywego drewna" i polakierowanie. Trzeba jednak podobnie postąpić z drzwiczkami chyba że nie będą ci przeszkadzały różnice (może drobne) w odcieniu.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  5. #5

    Domyślnie

    Do matowienia czy lekkiego przeszlifowania polecam wełnę stalowa, moim zdaniem dużo wygodniejsza od papieru, poza tym łatwiej czyścić różne kształty. Zmieniałem kolor mebla w naturalnej okleinie ( fornir) i przy zmianie z jaśniejszego na ciemniejszy kolor wyszło to b.dobrze.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Wełny raczej się nie stosuje bo nie bardzo da się kontrolować tego ile zbierze. papier drobny bierze mało, gruby bierze dużo, wełna jednocześnie i mało i dużo, można narobić rys. To się nadaje tylko do baaardzo zgrubnego szlifowania.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  7. #7

    Domyślnie

    Zmiana koloru będzie się odbywać metodą prób i błędów. W zależności od rodzaju drewna i jego stanu ta sama bejca da różne wybarwienia. Jesli zależy ci na jak najdokładniejszym dopasowaniu koloru, to prób będzie więcej. Dobór koloru będzie się odbywał przez domieszanie do bejcy o właściwej nazwie koloru innych bejc jaśniejszych lub cemniejszych - dla wyostrzenia lub stonowania barwy.

  8. #8

    Domyślnie

    dziękuję za podpowiedzi... problem z czyszczeniem może być dlatego że meble są rzeźbione i mają trochę detali - będę próbował i wełną stalową i papierem ściernym.

    A brud zmyć po prostu wodą z jakimś detergentem czy są jakieś specjalne środki?

  9. #9
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    tomasz krk

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Posty
    2

    Domyślnie

    Podbijam temacik Witam wszystkich, mój pierwszy post na tym forum Nabyłem wczoraj wymarzoną szafkę, istny PRL Foto niżej



    Szafka jest wykonana z płyty wiórowej i wykończona na połysk. Jednak górna częśc szafki jest troszkę porysowana, ktos kiedyś postawił na niej doniczkę, która się odcisneła. Moje pytanie do Was jak to odnowić i jak ta szafka jest wykończona, czy to jest jakas okleina, czy fornir lakierowany na połysk, nie mam pojęcia jak to sprawdzić. Ja stawiam na fornir, ale nei jestem pewien... Czekam na waszą pomoc Będe bardzo wdzięczny za informacje :]

    Pozdrawiam
    Tomasz

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomasz krk Zobacz post
    Szafka jest wykonana z płyty wiórowej i wykończona na połysk.
    Sądząc po wyglądzie płyta wiórowa oklejona fornirem i lakierowana "chemolakiem" - w tamtych czasach najbardziej popularnym.
    Jeżeli planujesz malowanie lakierem ekologicznym (nieśmierdzącym) - musisz starą powłokę zedrzeć do żywego drewna OSTROŻNIE (fornir jest raczej cienki, łatwo przetrzeć go na wylot),delikatnie zwilżyć, po wyschnięciu jeszcze raz przetrzeć papierem ściernym (np. grubości 800), odtłuścić, a następnie lakierować wg wskazań producenta lakieru.
    Natomiast przy zastosowaniu np. poliuretanu wystarczy zmatowić starą powierzchnię, odtłuścić i ponownie polakierować. Musisz uważać na opary lakieru - nie są zbyt "przyjemne" dla organizmu, pracuj w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, szafki nie wnoś do mieszkania/domu nim się nie "wyśmierdzi".
    Pozdrawiam, artcorner.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony