dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 36 z 36
  1. #21

    Domyślnie

    Żeby nie było że olewam czytelników:
    - postępów w obudowie kominka brak, nastepny rozdział planuję pod koniec miesiąca. Tzn obszpachluję górę z karton-gipsu i wybiorę okładzinę na dół. A jak będę miał czas to może i zrobię do końca.

    Cytat Napisał koza_3
    Będę bardzo wdzięczny za wszelkie informacje o kosztach (inwestycja i eksloatacja) oraz wszelkie inne uwagi związane z Twoim ogrzewaniem.
    Koszty inwestycji mniej więcej takie:
    Kominek+ zespoł wodny + dystrybutor = 9500
    pompy + wymiennik +rurki+zawory = 2000
    rury DGP + wełna mineralna + inne= 1000
    gazobeton + płyty KG + klej= 500
    sterownik + kratki i anemostaty =1000
    Narzędzia + to co nie pamiętam =1000
    przewidywana okładzina (kamień lub coś) =2000

    Razem coś około 17 tys.
    No cóż, tanio nie jest, ale za to fajnie

    Koszty eksploatacji:
    Dom 170m2 po podłodze- 120m2 użytkowej+ garaż 20m2 (grzejnik w garażu się włącza poniżej 8C, czyli ostatnio cały czas), ściany Ytong 24+styropian 12, poddasze wełna 20cm i dachówka ceramiczna.

    Od początku listopada do teraz, czyli 3 miesiące, drewna spaliłem za około 700zł (około 6m3). Drewno prosto z lasu, głownie brzoza i buk.

    Prąd do pomp- pomijalnie mało.
    Oczywiście noszenie drewna, mycie szyby i wynoszenie popiołu.

    Cytat Napisał PeZet
    Wydaje mi się, że warto zachować minimalną temperaturę obiegu wody w płaszczu ok.60 stC. Nie ma wtedy skraplania w kominie.
    Chyba poczekam na koniec sezonu i zaproszę kominiarza żeby ocenił wnętrze komina, jak będzie dużo sadzy i ślady skroplin to podniosę temperaturę.

    Cytat Napisał jołbrader
    IMVHO bedziesz miał brudny sufit
    -pewnie tak

    Cytat Napisał jołbrader
    wyloty goracego powietrza sa za wysoko
    wszystkie są na jednej wysokości, tak jak na klatce schodowej, nie dało się niżej, dystrybutor jest bardzo wysoki, kominek duży i stoi wysoko.
    W ogóle uważam że kominki powinny być na wysokości powyżej 1,2m żeby było wygodnie.

    Cytat Napisał jołbrader
    BTW odciałeś chociaz kawałek przestrzeni pod stropem ?
    nie widzę potrzeby, sufit jest betonowy, jest za to izolacja wełną, co widać na zdjęciach.

    Cytat Napisał jołbrader
    jak rozwiazałestemat szpacholwania połaczenia płyt KG na profilach ?
    profile moco sie nagrzewaja i rozszerzaja i tam czesto sa pekniecia
    - dam narożniki aluminiowe i gips elastyczny.

    Pozdrawiam.

  2. #22

    Domyślnie jotul

    Hej Netcom.
    chciałbym Cię zapytać jak sprawuje się Twój Jotul z zespołem wodnym? My mamy Jøtul I 530 FL i chcielibyśmy dokupić do niego właśnie zespół wodny Jøtul I 80/Jøtul I 530.
    Jak Ci się to wszystko sprawuje? Czy jest w stanie ogrzać Twój dom? Czy długo utrzymuje ciepło i czy jesteś zadowolony? pozdrawiamy.

  3. #23

    Domyślnie

    Nie było mnie przez miesiąc i żona zaczęła zgłaszać problemy z użytkowaniem kominka:
    -dym wlatujący do pokoju
    -słaby ogień
    -szyba strasznie zakopcona.

    Zajrzałem do środka a tam wszystko zasmołowane.

    Znad paleniska wydłubałem z rur około wiadra nagaru i smoły:



    Kanały w zespole wodnym w trakcie czyszczenia:



    Wyciąłem otwór rewizyjny z boku dystrybutora:



    żeby się dostać do kolanka:



    Najgorzej było z poziomym odcinkiem rury dymowej, zrobiła się ścianka ze smoły:


    Ten sam fragment po czyszczeniu:

    (na końcu widać ceramikę komina)

    Po czyszczeniu znów działa tak jak powinien:



    Przyczyną było zatkanie instalacji smołą na drodze od paleniska aż po komin, spowodowane (moim zdaniem):
    -mokre drewno (na następną zimę kupie drewno wcześniej)
    -wychładzanie spalin w zespole wodnym (podniosłem temp na 58C)
    -przymykanie dopływu powietrza na noc (będę mniej przymykał)

    Po sezonie zrobię jeszcze jedno, dokładniejsze czyszczenie.

  4. #24

    Domyślnie czyżby porażka z tym pomysłem

    jajuż chiciałem wykonwć podobną instalację i jestem załamany.
    Czy to wszystko zadziała . kominek z zespołem wodnym czy efekty będą podobne, czy strasznie brudzący się komin.
    Proszę napisz jakie spostrzerzenia z powiększonej temperatury i uzywania lepszego-suchego drzewa.

  5. #25

    Domyślnie zabudowa z blachy

    Witaj .
    Mam pytanie , czy zabudowa kominka z blachy ocynkowanej jest zakupiona jakoś oryginalnie czy jest to robota jakiegoś fachowca ?

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Napisał tank102 Zobacz post
    Proszę napisz jakie spostrzerzenia z powiększonej temperatury i uzywania lepszego-suchego drzewa.
    Brak spostrzezen, za krotki okres czasu.


    Cytat Napisał tel-net Zobacz post
    Witaj .
    Mam pytanie , czy zabudowa kominka z blachy ocynkowanej jest zakupiona jakoś oryginalnie czy jest to robota jakiegoś fachowca ?
    To jest dystrybutor cieplego powietrza Jotul Troll System, okolo 450zl.

  7. #27

    Domyślnie

    Pociąłem kafle (60x60 cm) szlifierką z tarczą diamentową i przykleiłem na klej wysokoelastyczny.
    Reszta jak się uda znaleźć czas, za jakieś 2 tygodnie.


  8. #28

    Domyślnie

    Prawie skonczone- zostal pasek w srodku, fugowanie, malowanie góry i listwa na podlodze.
    Zrobie to za jakies 2-3 tygodnie.

  9. #29

    Domyślnie

    W śrdek wsadziłem paski ze stali nierdzewnej (dorabiane w warsztacie) w które wstawiłem płytki (również z nierdzewki ).
    Fugi na czarnych kaflach dałem zwykłe, a na jasnych epoksydowe.
    Z lewej jest taśma led (2.5 W/mb) w profilu aluminiowym.
    Przedtem była jaśniejsza- 5W/mb, ale za mocno waliła po oczach więc ją zmieniłem.






    Zostało jeszcze malowanie góry, za kilka dni.
    Ostatnio edytowane przez netcom ; 10-07-2010 o 22:32

  10. #30

    Domyślnie

    Temat zakończony:

  11. #31

    Domyślnie

    Witam
    Po 3 sezonach użytkowania kominka czas na podsumowanie:
    1. Palenie suchym drewnem skutkuje czystą szybą.
    2. Stosowanie suchego drewna i Sadpalu powoduje że sadza staje się krucha i łatwa do usunięcia.
    3. Ogólnie jestem zadowolony z wyboru i konstrukcji.

    Szczegóły:
    1. W tym roku palę drewnem, które ma około półtorej roku, szyba nie był czyszczona od początku sezonu i nie ma takiej potrzeby.
    Wprawdzie stłumienie ognia, szczególnie zaraz po załadowaniu polan powoduje jej przydymienie, ale zaraz po powstaniu płomieni staje się całkiem przejrzysta. Naprawdę nie ma się do czego przyczepić.




    2. Cały zeszły sezon stosowałem Sadpal (w tym roku dopiero dzisiaj zacząłem). Przez sezon zużyłem opakowanie chyba coś około 3 kg, wsypywałem ze dwie garści jak mi się przypomniało, do dużego ognia.
    Czyszczenie kanałów zespołu wodnego i poziomej rury spalinowej wykonałem dopiero kilka dni temu, po około półrocznym paleniu.
    Zdjęcie przedstawia złuszczoną sadzę na dnie rury - zepchnąłem ją do wyczystki szczotką drucianą.
    Całe czyszczenie zajęło mi około 2 godzin, dwukrotne czyszczenie w w trakcie sezonu w zupełności wystarczy.
    Porównując te zdjęcia z tymi z pierwszego sezonu, od razu widać różnicę. Myślę że to głównie zasługa suchego drewna, a częściowo sadpalu.

    Przed i po czyszczeniu:




    3. Kominek dobrze grzeje, nie ma problemu z rozpalaniem, nie ma smrodu (oprócz tego razu gdy paliłem stare książki- wiem, głupi pomysł).
    Temperatura mierzona w korytarzu zwykle około 21-22 C.
    Gdybym miał stawiać kominek od nowa, chyba wszystko zrobił bym tak samo.

  12. #32

    Domyślnie

    Cytat Napisał netcom Zobacz post
    Na początek schemat w/g którego zrobiłem podłączenia (narysowałem na podstawie różnych schematów dostępnych w sieci).
    Ten schemat nie jest poprawny jeśli chodzi o obieg kotłowy wymiennika. Wylot z płaszcza należy połączyć z dolnym króćcem naczynia (bez żadnych zaworów po drodze). Boczny otwór naczynia należy podłączyć do kanalizacji (przelew). Górny otwór naczynia zakończyć "fajką" (odpowietrzenie). Filtr siatkowy pomiędzy wymiennikiem a pompą należy przesunąć przed wymiennik (teraz rdza z kotła zatyka wymiennik). Na dzień dzisiejszy, w razie awarii, zamiast gotowania się wody dojdzie do jej "wyrzucenia" z instalacji i roztopienia lutów na miedzi.

  13. #33

    Domyślnie

    Dziękuję za przeanalizowanie schematu.
    Bardzo słuszna uwaga dotycząca filtra. Poprawiłem schemat i szybciutko uzupełnię instalację o filtr przed wymiennikiem (oraz zawór ręczny żeby go czyścić bez wypuszczania wody). Filtr przed pompą zostawię, bo chyba nie przeszkadza, a nie chce mi się go wykręcać.



    Nie zgadzam się (albo nie zrozumiałem) pozostałej części:

    "Na dzień dzisiejszy, w razie awarii, zamiast gotowania się wody dojdzie do jej "wyrzucenia" z instalacji i roztopienia lutów na miedzi."

    Moim zdaniem, jeśli woda się zagotuje, para unosząc się do góry, wyleci rurą bezpieczeństwa (czerwona 1") do zbiornika wyrównawczego, a brakująca woda w kotle zostanie uzupełniona grawitacyjnie zimną wodą rurą (niebieska 1") ze zbiornika wyrównawczego (zbiornik wyrównawczy jest napełniony w około 1/3).

  14. #34
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar f.5
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Posty
    3.226
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Czołem.
    Nie widzę bufora na schemacie.
    Jak magazynujesz naddatek ciepłej wody?
    pozdrawiam radek
    Powierzchnia użytkowa 200 m2 .Dom budowany przez Dewelopera, BK Ytong 30cm / Styro 12 cm !!!!!! KABE THERM NV / Dach ocieplony wełną około 20 cm , 2 okna dachowe / Podłogówka na dole co 10 cm na górze tylko przedpokój , garderoba , łazienka / 3 Pokoje ne górze grzejniki / okna profil Rehau z pakietem 3 szybowym / Kocioł Viessmann Vitodens 343 F 3.8-19 Kw / Kominek Spartherm Varia Bh + nasada wodna około 4kW /Reku Thessla Green AirPack 500H Enthalpy. CleanBox XL.

  15. #35

    Domyślnie

    Cytat Napisał f.5 Zobacz post
    Czołem.
    Nie widzę bufora na schemacie.
    Jak magazynujesz naddatek ciepłej wody?
    Nie ma bufora i nie ma nadmiaru ciepłej wody. Całe cieplo z wody wypromieniowują kaloryfery na poddaszu.
    Jeśli temperatura mimo to wzrośnie powyżej nastawionej, sterownik przymyka przepustnicę na dopływie powietrza.

    --------------------------------------------------------------------------


    Ps. zamontowałem niedawno drzwiczki rewizyjne - to czarne z mosiężną rączką na górze zdjęcia.

    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	C055825F37E144A88B9386B422D9450E-0000317514-0003033230-00640L-947C9DD4FF1241C78515461DC871DF14.jpg
Wyświetleń:	165
Rozmiar:	66,9 KB
ID:	140440  

  16. #36
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar f.5
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Posty
    3.226
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Pytanie nr 2.
    czy filtr w obiegu kotłowym jest nieodzowny ?

    Posiadam podobną instalację i instalator nie dał filtra.
    Powierzchnia użytkowa 200 m2 .Dom budowany przez Dewelopera, BK Ytong 30cm / Styro 12 cm !!!!!! KABE THERM NV / Dach ocieplony wełną około 20 cm , 2 okna dachowe / Podłogówka na dole co 10 cm na górze tylko przedpokój , garderoba , łazienka / 3 Pokoje ne górze grzejniki / okna profil Rehau z pakietem 3 szybowym / Kocioł Viessmann Vitodens 343 F 3.8-19 Kw / Kominek Spartherm Varia Bh + nasada wodna około 4kW /Reku Thessla Green AirPack 500H Enthalpy. CleanBox XL.

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony