dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie Kosztorys - stawka robocizny?

    Dostałem wycenę domu parterówki , bez użytkowego poddasza 230 m kw. powierzchni użytkowej.

    Studiując kosztorys po lekturze kilku wątków na forum pewne wartości robocizny wydaja mi się „lekko zawyżane” bardzo proszę o weryfikacje dwóch pozycji :

    1. Okładziny stropów płytami g-k na ruszcie pojedynczym mocowanymi do podłoza , metalowym z kształtników CD i UD + gips szpachlowy (wiec chyba gotowe do malowania, 225 m kw., bez żadnych udziwnień , bez ocieplenia stropu i folii) – wychodzi 48 zł m2 (brutto) ?! (jest to sufit podwieszany pod wiązary)

    2. Ocieplenie ścian budynku (190 m kw., bez żadnych udziwnień - styropian 12cm + siatka i klej, bez tynku) – wychodzi 59 zł m2 ?! (brutto)

    W kosztorysie przyjęto jedna stawkę roboczogodziny - 25 zł (brutto) . Ok, czy powinno byc taniej ?

    Z góry dziękuję i pozdrawiam
    Małpa bez ogona to i tak tylko małpa

  2. #2

    Domyślnie

    Słyszałem coś o maksymalnej kosztorysowej stawce za roboboczogodzinę wynoszącej 17,5 zł (tyle nie powinna przekraczac). Czy ktoś może to potwierdzic? W każdym bądż razie jeśli taką właśnie stawkę przyjąłem przeliczając robociznę za wybrane prace budowlane ich wartośc wróciła do normy

    Jeśli powyższe założenia są prawdziwe oznacza to, że wykonawca chce mnie nieco złupic

    Pozdro
    Małpa bez ogona to i tak tylko małpa

  3. #3

    Domyślnie

    W kosztorysach są stawki netto i brutto.

    Średnia stawka w tej chwili to 11 - 14 zł, do tego dochodzą koszty bezpośrednie w wysokości 55 - 80%, oraz zysk 10-20%.
    Jak to wszystko zsumujesz, to będziesz miał stawkę brutto.


    Stawka netto 12.50zł +
    Koszty 70% 8.75zł +
    Zysk 15% 3.19zł =

    Stawka brutto 24.44zł

  4. #4

    Domyślnie

    kolego stawki bezpośrednie mylą się ci z pośrednimi

  5. #5

    Domyślnie

    kolega pytał jaka jest stawka w kosztorysie,24 nie może być,powinna być max17,50 i narzuty

  6. #6

    Domyślnie

    Widać że młody wilczek


    Nie mylą mi się nazwy.
    Wiem co to jest koszt pośredni i bezpośredni.
    W mojej Normie Pro są koszty pośrednie , ale już w starym dosowskim Rodosie koszty bezpośrednie - to tylko nazewnictwo w danym programie, ważne ile %.

    Ogłaszasz się że robisz kosztorysy a nie wiesz dlaczego jest jedna stawka 25zł(u autora postu)
    Kosztorys był zrobiony bez kosztów, zysku- wywalone pozycje.
    Wykonawca wstawił stawkę brutto jako netto i tak też jest poprawnie.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wirecki

    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    1.840
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    15

    Domyślnie

    ocieplenie bez tynkowania nie powinno kosztować więcej niż 40-45 zł netto za m2 i w takiej cenie powinieneś znaleźć ekipę
    "chyba gotowe do malowania" - chyba robi różnicę. Ta cena to raczej z ociepleniem w dwu warstwach, a nie sama konstrukcja plus płyty. Pozdr.

  8. #8

    Domyślnie

    labas pierdoły piszesz

  9. #9

    Domyślnie

    Prosze o pomoc w nastepujacej sprawie

    W kosztorysie przedstawionym mi przez wykonawcę obok stawki robocizny o której wcześniej wspominałem 25 zł za roboczgodz. (całośc 50 tys zł.) mam wyszczególnione materiały 100 tys zł (brutto). Jeśli zgodze się że wykonawca na siebie zakupi materiły wtedy automatycznie wartośc materiałów spadie o 15% (będzie z 7 % vatem). Czy podana robocizna (tj. 25 zł) zawiera juz w sobie vat czy trezba będzie doliczyc dodatkowo 7 % (i robocizna wzrośnie z 50 tys do 53,5 tys.) Wykonawca przekonuje mnie że tak powinno byc

    Słusznie czy chce mnie dodatkowo naciągnąc?

    Pozdrawiam
    Małpa bez ogona to i tak tylko małpa

  10. #10

    Domyślnie

    Stawka nie zawiera i nie powinna zawierać VAT-u.
    Wykonawca ma obowiązek pomniejszyć wartość materiału o VAT i przy podsumowaniu kosztorysu doliczyć ten podatek w wysokości 7%(budownictwo mieszkalne).

  11. #11

    Domyślnie

    Dzięki Labas1

    Czyli vat doliczamy do robocizny. Coś za coś. W kosztorysie jest jeszcze jedna pozycja - sprzęt (koparka, dzwig itp.), który wykonawca wynajmuje od osób trzecich. Jak ta wartośc, a vat ?

    Z góry dzięki
    pozdrawiam
    Małpa bez ogona to i tak tylko małpa

  12. #12

    Domyślnie

    7%

  13. #13

    Domyślnie

    Stawka VAT 7% dla całego kosztorysu, koszty pośrednie, zysk, i wszelkie inne narzuty są uzależnione od Firmy, a stawka za roboczogodzinę uzależniona jest od tego, czy Firma zatrudnia partacza ze stawką 8zł/h czy też fachowca po 15zł/h.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony