dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar jarett
    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    1.005
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    46

    Domyślnie solar + kondensat - co sądzicie o takim zestawie?

    Znalazłem takie cóś.
    http://allegro.pl/item811867807_koci...ich_tanio.html

    3,9m2 próżniowy zestaw solarny
    24kW piec kondensacyjny
    300l zbiornik z podwójną wężownicą
    + prawie cały osprzęt
    Wszystko marki Urlich. Wszystko za 13 000zł brut.

    Cena wydaje mi się przystępna ale może dlatego, że żyłem w przeświadczeniu że zestaw solarny to 10k zł i dobry kondensat to drugie tyle.

    Czy ten zestaw da radę dla 4 osobowej rodziny?
    (dom 170m2 powierzchni całkowitej, 130 użytk., kubatura 430m3, ytong24+stryo12).

    Co mogłoby być w nim lepsze?czego brakuje?i jaki stosunek macie do marki Urlich?

  2. #2
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie Re: solar + kondensat - co sądzicie o takim zestawie?

    Cytat Napisał jarett
    Znalazłem takie cóś.
    http://allegro.pl/item811867807_koci...ich_tanio.html

    3,9m2 próżniowy zestaw solarny
    24kW piec kondensacyjny
    300l zbiornik z podwójną wężownicą
    + prawie cały osprzęt
    Wszystko marki Urlich. Wszystko za 13 000zł brut.

    Cena wydaje mi się przystępna ale może dlatego, że żyłem w przeświadczeniu że zestaw solarny to 10k zł i dobry kondensat to drugie tyle.

    Czy ten zestaw da radę dla 4 osobowej rodziny?
    (dom 170m2 powierzchni całkowitej, 130 użytk., kubatura 430m3, ytong24+stryo12).

    Co mogłoby być w nim lepsze?czego brakuje?i jaki stosunek macie do marki Urlich?
    Że spytam dom już stoi?a jak stoi to instalacja przygotowana?

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar jarett
    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    1.005
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    46

    Domyślnie

    nie stoi jeszcze ale jakie to ma w tym momencie znaczenie?

    Muszę zdecydować się na jakiś typ ogrzewania zanim dom stanie. Wszyscy dookoła radzą mi groszek, a ja nie chcę się w to bawić i jednocześnie chcę płacić za ogrzewanie podobnie jak z groszku (nie biorę przy tym na razie pod uwagę kosztów pocztątkowych inwestycji). Wiem, że takie coś to tylko w erze ale może jednak kondensat i solary próżniowe będą porównywalnie oszczędnym rozwiązaniem? Moje pytanie jest nawet bardziej ogólne - czy w podobnej kwocie uda mi się kupić markowy zestaw kondensat+solary+osprzęt.

    A więc? czy ten zestaw da rade?
    Zastanawiam się czy zbiornik 300l nie za duży.
    A może przy solarach wystarczy piec 21kW?

  4. #4

    Domyślnie

    Baniak na pewno nie za duzy,wrecz,czasem to minimum....Zwlaszcza,jak dobrze i kilka dni slonko swieci,a Ciebie -rodzinki nie ma w domu.....

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar jarett
    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    1.005
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    46

    Domyślnie

    latem to ok, ale czy zimną nie będzie to zmuszało kotła do ciągłej pracy, żeby zagrzać te 300l ?

  6. #6

    Domyślnie

    Kocil nie grzeje 300 l,tylko polowe-nawet mniej,wezownica gorna jest od kotla,dolna-od solara.Zatem,i kociol,isolar grzeje ok. polowy baniaka.JA przerobilem sobie lekko instalacje i grzeje kominkiem z pw,nawet jesli zechce to rowniez i kotlem ,i solarem,caly baniak.Ale po co...Solar dolna wezownica podejdzie z temp. do gory zasobnika,kociol-szkoda gazu,bo wystarczy tyle ,co gorna czesc zasobnika nagrzeje,a kominkiem z pw-owszem-wcz. po 2 godz. palenia ogrzalem ok.300 l. wody do cwu do ok.80 st. i chalupe -180 m.kw.
    Pisze nietechnicznie,ale praktycznie,jak u mnie to sie sprawuje i dziala...

  7. #7
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał jarett
    nie stoi jeszcze ale jakie to ma w tym momencie znaczenie?

    Muszę zdecydować się na jakiś typ ogrzewania zanim dom stanie. Wszyscy dookoła radzą mi groszek, a ja nie chcę się w to bawić i jednocześnie chcę płacić za ogrzewanie podobnie jak z groszku (nie biorę przy tym na razie pod uwagę kosztów pocztątkowych inwestycji). Wiem, że takie coś to tylko w erze ale może jednak kondensat i solary próżniowe będą porównywalnie oszczędnym rozwiązaniem? Moje pytanie jest nawet bardziej ogólne - czy w podobnej kwocie uda mi się kupić markowy zestaw kondensat+solary+osprzęt.

    A więc? czy ten zestaw da rade?
    Zastanawiam się czy zbiornik 300l nie za duży.
    A może przy solarach wystarczy piec 21kW?
    Jakie to ma znaczenie?Ma i to nie wiesz jak bardzo.Zanim wybudujesz będziesz miał jeszcze kilka pomysłów.Ale do rzeczy.Skoro to bez znaczenia to zapytam czy planujesz podłogówkę,kzpłw?Do zestawu przez ciebie obmyślonego troche brakuje szczegółów ale jeśli masz nóż na gardle to jest to rozsądna cena proponowanego zestawu.

  8. #8

    Domyślnie

    Przyzwoity kocioł kondensacyjny z zasobnikiem 120 -150 l możesz kupic za 5-7 tys. Zużycie gazu na potrzeby 4 osób to bedzie (przy cyrkulacji sterowanej czasowo) ok 2 m3 dziennie czyli ok 3 zł.
    Czyli za zaoszczędzone 6 tys masz 66 miesięcy grzania CWU za free.
    Zakładając (optymistycznie) ze solary ogrzeją Ci wodę od IV-XI czyli będą wykorzystywane przez 8 miesięcy - to koszt instalacji (sam materiał) zwróci sie po 8 latach i 2 miesiącach.
    Do tego dodaj koszty montażu ustrojstwa, wymiany glikolu i prądu na napędzanie tego - to w aspektach czysto ekonomicznych - ta inwestycja wydaje się dosyć nietrafiona

    Co do kotła - napisz proszę jaką ma moc minimalną - żebyś oszczędzając na ciepłej wodzie nie "popłynął" na rachunkach za ogrzewanie.
    PS Ok sprawdziłem - minimalna moc 11 KW - DRAMAT

    Pozdrawiam
    M

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar jarett
    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    1.005
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    46

    Domyślnie

    Cytat Napisał niktspecjalny
    Jakie to ma znaczenie?Ma i to nie wiesz jak bardzo.Zanim wybudujesz będziesz miał jeszcze kilka pomysłów.Ale do rzeczy.Skoro to bez znaczenia to zapytam czy planujesz podłogówkę,kzpłw?Do zestawu przez ciebie obmyślonego troche brakuje szczegółów ale jeśli masz nóż na gardle to jest to rozsądna cena proponowanego zestawu.
    Hehe, to już jest któryś już mój pomysł z kolei, ale zamierzam podjąć jakąś decyzję i się jej trzymać, to oszczędzi dużo problemów na przyszłość.Z solarów już dwa razy rezygnowałem i wracałem, ale tak jak mówiłem - nie zdawałem sobie sprawy, że w kwocie 11-13k zł można kupić kondensat, zbiornik i solary więc pomysł wrócił.

    Podłogówkę planuję ale tylko na niewielkiej części domu (40m2 ze 170m2 uzytkowej). Kominek z płaszczem jeszcze badam. Bynamniej nie zamierzam namiętnie palić w kominku, dla mnie to raczej gadżet (w sensie cały kominek a nie pw) chociaż może w okresie jesiennym troszkę przepalę więc jeśli różnica w cenie z płaszczem i bez będzie niewielka to nie wykluczam.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar jarett
    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    1.005
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    46

    Domyślnie

    Cytat Napisał MAREK&KASIA
    Przyzwoity kocioł kondensacyjny z zasobnikiem 120 -150 l możesz kupic za 5-7 tys. Zużycie gazu na potrzeby 4 osób to bedzie (przy cyrkulacji sterowanej czasowo) ok 2 m3 dziennie czyli ok 3 zł.
    Czyli za zaoszczędzone 6 tys masz 66 miesięcy grzania CWU za free.
    Zakładając (optymistycznie) ze solary ogrzeją Ci wodę od IV-XI czyli będą wykorzystywane przez 8 miesięcy - to koszt instalacji (sam materiał) zwróci sie po 8 latach i 2 miesiącach.
    Do tego dodaj koszty montażu ustrojstwa, wymiany glikolu i prądu na napędzanie tego - to w aspektach czysto ekonomicznych - ta inwestycja wydaje się dosyć nietrafiona
    8 lat to i tak mi sie wydaje super. Co_po_niektórzy liczą zwrot solarów na 10-15lat. Nie oczekuję zbić na tym kokosów - wystarczy mi jeśli wyjdę na zero w długim okresie czasu mając w krótkim terminie więcej kasy w kieszeni.

    Cytat Napisał MAREK&KASIA
    Co do kotła - napisz proszę jaką ma moc minimalną - żebyś oszczędzając na ciepłej wodzie nie "popłynął" na rachunkach za ogrzewanie.
    PS Ok sprawdziłem - minimalna moc 11 KW - DRAMAT
    Możesz, proszę rozwinąć tematu?

  11. #11
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał jarett
    Cytat Napisał niktspecjalny
    Jakie to ma znaczenie?Ma i to nie wiesz jak bardzo.Zanim wybudujesz będziesz miał jeszcze kilka pomysłów.Ale do rzeczy.Skoro to bez znaczenia to zapytam czy planujesz podłogówkę,kzpłw?Do zestawu przez ciebie obmyślonego troche brakuje szczegółów ale jeśli masz nóż na gardle to jest to rozsądna cena proponowanego zestawu.
    Hehe, to już jest któryś już mój pomysł z kolei, ale zamierzam podjąć jakąś decyzję i się jej trzymać, to oszczędzi dużo problemów na przyszłość.Z solarów już dwa razy rezygnowałem i wracałem, ale tak jak mówiłem - nie zdawałem sobie sprawy, że w kwocie 11-13k zł można kupić kondensat, zbiornik i solary więc pomysł wrócił.

    Podłogówkę planuję ale tylko na niewielkiej części domu (40m2 ze 170m2 uzytkowej). Kominek z płaszczem jeszcze badam. Bynamniej nie zamierzam namiętnie palić w kominku, dla mnie to raczej gadżet (w sensie cały kominek a nie pw) chociaż może w okresie jesiennym troszkę przepalę więc jeśli różnica w cenie z płaszczem i bez będzie niewielka to nie wykluczam.
    Skoro już masz jakieś tam pomysła,a teraz jesteś na etapie sprawdzania solarów to pamiętaj,że jeżeli chcesz skrócić trochę czas spłaty muszą być wpięte np. w CO. Kombinuj kombinuj tylko ,żeby trochę tego zapału zostalo jak zaczniesz budowę.Na razie to błądzisz w chmurach.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał jarett

    Cytat Napisał MAREK&KASIA
    PS Ok sprawdziłem - minimalna moc 11 KW - DRAMAT
    Możesz, proszę rozwinąć tematu?
    Ważną cechą dobrego kondensata jest jego zakres modulacji - im on jest większy tym lepiej (i cena zazwyczaj wyższa
    Górna granica ważna dla szybkiego podgrzania CWU
    Dolna granica ważna dla ekonomicznego grzania CO.
    Przykładowo dla mojego domu - ok 600 m3 - mam piec z modulacją 6-24 KW i od października do dziś grzeje CO z mocą minimalną (śr. zużycie na CO ok 6 m3/dobę) - i tak za często się włącza i wyłącza - czyli przydałby się taki z mocą min 3-4 KW.
    W zeszłą zimę tylko w największe mrozy pracował z mocą ok 15 KW.
    Więcej informacji poszukaj na forum np
    http://forum.muratordom.pl/wybor-kot...,t6493-360.htm
    Pozdr
    M

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar jarett
    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    1.005
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    46

    Domyślnie

    A no proszę. Każdego dnia człowiek uczy się czegoś przydatnego.
    Podsumowując im niższa moc minimalna tym lepiej - ten Urlich pracuje np. na 11kW nawet jesli tyle akurat nie potrzebuje.

    Ok, to powiedzmy, że ten akurat kocioł sie nie nadaje. Chciałem się tylko utwierdzić w fakcie, że na solary+kondensat nie trzeba wyadawać ponad 20k

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony