dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    LukeSkyWalker

    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Lipie Góry
    Kod pocztowy
    66-500
    Posty
    7

    Domyślnie Ponad tysiąc litrów na dobę - woda w piwnicy

    Witajcie,

    Zaczęło się około rok temu w marcu, po roku intensywnych opadów. W tej piwnicy woda była zauważona tylko raz, zupełnie z innej strony i to podsiąkająca. Od dwóch lat (z drobną przerwą w okresie suszy jaka miała miejsce ostatniego lata) woda leje się tak 24h/dobę. Wypompowuje ponad tysiąc litrów na dobę.

    https://youtu.be/QvQnUy7FdnQ

    Sprawdzaliśmy wszystkie rury doprowadzające wodę do budynku. Nie ma ubytków na licznikach. Zrobione nowe przyłącza wody z chodnika. Niestety, woda dostaje się od ściany wewnętrznej i części niepodpiwniczonej budynku. Na zewnątrz sporo budynków niemających rynien, dom przy drodze, woda chyba z pól spływa. Obok około 10 metrów nieużywana od 40 lat studnia.

    Macie jakiś pomysł? Czy szukać przyczyny gdzie indziej niż woda gruntowa?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał LukeSkyWalker Zobacz post
    Obok około 10 metrów nieużywana od 40 lat studnia.
    Jaki jest poziom wody w tej studni?

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    LukeSkyWalker

    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Lipie Góry
    Kod pocztowy
    66-500
    Posty
    7

    Domyślnie

    Studnia jest zabezpieczona zbrojona płyta betonowa - rodzaj czopka. Nie otwoeralem jej.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Na 99% wody gruntowe. Sprawdź też, czy nie została gdzieś w czasie budowy przerwana melioracja (może było prowizorycznie zatkane i ulewne opady rozszczelniły). Tak czy inaczej szukaj dobrego fachowca od hydroizolacji. Albo rozważ zasypanie piwnicy. Bo to co teraz robisz (odprowadzasz wodę) doprowadza do wypłukania gruntu pod domem i grozi poważniejszymi problemami.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    ^^
    Nie bredz Kaizen, skad Ty te teorie bierzesz? Chodzi mi oczywiście o te brednie z wypłukiwaniem gruntu ...
    Ostatnio edytowane przez jacentyy ; 23-03-2019 o 11:48

  6. #6
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    LukeSkyWalker

    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Lipie Góry
    Kod pocztowy
    66-500
    Posty
    7

    Domyślnie

    Rozumiem ryzyko wypłukania gruntu, ale pompuje tak od roku i do studzienki trafia czysta woda. Wiem to, bo na wylocie mojego prowizoryczngo drenażu wewnątrz piwnicy mam szmate - nic tam nie zalega.

    Pompuje ponad tysiąc litrów na dobę, czy to możliwe, że tej wody jest aż tyle na głębokości 2m? Ona się nie saczy, ale napięra pod ciśnieniem.

    Sprawdzę te studnie.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    ^^
    Uważaj na wypowiedzi Kaizena, to jest użytkownik, który na wszytskim sie zna, wszedzie go pełno, cos tam wyczyta i jak mantre powtarza pewne rzeczy do znudzenia, nie w powiem , czasem ma rację.
    Ale jeżeli chodzi o wypłukiwanie to zdecydowanie woda nie bylaby czysta i nanosiło by Ci pełno drobnych frakcji kruszywa, tak wiec o to bym sie nie obawiał.

    Co do wody ogólnie to coś sie w okolicy musialo stać skoro przez długi czas nie było tej wody a teraz nagle jest, jest jakiś wodociąg w pobliżu ? nawet kilkanascie kiladzisiat metrów ?

    Bo jeżeli woda nie idzie z Twojego przyłacza to może gdzies byc uszkodzony wodociag głowny.
    Czy woda pojawiła się mniej wicecj od czasu zrobienia tego nowego przyłącza?
    Ostatnio edytowane przez jacentyy ; 23-03-2019 o 19:32

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.917

    Domyślnie

    Ponieważ mieszkasz na terenach zdobycznych i w małej miejscowości, to jedną z przyczyn mogą być jakieś roboty ziemne, które spowodowały zatkanie/zniszczenie poniemieckiego drenażu pól (takie rurki ceramiczne kilkadziesiąt cm pod ziemią orną) Często spotykany szczególnie na gruntach niezbyt przepuszczających wodę.
    Kiedyś budowałem domy na odrolnionych działkach i była niezła jazda. Tak się lało z tych rurek przy robieniu fundamentów, że 3 pompy to było mało...
    Jak nie znajdziesz przyczyny, to pozostanie drenaż zewnętrzny, szczególnie jeśli masz fundamenty z kamieni polnych.

  9. #9
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    LukeSkyWalker

    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Lipie Góry
    Kod pocztowy
    66-500
    Posty
    7

    Domyślnie

    Dziś spuściłem kamerę do studni. Na głębokości około 10 metrów, po stronie budynku cieknie woda. Cegły po tej stronie są mocno zakamienione. W innych miejscach jest czysta cegła.

    Cały czas zastanawiam się, czy to nie woda z sieci. Np. Czy nie ma pod pudynkem jakiejś starej, poniemieckiej rury. Mam zamiar wykonać test na zawartość chloru.

    Niestety z rozkopaniem jest problem bo wycieka że ściany pod niepodpiwniczoną częścią, przed którą n na dodatek jest ganek.

    Co do niemieckich denow, temat ciekawy, nawet fascynujacy. Muszę sprawdzić.

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ironsmith

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Jarocin
    Kod pocztowy
    63-200
    Posty
    576

    Domyślnie

    sprawdź twardość tej wody jak twarda to wzywaj wodociągi niech szukają jak miękka to deszczówka

  11. #11
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    LukeSkyWalker

    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Lipie Góry
    Kod pocztowy
    66-500
    Posty
    7

    Domyślnie

    Kupiłem paski do badania Cl, pH i alkaliczności wody. Porownałem kranowke, deszczówkę i wode z mojej piwnicy.

    Według testu na te trzy parametry, woda z piwnicy i z kranu jest identyczna. Komunalka jednak, upiera się, że to zapewne woda ze stawu.

    https://ibb.co/PTHRFQS - zdjęcie testu. Od lewej woda z kranu, woda z piwnicy i woda deszczowa.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Zakręć przyłącze i sprawdź. A to, że grunt nie trafia do beczki nie oznacza, że nie został wypłukany spod fundamentu i zostawiony wyżej.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony