dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 22

Temat: Białkowanie wapnem elewacji

  1. #1

    Domyślnie Białkowanie wapnem elewacji

    witam czy mozna białkowac wapnem elewacje ?? chodzi o stare cegły na stodole

  2. #2
    ANSEXXX
    Guest
    ANSEXXX

    Domyślnie

    pod żadnym pozorem tego nie maluj < cegła z wapnem wchodzi w reakcję i powstanie próchnica chyba ze zastosujesz jako dodatek do wapna sensodyne > musisz rozrobić wapno z wodą i pozostawić przez 24h aby sie zlasowało następnie dodajesz do tego sensodyne 2 tubki i po 2h możesz malować

  3. #3

    Domyślnie

    A gdzie dostane sensodyne bo brzmi jak pasta do zebów troche i ta pruchnica hehe / powaznie to dzieki za ostrzezenie

  4. #4
    ANSEXXX
    Guest
    ANSEXXX

    Domyślnie

    żartowałem mozesz malować . lecz po pierwszych dobrych deszczach będzie sie łuszczyć

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Noxili

    Zarejestrowany
    Nov 2008
    Posty
    208
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    20

    Domyślnie

    Malowałem roztworem wapna z unigrunem . Wapno zwykłe hydratyzowanie w proporcji takiej by wyszło coś o konsystencji płynnej smietany do tego Unigruntu w ilości 2 szklanki na wiadro masy wapiennej. Na drugi dzień filtrowałem przez sito i narzucałem opryskiwaczem(taki lepsiejszy z opcja bielenia). Trzyma trzeci rok.Chwytało nawet na glony i farbę z szkłem wodnym

  6. #6

    Domyślnie

    i o taka metode mi wlasnie chodzilo tylko ciekaw jestem tego jak robili to 100 lat temu jak unigruntu niemieli/ a mozesz powiedziec na ile m2 starcza mniej wiecej worek wapna

  7. #7

    Domyślnie

    Bo używali wapna gaszonego a nie hydrazynowego
    Białkowanie to stary sprawdzony sposób. Niestety niedaje super bieli zale zato samo wapno utleniając się tworzy dobrą powłokę, grzyb się nie zalęgnie
    Chcesz aby coś było dobrze zrobione? Zrób to sam!

  8. #8

    Domyślnie

    i wszytsko jasne / wlasnie chodzi mi o wlasciwosci antygrzybiczne bo stodola jest stara byla zawilgocona teraz bedzie warsztat wiec wybialkowana wew i na zew. bedzie sie dobrze prezentowac a pozatym bedzie tanio

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Noxili

    Zarejestrowany
    Nov 2008
    Posty
    208
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    20

    Domyślnie

    dwa worki na duzy budynek + stodołę(ale tylko jak napylasz bo przy malowaniu pedzlem zchodzi wiecej) , tylko uwazać na "odpazony" tynk lub zaprawę . Jezeli jakiś kawałek odpadnie to strasznie rzuca sie w oczy na białym tle.Na jasnym tle świetnie tez widać zawilgocenia.

    Kiedyś dodawali mleka . Na poczatku próbowałem tez tak robić ale odpada na tynku malowanym farbami z szkłem wodnym.Na tynkach wapiennych czy w-c trzyma sie swietnie. Smiesznie pachnie -trochę jak jakiś batonik.

  10. #10

    Domyślnie

    u mnie sa pozostałości tynku do zbicia a reszta to gołe cegły wiec bedzie ładnie co do wydajnosci to niesamowita malujac zwykla farbo wyszlo by o wiele wiecej pieniedzy

    do opryskiwania znalazłem cos takiego http://allegro.pl/item820390195_opry..._plus_12l.html

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Noxili

    Zarejestrowany
    Nov 2008
    Posty
    208
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    20

    Domyślnie

    Dokładnie takim samym pryskałem.Warto dokupić od razu komplet dyszek(ok 20 zł) bo ta orginalna lubi sie zgubić. Przykrecając lub odkręcając regulujesz strumień i stopień rozpylenia( od "dezodorantu" do "miotacza płomieni") jak za mocno odkręcisz to wystrzelii , odbije sie i jej nie znajdziesz.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar G.N.
    Zarejestrowany
    Jun 2005
    Skąd
    Kraków trochę Królówka
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Cytat Napisał poselrulez
    ...tylko ciekaw jestem tego jak robili to 100 lat temu jak unigruntu niemieli......
    Podobnie tylko co roku

  13. #13

    Domyślnie

    nie sade ze co roku musieli poprawic mam chate ponad 100 letnia i tam miedzy belkami wlasdnie bialkowane bylo a ostatni raz ktos to malował ponad 50 lat temu i wapno sie trzyma wiadomo nie jest jak nowe ale jest

  14. #14
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar K160
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    Sądeczczyzna
    Dzielnica
    Górzysta
    Posty
    590

    Domyślnie

    Rewelacja.

    Buduję wiejski dom na wsi i właśnie szukam takich prawdziwych , ludowych , prostych sposobów. Np mycie bali drewnianych w szarym mydle, rozjaśnia je chroni przed robalami, konserwuje.

    Wracając do białkowania. Czy styropian zaciągnięty dwiema warstwami kleju do styropianu można pobiałkować ? Chodzi o uzyskanie białego, niejednolitego koloru elewacji. Jak wyblaknie to za 2-3 lata powtórzyłbym zabieg . Jakie są wady i na czym polega przewaga ultra hiper nowoczesnych tynków zewnętrznych ? Podejrzewam , że białkowanie nie zabezpiecza kleju przed wodą....ale jaki naturalny tynk zabezpiecza ?
    Buduję samemu: 160m2; ściana 19cm+15cm styropianu; okna 3szyby 0,8; poddasze ocieplone styropianem i tynkowane; kocioł kuchenny CO 15kW Vienybe D+ podpięty do zbiornika 600l z wężownicą INOX do CWU; To wszystko z meblami i AGD za 260 000zł.

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Noxili

    Zarejestrowany
    Nov 2008
    Posty
    208
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    20

    Domyślnie

    Roztwory wapna z polimerami takimi jak w unigruncie czy emulsjach akrylowych kryja wszystko. Problemem jest raczej usuwanie zaschłych zabrudzeń np z ubrania .Jak dobrze zaschnie to po praniu zostaja wciąz obszary zabrudzone.

  16. #16

    Domyślnie

    ja tez lubie stare dobre rozwiazania bo sa tanie i sprawdzone nieraz lepsze on nowości

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Noxili

    Zarejestrowany
    Nov 2008
    Posty
    208
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    20

    Domyślnie

    ja tez lubie stare dobre rozwiazania bo sa tanie i sprawdzone nieraz lepsze on nowości
    Niestety z tą taniościa to różnie bywa: Jeżeli sami nie potrafimy czegoś zrobić to moze się okazać że ta "tania i sprawdzona" technologia jest naj droższa na rynku.Proszę porównać cenę "normalnej" farby do wnętrz z cenami np takiej HistolithŽ albo najtańszej w tej stawce fabrycznej wapiennej z firmy Kreidezeit Naturfarben GmbH http://www.dom-z-natury.com.pl/farba...iona-p-16.html. Podobnie było z materiałami dla biedoty czyli farbami tynkami opartymi na glinie.Kiedyś to sie robiło samemu z gliny z wioskowej glinianki czy zbocza rowu dodajac albo naturalne barwniki albo najtańsze jakie były do kupienia. Teraz gotowe produkty reklamowane jako super- ,hiper- , hipo- itp ekologiczne kosztują 45 zł za litr (1 warstwa 8m2).
    Tak apropo to muszę sie pochwalić to że wyeksperymentowałem farbę wapienną bardzo silnie kryjaca do wnętrz z farby akrylowej dulux i wapna hydratyzowanego(1:10). Musiałem pokryć jak najprościej bardzo rózne podłoża :stare tynki wapienne (w tym modyfikowane np sierścia) , wstawki wapienne z mikroskopijnym dodatkiem cementu , i kilka rodzai tynków glinianych (stare tynki gliny z sieczka , nowe wstawki z gliny iłowo lessowej z piaskiem ) i sufit z... płyt K-G . Jak widać totalna arka noego. Zdecydowałem pokryć wszystkie ściany "barankiem" z gipsu z wapnem i grubym piaskiem . A na to nałożyłem od 1 do 2 warstw farby wapienno-akrylowej. Koszt pomalowania całego salonu 20 m2 włącznie z "barankiem" i barwnikami to troszkę ponad 100zł No i najważniejsza zaleta : techniki wapienne całkowicie likwiduja zapachy z pomieszczenia( stęchlizny , kuchenne ,papierosów itp).



  18. #18

    Domyślnie

    Pamiętajcie jedno jak ktoś by do białkowania się teraz zabierał. Wapno jak mróz zetnie nadaje się do wyrzutki. A jak korzystacie z hydrotyzowanego to im dłużej zalane jest wodą i leży sobie w wanience czy beczce tym lepsze!

    a co do tego:
    http://www.dom-z-natury.com.pl/farba...iona-p-16.html

    to tak jak pisałem gaszone jest najlepsze! A jak je uzyskać? Bierzemy kamienie mieszamy z węglem i podpalamy. Potyem po ostygnięciu wrzucamy do beczki zalewamy wodą sukcesywnie mieszając. Następuje reakcja chemiczna i wszystko ładnie się nagrzewa! i zostawiamy na parę miesięczy lat itd. Im dłużej leży tym lepsze ma właścioweości tak samo jak winko domowe.
    Chcesz aby coś było dobrze zrobione? Zrób to sam!

  19. #19

    Domyślnie

    Patrząc na skład farby (tej z linku) to nie wiem skąd ta cena (za wapno z klejem). Chyba, że nie piszą wszystkiego.

    Ja malowałem (białkowałem) komórki ceglane, świeżo otynkowane. Do wapna dodałem najtańszego gruntu i szufelkę cementu (na wiaderko wapna). Taka "ludowa" receptura. A czy dobra?
    Na razie jest ok. Zobaczę na wiosnę.

    Znalezione w sieci (przepraszam, że nie podaję autora, zapomniałem skopiować

    "Najtańszym, lecz i najmniej trwałym, sposobem odnawiania mieszkań jest malowanie farbą wapienną, sporządzoną z ciasta wapiennego lub suchego wapna w proszku. Tym sposobem są malowane pomieszczenia w nowych budynkach. Aby sporządzić farbę, trzeba przygotowane suche wapno zalać w naczyniu porcją wody. Na odnowienie dwupokojowego mieszkania wystarczy około 10 kg wapna. Zalewamy je 15 l wody i pozostawiamy na kilka dni w spokoju. Po tym czasie trzeba wodę zlać, pozostawiając na dnie naczynia ciasto wapienne, do którego dodajemy około 5 procent szarego mydła i około 10 procent pokostu lnianego."

    Mydło można odpuścić. Pokost działa jak klej i zmniejsza pylenie wapna (nie brudzi po wyschnięiu). Można dodać odrobinę niebieskiego barwnika , wapno będzie "bardziej białe".

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar G.N.
    Zarejestrowany
    Jun 2005
    Skąd
    Kraków trochę Królówka
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marmark
    Patrząc na skład farby (tej z linku) to nie wiem skąd ta cena (za wapno z klejem). ....
    A czytałeś opis
    "Dom z Natury", "bez dodawania sztucznych środków.."
    " Już przy drugim malowaniu pokrywa powierzchnię" (Tak jakby normalnym wapnem malowało się 15 warstw)
    "gotowa i łatwa w stosowaniu,"
    "naturalnie biała"
    "nie zawiera środków konserwujących"
    "wszystkie składniki są naturalne"
    Ekologicznie, naturalnie, prawie sama na ścianę włazi, czysta poezja
    Za poezję się płaci, nie za farbę.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony