dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 7
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 138
  1. #1

    Domyślnie Solar a powietrza pompa ciepła

    Witam
    Czy może ktoś mi pomóc rozgryźć następujący temat?
    Jestem przed podjęciem decyzji odnośnie wyboru urządzenia do ogrzewania c.w.u. A wybór ma być pomiędzy solarami a powietrzną pompą ciepła (np Vitocal 160-A). Cena jest podobna ale eksploatacja już nie. Czy ktoś ma doświadczenie z taką pompą ciepła. Przez ile godzin na dobę chodzi? Zakładam wykorzystywanie wody rano przed pracą i od 16 to już jest cała rodzinka (4 osoby). Czy temperatura ciepłej wody 45 stopni to nie za mało?
    Solary płaskie pracują tylko przez 6-7 miesięcy w roku natomiast pompa przez cały rok. Najbardziej zależało mi na tych okresach przejściowych abym nie musiał włączać pieca na paliwo stałe.
    Jeżeli mieliście jakieś doświadczenie z taką pompą to proszę o podzielenie się uwagami lub pomoc w rozwiązaniu dylematy. Jak ktoś ma piec na paliwo stałe i solary to też prosiłbym o informację jak jest w okresie zima - wiosna i jesień - zima jak jeszcze piec nie chodzi.
    Tylko proszę nie pisać, że to się nie opłaca. Takie komentarze proszę zachować dla siebie.
    Z góry dziękuję

  2. #2

    Domyślnie ...

    Jak zakładałem solary próżniowe, to ich koszt wyszedł powyżej 12tys.zł.
    Latem się sprawdziły, obecnie są w zasadzie bez użyteczne jak w ciągu miesiąca jesiennego zapewnią 20%zapotrzebowania na ciepłą wodę, to wszystko. Teraz jednak pali się już w kotle i jest ciepła woda. Zawsze można dołożyć rur...

    Nieco później znajomy wspominał o grzaniu ciepłej wody pompą ciepła typu powietrze marki Buderus. Urządzenie miało kosztować podobno w granicy 6tys.zł a dodatkowy plus to można latem chłodzić dane pomieszczenie.
    Podobno koszt użytkowania takiego urządzenia jest zbliżony do użytkowania lodówki. Urządzenie malutkie, służy tylko do podgrzewania ciepłej wody i niczego więcej, nie ma funkcji grzewczej budynku. Tak zachwalał, a czy to prawda, ciężko stwierdzić. Mam kolektory i następne urządzenie nie jest mi już potrzebne

    Poszukaj informacji na stronach buderusa.

    W mailu znalazłem nazwę: Logafix WPT-300M, ceny są podobno w euro?? Być może tylko sprowadzają na zamówienie??
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  3. #3

    Domyślnie

    Dziękuję za informację

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    tutaj jest taka ciekawa pompka:
    http://www.allegro.pl/item821377719_...stronomii.html

    4300 zł, marka Chigo. Ciekawe ile pochodzi.
    Nasz Dziennik

    "Z logiką jest tak, że gdy ktoś jej nie rozumie, to zwykle też nie rozumie że jej nie rozumie"

  5. #5

    Domyślnie

    Oba systemy mają wady i zalety. Z tego powodu prawidłowym rozwiązaniem jest dopiero połączenie obu elementów w jeden system. Kolektor, jako podstawowe źródło, a jako uzupełniające (w okresach niedoboru promieniowania słonecznego) pompa ciepła.

    Niestety, trzeba na to wywalić trochę kasy, ale jeśli jako dolne źródło ciepła dla pompy wykorzystamy powietrze wywiewane z budynku, to mamy ciepłą wodę przez cały rok za śmieszne pieniądze.

    Jeżeli jednak kogoś nie stać, to w pierwszej kolejności zrezygnowałbym w tym systemie z kolektora, a nie z pompy ciepła. Kategorycznie jednak pozostałbym przy dolnym źródle w postaci powietrza wentylacyjnego wywiewanego. Trzeba pamiętać, że im wyższa temperatura dolnego źródła, tym wyższe COP (czyli tym więcej zostaje w portfelu).

  6. #6

    Domyślnie

    Czajnik dzięki za opinie.
    Ale mam jeszcze jedno pytanie z tym związane. Ile godzin dziennie może chodzić taka pompa ciepła? Bo z danych producenta pobiera około 430 W. No i czy temperatura wody około 45-50 stopni jest wystarczająca?

  7. #7

    Domyślnie

    Witam

    Jestem użytkownikiem/administratorem tej pompy w mojej firmie.
    Poczytajcie w instrukcji obsługi jaką wydajność ma ta pompa - bodajże 1,54kW + 1,5 kW grzałka elektryczna.
    Te 1,5kW bez grzałki to tak średnio się sprawdza przy dogrzewaniu wody. Jak nagrzeje te 300l to jest ok, ale jak ludzie zaczynają się prysznicować to temperatura wody dość szybko spada. Po kąpieli 3 ludzi sprzątaczka do mycia ma już letnią wodę (ok 30oC).

    Tak szczerze to się nie czarujmy 2kW to mają czajniki bezprzewodowe do grzania wody na kawę, a nie 1,5kW do grzania 300l wody.

    Inna sprawa opłacalność - zakładając COP pompy 4,0 czyli 400Wat bierze otrzymujemy 1600W (25% energii el reszta z powietrza) to wychodzi cena 1kW ok 15groszy z tej pompy (60gr kWh /25% bo tyle zużywa pompa - reszta z otoczenia).
    Cena 1kW z gazu na dzień dzisiejszy to ok 25groszy.

    Tak więc na jednym kW jesteśmy 10 groszy do przodu. Teraz biorąc pod uwagę cenę pompy ok 15tyś dzielone przez 10gr to sami sobie odpowiedzcie ile to musi kW wyprodukować i czy nie zdąży się w tym czasie ta pompa rozłożyć na czynniki pierwsze zanim to się zwróci....

    Pozdrawiam

  8. #8

    Domyślnie

    hm....w cene tego 1 kW gazu zapomniałeś chyba wliczyć opłaty przesyłowe i abonamenty za samo posiadanie gazu...
    popieram ZBYCHA!!

  9. #9

    Domyślnie

    rzufik1 - źle mnie zrozumiałeś
    Nie napisałem ile kosztuje 1m3 gazu tylko ile kosztuje wytworzenie 1kW mocy.

    Żeby było jaśniej - wczoraj czytałem artykuł (ładny dom 12/2010) na temat kosztów ogrzewania ciepłej wody różnymi technikami z uwzględnieniem strat (np wychładzanie wody w zasobniku)
    Cena ogrzania 1m3 wody
    Gaz (piec klasyczny) - ok 13zł
    Gaz (piec kondensacyjny) - ok 12zł
    Pompa ciepła - ok 10zł
    Piec (węgiel/drewno) - 9zł, poza sezonem grzewczym 23zł
    Kominek z płaszczem wodnym - 8zł
    Kolektory słoneczne (jak grzeją) - 0,7zł

    Nic nie reklamuję, nie nastawiam nikogo negatywnie na ekologię itp, ale pompa ciepłą to naprawdę nieopłacalne rozwiązanie. Miesięcznie w firmie płacimy za prąd do ciepłej wody ok 135zł a zużywamy z 6-7m3 na miesiąc. Poza tym wydajność - 1,54kW jak jest większy pobór to nie daje rady i załącza się grzałka elektryczna a licznik z orbity chce wyskoczyć.

    Osobiście jak bym już miał brać pompę ciepła to Hewalexa za 1/2 ceny Viessmanna i o wydajności 3,6kW (1000W z prądu reszta z otoczenia)

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Miesięcznie w firmie płacimy za prąd do ciepłej wody ok 135zł a zużywamy z 6-7m3 na miesiąc.
    Albo kłamiesz, albo macie ciągłą cyrkulację i dlatego tyle prądu wam żre. Zapewne w firmie nie macie w dodatku taniej taryfy. Gdyby to wszystko zrobić jak należy to w domu przy 3 osobach nie powinno się zapłacić więcej niż 30zł.
    Ostatnio edytowane przez Liwko ; 06-12-2010 o 14:19

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Najważniejszą zaletą pompy w stosunku do solarów jest to że zapewni ci 100% zapotrzebowania na CWU niezależnie od pogody.

  12. #12

    Domyślnie

    Cyrkulacja w firmie działa od godziny 6:00 do 18:00 od poniedziałku do piątku.
    Pompa ustawiona jest na 52oC.
    Jak sprzątaczka kończy pracę o 18:00 woda w zbiorniku ma 30oC. Wracając z delegacji o 22:00 pompa jeszcze pracuje (a cyrkulacji już dawno nie ma) a temperatura zaczyna przekraczać 51oC.

    Ludzie ja nie kłamię, nie teoretyzuję !!! My mamy pompę ciepła Vitocal 160-A i uważam, że to porażka. Strasznie się zniechęciłem do firmy Viessmann, bo za takie pieniądze (daliśmy prawie 16 tyś) a tu taka porażka wydajnościowa.
    Ja wam podaję przykład z życia wzięty a nie z sloganów reklamowych.

    Dobiję was jeszcze bardziej - mamy pompę na powietrze obiegowe (duża kotłownia) - wiecie jaki hałas to generuje? Porażka.

    Inna sprawa - mówisz panie kolego, że pompa ciepła działa nawet jak nie ma słońca - zgodzę się ale jak jest przynajmniej +15oC (poczytaj instrukcję tej pompy na stronie producenta), a zimą? No pewnie, przecież z powietrza, a ciepłe powietrze to skąd - co z kaloryferów piec wyprodukuje? to tak jakby z pustego w próżnię przelewać, jakby od razu kondensatem nie można było wody podgrzać.

    Prezes uległ reklamom i teraz mówi, że na wiosnę będzie montował na firmie kolektory. Jak zamontuje to się odezwę i w tej tematyce. Nie zamierzam z nikim teoretyzować tylko przedstawić jak to się ma faktycznie do rzeczywistości, bo w reklamie wszystko jest takie piękne...

    Pozdrawiam

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    No widzisz, prawie wszystko jasne, prawie bo nie wiemy jeszcze ile osób z niej korzysta.
    Po pierwsze nie kupił bym Viessmanna ze względu na cenę. Pompę do CWU można już kupić za 5-6tyś. Są już takie które pracują do temp +5oC. Można tu wykorzystać wywiewane powietrze z wentylacji. Po drugie cyrkulację ustawiłbym tylko w niezbędnych godzinach (rano i wieczorem). Po trzecie korzystałbym z taniej taryfy, a po czwarte grzał do temp. 45oC.
    Tak można w domu i system się świetnie sprawdzi. We firmie pewnie będzie inaczej. Jeżeli zużywa się bardzo dużo CWU solary mają jakiś sens. Dla domu zdecydowanie wybrałbym pompę, tylko nie w takiej cenie.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    A ja sądzę że największy tkwi w cyrkulacji. Nie wiemy jak daleko stoi pompa od odbiornika i jak zaizolowana jest CCWU.

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaiba83 Zobacz post
    Prezes uległ reklamom i teraz mówi, że na wiosnę będzie montował na firmie kolektory. Jak zamontuje to się odezwę i w tej tematyce. Nie zamierzam z nikim teoretyzować tylko przedstawić jak to się ma faktycznie do rzeczywistości, bo w reklamie wszystko jest takie piękne...
    Pozdrawiam
    Zobaczymy jak mu przyjadzie zaplacic rachunek za prad przy "darmowej cieplej wodzie" z solarow (zwlaszcza zima )

    pozdrawiam
    marcin

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    A ja sądzę że największy tkwi w cyrkulacji. Nie wiemy jak daleko stoi pompa od odbiornika i jak zaizolowana jest CCWU.
    Potwierdzam. Nawet w zaizolowanych rurach w domu (nieduze odleglosci) i chodzacej cyrkuliacji 2h dziennie (rano i wieczorem 5minut - przerwa 10minut), straty ciepla sa zauwazalnie wieksze i woda z 45 potrafi sie po 2 uzytkownikch schlodzic do 38. Fakt, ze grzanie chodzi tylko w taniej taryfie, wiec ma prawo sie przez wiekszosc dani solidnie temp obnizyc.


    marcin

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaiba83 Zobacz post
    ...
    Cena ogrzania 1m3 wody
    Gaz (piec klasyczny) - ok 13zł
    Gaz (piec kondensacyjny) - ok 12zł
    Pompa ciepła - ok 10zł
    Piec (węgiel/drewno) - 9zł, poza sezonem grzewczym 23zł
    Kominek z płaszczem wodnym - 8zł
    Kolektory słoneczne (jak grzeją) - 0,7zł
    ...
    Osobiście jak bym już miał brać pompę ciepła to Hewalexa za 1/2 ceny Viessmanna i o wydajności 3,6kW (1000W z prądu reszta z otoczenia)
    Ciekawe porownanie, niestety mnie ogrzanie 1,0m3 wody kosztuje ok. 2,3 zl.
    Wydaje mi sie jednak ze ta negatywna reklama Veissmena zwiazana jest z "ukryta" reklama innej firmy, ktora to nazwe juz przemyciles na forum.
    Wg mnie to kolejny, podszywajacy sie pod "zwyklego" forumowicza przedstawiciel handlowy.

    Pzdr.
    Moj domek
    Zuzycie mojej PCi
    Powierzchnia podłóg ogrzewanych/uzytkowa: 215m2/175 m2;geoTHERM plus VWS 62-2 VAILLANT, 5,9kW,co i cwu,175 l cwu.Kolektor pionowy 100 mb, U-rurka,co podlogowe-całość + 3 drabinkowe grzejniczki.
    Elewacja 20cm styropianu,podłoga 30cm, dach 30cm pianki PUR otw.kom.rekuperator RENOVENT HR L 400,GWC żwirowe.

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaiba83 Zobacz post
    Cyrkulacja w firmie działa od godziny 6:00 do 18:00 od poniedziałku do piątku.
    Pompa ustawiona jest na 52oC.
    Jak sprzątaczka kończy pracę o 18:00 woda w zbiorniku ma 30oC. Wracając z delegacji o 22:00 pompa jeszcze pracuje (a cyrkulacji już dawno nie ma) a temperatura zaczyna przekraczać 51oC.

    Ludzie ja nie kłamię, nie teoretyzuję !!! My mamy pompę ciepła Vitocal 160-A i uważam, że to porażka. Strasznie się zniechęciłem do firmy Viessmann, bo za takie pieniądze (daliśmy prawie 16 tyś) a tu taka porażka wydajnościowa.
    Ja wam podaję przykład z życia wzięty a nie z sloganów reklamowych.

    Dobiję was jeszcze bardziej - mamy pompę na powietrze obiegowe (duża kotłownia) - wiecie jaki hałas to generuje? Porażka.

    Inna sprawa - mówisz panie kolego, że pompa ciepła działa nawet jak nie ma słońca - zgodzę się ale jak jest przynajmniej +15oC (poczytaj instrukcję tej pompy na stronie producenta), a zimą? No pewnie, przecież z powietrza, a ciepłe powietrze to skąd - co z kaloryferów piec wyprodukuje? to tak jakby z pustego w próżnię przelewać, jakby od razu kondensatem nie można było wody podgrzać.

    Prezes uległ reklamom i teraz mówi, że na wiosnę będzie montował na firmie kolektory. Jak zamontuje to się odezwę i w tej tematyce. Nie zamierzam z nikim teoretyzować tylko przedstawić jak to się ma faktycznie do rzeczywistości, bo w reklamie wszystko jest takie piękne...

    Pozdrawiam
    Jak kupisz Porshe, to tez nim nie przwieziesz tony wegla. Ale to nie znaczy ze Porshe jest zle
    Twoj przyklad to po prostu nietrafiony albo zle przemyslany zakup.
    - Kupiony drogi produkt (moze to samo kupic 3x taniej)
    - prawdopodobnie zle dobrana moc urzadzenia do potrzeb,
    - nieprzemyslalne skad PC ma czerpac powietrze,

    Ale to nie przekresla urzadzenia do zastosowan domowych. Zwlaszcza jak ktos nie ma gazu. Bo solary to nie jest, moim zdanie, altrernatywa w naszym klimacie.
    Ja do zastosowan domowych, pedzac taka pompe powietrzna w taniej taryfie, (oczywiscie nie tak droga pompe!), nawet uyzwajac cyrkulacji wody, (ale odpowiednio ustawionej ze nie chodzi 100% czasu), ba, uzywajac jej w zamknietym pomieszceniu technicznym o malutkiej powierchni 6m^2, nie moge slowa zlego powiedziec.
    Wody jest dosyc, jest to na tyle tanie ze nie zglebiam dokladnie kosztow, pomieszczenie jest raptem pare stopni chlodniejsze niz dom, (to nawet dobrze, bo zona tam ziemniaki trzyma . Jedyna wada jest taka, ze to slychac. Ale chodzi urzadzenie tylko w nocy, kiedy spie na pietrze, wiec mnie halas kolo dupy lata


    marcin

  19. #19

    Domyślnie

    Nie jestem przedstawicielem żadnej firmy związanej z grzaniem
    Pracuję w www.ate-zbaszyn.eu <-można przeczytać profil działalności firmy.
    Wystarczy reklam.

    A teraz po kolei.
    Rurki od ciepłej wody są plastikowe (pex al pex czy jakoś tak), nie ocieplane dodatkowo.
    Co do cyrkulacji - tutaj przyznaję wam rację, że na pewno ma znaczenie, bo choć zużycie wody jest stosunkowo niewielkie to obieg wody duży.
    Po nocy jak załączy się pompka obiegowa, to do pełnego wymieszania obiegu wody temperatura spada na zbiorniku o prawie 5oC. Ile wody jest w obiegu to nie wiem, ale sądzę po spadku temperatury, że całkiem dużo.

    Jeżeli chodzi o taryfę to mamy tylko dzienną, bo nocą firma nie pracuje.

    Jeżeli chodzi o PC Hewalexa to podałem jako przykład na podstawie danych producenta, które mogą okazać się wyssane z palce (ale chyba bez przesady).

    Suma sumarum do pomp ciepła nie mam nic, tyko patrząc na obietnice producentów myśleliśmy iż wyjdzie to taniej.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał piwopijca Zobacz post
    Ciekawe porownanie, niestety mnie ogrzanie 1,0m3 wody kosztuje ok. 2,3 zl.
    Wydaje mi sie jednak ze ta negatywna reklama Veissmena zwiazana jest z "ukryta" reklama innej firmy, ktora to nazwe juz przemyciles na forum.
    Wg mnie to kolejny, podszywajacy sie pod "zwyklego" forumowicza przedstawiciel handlowy.

    Pzdr.
    Zdradź mi i innym użytkownikom jaką metodą otrzymujesz tak tanio ciepłą wodę użytkową. Jestem w trakcie budowy (stan surowy zamknięty), więc mam jeszcze szansę na wykonanie instalacji.

Strona 1 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony