dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 7
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 138
  1. #41
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    35 nie, ale już 40 spokojnie wystarcza pod prysznic a do wanny 45. Przy sześcioosobowej rodzinie prawdopodobne zużycie CWU to tak jak napisałeś 8m3. W okresach letnich prawdopodobna oszczędność przy solarach to około 50zł miesięcznie w porównaniu do PC. Zakładając że solary pracują 7 miesięcy wyjdzie 350 rocznie. Solary kosztują 10 000, pompa 5000-wybieraj. Mając gaz nie pchał bym się w żadne z tych rozwiązań.

  2. #42

    Domyślnie

    Zauważyłem ostatnio ciekawą zależność - wszyscy piszący na forach co są "na nie" dla solarów czy pomp ciepła po prostu ich nie mają i w swoich wypowiedziach używają stwierdzeń prawdopodobnie, wydaje mi się itd. Jakoś nie spotkałem na necie (i w realu) nikogo kto by w to zainwestował i narzekał (chodzi mi o solary), bo na wydajność PC to w naszej firmie narzekamy. Jeden klient się trafił co narzekał na solar Hewalexa, że nie daje rady ale miał za mało rur (uwierzył w ilość sztuk a nie sprawdził jaką mają powierzchnię czynną absorbera).

    Z tą oszczędnością wg opinii to jest jak z ogrzewaniem - na innych postach można poczytać, kup sobie kondensata zobaczysz jaka to ekonomia jakie to super wygodne. Średnio 10m3 gazu na dzień idzie. 2200 zł kosztowało nas grzanie gazem itd... Dom 140m2 i temperatury w dzień na poziomie 20-20,5oC a noc 19-19,5. Brachol ma 220m2 (budję identyczny) i pali drewnem, którego zużywa też za 2200zł na rok. Temperatura w dzień 22,5-23,5oC w dzień (wyjątek łazienka ok 26oC co dla mnie jest chore), noc 21-22oC. Fakt że trzeba do pieca nakładać, że popiół trzeba wynieść raz na jakiś czas komin wyczyścić, ale mina sąsiadów od pieców gazowych BEZCENNA. Pierwsze słowa po wejściu do domu brachola zawsze te same, ale wy tu fajnie cieplutko macie. Gazownicy zawsze będą bronić swoich pieców, że są super bezobsługowe i tu się zgodzę, ale każdy zazdrości tego komfortu nie przyznając do błędu.

    Ktoś na forum fajnie to skwitował (temat bodajże "ile gazu wam poszło" czy jakoś tak) - gazownicy podświadomie szukają tej cieńkiej czerwonej linii dzielącej ekonomię z komfortem, stąd takie niskie temperatury. Znajomy ma dom 200m2 i pali gazem (pic atmosferyczny) przy temperaturze 22oC i uczciwie mówi, że za gaz płaci 5-6 tyś zł. Ile na kondensacie zaoszczędzi 3-4 tyś?

    Podobnie jest z kolektorami - jest to wydatek niemały, szczególnie jak się buduje dom za kredyt i przychodzi wykończenie (inwestora też). Ci, którzy mieli na to kasę o wydatku zapomnieli i teraz cieszą się komfortem ciepłej wody i niskimi rachunkami. Ci, którym pieniążków zbrakło teraz szukają wszystkich możliwych argumentów aby usprawiedliwić ich (solarów) nieposiadanie. Wiem, że można się wyszorować w przysłowiowej "misce wody", też się będzie chodziło czystym i nie będzie śmierdzieć (jakiś czas kiedyś też tak miałem), ale ja teraz uwielbiam sobie nalać 3/4 wanny gorącej wody otworzyć piwko i się pomoczyć. Jak bym nie miał kasy to też bym się usprawiedliwiał, że nie warto wywalać tyle pieniędzy, że to nieekonomiczne itd A ja lubię komfort w przyzwoitej cenie, bo grosza też szanuję i w totka też nie trafiłem, więc solar dla mnie jak znalazł

    Raz tak myślałem kupując aparat fotograficzny twierdząc, że nie ma sensu przepłacać na lustrzankę. Biorąc pod uwagę cenę średniego body i 2 szkiełek. Stwierdziłem, że mocno zaawansowany kompakt /na tamte czasy/ Sony DSC-HX1 będzie połączeniem ekonomii z jakością i nie ma sensu wywalać tyle pieniędzy bo to snobizm i tak samo się kłóciłem z innymi użytkownikami... do czasu aż nie wpadła mi kiepsa lustrzanka. Okazało się, że najuboższy model lustrzanki bije na głowę mój kompakt. Teraz się usprawiedliwiam, że to wszystko można wyfotoszopować i podrasować zdjęcia tylko ja się pytam po co to się oszukiwać i udowadniać światu że czarne jest białe a białe jest czarne...
    Ostatnio edytowane przez yaiba83 ; 18-12-2010 o 19:35

  3. #43
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    ja np. nie wyobrażam sobie dla 6 osobowej rodziny zużycia 8m3 - ja dla rodziny 2+1 zużywałem 13m3...
    CWU??? Basen miałeś???

  4. #44
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    No to napiszę tak. Dobry piec na groch=10 000zł (jak się budowałem, teraz nie mam pojęcia) Solary=10 000, komin=5000, całość 25000.
    Pompa ciepła 10 000 (jak się budowałem), odwierty 10 000, reszta taka sama jak w wypadku grochu. Całość 20 000zł.
    Temperatura w domu przy podłogówce 21-22oC a odczuwalna o dwa stopnie wyżej, w łazienkach 24-25. całej wody na 3 osoby idzie 10m3 miesięcznie. Ja codziennie prysznic (nie lubię wanny), żona codziennie prysznic albo wanna, syn codziennie prysznic albo wanna. Rachunek za prąd na te cele za cały rok 1500zł.
    I tutaj konkluzja. Solary to tylko wspomaganie do innego systemu i jak się policzy całość to o kant d... rozbić bo system wychodzi za drogo!!!
    Ostatnio edytowane przez Liwko ; 19-12-2010 o 09:34

  5. #45
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał adiqq Zobacz post
    nie, małe dziecko i żone co często wycierała podłogi..okresowo trochę mi podciekała bateria i wc...może 1-1,5m3 miałbym mniej zużycia...w mojej rodzinie po prostu idzie tyle wody
    No to nie CWU tylko CWU i ZWU a to duża różnica. Prawdobodobne w tym momencie zużycie CWU to 5-6m3. I jak w tym momencie z opłacalnością solarów?

  6. #46
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bobek_Budowniczy Zobacz post
    a widzieliscie dobre polskie samochody albo sprzet elektroniczny????
    W tych pompach to pewnie tylko obudowa jest polska

  7. #47
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    tak, tak a swistak siedzi i zawija.....
    Zapraszam do siebie bo nijak nie jestem w stanie ci inaczej udowodnić. Wczoraj w łazience miałem 28oC. Przysięgam na mamusię Bobek.

  8. #48

    Domyślnie

    Jak sobie pooglądacie w TV w wolnym czasie troszkę sportu zimowego (skoki narciarskie, biegi) to zauważycie, że co druga reklama to Viessmann. Te reklamy kosztują kupę kasy i z czegoś ta kasa musi się wypracowywać.
    Po prostu Viessmann ma produkty dobre niektóre nawet bardzo dobre, ale większość ludzi kupujących nie do końca ma pojęcie o danych technicznych a z jakich materiałów produkt jest wykonany nie wspomnę. Wtedy kiedy przychodzi do wyboru urządzenia ludzie z ograniczoną wiedzą na dany temat stosują uproszczoną zasadę oceny produktu - po cenie. Ci co mają kasę nie wierzę, że się znają na wszystkim (a na pewno nie na PC, czy piecach) wtedy każdy chcąc kupić produkt najlepszy sugeruje się ceną i wybiera Viessmanna bo skoro jest drogi to musi być dobry... i owszem jest dobry, ale w tej cenie można znaleźć produkty równie dobre a nawet lepsze za dużo mniejsze pieniądze.
    Dobrym przykładem jest nasza kotłownia w firmie posiadamy pompę ciepła powietrze/woda do cwu Vitocal 160-A oraz Vitodens 200W 80kW do centralnego. Całość kosztowała ok 32tyś. Powiem tak - szału nie ma. 3 tygodnie temu dokupywaliśmy do pieca sterownik pokojowy (a jak w standardzie nie ma!!)
    Vitorol 200, którym można tylko w dzień regulować temperaturę (nocnej już nie), nie ma możliwości nastaw na poszczególne dni tygodnia i kosztuje przeszło 500zł. Dla przykładu brachol ma w domu piec Junkersa za 2 tyś i w standardzie jest sterownik TRZ 12-2 za 300 zł który bije Viessmanna na głowę.
    Powiedzcie mi szczerze dlaczego mam uważać, że taki Junkers to shit a Viessmann cacy, skoro ten pierwszy ma więcej funkcji programowalnych i w ogóle ekran LCD a viesiek tylko manual i do tego taki drogi?

    Jeszcze więcej na czujniku jest ustawione 18oC w dzień a kocioł tak grzeje, że w pomieszczeniach nie spada temperatura poniżej 21oC. Był serwisant mocno obniżył krzywą grzewczą i nic to nie dało, więc gdzie ta ekonomia i super jakość Viessmanna, którego wszyscy tak chwalą i taki drogi? Otóż te reklamy kosztują, a skoro się reklamują to muszą mięć kasę i dużo produktów sprzedawać, bo pewnie są super jakości....... itd....

  9. #49
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Dzisiaj zacząłem dogrzewać garaż bo w domu 24,3oC więc otworzyłem do niego drzwi. Widzę problem nie w temp. na zewnątrz ale z wiatrem. Gdy jest wiatr temperatura spada do 21-22 a gdy go nie ma zaczyna się robić w domu tropik. Pompa wyczuwa temp. ale wiatru już nie

  10. #50

    Domyślnie

    a co do Viessmanna...mam...a raczej mam miec bo jeszcze nie zamontowana...7,7 kw z wbudowanym zbiornikiem na cwu za 19 tys brutto...wiec nie tak strasznie wysoko stoi cenowo...Moze wszyscy tak uwazaja i boja sie wyceniac...i stad takie a nie inne zdanie. Ewentualnie otrzymaja wycene na wysoką sume i od razu rezygnuja zamiast zabrac sie za negocjacje...a przeciez to chyba normalne zjawisko ze handlowcy podaja ceny z jakims tam zapasem. Czasem mniejszym czasem wiekszym. Tak ostatnio przeliczalem to na calosci od pierwszej oferty zbilem 7 tys...moze nie duzo ale zawsze cos
    Ostatnio edytowane przez photos ; 19-12-2010 o 19:21

  11. #51

    Domyślnie

    i oto chodzi aby nie zalowac...urzadzenie ma dzialac i cieszyc wlasciciela swymi zaletami...a czy to bedzie viessmann, junkers czy ecopower to juz kwestia drugorzedna

  12. #52

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bobek_Budowniczy Zobacz post
    Te pompy to gadzet dla idiotów!!
    Poczułem się urażony.
    Być może masz to gdzieś, ale zilustruję pewną różnicę w kulturze słowa pisanego.
    Grzejesz eko-groszkiem, Twój wybór, którego nigdy nie nazwałem i nie nazwę idiotycznym.
    A wiesz dlaczego ?
    Myślę, że nie.

    Wracając do tematu.
    Nie wiem czemu wszyscy przyczepili się taniej taryfy i grzania w powietrznej PC wody do temp. 40-45 st. C ??

    Przecież absolutnie nic nie stoi na przeszkodzie by nie zakładać żadnego programatora, wetknąć wtyczkę do gniazdka i korzystać. Tak jak się chce.
    Nic też nie stoi na przeszkodzie by ustawić temp. na zasobniku 60 st. C (sama pompa) lub nawet 85 st. C (pompa +grzałka). Ucierpi na tym ekonomiczność rozwiązania, ale można dostosować komfort używania powietrznej PC do własnych potrzeb. Pomimo takich, mniej korzystnych nastaw, PC, nadal bije ona na głowę solary (uniwersalnością i kosztami eksploatacyjno-inwestycyjnymi).
    300 l. wody o temp. 60 st. C to śmiało można brać kąpiel (oczywiście nie mówimy tu o 300 l. wannie z hydromasażem - zresztą te same uwagi tyczą się też solarów) i kilka, bezp. jeden po drugim, pryszniców.
    300 l. wody od temp. 85 st. C to trudno by było (abstrahując od wielopokoleniowej rodziny) sensownie spożytkować.

    Zgadzam się z twierdzeniem, że każdy przypadek jest inny, indywidualny.
    Jeśli dla kogoś problemem jest czas nagrzewania wody przez powietrzną PC (tu solar może być lepszy, ale tylko w sprzyjających warunkach pogodowych), to powinien wybrać inne rozwiązanie. Tyle tylko, że bardzo szybkie podgrzanie CWU dają tylko kotły na paliwo stałe, na olej i gaz.
    Dla powietrznej PC pewnym rozwiązaniem przyspieszającym nagrzanie wody jest jednoczesna praca PC i grzałki. U mnie np. PC ma moc 1,8 kW, grzałka 1,5 kW- razem 3,3 kW. Szału nie ma, ale przy podgrzewaniu wody na bieżąco (bez dławienia do taniej taryfy), trudno odczuć dyskomfort.
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  13. #53
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Liwko ciągle tak pisze na gosci z solarami..a jak jeszcze ktoś ma gaz z rury i solary uuuuu kolego... to Liwko sobie nie żałuje
    A co, trzeba ludzi uzmysławiać by nie szli tą drogą
    dla mnie jest to gadzet i tyle.
    Gadżet to ja dostałem w nagrodę w konkursie o solarach. Solarna ładowarka do telefonu tyle że nie działa Solary są wspaniałym wynalazkiem tyle że w Hiszpanii, Grecji, Włoszech ale nie w Polsce gdzie ich sprawność to zaledwie 50-60% przy wysokiej cenie.

  14. #54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bobek_Budowniczy Zobacz post
    niby czemu masz sie czuć urażony??
    Bo mam PC i jakoś nie czuję się idiotą.

    Pomyśl jak byś się poczuł, gdybym Ci zaserwował tezę: kotły na ekogroszek to gadżet dla idiotów ??
    Jak chcesz to mogę dołożyć do tego jakąś "przemyślną" argumentację.
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  15. #55
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Bo mam PC i jakoś nie czuję się idiotą.
    I nie masz solarów

  16. #56

    Domyślnie

    Bobek
    Spoko, mam dystans

    pzdr
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  17. #57
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Bobek to ja ci powiem że mając kotłownie na paliwo stałe i wstawiając tam PC do CWU jest rozwiązaniem 100 razy lepszym bo sprawność roczną miałbyś 100% i wysokie COP. Przy okazji latem można troszkę domek schłodzić

  18. #58

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Przy okazji latem można troszkę domek schłodzić
    Przy tej zimie w ogóle o tym zapomniałem.
    Jak sobie latem (tak przy 30-35 st.) wezmę powietrze z poza budynku i schłodzone wrzucę do pralni, a drzwi od pralni otworzę na strefę dzienną to jest prawdziwe miodzio.
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  19. #59
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bobek_Budowniczy Zobacz post
    niby czemu masz sie czuć urażony?? Liwko ciągle tak pisze na gosci z solarami..a jak jeszcze ktoś ma gaz z rury i solary uuuuu kolego... to Liwko sobie nie żałuje

    no nie wiem.... wtedy to juz nie ma żadnej ekonomiczności...
    dla mnie jest to gadzet i tyle..każy ma swoje zdanie
    Solar fajna rzecz, faktycznie CWU b. tanio. Ale caly czas nie grzeje. Nie grzeje zima, nie grzeje w dzien pochmurny, nie grzeje w nocy (chyba ze sie myle).

    Moja PC grzej zawsze, wzglednie tanio. W nocy taniej. Grzeje tez zima!!
    Twoj solar grzeje czasem prawie za darmo, czasem wcale.
    Co sie bardziej oplaca, to zalezy od zuzycia wody, trybu zycia i i losci domownikow, wiec ja bym ani jednego ani drugie tak kategorycznie gadzetem nie nazywal.

    Piszesz o ekonomicznosci.
    Ile CWU (w skali roku) produkujsz solarami a ile innym sposobem?
    Zmierzyles, czy tylko szacujesz?


    marcin

  20. #60
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bobek_Budowniczy Zobacz post
    A ja mam klimę no i co i nic

    Ps a na co mi zimą PC??? do cwu?? jak mam z kotła gorąca wodę
    Nie zdarzylo Ci sie ani razu, ze CWU z solara zabraklo albo wogole nie bylo (bo chmurki, srodek nocy itp), a okres grzewczy sie jeszcze nie zaczal?
    Ale za to ja juz wiem,. czemu Ty tyle tej cieplej wody zuzywasz.
    Jakbym ciagle musial w "piecu palic", wegiel a popiol nosic to tez musialbym sie co chwile kapac ))

    marcin

Strona 3 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony