dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie stary kamień wapienny - do czego wykorzystać?

    Witam,

    Na działce, której jestem (stałem się posiadaczem) znajduje się stary murowany z kamienia dom. Niestety, wskutek długiego nieużytkowania dom ten obecnie znajduje się w stanie ruiny, konieczna będzie jego rozbiórka. Kamień, z którego wymurowany jest dom to typowy wapień, niestety z racji wieku i wilgoci jest on już częściowo zlasowany, bez przesady, niekiedy można go kruszyć w rękach.
    Tego kamienia będzie sporo, dlatego głowię się nad jego ewentualnym wykorzystaniem - czy macie pomysł, co można zrobić z takim fantem. Na ogrodzenie to się raczej nie nadaje, a czy na przykład na ścieżkę (macie jakieś doświaczenia?)? Wszelkie inspiracje - bardzo mile widziane.

    Marcin

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie

    podkład pod drogę...

  3. #3

    Domyślnie

    A właśnie - a jako nawierzchnia takiej drogi?
    Czy lepiej sobie darować?

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie

    na ostateczną nawierzchnię

    gdy się go tak po prostu "wysypie"
    to pewnie kamienie będą za duże...


    zaś układanie ich w postaci bruku - gdy się "rozsypują"
    raczej bez sensu...

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie

    a później na kołach wwiezie się papkę wapienną na wychuchaną kostkę brukową
    wwalić w drogę możesz, zapewne w najtańszy sposób się tego pozbędziesz, ale na porządną podbudowę z tego nie licz, prędzej czy póxniej siądzie
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Noxili

    Zarejestrowany
    Nov 2008
    Posty
    208
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    20

    Domyślnie

    Masz jakieś zdjęcia tego budulca? W głowie mi sie nie mieści że wapień sie potrafi "zlasowac". Zawsze wydawało mi się że skoro wapienne mury stoja nawet po 1000 i więcej lat to to chyba niemozliwe. Ten budynek to moze palił sie kiedyś? Bo wysoka temperatura rzeczywiście niszczy szybko wapień.

  7. #7

    Domyślnie

    Postaram się jutro podlinkować jakieś zdjęcie.
    Nic nie wskazuje na to, by w budynku wybuchł kiedykolwiek pożar - ot, po prostu rozpada się, od kilkunastu lat niezamieszkały, ze starości.
    Wymurowany jest on (tzn. budynek) w ten sposób, iż do wysokości mniej więcej 1,5 m znajduje się drobniejszy kamień "twardy" - to co powyżej stanowią słusznych rozmiarów bloki kamienia miękkiego. Choć w sumie nie próbowałem badać twardości tego kamienia w miejscach w których mur stoi nieruszony - tam, gdzie się wali i kamień narażony jest znacznie bardziej na działanie wilgoci ("leje" się na niego) - kruszy się on w rękach.

  8. #8

    Domyślnie

    Chwilę to potrwało, ale już mam:
    Tak wygląda ten kamień, z którego zbudowany jest dom (mam nadzieję, że zdjęcie wystarczająco wyraźne):
    http://img189.imageshack.us/i/wejciedodomu.jpg/
    Jak widać przyroda upomniała się już o swoje
    Tutaj zaś widok na ścianę szczytową, która z tej prerspektywy nie wygląda najgorzej:
    http://img697.imageshack.us/i/wiejskidomek.jpg/
    Widoczna na tym zdjęciu podmurówka (tam, gdzie kończy się "duży" kamień) wykonana jest z drobniejszego twardego materiału.

    Przy okazji mam pytanie - co to za drzewko "tujopodobne" w środku kadru? Rośnie tak sobie na dzikości przynajmniej -naście, -dziesiąt lat na zapadłej wiosze i jakoś wierzyć mi się nie chce, że to pospolita "tujka".

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    One nie jest tujopodobne, tylko to tuja.
    Konkretnie zywotnik zachodni.
    A z kamienia by kawał ładnego ogrodu zrobił...

  10. #10

    Domyślnie

    A jak się tak Pan patrzy na ten kamień, jakie konkretne widziałby Pan dla niego zastosowanie? Jakieś koncepcje?
    Ja, póki co, co zresztą pisałem wczesniej, zastanawiam się nad jego wykorzystaniem dla utwardzenia drogi, ścieżek - nie przychodzi mi do głowy nic innego. Zastanawiałem się wcześniej nad wymurowanie z niego ogrodzenia, czy choćby murku oporowego, jednak,z uwagi na jego leciwość, chyba wyrosłem z tej koncepcji.
    Nadmienię przy tym, iż jestem gorącym zwolennikiem ogrodów naturalnych z wykorzystaniem jedynie rodzimych gatunków roślin, dodatkowo charakterystycznych akurat dla tej okolicy (tj. północne Podkarpacie, jednak w żadnym wypadku góry) - okolica rolna, mocno leśna - ostatnio coraz bardziej leśna.
    Z uwagi na powyższe budowa skalniaka, czy na przykład jakiegoś oczka wodnego, niespecjalnie do mnie przemawia.

    Pozdrawiam

  11. #11

    Domyślnie

    na murki oporowe sie nada napewno, tylko trzeba bedzie go zabezpieczyc przed woda,sam powiedziales ze nie ktore kawalki sie rozsypuja poniewaz pily wode pozniej mroz i kamien sie rozpada. na ogrodzenie tez mozna pokusic sie. na sciezke to chyba raczej nie dosc ze jasny to jeszcze kruchy.podstawa to dobrze zagruntowac,ja swoj piaskowiec gruntowalem atlasem 30zl 5l. nie pamietam jaki dokladnie,ale najlepiej zeby ci sie nie swiecil,bo straci swoj urok kamien.

  12. #12
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    janek1958

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    3

    Domyślnie

    może na jakiś skalniak?
    pozdrawiam

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony