dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 28
  1. #1

    Domyślnie Podłogówka - regulacja temperatury zasilania

    Witam
    Mam mieszkanie w którym zamontowana jest podłogówka, niestety nie mam do końca wiedzy jak powinna działać.
    W chwili obecnej jest ustawiona tak jak zrobili to poprzednicy, ale chciałbym się dowiedzieć czegoś więcej.
    Rozdzielacz wygląda jak na zdjęciu

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20231120_184841.jpg
Wyświetleń:	93
Rozmiar:	94,4 KB
ID:	467064Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20231120_184847.jpg
Wyświetleń:	72
Rozmiar:	82,4 KB
ID:	467065

    Moje pytanie dotyczy regulacji temperatury zasilania, bo rozumiem, że to pokazuje termometr, który jest tam zamontowany? Czy może pokazuje coś innego?
    Niezależnie od temperatury jaką ustawie na kotle, czy to będzie 30 czy 40 stopni, termometr zawsze pokazuje 30 stopni. Czy to da się jakoś wyregulować/zmienić? ustawić niższą/wyższą?
    Jaka w ogóle powinna być prawidłowa temperatura zasilania? Im niższa tym lepsza?

    W chwili obecnej bay-pas jest zakręcony. Obiegi są zawsze wszystkie otwarte, a przepływ regulowany rotametrami.

  2. #2

    Domyślnie

    Co jest źródłem ciepła w tej instalacji?

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał _Bartek_ Zobacz post
    ...
    Niezależnie od temperatury jaką ustawie na kotle, czy to będzie 30 czy 40 stopni, termometr zawsze pokazuje 30 stopni. Czy to da się jakoś wyregulować/zmienić? ustawić niższą/wyższą?
    ...i.
    Temperaturę możesz zmienić kręcąc głowicą z kapilarą - ona reguluje stosunek wody z kotła do tego w obwodach OP.
    Generalnie ten rozdzielacz jest do średniowiecznych źródeł ciepła - czyli kotłów na wungiel/drewno.
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Reku1 Zobacz post
    Co jest źródłem ciepła w tej instalacji?
    Źródłem jest kocioł gazowy dwu funkcyjny.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał mistalova Zobacz post
    Temperaturę możesz zmienić kręcąc głowicą z kapilarą - ona reguluje stosunek wody z kotła do tego w obwodach OP.
    Generalnie ten rozdzielacz jest do średniowiecznych źródeł ciepła - czyli kotłów na wungiel/drewno.
    A jaki powinien być prawidlowy albo nowoczesny rozdzielacz do OP?

  6. #6

    Domyślnie

    Ten rozdzielacz, a raczej układ mieszający, to gorgiel do kotłów zasypowych gdzie na wyjściu jest 75 oC.
    To gnój a nie rozdzielacz.
    Napisz czy jest jeszcze coś w układzie czego nie widać.
    Jaki dokładnie kocioł?
    Ile m2 podłogówki?
    Czy tylko parter czy też piętro?
    Ostatnio edytowane przez dbx ; 22-11-2023 o 17:34

  7. #7

    Domyślnie

    Jest to mieszkanie na piętrze w domu jednorodzinnym, 110 m2 jest na jednym poziomie a jedna pętla 10 m2 jest na piętrze niżej.
    Nigdzie nie ma kaloryferów tylko sama podłogówka.
    Kocioł gazowy de dietrich mcr home 20/26 mi.
    Cały czas zastanawiam się dlaczego podnoszenie temperatury na kotle nawet do 45oC nie zmienia temperatury na wejściu, bo jak rozumiem to pokazuje ten termometr?
    Rozkręcenie głowicy z kapilarą też nie zmienia nic.
    Czy radzicie wymienić ten rozdzielacz/ mieszacz na coś innego? Jak tak to na co?

  8. #8

    Domyślnie

    Zachowując to co masz można zrobić;
    usuwasz bajpas i zaślepiasz.
    usuwasz pompę i zaślepiasz.
    usuwasz głowicę kapilary.
    na górnej belce -zasilanie - montujesz nowe rotametry.
    na dolnej belce - powrót - montujesz zawory, zwykłe.
    uruchamiasz.
    Jeśli okaże się, że piec ma problem z przepchaniem wody - w co wątpię - montujesz na zasileniu pompę i dostrajasz obroty.
    ...
    ->nie ma za co.

  9. #9

    Domyślnie

    A po co nowe rotametry?te co są to zle?Ewentualne dołożenie zewnętrznej pompy wymaga zainstalowania sprzęgła hydraulicznego,pompy nie powinny pracować w szeregu

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał _Bartek_ Zobacz post
    Cały czas zastanawiam się dlaczego podnoszenie temperatury na kotle nawet do 45oC nie zmienia temperatury na wejściu, bo jak rozumiem to pokazuje ten termometr?
    Nie wiem czemu, ale mam wrażenie, że się mylisz. Może to sprawka tego napisu "powrót"?

    A co do temperatury zasilania - ma być zmienna. Im zimniej na zewnątrz, tym wyższa. Od tego jest krzywa grzewcza. A jaka konkretnie w jakich warunkach - zależy od konkretnego domu. Ma utrzymywać temperaturę w pomieszczeniach, jaką chcesz.

    Na zasilaniu masz głowice sterowane pewnie pokojowymi termostatami. Dla podłogówki to IMO złe rozwiązanie, bo jak termostat powie "zimno mi" i otworzy zawór, to na termommetrze w pokoju efekt tego zauważysz za kilka godzin. Podobnie jak wyśle sygnał do zaworu "zamknij się, bo mi gorąco" - też godziny będzie trwało, zanim temperatura zacznie spadać.

    I te zawory są tutaj najprawdopodobniej sprawcą, że zmiana temperatury na kotle nie zmienia temperatury powrotu.

    Generalnie instalacja wygląda na przekombinowaną. Dobrze zaprojektowaną podłogówkę (o ile nie ma jej ponad 150m2) ogarnie automatyka i pompa obiegowa z kotła - bez sterowników pokojowych i tego mieszacza.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 23-11-2023 o 09:26

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał dbx Zobacz post
    Zachowując to co masz można zrobić;
    usuwasz bajpas i zaślepiasz.
    usuwasz pompę i zaślepiasz.
    usuwasz głowicę kapilary.
    na górnej belce -zasilanie - montujesz nowe rotametry.
    na dolnej belce - powrót - montujesz zawory, zwykłe.
    uruchamiasz.
    Jeśli okaże się, że piec ma problem z przepchaniem wody - w co wątpię - montujesz na zasileniu pompę i dostrajasz obroty.
    ...
    ->nie ma za co.
    Możesz podać przykłady rotametrów i zaworów na jakie wymienić? Szczerze w ramach testów przekręciłem jeden rotametr z dolnej belki na górną, a zawór na dolną jako otwarty. Pompę odciąłem zaworami kulowymi co są przed i za nią. Efekt jest jednak taki, że jak włącza się piec to na rotametrze niestety jest cały czas wskazywany zerowy przepływ.
    Jak otworzę w ramach testów baypass (normalnie mam zakręcony) to termometr, który jest dolnej belce zaczyna wskazywać temperaturę z pieca.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20231123_192803.jpg
Wyświetleń:	20
Rozmiar:	89,6 KB
ID:	467085

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie wiem czemu, ale mam wrażenie, że się mylisz. Może to sprawka tego napisu "powrót"?

    A co do temperatury zasilania - ma być zmienna. Im zimniej na zewnątrz, tym wyższa. Od tego jest krzywa grzewcza. A jaka konkretnie w jakich warunkach - zależy od konkretnego domu. Ma utrzymywać temperaturę w pomieszczeniach, jaką chcesz.

    Na zasilaniu masz głowice sterowane pewnie pokojowymi termostatami. Dla podłogówki to IMO złe rozwiązanie, bo jak termostat powie "zimno mi" i otworzy zawór, to na termommetrze w pokoju efekt tego zauważysz za kilka godzin. Podobnie jak wyśle sygnał do zaworu "zamknij się, bo mi gorąco" - też godziny będzie trwało, zanim temperatura zacznie spadać.

    I te zawory są tutaj najprawdopodobniej sprawcą, że zmiana temperatury na kotle nie zmienia temperatury powrotu.

    Generalnie instalacja wygląda na przekombinowaną. Dobrze zaprojektowaną podłogówkę (o ile nie ma jej ponad 150m2) ogarnie automatyka i pompa obiegowa z kotła - bez sterowników pokojowych i tego mieszacza.
    Sterowniki pokojowe faktycznie są, ale raczej nie mają wpływu na to jaka jest temperatura wody w obiegu. Decydują tylko o tym czy piec ma się włączyć czy nie. Właśnie jak widać próbuję pozbyć się tego mieszacza i zostawić tylko pompę z kotła.


    //Edit
    Domyślam się, że zrobiłem błąd przy przekręcaniu rotametru. Zmieniłem tylko górną część a nie zamieniłem przyłącz dolnych do niego i zaworu. Powinno zamienić miejscami obie części, czy nie?
    Ostatnio edytowane przez _Bartek_ ; 23-11-2023 o 19:47

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał _Bartek_ Zobacz post
    Możesz podać przykłady rotametrów i zaworów na jakie wymienić? Szczerze w ramach testów przekręciłem jeden rotametr z dolnej belki na górną, a zawór na dolną jako otwarty. Pompę odciąłem zaworami kulowymi co są przed i za nią. Efekt jest jednak taki, że jak włącza się piec to na rotametrze niestety jest cały czas wskazywany zerowy przepływ.
    Jak otworzę w ramach testów baypass (normalnie mam zakręcony) to termometr, który jest dolnej belce zaczyna wskazywać temperaturę z pieca.
    widać, że rotametr który zamocowałeś na górną belkę NIE ma przepływu. Weź go odkręć - ręcznie, palcami trzymając za element z podziałką w którym widać wodę lub czarnym korpusem. Kręć nim w trakcie pracy kotła. Czerwony talerzyk w środku, pokazujący stopień przepływu, podczas kręcenia musi chodzić to w górę, to w dół w zależności od kierunku kręcenia.
    Ostatnio edytowane przez dbx ; 23-11-2023 o 21:43

  13. #13

    Domyślnie

    A te twoje rotametry mają zero u góry "szklanki" czy u dołu?

  14. #14

    Domyślnie

    Jak rotametry są na dolnej belce i mam uruchomioną pompę od mieszania to rotametry mogę regulować i mam ustawione na 1-2l/min.
    Jak przeniosłem ten jeden rotametr na górną belkę to nie ma możliwości ustawienia czegokolwiek na nim, jakby nie było przepływu w tej pętli.
    Jak odciąłem zaworami pompę od mieszacza i działa tylko na pompie w kotle to dolne rotametry też pokazują zerowe przepływy i nie ma możliwości ustawienia na nich niczego, też jakby nic nie przepływało.
    Czy kocioł może mieć wyłączoną pompę i dlatego nie ma przepływów jak jest tylko on?


    Cytat Napisał Reku1 Zobacz post
    A te twoje rotametry mają zero u góry "szklanki" czy u dołu?
    Mają zero na górze.

  15. #15

    Domyślnie

    Regulacje robi się na włączonym zasilaniu.
    Układ który jest nie pozwala na poprawne ustawienie czegokolwiek. Trzeba się na coś zdecydować, albo wyprostowujesz jego działanie albo kombinujesz. Podałem wyżej co zrobić. To tylko usunięcie zbędnych elementów, które zawsze będziesz mógł założyć tak jak teraz są.
    Na samych belkach powinny być rotametry i zawory odcinające ręczne.
    Tu przykład
    https://fiboinstal.com/pl/produkt/ro...ezny-6-sekcji/

    ...Zakładam, że to co teraz jest, kiedyś działało.
    Sprawdź czy zawory na górnej belce dają się ustawiać. Odkręć wszystkie na max. nie blokuj pompy na rozdzielaczu i puść grzanie. Jeśli na rotametrach będzie zero pokręć w lewo prawo, czy zmieni się przepływ.
    Ostatnio edytowane przez dbx ; 24-11-2023 o 08:30

  16. #16

    Domyślnie

    Kolega "dbx" dobrze Ci napisał co masz zrobić.

    Dla pewności wklejam fotę i objaśniam:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Bez tytułu.jpg
Wyświetleń:	40
Rozmiar:	94,0 KB
ID:	467096
    1. ZAKRĘCASZ bypass.
    2. PRZEKRĘCASZ zawory przy pompie (obrót o 90 stopni je zamyka).
    3. Albo wykręcasz rotametry i w ich miejsce wkręcasz np. odpowietrzniki/zaślepki, albo zamieniasz miejscami rotametry z siłownikami (CAŁE komplety, łącznie z dolnymi częściami, bo sama górna część rotametrów nie będzie pasować do dolnych części zaworów.
    4. Głowicę z kapilarą wywalasz.

    W efekcie masz klasyczny układ do ogrzewania niskotemperaturowego, tyle, że został odwrócony kierunek przepływu czynnika (dlatego nie rotametry nie mogą zostać na starych miejscach).
    Na kotle klasyka - ustawiasz żądaną temperaturę, np. 45'C i tyle idzie w podłogę.

    Ps. Ja bym wogóle zrobił to tak jak Allach/Bóg/Jahwe nakazuje - wywalić siłowniki, przepływy wyregulować rotametrami, no i dobrać KG.
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000)
    gersik

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    A nie lepiej przełożyć całe belki?

  18. #18

    Domyślnie

    Można.
    Plusy - przy okazji można wywalić śrubunki pompy.
    Minusy - więcej roboty.
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał mistalova Zobacz post
    Kolega "dbx" dobrze Ci napisał co masz zrobić.

    Dla pewności wklejam fotę i objaśniam:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Bez tytułu.jpg
Wyświetleń:	40
Rozmiar:	94,0 KB
ID:	467096
    1. ZAKRĘCASZ bypass.
    2. PRZEKRĘCASZ zawory przy pompie (obrót o 90 stopni je zamyka).
    3. Albo wykręcasz rotametry i w ich miejsce wkręcasz np. odpowietrzniki/zaślepki, albo zamieniasz miejscami rotametry z siłownikami (CAŁE komplety, łącznie z dolnymi częściami, bo sama górna część rotametrów nie będzie pasować do dolnych części zaworów.
    4. Głowicę z kapilarą wywalasz.

    W efekcie masz klasyczny układ do ogrzewania niskotemperaturowego, tyle, że został odwrócony kierunek przepływu czynnika (dlatego nie rotametry nie mogą zostać na starych miejscach).
    Na kotle klasyka - ustawiasz żądaną temperaturę, np. 45'C i tyle idzie w podłogę.

    Ps. Ja bym wogóle zrobił to tak jak Allach/Bóg/Jahwe nakazuje - wywalić siłowniki, przepływy wyregulować rotametrami, no i dobrać KG.
    Cytat Napisał dbx Zobacz post
    Regulacje robi się na włączonym zasilaniu.
    Układ który jest nie pozwala na poprawne ustawienie czegokolwiek. Trzeba się na coś zdecydować, albo wyprostowujesz jego działanie albo kombinujesz. Podałem wyżej co zrobić. To tylko usunięcie zbędnych elementów, które zawsze będziesz mógł założyć tak jak teraz są.
    Na samych belkach powinny być rotametry i zawory odcinające ręczne.
    Tu przykład
    https://fiboinstal.com/pl/produkt/ro...ezny-6-sekcji/

    ...Zakładam, że to co teraz jest, kiedyś działało.
    Sprawdź czy zawory na górnej belce dają się ustawiać. Odkręć wszystkie na max. nie blokuj pompy na rozdzielaczu i puść grzanie. Jeśli na rotametrach będzie zero pokręć w lewo prawo, czy zmieni się przepływ.
    Wielkie dzięki za wyjaśnienia, zrobię tak jak piszecie. Pewnie pozamieniam całe belki miejscami po zaślepiam co trzeba i wywalę to co wskazujecie.
    To niby cały czas działa, tylko, że jak są minusowe temperatury to w mieszkaniu jest 19-20oC i więcej nie da się uzyskać nawet jak kocioł jest na 45oC ustawiony, tak jak pisałem wtedy termometr na dolnej belce pokazuje około 30oC. Zawory z górnej belki mogę odkręcić bo nie są podłączone do sterowania, z tego co widzę to cały czas są otwarte, są jeszcze fabryczne blokady uniemożliwiające zamknięcie.
    Jeszcze się tylko raz zapytam czy możliwe jest, że pompa w kotle jest rozłączona. Wydaje mi się, że nie powinna, ale się nie znam to pytam
    Ostatnio edytowane przez _Bartek_ ; 24-11-2023 o 10:15

  20. #20

    Domyślnie

    Już było mówione na samym początku chcąc mieć np 30st na zasilaniu przy aktualnym rozwiązaniu musialbys z kotła puścić 50st a chcą mieć np 35 to z kotła 55 tak to działa więc nie nadaje się to ustrojstwo do kotła gazowego(jest nieekonomiczne)Jak zrobisz przeróbkę to nie jest powiedziane że będzie zadawalajaco działać bo wąskim gardłem może być średnica rur od kotła do rozdzielacza.To chyba ok 10 obiegów a tak ze zdjęcia ze średnica rur do rozdzielacza szału nie ma,odległość od kotła też gra role
    Ostatnio edytowane przez Reku1 ; 24-11-2023 o 11:47

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony