dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 12 z 193
Pokaż wyniki od 221 do 240 z 3842
  1. #221

    Domyślnie

    Cytat Napisał tqlis
    Hmm. Troche kombinacji widze trzeba wloazyc w to aby miec komfort.

    Dodam, ze polowa dolu to podlogowka, wiec nawet majac pokojowy, tam gdzie podlogowka, to moze byc efekt niedogrzanej gory.

    Na razie najlepsze rozwiazanie to sterownik pogodowy w kotlowni + termostaty na grzejnikach. Na drabince w lazience nie montowalbym termostatycznej glowicy - mialbym zagwarantowany przeplyw w razie ''w"

    A co myslicie o tym, aby pogodowy zamontowac w najchlodniejszym pokoju (akurat tym przy kotlowni, pólnocnym) ora glowice termostatyczne. Bedzie to mialo jakis sens?
    A w ogole jaki sens ma umiejscawianie pogodowego sterownika np w wiatrolapie - czy tu chodzi jedynie o łatwy dostep do programatora (nie trzeba latac do kotlowni), czy moze pogodowka ma w sobie czujnik do temp wewnetrznej i dziala rowniez jak sterownik pokojowy?
    Odnośnie czujnika w wiatrołapie, gdzieś tu się szwenda wątek w którym było to maglowane - ciężko ustawić tak aby było dobrze.
    Czujnik temp. wewnętrznej (nawet ten w pogodówce) umieszcze się w pomieszczeniu reprezentatywnym, wiatrołap chyba nim nie jest
    Podłogówka to nie problem, mam około 50m2 podłogówki, całość sterowana termostatami które łączą się z elektrozaworami na rozdzielaczu - oczywiście to kolejny koszt i trzeba mieć przewody doprowadzone. Piec swoje a jak podłogówka nagrzeje pomieszczenie (czy jakikolwiek inny powód) to termostat zamyka odpowiednią pętlę. Piec grzeje jak mu się podoba.
    Pozdrawiam,
    Michał

    już mieszkamy

  2. #222

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mice
    Odnośnie czujnika w wiatrołapie, gdzieś tu się szwenda wątek w którym było to maglowane - ciężko ustawić tak aby było dobrze.
    Czujnik temp. wewnętrznej (nawet ten w pogodówce) umieszcze się w pomieszczeniu reprezentatywnym, wiatrołap chyba nim nie jest
    Podłogówka to nie problem, mam około 50m2 podłogówki, całość sterowana termostatami które łączą się z elektrozaworami na rozdzielaczu - oczywiście to kolejny koszt i trzeba mieć przewody doprowadzone. Piec swoje a jak podłogówka nagrzeje pomieszczenie (czy jakikolwiek inny powód) to termostat zamyka odpowiednią pętlę. Piec grzeje jak mu się podoba.
    Wlasnie edytowalem moja wypowiedz jak Ty pisales swoja. Wiec przytocze ja jeszcze raz:
    Jako, ze nie mam osobnego obwodu z kotlowni na podlogowke, to nie wiem czy pogodowka zda u mnie egzamin? Dodam, ze podlogowka jest oczywiscie na ukladzie mieszajacym z dodatkowa pompa. Jezeli zda, to zawsze na okres przejsciowy moge zmienic temp na mieszczu o pare stopni. Ale czy z uwagi na postoje kotla, taka podlogowka zdola sie nagrzac kiedykolwiek? Bo jak juz sie nagrzeje, to nie ma problemu - jej bezwladnosc zagwarantuje nam cieplą posadzke podczas postojow.
    Calkiem mozliwe, ze ''bładze'' z moimi myslami i jest na to jakies proste wytlumaczenie.

  3. #223

    Domyślnie

    Ok zatem :
    Cytat Napisał tqlis
    Jako, ze nie mam osobnego obwodu z kotlowni na podlogowke, to nie wiem czy pogodowka zda u mnie egzamin? Dodam, ze podlogowka jest oczywiscie na ukladzie mieszajacym z dodatkowa pompa.
    Nie rozumiem, chodzi o to, że masz jedno podejście do pieca i na trójniku rozchodzi się na grzejniki i do układu mieszającego (rozdzielacz) czy jakoś inaczej ?

    Cytat Napisał tqlis
    Jezeli zda, to zawsze na okres przejsciowy moge zmienic temp na mieszczu o pare stopni.
    Podłogówka ustawiona na stałe metodą doświadczalną, nalezy zmienić tylko w okolicach -20stC (u mnie zeszłej zimy to testowałem)

    Cytat Napisał tqlis
    Ale czy z uwagi na postoje kotla, taka podlogowka zdola sie nagrzac kiedykolwiek? Bo jak juz sie nagrzeje, to nie ma problemu - jej bezwladnosc zagwarantuje nam cieplą posadzke podczas postojow.
    Calkiem mozliwe, ze ''bładze'' z moimi myslami i jest na to jakies proste wytlumaczenie.
    Chodzi o to, żeby piec chodził dłuuuuuuugo na małej mocy, wówczas nie ma takiej możliwości. Są momenty, że nie idzie stwierdzić czy piec się ostatnio wyłączył (poza dogrzanie cwu) Podłogówka się długo rozpędza od zera, około 12h-24h ale potem to już temp. stabilna jak w SPA
    Pozdrawiam,
    Michał

    już mieszkamy

  4. #224

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mice
    Ok zatem :
    Cytat Napisał tqlis
    Jako, ze nie mam osobnego obwodu z kotlowni na podlogowke, to nie wiem czy pogodowka zda u mnie egzamin? Dodam, ze podlogowka jest oczywiscie na ukladzie mieszajacym z dodatkowa pompa.
    Nie rozumiem, chodzi o to, że masz jedno podejście do pieca i na trójniku rozchodzi się na grzejniki i do układu mieszającego (rozdzielacz) czy jakoś inaczej ?
    Dokladnie tak, w kotlowni mam tylko zasilanie i powrot instalacji. Dopiero dalej nastepuje rozdzial na rozdzielacze: grzejnikowy i podlogowy.

    Cytat Napisał Mice
    Cytat Napisał tqlis
    Jezeli zda, to zawsze na okres przejsciowy moge zmienic temp na mieszczu o pare stopni.
    Podłogówka ustawiona na stałe metodą doświadczalną, nalezy zmienić tylko w okolicach -20stC (u mnie zeszłej zimy to testowałem)
    To co ma celu sterownik pogodowy, ktory dodatkowo steruje podlogowka? Czy mozna powiedziec, ze puszcza wode na grzejniki albo na podlogowke wedle zapotrzebowana? Jezeli tak, to skad wie czy puscic w podloge - czy bada temp czynnika powracajacego? Czy moze taki sterownik steruje tylko zaworem mieszajacym z silownikiem? (czyli w jakims tam stopniu temp podlogi)

    Cytat Napisał Mice
    Cytat Napisał tqlis
    Ale czy z uwagi na postoje kotla, taka podlogowka zdola sie nagrzac kiedykolwiek? Bo jak juz sie nagrzeje, to nie ma problemu - jej bezwladnosc zagwarantuje nam cieplą posadzke podczas postojow.
    Calkiem mozliwe, ze ''bładze'' z moimi myslami i jest na to jakies proste wytlumaczenie.
    Chodzi o to, żeby piec chodził dłuuuuuuugo na małej mocy, wówczas nie ma takiej możliwości. Są momenty, że nie idzie stwierdzić czy piec się ostatnio wyłączył (poza dogrzanie cwu) Podłogówka się długo rozpędza od zera, około 12h-24h ale potem to już temp. stabilna jak w SPA
    Tutaj rozumiem. Sprowadza sie to do tego, aby dobrac odpowiednia moc kotla, aby nie taktowal tylko modulowal. Rozgrzana podlogowka wymaga tylko malych porcji energii, aby byla ciepla. A nawet jak juz dojdzei do postojow kotla, to i tak sie nie zdazy ostudzic, no chyba, ze nie bedzie pradu przez 10h

  5. #225

    Domyślnie

    Cytat Napisał tqlis
    Cytat Napisał Mice
    Cytat Napisał tqlis
    Jezeli zda, to zawsze na okres przejsciowy moge zmienic temp na mieszczu o pare stopni.
    Podłogówka ustawiona na stałe metodą doświadczalną, nalezy zmienić tylko w okolicach -20stC (u mnie zeszłej zimy to testowałem)
    To co ma celu sterownik pogodowy, ktory dodatkowo steruje podlogowka? Czy mozna powiedziec, ze puszcza wode na grzejniki albo na podlogowke wedle zapotrzebowana? Jezeli tak, to skad wie czy puscic w podloge - czy bada temp czynnika powracajacego? Czy moze taki sterownik steruje tylko zaworem mieszajacym z silownikiem? (czyli w jakims tam stopniu temp podlogi)
    Z tego co kojarzę, to jest tam właśnie mieszacz ale to musiałby się wypowiedzieć jakiś serwisant. Ogólnie nie każdy piec ma możliwość zrobienia dwóch obwodów, najczęściej stosuje się sprzęgło hydrauliczne lub rozdzielacze ale to już nie temat Junkersa
    Pozdrawiam,
    Michał

    już mieszkamy

  6. #226

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mice
    Cytat Napisał tqlis
    Cytat Napisał Mice
    Cytat Napisał tqlis
    Jezeli zda, to zawsze na okres przejsciowy moge zmienic temp na mieszczu o pare stopni.
    Podłogówka ustawiona na stałe metodą doświadczalną, nalezy zmienić tylko w okolicach -20stC (u mnie zeszłej zimy to testowałem)
    To co ma celu sterownik pogodowy, ktory dodatkowo steruje podlogowka? Czy mozna powiedziec, ze puszcza wode na grzejniki albo na podlogowke wedle zapotrzebowana? Jezeli tak, to skad wie czy puscic w podloge - czy bada temp czynnika powracajacego? Czy moze taki sterownik steruje tylko zaworem mieszajacym z silownikiem? (czyli w jakims tam stopniu temp podlogi)
    Z tego co kojarzę, to jest tam właśnie mieszacz ale to musiałby się wypowiedzieć jakiś serwisant. Ogólnie nie każdy piec ma możliwość zrobienia dwóch obwodów, najczęściej stosuje się sprzęgło hydrauliczne lub rozdzielacze ale to już nie temat Junkersa
    Dokladnie, to jest pytanie nie na temat.

    Czyli rozumiem, ze sterownik pogodowy fx100 w kotlowni (czujnik na zewnatrz) + glowice termostatyczne na grzejnikach beda dobrym rozwiazaniem i zapewnia komfort w domu?
    Nigdy nie uzytkowalem grzejnikow z glowicami termostatycznymi, takze nie wiem w jakim stopniu zapewniaja one stala temperature w pomieszczeiach.
    Najlepszym rozwiazaniem byloby zastosowanie w kazdym pomieszczeniu sterownika pokojowego sprzegnietego z rozdzielaczem, no ale w moim przypadku, to nie bedzie juz mozliwe.

    Jednak najpierw musze okreslic zapotrzebowanie budynku, aby trafic z moca kotla. Poszukam jakiegos programu, albo metoda na wyczucie to potraktuje

  7. #227

    Domyślnie

    Cytat Napisał tqlis
    Dokladnie, to jest pytanie nie na temat.

    Czyli rozumiem, ze sterownik pogodowy fx100 w kotlowni (czujnik na zewnatrz) + glowice termostatyczne na grzejnikach beda dobrym rozwiazaniem i zapewnia komfort w domu?
    Nigdy nie uzytkowalem grzejnikow z glowicami termostatycznymi, takze nie wiem w jakim stopniu zapewniaja one stala temperature w pomieszczeiach.
    Najlepszym rozwiazaniem byloby zastosowanie w kazdym pomieszczeniu sterownika pokojowego sprzegnietego z rozdzielaczem, no ale w moim przypadku, to nie bedzie juz mozliwe.

    Jednak najpierw musze okreslic zapotrzebowanie budynku, aby trafic z moca kotla. Poszukam jakiegos programu, albo metoda na wyczucie to potraktuje
    Ogólnie rozwiązanie ok, pytanie co z podłogówką ? Jak rozumiem sterowanie zaworem przy rozdzielaczu - powinno być ok, choć nie do końca komfortowe i w pełni oszczędne. Grzejniki nie wymagają sterowników bo mają termostaty.

    Co do mocy, jak masz dom dobrze/dokładnie ocieplony i nigdzie nie wieje to oba powinny dać radę. Zapytaj RAPczyna on ma duże doświadczenie.
    Pozdrawiam,
    Michał

    już mieszkamy

  8. #228

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mice
    Ogólnie rozwiązanie ok, pytanie co z podłogówką ? Jak rozumiem sterowanie zaworem przy rozdzielaczu - powinno być ok, choć nie do końca komfortowe i w pełni oszczędne. Grzejniki nie wymagają sterowników bo mają termostaty.

    Co do mocy, jak masz dom dobrze/dokładnie ocieplony i nigdzie nie wieje to oba powinny dać radę. Zapytaj RAPczyna on ma duże doświadczenie.
    Odnosnie mocy to RAPczyn doradzil kociol modula II 2-10. Niestety jest, to poza moim zasiegiem cenowym.

    Co do podlogowki, to w jakim sensie nie byloby komfortu? Jezeli ograzniczy sie to do zmiany nastawy na mieszaczu 3x w ciagu sezonu, to nie wplywa to na moj komfort znaczaco. Nie rozumiem rowniez jak moze wplynac takie rozwiazanie na nieekonomicznosc? Obawiam sie, ze jednak odpowiedz na to pytanie nic nie zmieni, gdyz aktualnie nie mam innej mozliwosci na komfort przy juz wykonanej instalacji. - Chyba, ze ktos jeszcze ma lepszy pomysl niz proponowany prez Mice i mnie.

  9. #229

    Domyślnie

    Cytat Napisał tqlis
    Co do podlogowki, to w jakim sensie nie byloby komfortu? Jezeli ograzniczy sie to do zmiany nastawy na mieszaczu 3x w ciagu sezonu, to nie wplywa to na moj komfort znaczaco.
    możesz mieć 3x w tygodniu jak się pogoda rozbryka, w zeszłym sezonie w ciagu 7-10 dni raz było +5, raz -5 a po tygodniu -20
    Poza tym sterowanie na "czuja" to będzie ...

    Cytat Napisał tqlis
    Nie rozumiem rowniez jak moze wplynac takie rozwiazanie na nieekonomicznosc?
    Bo ładujesz ciepłą wodę w obwody chociaż pomieszczenie już nagrzane, powinny zostać odcięte więc i piec nie musiałby ich dogrzewać

    Cytat Napisał tqlis
    Obawiam sie, ze jednak odpowiedz na to pytanie nic nie zmieni, gdyz aktualnie nie mam innej mozliwosci na komfort przy juz wykonanej instalacji. - Chyba, ze ktos jeszcze ma lepszy pomysl niz proponowany prez Mice i mnie.
    Tu masz rację, skoro system gotowy, ściany otynkowane to nic więcej nie wymyślę
    Pozdrawiam,
    Michał

    już mieszkamy

  10. #230

    Domyślnie

    Do Maice:

    Odnosnie podlogowki, to mysle ze nie bedzie az tak zle, gdyz mam ja tylko w holu + wiatrolap + kuchnia + wykusz + lazienka na dole. W salonie i pokoiku mam grzejniki (dobrze sie stalo i sa przewymiarowane).
    Aktualnie mam nonstop przy posadzce 23stopnie i jest ok. Mysle, ze nawet w salonie grzejnik nie bedzie musial chodzic, bo jest to otwarta przestrzen i cieplo sie bedzie rozchodzilo. (jako ze mam kociol na paliwo stale, to grzejnik odkrecony jest, bo gdzies to cieplo musi pojsc). Co innego jakbym mial podlogowke w kazdym pomieszczeniu, to wowczas komfort bylby slaby, tak jak mowisz.
    Wielkie dzieki, ze pomogles zrozumiec mi jak dziala autoamtyka pogodowa z kotlami na gaz.
    Musze sie jeszcze zasanowic nad moca kotla, czy wybrac 3-14, czy 3-16. Roznica w cenie, to okolo 1700pln - malo i nie malo.

  11. #231

    Domyślnie

    Cytat Napisał tqlis
    Wielkie dzieki, ze pomogles zrozumiec mi jak dziala autoamtyka pogodowa z kotlami na gaz.
    No problemo

    Cytat Napisał tqlis
    Musze sie jeszcze zasanowic nad moca kotla, czy wybrac 3-14, czy 3-16. Roznica w cenie, to okolo 1700pln - malo i nie malo.
    Kłania się OZC ale wg mnie nie ma znaczenia tak jak pisałem wyżej.
    Pozdrawiam,
    Michał

    już mieszkamy

  12. #232

    Domyślnie

    dodaje do obserwowowanych
    również zamierzam zakupić kociołek Junkersa 14-3

    Pozdro

  13. #233

    Domyślnie

    Mam jeszcze jedno pytanie.
    Czy na sterowniku FW100 mozna ustawic minimalna temperature jaka zostanie podana w instalacje?
    Jako ze na podlogowke mam na ukladzie mieszajacym (osobny rozdzielacz, rozdzielacz nie jaes zasilany z kotlowni, zasialny jest z tej samej rury co rozdzielacze grzjnikowe)
    Chodzi mi o to, ze jak nie ma mozliwosci ustawienia temp minimalnej, to podlogowka moze byc niedogrzana, jak pogodowka zdecyduje dawcac w instalacje wode o temp 25 stopni?

  14. #234
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Punkt początkowy krzywej grzewczej.

  15. #235

    Domyślnie

    Rozumiem, ze krzywa grzewcza moze byc ''programowana'' (dostosowana do zapotrzebowania na cieplo) przez uzytkownika, a nie tylko serwisanta?

  16. #236
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar aadamuss24
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Poznań
    Posty
    3.373
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    189

    Domyślnie

    Może być przez serwisanta ale będzie drożej Lepiej dopytać/doczytać i samemu robić w miarę potrzeb. Czasami są potrzebne wiosenno jesienne korekty. Pozdr adam

  17. #237
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    ADAM0107

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    5

    Domyślnie

    Witam. Jestem użytkownikiem tego pieca, od listopada. Zrozumiałą rzeczą jest to, że nowy kocioł załącza i wyłącza modulowaną zarówno pompkę jak też palnik i pod tym względem urządzenia się nie różnią, a to co je odróżnia oprócz obudowy to algorytm w automatyce i tu moje pytania;
    1. Czy interwał zależy od ustawionej temperatury programu.
    2. Czy temperatura programu ma wpływ na prace pieca jeśli FW 100 zamontowany jest na nim.
    3. Czy FR 10 połączę z FW100 sam (chodzi o magiczne kody serwisowe).
    Fajnie by było jakby każdy z forumowiczów mający tego junkersa, opisał swoją krzywą grzewczą i doświadczenia w dochodzeniu do niej.
    Moje ustawienia:
    punkt początkowy- 33 stopnie C
    punkt końcowy- 58 stopni C
    akumulacja budynku 70%
    korekcja 0,0 stopnia K
    Od początku roku takich nastaw, temperatura w domu spadła o stopień, raz gdy mocno wiało. Przy krzywej dla kaloryferów temperatura w pomieszczeniach oscylowała w 3 stopniach. A i jeszcze jedno pytanie, ustawiając wartość temperatury projektowej, możemy stworzyć własną krzywą grzewczą o nieregularnym przebiegu?

  18. #238

    Domyślnie

    witam
    mam pytanie czy ktoś sprawdzał ile ten piec junkers 14-3 spala gazu pracując na minimalnej mocy????

  19. #239

    Domyślnie

    Cytat Napisał D&R
    witam
    mam pytanie czy ktoś sprawdzał ile ten piec junkers 14-3 spala gazu pracując na minimalnej mocy????
    Zgodnie z instrukcja.
    3,5 m3 / 10 h czyli 0,35 m3/h
    Przez dlugie tygodnie moj program grzewczy to bylo 10 h pracy z moca minimalna. Dokladajac do tego cieplac wode i gotowanie srednie dobowe zuzycie bylo 4,5 - 5 m3. Bylo jednak wtedy troooooche cieplej

  20. #240

    Domyślnie

    Cytat Napisał pluszku
    Cytat Napisał D&R
    witam
    mam pytanie czy ktoś sprawdzał ile ten piec junkers 14-3 spala gazu pracując na minimalnej mocy????
    Zgodnie z instrukcja.
    3,5 m3 / 10 h czyli 0,35 m3/h
    Przez dlugie tygodnie moj program grzewczy to bylo 10 h pracy z moca minimalna. Dokladajac do tego cieplac wode i gotowanie srednie dobowe zuzycie bylo 4,5 - 5 m3. Bylo jednak wtedy troooooche cieplej
    a przy tych mrozach jaki masz wynik i ilość m2 domu

Strona 12 z 193

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony