dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 50 z 193
Pokaż wyniki od 981 do 1.000 z 3842
  1. #981

    Domyślnie

    witam
    jak macie ustawioną pompę obiegową
    na I II czy III
    mam grzejniki temperaturę ok40 na kotle i na dole są zimne
    pompa na I

  2. #982

    Domyślnie

    witam
    mam pytania ponieważ zacząłem używać kocioł pierwszy sezon do grzania zamieszkanego budynku
    forum oczywiście przeczytałem

    1. jeśli ustawię grzanie do niższego poziomu na: TAK
    załóżmy taką sytuację
    na sterowniku temperatura 20st ustawiona w pomieszczeniu, grzanie 20st a oszczędzanie 18st
    grzanie od rana do wieczora mniejsza o godziny
    jeśli w połowie okresu grzanie pomieszczenie osiągnie temperaturę zadaną 20st i kocioł się wyłączy to czy będzie czekał aż temperatura spadnie do osiemnastu stopni w pomieszczeniu i wtedy się załączy jednak już będzie utrzymywał niższy próg 18 st a ja będę marzł
    wpływ pomieszczenia ustawiony na 50% w trybie grzanie/oszcz./pzamr.
    czy wyłączyć wpływ pomieszczenia na grzaniu i dopasować krzywą

  3. #983

    Domyślnie

    przyszło mi do głowy jeszcze jedno
    chodzi o wpływ pomieszczenia
    ponieważ salon mam od strony południowej to zimą salon nagrzewa słońce
    jak ustawić wpływ pomieszczenia żeby w słoneczne dni nie wyłączało mi kotła bo w reszcie domu będzie zimno ale jednocześnie wieczorami i nocą żeby regulacja była do temp w salonie. to samo dotyczy się kominka jak w nim zapalę żeby nie wyłączyło kotła
    czy jak ustawię wpływ temperatury na 0 czyli wyłączony to całkowicie go wyłączę??

  4. #984
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mariuszwa

    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Podkarpacie
    Posty
    209

    Domyślnie

    Witam
    Jeśli chodzi o dwa pytania to odpowiadam:
    1. Ogrzewanie wyłączone do niższego poziomu na: TAK, oznacza, że kocioł będzie wyłączony podczas pracy w trybie oszczędzania po przejściu z trybu grzania, aż do osiągnięcia temperatury tego trybu w twoim przypadku 18st. następnie będzie pracował z temp. obniżoną obliczoną do temp. trybu oszczędzania. Jeśli ustawisz na NIE to kocioł będzie pracował cały czas tylko z obniżoną temp.zasilania.
    2. Jeśli ustawisz wpływ temp. pomieszczenia na 0, to kocioł będzie pracował tylko wg. krzywej. Temp. pomieszczenia nie będzie brana pod uwagę.
    Ostatnio edytowane przez mariuszwa ; 16-10-2011 o 10:22

  5. #985

    Domyślnie

    mam instalację grzejnikową
    grzejniki przewymiarowane do zasilania niską temperaturą aby kocioł pracował w kondensacji
    podłogówka tylko w łazience ok 20m rurki i rtl
    teraz wybrany tryb grzejniki
    projektowa 47
    maksymalna 55
    zewnętrzna -20
    wpływ pom grzanie/oszcz./pzam 70%
    kocioł na 4
    mrozu -5
    rozgrzewanie oszczędne
    akumulacja 50
    dom mały 100m styropian 15 wełna 30
    w salonie dużo słońca przed i w południe
    trochę go dogrzewa
    radzicie jakieś zmiany
    zmianę trybu grzewczego czy jego parametrów?
    czy jeżeli ustawę takie same temp. projektowa i temp. max zasilania dla trybu grzejniki i podłogowe to to samo??

  6. #986
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mariuszwa

    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Podkarpacie
    Posty
    209

    Domyślnie

    Witam
    Jeśli wg. tych parametrów (krzywa 25st/47st) osiągasz zakładaną temp. w pomieszczeniu to jest ok.
    Jeśli chodzi tryb grzejniki i podłogowe to prawie to samo tylko w trybie grzejniki krzywa jest lekko wybrzuszona w zakresie średnich temp., a w trybie podłogowe jest płaska. Różne są także temp. początkowe krzywej grzejniki 25st, podłogowe 21st. Tej właśnie temp. nie można zmienić w tych trybach, jest ona przypisana na sztywo do temp. otoczenia 20st. Dlatego ja korzystam z charakterystyki pkt. pocz.- pkt . końcowy ponieważ mogę dowolnie zmieniać temperaturę początku i końca krzywej.
    Korzystając kiedyś z charakt. grzejnikowej przy dodatnich temp. lekko mi przegrzewało temp. wewnątrz a nie mogłem temp. krzywej dla początku krzywej.
    Po przejścu na charakterystykę pkt. pocz.- pkt . końcowy mogę dowolnie ustawić zarówno temp. początku jak i końca krzywej aby temp. wewnątrz.

  7. #987

    Domyślnie

    czyli z tego wynika, że jeżeli krzywa jest 25/47st jak piszesz to jej początek to 25 a koniec to 47st
    czyli jak nastawioną mam temp max na 55st to i tak kocioł nie dojdzie do tego bo krzywa się kończy przy 47st
    czy dobrze dumam sobie??
    jeżeli natomiast te 47st zwiększę do 55st to rośnie mi o kilka stopni temperatura na zasilaniu powiedzmy z 36 na 41 i kocioł szybciej nagrzewa do nastawionej 21 na fw100 i się wyłącza, potem załącza i tak częściej co skutkuje większym zużyciem gazu i wahaniami temperatury w pomieszczeniach.
    co mi da zmniejszenie początku krzywej jeśli bym przeszedł na tryb pocz./koniec.

  8. #988
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mariuszwa

    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Podkarpacie
    Posty
    209

    Domyślnie

    z charakterystyki grzejnikowej wynika,że początek krzywej 25st przy temp. otoczenia 20st itego w tej charakterystyce nie można zmienić.
    Natomiast koniec krzywej to w twoim przypadku to 47st przy temp. min.zewn -20st bo tak te dwa parametry ustawiłeś.
    Te dwa parametry warunkują nachylenie krzywej, jednak nie kończy się ona na 47st, lecz biegnie dalej o tem samym nachyleniu do tem. max zasilania w twoim przypadku 55st.
    Temp. max. zasilania 55st wg. nachylenia krzywej u ciebie byłaby przy temp. zewn -34st dopiero w tym punkcie krzywej kocioł przestanie grzać.
    Temp. max. jest jeszcze ograniczana pokrętłem na kotle, więc jeśli na pogodówce ustawiłeś 55st to na kotle ustaw więcej.
    Jesli chodzi o drugie pytanie, to kocioł nie wyłączy się gdy osiągnie zadaną temp. w pomieszczeniu na fw 100, ponieważ wyższy priorytet ma krzywa i po osiągnięciu zadanej temperatury tylko zmieni nieznacznie nachylenie krzywej. Wg. moich obserwacji przy "wpływie temp. wew" ustawionej na 100% przy przekroczerniu temp.wewn. o 1st. temp.wody zmienia się o 2st.
    Tak więc żądaną temp. wewnątrz uzyskuje się głównie regulując nachylenie krzywej. Ja w ubiegłym sezonie robiłem to prawie miesiąc czytając to forum, instrukcje, oraz metodą prób i błędów.
    Pytasz co mi dało przejście na charakt. pkt pocz. pkt. końc., otóż dało mi możliwość zmiany wartości temp.krzywej na początku ina końcu, bo pozostałe charakterystki dają możliwość zmiany tylko na końcu, a u mnie nie dogrzewałł kocioł przy temp. dodatnich więc musiałem podnieść początek krzywej.
    Ostatnio edytowane przez mariuszwa ; 16-10-2011 o 15:43

  9. #989
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    MORHOT

    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Posty
    292
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Ponawiam pytanie - czy ma ktoś instrukcję serwisową Cerapura Smarta?
    Chciałbym ograniczyć moc dla CWU i maksymalna temperaturę zasilania dla CWU, można to zrobić tylko w menu pieca, a ja nie wiem jak się za to zabrać. Pomożecie??

  10. #990
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mariuszwa

    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Podkarpacie
    Posty
    209

    Domyślnie

    Podaj mi emaila to ci wyśle.

  11. #991

    Domyślnie

    jest teraz tak
    temp w pomieszczeniu na 21st
    temp proj 47
    max zaś 55
    pokrętło 4
    kocioł się włącza przy 20,5 w info 20,2 i wyłącza się przy 21
    grzeje jakieś 30 min zaczynając od 28 kończąc na 34
    tem. zew teraz 5st
    co sądzicie
    czyżby dom tak małe straty miał że nie potrzeba grzać z tak małą temp na zasilaniu?

  12. #992

    Domyślnie

    Cytat Napisał mariuszwa Zobacz post
    Jesli chodzi o drugie pytanie, to kocioł nie wyłączy się gdy osiągnie zadaną temp. w pomieszczeniu na fw 100, ponieważ wyższy priorytet ma krzywa i po osiągnięciu zadanej temperatury tylko zmieni nieznacznie nachylenie krzywej. Wg. moich obserwacji przy "wpływie temp. wew" ustawionej na 100% przy przekroczerniu temp.wewn. o 1st. temp.wody zmienia się o 2st.
    Tak więc żądaną temp. wewnątrz uzyskuje się głównie regulując nachylenie krzywej. Ja w ubiegłym sezonie robiłem to prawie miesiąc czytając to forum, instrukcje, oraz metodą prób i błędów.
    Pytasz co mi dało przejście na charakt. pkt pocz. pkt. końc., otóż dało mi możliwość zmiany wartości temp.krzywej na początku ina końcu, bo pozostałe charakterystki dają możliwość zmiany tylko na końcu, a u mnie nie dogrzewałł kocioł przy temp. dodatnich więc musiałem podnieść początek krzywej.

    u mnie kocioł się wyłącza po osiągnięciu 21 st i czeka aż spadnie do ok20 i się załączy
    może zmniejszyć wpływ temp pomieszczenia albo dać dla oszcz/pzamr?
    czyli jeżeli zmienię charakterystykę na pocz/konniec z grzejnikowej i ustawie parametry jak dla grzejników to będę miał prawie to samo tylko dodatkowo z możliwością regulacji początku charakterystyki?

  13. #993
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mariuszwa

    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Podkarpacie
    Posty
    209

    Domyślnie

    Według twojej krzywej przy i temp. zewn 5st. kocioł powinien wyłaczyć się przy 34 więc jest ok. Załącza się przy 28st ponieważ takie masz nastawy na kotle.
    Temperatura wewn. w tym przypadku nie ma wpływu na wł. i wyłącz. kotła o tym decyduje krzywa, a temp.wewn. tylko ją lekko koryguje.
    Duże masz wahania temp. wewn. myślę ze wynika to z tego że podświetlenie fw 100 ogrzewa czujnik temp.wewn. i temp potrafi znacznie wzrosnąć ok 2st, dlatego ja do testów obok fw 100 powiesiłem termometr cyfrowy z dokładnością 0,1 st i miałem ciągle podgląd na aktualną temp.Wyłączałem również wpływ temp. wewn. ponieważ właśnie podgrzewanie czujnika przez podświetlenie przesuwało mi krzywą. Charakterystyka pocz/konniec i grzejnikowa prawie niczym się nie różni tylko ma większe możliwości regulacji.

  14. #994

    Domyślnie

    ok.
    Mariuszwa napisz proszę jeszcze jakie masz zużycie gazu i jaki dom jeśli możesz.
    Dam wpływ na 0 i zobaczymy jak będzie ale jutro dziś potestuję jeszcze na tych ustawieniach bo chcę zobaczyć zużycie
    jeśli chodzi o posty wcześniej ja mam zbiornik 120l płaszczowy. grzeję wodę do temp 48-49 nastawa na kotle 45st rozpoczęcie grzania przy 37st
    moc cwu na kotle 50% czas grzania to 20min i kocioł osiąga temp ok70st po czym przełącza się na grzanie przy temp 47st a płaszcz oddaje jeszcze cipło podnosząc kilka stopni w zbiorniku. przy 50% kocioł dłużej pracuje w kondensacji chyba jakąś połowę czasu

  15. #995
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mariuszwa

    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Podkarpacie
    Posty
    209

    Domyślnie

    Od wczoraj od 14.00 do dzisiaj do 14.00 zużyłem 4,5 m3 gazu na c.o. ,c.w.u. i kuchenkę. Temperatura w nocy -4 w dzień 6.
    Dom z lat 50-tych słabo ocieplony tylko 5cm styropianu, powierzchnia 130 m3. Temperatura 19 st.

  16. #996

    Domyślnie

    dobrze u mnie przez dzień wyszło 3,5m3 od 8 do 20 w tym trzy razy ładowany zasobnik 120l do temp 48st i kuchnia. temperatura w domu 21st, poddasze 22st bo jeszcze zawory na grzejnikach nie skręcone
    pokombinuje żeby zejść
    w nocy kocioł o 22 pójdzie w oszczędzanie na 19st i załączy się chyba dopiero rano na grzanie gdyż z moich obserwacji wynika że
    temperatura w domu nie spadnie więcej jak o 2st przy tej temperaturze na zewnątrz

  17. #997

    Domyślnie

    dodam, że dzisiaj niedziela więc grzanie od 7 rano do 22 non stop z przerwami na ładowanie zasobnika no i czasem się kocioł wyłączał
    w tygodniu będę grzał rano 5-7 i 13-22 reszta to oszczędzanie
    powinno być mniejsze zużycie
    co można zrobić żeby zminimalizować wahanie temperatury spowodowane wyłączaniem się kotła po dojściu do zadanej temperaatury
    można zmniejszyć histerezę w kotle? da to coś?
    co możecie poradzić drodzy użytkownicy 14tek

  18. #998

    Domyślnie

    Witam
    Równiez posiadam Junkersa Carepur Smart ZSB 14-3C. Mam go juz rok, na razie bezproblemowo. mam tylko jedno pytanie, na które nie moge znalezc odpwoeidzi. Teraz jak juz jest chlodniej na zewnątrz pompa kociola praktycznie cały czas lub wiekszosc czasu chodzi. Tzn mam skręcone pokretła zarowno wody jak i ogrzewania na zero. W sterowniku FW100 mam ustawione grzanie na gwiazdke (czyli przeciw zamarzaniu). Mimo takich parametrów slyszę w grzejnikach jak pompa dziala. Potwierdziłęm ze obieg pochodzi z kotła, kocioł pracuje bez płomienia, nie grzeje.
    Pytanie do Was jako doświadczonych uzytkowników. Jak ustawic kocioł lub sterownik FW100 aby tego nie było, aby pompa nie dzialała jak nie jest to potrzebne, jak nie ma potrzeby grzania?. Pompa dziala prawie cały czas, a co za tym idzie zuzywa prąd niepotrzebnie, ponadto w grzejnikach słychac szum.
    Za pomoc z góry bardzo dziekuje
    Mam nadzieję, ze będziecie wiedzieć o co mi chodzi
    Pozdrawiam
    Hugo

  19. #999

    Domyślnie

    Czy ktoś wie jakiej mocy jest standardowo pompa obiegowa w tym kotle? Na stronie Junkersa nie mogę znaleźć ! I czy ktoś ewentualnie praktykował wymianę tej pompy na większą?

  20. #1000

    Domyślnie

    Witam raz jeszcze
    Potrzebuję pomocy jak nastawić piec ażeby każdy w domu odczuwał komfort. Zacznę od tego że dom jest nowy z porotermu ocieplony styropianem 15 cm, wełna na skosach i syficie 20 cm - ale nie mam docieplonego strychu i przez właz troche czuć zimno.
    Na dole mam tylko jeden grzejnik a na górze 6 grzejników, dzić wsając moi synowie trzęśli się z zimna u nich było 17 st C mimo że na fw 200 jest ustawa na 19st C w trybie oszczędzanie. FW 200 umieszczony jest na dole i rzeczywiście było na nim 20 st C. Ale w pokojach na górze jest różnica 2-3st C(mniej). Czy dobrze romumiem ze gdybym pozakrecal na dole grzejnik. Zmienił ustawę na grzanie na 22 st C a oszczedzanie na 21 w obiegu na grzejniki to załącza sie grzejniki na górze i w pokojach będzie cieplej. Dodam ze mam kominek i tez nim podgrzewam na dole ale nie mam rozprowadzenia na górę.
    Poradźcie co zrobić.

Strona 50 z 193

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony