dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 98 z 193
Pokaż wyniki od 1.941 do 1.960 z 3842
  1. #1941

    Domyślnie

    Cytat Napisał tren90 Zobacz post
    Kolego masz podobnie jak ja. Mój domek to bliźniak (parter + piętro) ok 120m^2do ogrzania. Domek z lat 80-tych - kaloryfery żeliwne. Posiadam ZSB14-3C oraz FW100 i zasobnik 120l. Przy obecnych temperaturach spala mi 8-10m^3 gazu. Ja niestety mam instalacje wysokotemperaturową (żeliwiaki). Dom ocieplony 20cm styro. Jednak okna mam masakryczne nieszczelne - stąd spore zużycie. Twój pierwszy sezon ogrzewania ? budynek po remoncie ?
    Tak pierwszy sezon grzewczy, domek stał od 20 lat nieużywany, zacząłem remont w styczniu zeszłego roku i skończyłem w listopadzie, a od grudnia już się wprowadziliśmy. Instalacja CO całkowicie nowa, podłogówka w kuchni i łazience, a grzejniki aluminiowe. Zastanawiam się właśnie nad ociepleniem...

  2. #1942

    Domyślnie

    Cytat Napisał Asiz Zobacz post
    Dziekuje za rade
    A wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna jest u Pana w domku? Co do grzejnikow to musze sprawdzic w projekcie do jakiej temperatury byly projektowane. A mozna powiedziec jakie jest u Pana zuzycie gazu?
    Dziekuje i pozdrawiam
    Asia
    Obecnie mechaniczna, alb były czasy gdy była grawitacyjna i grzałem kotłem 15 kW na drewno. Spokojnie dawał radę w duże mrozy przy nowym budynku (nawet takie do -32 w nocy). W zeszłym sezonie było ~1350 m z CWU, w tym tak patrzę to pewnie będzie z 1400.

    Pozdrawiam

    Paweł

  3. #1943
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Conrad&Beata
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Posty
    372
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    U mnie kociołek śmiga aż miło, średnia za styczeń to 7m3 na dobę, da się z tego zejść jeszcze, bo nie wszystko docieplone no i pierwszy sezon grzania.
    Z tego co tu czytam to większość z Was nie ma problemu z Junkersem tylko zbyt skomplikowaną instalacją. Ja za radą jednego z forumowiczów (za co mu dziękuję) zrobiłem całość w podłogówce dwa rozdzielacze zero mieszaczy zero dodatkowych pompek, sam poskładałem całość. Proste jak konstrukcja cepa i bezobsługowe do tego ekonomiczne.
    Barwny z Muratora+wykusz, lukarna dachowa, budowa "tymi ręcami" fachowcy tylko dach, tynk, wylewki. Pow. po podłogach 200m2, użytkowa 150m2 +garaż 20m2, Kocioł Junkers 14-3+zasobnik kwadro 100l, całość podłogówka, kominek Pama PM+400 kg szamot, reku Brookvent (był 1.1 jest 1.2), ściany BK24+ 15cm, dach25-30, podłoga 10cm. okna 3 szyby 0,7 W/m2K dla całego okna. Mieszkamy od 01.07.2012
    Nasz dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane

  4. #1944

    Domyślnie

    Napisz jeszcze czy i ile spaliliście brykietu/drewna żeby było miarodajnie. Z tego co widzę to kominek jest
    Ostatnio edytowane przez psulek ; 14-02-2013 o 13:54

  5. #1945
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Conrad&Beata
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Posty
    372
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    2 wieczory dla relaksu, w domu cały czas temp +21, teraz ok ?
    Barwny z Muratora+wykusz, lukarna dachowa, budowa "tymi ręcami" fachowcy tylko dach, tynk, wylewki. Pow. po podłogach 200m2, użytkowa 150m2 +garaż 20m2, Kocioł Junkers 14-3+zasobnik kwadro 100l, całość podłogówka, kominek Pama PM+400 kg szamot, reku Brookvent (był 1.1 jest 1.2), ściany BK24+ 15cm, dach25-30, podłoga 10cm. okna 3 szyby 0,7 W/m2K dla całego okna. Mieszkamy od 01.07.2012
    Nasz dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane

  6. #1946

    Domyślnie

    Tak, pytam kontrolnie, bo często ktoś podaje zużycie gazu a zapomina o kubiku drewna

  7. #1947
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Asiz

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-198
    Posty
    32

    Domyślnie

    Dostalam wycene od jednego "specjalisty" na montaz kotlowni - chyba to sa 3 obiegi - podlogowka ma 2 oddzielne i na pietrze kaloryfery. Specjalista proponuje jakies 2 zestawy pompowe - jeden z mieszaczem a drugi bez mieszacza odpowiednio 2000 zl i 1300 zl (netto) i do tego jeszcze pompe cwu wilo 360 zl netto. Wszystko przy wspolpracy z kotlem Comfort 16-3. Do tego proponuje regulator FW200 za 770 zl netto.
    Podobno to uczciwy instalator ale jak sobie wstepnie sprawdzilam cene kotla jaka on proponuje juz po znizkach to wydaje mi sie ze powinnam szukac dalej,,, Prosze o wasze opinie... a moze ktos mieszka niedaleko Trojmiasta i podjalby sie instalacji takeij kotlowni?

  8. #1948

    Domyślnie

    Cytat Napisał rzeczki Zobacz post
    Dzięki!

    coraz więcej informacji!

    Czytam ten wątek i natknąłem się na taki schemat:


    http://tinyurl.com/abkursd

    Dla mnie wygląda OK, ponieważ jest IPM1, czyli sterujemy pogodowo (podłogówkę tylko czy obydwa obiegi?), nie ma sprzęgła i dodatkowej pompy. Wszystko to przekłada się na niższe koszty instalacji.

    Ale pytanie do Was czy jest to poprawne i będzie dobrze działać? Jakie są minusy względem instalacji opartej na IPM2, sprzęgle (polecana przez Junkersa)?

    U mnie:
    30% podłogówka (2 łazienki, kuchnia, przedpokój) , reszta grzejniki (salon, 4 sypialnie, garaż, drabinki w łazienkach).
    Mógłby ktoś doradzić?

    Chciałbym to zrobić nie komplikując instalacji. Czy schemat z linku jest OK, czy polecacie według dokumentacji Junkersa?

  9. #1949

    Domyślnie

    Cytat Napisał Asiz Zobacz post
    Dostalam wycene od jednego "specjalisty" na montaz kotlowni - chyba to sa 3 obiegi - podlogowka ma 2 oddzielne i na pietrze kaloryfery. Specjalista proponuje jakies 2 zestawy pompowe - jeden z mieszaczem a drugi bez mieszacza odpowiednio 2000 zl i 1300 zl (netto) i do tego jeszcze pompe cwu wilo 360 zl netto. Wszystko przy wspolpracy z kotlem Comfort 16-3. Do tego proponuje regulator FW200 za 770 zl netto.
    Podobno to uczciwy instalator ale jak sobie wstepnie sprawdzilam cene kotla jaka on proponuje juz po znizkach to wydaje mi sie ze powinnam szukac dalej,,, Prosze o wasze opinie... a moze ktos mieszka niedaleko Trojmiasta i podjalby sie instalacji takeij kotlowni?
    Z tego co widzę, to ceny dostałaś trochę kosmos. Sterownik kosztuje około 670 brutto (544 netto) na alle. Poszukaj lokalnie hydraulika - popytaj sąsiadów. Chyba nie masz noża na gardle? Cena robocizny samej kotłowni to około 1200-1500 PLN, każdy punkt (kaloryfer, woda ciepła+zimna+kanalizacja, kran itp) to 120 PLN. Położenie podłogówki około 20 PLN za m2 (tzn. położenie folii, styropianu, folii i na to rur) . Materiały lepiej kupować samemu - wychodzi sporo taniej. Jak się umówisz, niech ci dadzą listę czego potrzebujesz, kształtki/rurki do dostania w markecie. Można kupić więcej i później oddać całą nadwyżkę. Grubszy osprzęt w necie (pompy, sterowniki, rury PEX, rozdzielacze) - tutaj raczej nie będzie niespodzianek że zbrakło (z kształtkami czasami są).

  10. #1950

    Domyślnie

    Cytat Napisał rzeczki Zobacz post
    Mógłby ktoś doradzić?

    Chciałbym to zrobić nie komplikując instalacji. Czy schemat z linku jest OK, czy polecacie według dokumentacji Junkersa?
    Schemat wygląda na autorstwa Junkersa - nazewnictwo i ikony takie same jak w materiałach projektowych. Pewnie obecnie go nie zamieszczają bo zgodnie z informacjami technicznymi kotła bez sprzęgła może działać przy instalacji o przepływie mniejszym niż 1000 l/h. Ja mam obecnie tak samo z tym że nie mam IPM tylko zawór termostatyczny, który i tak okazał się zbędny bo całość instalacji działa na jednej temperaturze.
    Według mnie prościej i taniej to powiększyć grzejniki a zrezygnować z elektroniki.

  11. #1951

    Domyślnie

    Witam
    Pisałem 2 miesiące temu moje wstępne uwagi na temat pieca. Po dwóch miesiącach użytkowania w tzw mrozy jestem mega zadowolony. Od 15 sierpnia (program jastrych, wygrzewanie podłogi dla płytkarza i kilku przygodach z mieszaczem - źle podłączony) do dnia dzisiejszego piecyk zużył 720 m3 gazu. Dogrzewam również kominkiem, który spalił 2 m3. Gazowania już sama zmieniła taryfę na W2 z W3 - przedpłata po 310 zł na dwa miesiące. Temp na dole 21.5 na górze od 19 do 20 stopni. Około 60 mkw podłogówka + 14 kaloryferów. Średnie zużycie gazu od 15 sierpnia 4 m3. Oczywiście do tego woda na 50 stopni. Rodzina 3 osobowa - około 130 mkw dom - Zoja LuX.

    Zainwestowałem w ocieplenie - chyba warto było. Elewacja 15 cm styropian, okna od 0,6 do 0,8 przenikalność (około 80 mkw powierzchni)i wełny na poddaszu od 25 do 40 cm z tzw zimnym strychem.

    Moja kotłowania: IPM2, FW 200, dwa obiegi, mieszacz i tyle. Prosta konstrukcja, ale spełnia swoje wymagania.
    Pozdrawiam.
    -------------------------------------------------------
    fotograf płock
    -------------------------------------------------------

  12. #1952

    Domyślnie

    Jeżeli pierwszy sezon grzewczy, to radości doda fakt, że w kolejnych powinno być jeszcze mniejsze zużycie gazu. Choć zimę mamy łagodną.
    Ostatnio edytowane przez Karlsen ; 18-02-2013 o 10:21

  13. #1953
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    A z ciekawości - jak Ci wychodzi średnie zużycie gazu powiedzmy za ostatnie dwa miesiące?

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  14. #1954

    Domyślnie

    Witam. Niestety w innym temacie nie doczekałem się jak na razie żadnej podpowiedzi więc spróbuję jeszcze tutaj. W związku z tym, że na wiosnę planuję całkowitą zmianę co. Przymierzam się do zakupu kotła Junkers Cerapur Smart zSB 14-3C z zasobnikiem, który ma ogrzać ok 90 m2. Górę domu będzie zamieszkiwała inna rodzina. Czy ktoś z szanownych forumowiczów mógłby doradzić odnośnie doboru grzejników i czy w/w kocioł będzie odpowiedni. Dom ocieplony niestety tylko styropianem 5 cm + siding. Wstępnie zdecydowałem się na grzejniki Kermi, i tak dla sypialni 14,4 m2 widziałbym grzejnik płytowy KERMI V22 600x1400 70/55C: 1873 WAT , pokój 1 - 15,84 m2 KERMI V22 600x1600 70/55C: 2141 WAT a więc około 130W/m2 dla parametró 70/55C. Czy taki dobór będzie odpowiedni i jak dobrać grzejniki dla łazienek i kuchni. Z góry dziękuję za wszelkie informacje.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	projekt finish dom 11aaa.jpg
Wyświetleń:	19
Rozmiar:	74,3 KB
ID:	171437

  15. #1955

    Domyślnie

    Cytat Napisał odyseuszek Zobacz post
    Skąd masz tą informację i czy twój wzór aby na pewno jest poprawny?
    Zważ, że jeżeli temp. zasilania kotła jest c.a. 30oC, a parametr 9.C pokazuje 33, to zgodnie z twoim wzorem kocioł pracuje z mocą 3,3 kW.
    Zgodnie jednak z tabelą danych technicznych przy takiej temp. zasilania minimalna moc kotła to 3,7 kW.
    Nominalna moc cieplna jest różna w zależności o temp zasilania - choć masz rację, że wyświetlacz daje pewne przybliżenie i chyba jedyne co wiadomo to że przy 33 pracuje z mocą minimalną a reszta zawsze jest. c.a.
    Prolog - zgłosiłem swoje wątpliwości do producenta. Dzisiaj dostałem mail z nową instrukcją. Dostępna jest też na stronie producenta. Wskazanie funkcji 9C należy odnosić do tabeli z p-ktu 16 instrukcji. Miło że producent dosyć szybko reaguje.

    Pozdrawiam

    Paweł

  16. #1956

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarek.P Zobacz post
    A z ciekawości - jak Ci wychodzi średnie zużycie gazu powiedzmy za ostatnie dwa miesiące?

    J.
    Witam, to jest mój pierwszy sezon grzewczy, ale dom, a dokładnie tynki, posadzki były zrobione rok wcześniej niż się wprowadziłem, wietrzyłem, praktycznie okna były otwarte całym rokiem.

    Średnie zużycie za grudzień i styczeń coś około 300 - 320 m3 gazu ,luty coś w okolicy 80-100 m3, kominek mam z dsg w 4 pokojach i tam jest najcieplej - temp od 21 do 23 stopni, inne na górze w okolicy 20 stopni.

    Pytanie - czy jest możliwość sprawdzenia bez instalatora, jaką kocioł ma sprawność w danej chwili - kondensat mam wyprowadzony od razu do kanalizacji i nie widzę ile tego wychodzi.

    Gdyby pieniążków starczyło, zdecydowanie wybrałbym rekuperację, sporo ciepła ucieka przez wentylację grawitacyjną.
    Ostatnio edytowane przez sleep ; 20-02-2013 o 20:43
    -------------------------------------------------------
    fotograf płock
    -------------------------------------------------------

  17. #1957

    Domyślnie

    Cytat Napisał odyseuszek Zobacz post
    Schemat wygląda na autorstwa Junkersa - nazewnictwo i ikony takie same jak w materiałach projektowych. Pewnie obecnie go nie zamieszczają bo zgodnie z informacjami technicznymi kotła bez sprzęgła może działać przy instalacji o przepływie mniejszym niż 1000 l/h. Ja mam obecnie tak samo z tym że nie mam IPM tylko zawór termostatyczny, który i tak okazał się zbędny bo całość instalacji działa na jednej temperaturze.
    Według mnie prościej i taniej to powiększyć grzejniki a zrezygnować z elektroniki.
    Czyli nie masz sterownia pogodowego tylko regulator pokojowy?

  18. #1958

    Domyślnie

    Nie, mam FW100 a grzejniki na tyle duże że pracują na temperaturach typowych dla podłogówki, jakby się okazało że nie wyrabiają, to mogę podnieść krzywą grzewczą dla grzejników, a ręcznie ograniczyć temp. na zaworze termostatycznym, ale jak dotąd nie było potrzeby na takie kombinacje.

  19. #1959

    Domyślnie

    Witajcie
    Podłogówka w całym domu Ustaiwienie pkt początkowy 23C końcowy 35 max tem zasilania 45C
    Mam problem o który wczesiej już się pytałem
    Miesiac temu zaczalem grzać do 15C piec mi nie dogrzewal wiec za pomocą forum zmieniłem na ustawieniu grzania pkt początkowy z 21 do 23C.
    Teraz ustawiłem na 23C ( mieszkam od wczoraj) a piec dogrzewa mi do do 21,2C na sterowniku
    Podnies pkt początkowy ? czy zmienić cos innego...
    Mieszkamy i grzejemy od 10.2018

    Aktualnie
    145m² parterówka OP, PF 15 XPS + 10, wylewka 8-10cm, Silikat 24 cm - 20cm styro 0.031, Dach 25cm pianka PUR + 20cm wełna 0.036 (wełny jeszcze brak), Okna 3 szyb. + rolety,PPC 7kw, WM (pro-vent) i GWC, OZC 4,0 PV 6.4 kW

    Kiedyś
    164m² OP. PU 137m² Fun.12cm XPS
    Pod. 12cm XPS 0.035.
    Ściany Silka 24cm + 20cm styro 0.031.
    Strop 36cm wełna 0.039. Skosy 18+10 wełną 0.035
    WM Jan-gaz i GGWC
    JUNKERS SMART ZSB 14-3C

    60,8 kWh/m2rok

  20. #1960

    Domyślnie

    Cytat Napisał mariuszwa Zobacz post
    Do zacisków Ls i Lr na listwie ST 10 wcześniej usuń mostek.
    Witam "speców" od pieca.
    Czy ktoś wie jak jest sterowany ten piec poprzez zaciski LS i LR - tzn. - czy chodzi kiedy na nie jest podane 230 V czy odwrotnie.
    Na którym z nich powinna być "faza".

    Chcę wykorzystać sygnał z listwy elektrycznej, a konkretnie z modułu pompowego do sterowania tym piecem...jeśli się da.

    pozdrawiam

Strona 98 z 193

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony