dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 24
  1. #1

    Domyślnie Pomocy!!! Wilgoć wewnątrz domu na ścianach

    Witam

    Wiem, że podobne tematy były już poruszane, ale szukam odpowiedzi już od dawna i jestem zdesperowany.

    Coś o domu.
    Kupiłem go w stanie surowym otwartym (z tynkami wewnętrznymi cementowo-wapiennymi) latem 2006 roku, wykończyłem wewnątrz (gładź szpachlowa, glazura, panele podłogowe) i wprowadziłem się zimą tego samego roku. Dom jest parterowy, niepodpiwniczony na dość podmokłym i gliniastym gruncie z poddaszem nieużytkowym. Sciany 18,5 cm phoroterm + 8 cm styropian + 11,5 cm phoroterm + tynk cementowo-wapienny, podwójna izolacja pozioma. Strop ocieplony styropianem 5 cm (ze względu na plan zagospodarowania poddasza w przyszłości), dach niedocieplony. Dodatkowo wykonałem odprowadzenie wody z połaci dachu do pobliskiego rowu. Wenylacja jak na dom o powierzchni 100 m2: 2 kominy w każdym po po 2 kanały wentylacyjne (łazienka, WC, kuchnia, salon) bez drzwiTemperaturę utrzymuję na poziomie 20-23 stopnie - ogrzewanie na ekogroszek.

    Problem.
    Jesienią 2007 pojawiły się w narożnikach (szczytowych domu) przy suficie pierwsze ślady wilgoci, później zauważyłem również tzw. kropki nad listwami przypodłogowymi. Sugerując się, że w domu jest zbyt duża wilgotność zastosowałem pochłaniacze wilgoci (Humistop), które napełniały się bardzo powoli i uświadomiły mnie, że wilgoci w powietrzu nie ma. Jesienią 2008 pojawiła się wilgoć przy suficie prawie we wszystkich narożnikach każdego pomieszczenia. Po kilku poradach postanowiłem dodatkowo dom "napowietrzyć" stosując napowietrzniki okienne - również bez skutku. Mamy 2009 wilgoć przy suficie zaczęła pojawiać się również wzdłuż sciany i "rozmnożyła się przy podłodze nad listwami.

    Dziwne.
    Wilgoć ta przy podłodze nie pojawia się za szafkami, które są dostawione do samej ściany (tam ściana jest czysta), podobnie nie ma jej również pod listwami przypodłogowymi - chyba tam powinno jej być najwięcej??? Wilgoć nie skrapla się na oknach i drzwiach balkonowych??? Wilgoć pojawia się nie tylko na ścianach zewnętrznych ale i działowych???

    Pomocy!!! Proszę!
    Mogę podesłać zdjęcia jak to wygląda.[/img]

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Nikt się nie odzywa więc ja może coś zasugeruję. Wilgoć skrapla się w miejscach które są chłodniejsze. Strop - stanowczo 5 cm styro to za mało. Może też warstwa izolacji ma przerwy właśnie na styku ze ścianami wewnetrznymi. Gdzieś tam leci zimno, musisz się przyjrzeć stykowi ścian i stropu. Może wieniec nie ocieplony? Wilgoć u podstawy ścian wewnętrznych sugeruje że są one postawione na fundamencie bez żadnej izolacji, podobnie ze ścianami zewnętrznymi, gdzieś tam jest mostek termiczny. Jak to docieplisz problem zniknie o ile masz wydolną wentylację. Może zacznij od tego. Tu sprawdzi sie chyba metoda "gromniczna" by adam . Zapal świeczkę i sprawdź czy rzeczywiście powietrze jest przez kanały wentylacyjne wyciągane.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  3. #3

    Domyślnie Re: Pomocy!!! Wilgoć wewnątrz domu na ścianach

    Cytat Napisał Raynal
    Witam

    Wiem, że podobne tematy były już poruszane, ale szukam odpowiedzi już od dawna i jestem zdesperowany.

    Coś o domu.
    Kupiłem go w stanie surowym otwartym (z tynkami wewnętrznymi cementowo-wapiennymi) latem 2006 roku, wykończyłem wewnątrz (gładź szpachlowa, glazura, panele podłogowe) i wprowadziłem się zimą tego samego roku. Dom jest parterowy, niepodpiwniczony na dość podmokłym i gliniastym gruncie z poddaszem nieużytkowym. Sciany 18,5 cm phoroterm + 8 cm styropian + 11,5 cm phoroterm + tynk cementowo-wapienny, podwójna izolacja pozioma. Strop ocieplony styropianem 5 cm (ze względu na plan zagospodarowania poddasza w przyszłości), dach niedocieplony. Dodatkowo wykonałem odprowadzenie wody z połaci dachu do pobliskiego rowu. Wenylacja jak na dom o powierzchni 100 m2: 2 kominy w każdym po po 2 kanały wentylacyjne (łazienka, WC, kuchnia, salon) bez drzwiTemperaturę utrzymuję na poziomie 20-23 stopnie - ogrzewanie na ekogroszek.

    Problem.
    Jesienią 2007 pojawiły się w narożnikach (szczytowych domu) przy suficie pierwsze ślady wilgoci, później zauważyłem również tzw. kropki nad listwami przypodłogowymi. Sugerując się, że w domu jest zbyt duża wilgotność zastosowałem pochłaniacze wilgoci (Humistop), które napełniały się bardzo powoli i uświadomiły mnie, że wilgoci w powietrzu nie ma. Jesienią 2008 pojawiła się wilgoć przy suficie prawie we wszystkich narożnikach każdego pomieszczenia. Po kilku poradach postanowiłem dodatkowo dom "napowietrzyć" stosując napowietrzniki okienne - również bez skutku. Mamy 2009 wilgoć przy suficie zaczęła pojawiać się również wzdłuż sciany i "rozmnożyła się przy podłodze nad listwami.

    Dziwne.
    Wilgoć ta przy podłodze nie pojawia się za szafkami, które są dostawione do samej ściany (tam ściana jest czysta), podobnie nie ma jej również pod listwami przypodłogowymi - chyba tam powinno jej być najwięcej??? Wilgoć nie skrapla się na oknach i drzwiach balkonowych??? Wilgoć pojawia się nie tylko na ścianach zewnętrznych ale i działowych???

    Pomocy!!! Proszę!
    Mogę podesłać zdjęcia jak to wygląda.[/img]




    Witam !


    uuuuuuuuuuuhhhhhhhhhhhhh


    Problemowa sprawa...


    Kupiłeś dom w stanie surowym ---może ktoś postawił szajs i popchnął dalej.....


    podejrzewam -dokładnie to co powiedział kolega wcześniej
    Tworzą się mostki termiczne.

    Styka się zimne i ciepłe powietrze -brak izolacji ..


    Temat jest bardzo szeroki- począwszy od fundamentów skonczywszy na
    dociepleniach zewnętrznych ,oknach -montaż ,parapetach etc


    Powiem tak ------ weż fachowca -Niech tą chaupę obejży.


    Ponieważ możesz -walczyć przzez lata z wiatrakami..

    NIe mogę powiedzieć nic więcej bo nie widzę budynku.....



    Ciężki orzech do zgryzienia



    Duży problem


    Pozdrawiam
    Powodzenia


    LeMarchand_2009

  4. #4

    Domyślnie

    Sugerowałbym badania termowizyjne.

  5. #5

    Domyślnie

    Dzięki za podpowiedzi..

    Wentylacja działa. Strop oprócz tergo że za zapewne mało docieplony - to może racja że coś z tym wieńcem - ale jak to sprawdzić? Choć z drugiej strony: znajomy mieszka w domu gdzie na stropie nie ma w ogóle ocieplenia - ubytek ciepła jest dość duży ale wilgoci nie ma. Zaś co do izolacji fundamentów to przed otynkowaniem z zewnątrz widoczna była izolacja (fachofcy mówili, że to podwójna papa czy jakoś tak).

    Wolałbym aby to co pisze colibri761:
    "Kupiłeś dom w stanie surowym ---może ktoś postawił szajs i popchnął dalej....." nie było prawdą...

    Może ktoś jeszcze wie coś na ten temat. Czy są fachowcy (firmy), które zajmują się skutecznym rozwiązywaniem takich zaggadek?

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał monkos71
    Sugerowałbym badania termowizyjne.
    Kto je przeprowadza?

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał Raynal
    Dzięki za podpowiedzi..

    Wentylacja działa. Strop oprócz tergo że za zapewne mało docieplony - to może racja że coś z tym wieńcem - ale jak to sprawdzić? Choć z drugiej strony: znajomy mieszka w domu gdzie na stropie nie ma w ogóle ocieplenia - ubytek ciepła jest dość duży ale wilgoci nie ma. Zaś co do izolacji fundamentów to przed otynkowaniem z zewnątrz widoczna była izolacja (fachofcy mówili, że to podwójna papa czy jakoś tak).

    Wolałbym aby to co pisze colibri761:
    "Kupiłeś dom w stanie surowym ---może ktoś postawił szajs i popchnął dalej....." nie było prawdą...

    Może ktoś jeszcze wie coś na ten temat. Czy są fachowcy (firmy), które zajmują się skutecznym rozwiązywaniem takich zaggadek?
    Podwójna papa to izolacja przeciwwilgociowa, wbrew pozorom niewiele ma wspólnego z ewentualnym skraplaniem wody na twoich ścianach. Odkop trochę ściany i zobacz czy jest jakiś styropian na ścanach fundamentowych zewnętrznych, nie wiem jak to sprawdzić na fundamentach ścian wewnętrznych - kucie podłogi? . Może gdzies znajdziesz projekt wg którego budynek był robiony, to może wiele wyjaśnić. Chyba bez jakiegoś budowlańca się jednak nie obejdzie.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  8. #8

    Domyślnie

    Podwójna papa to izolacja przeciwwilgociowa, wbrew pozorom niewiele ma wspólnego z ewentualnym skraplaniem wody na twoich ścianach. Odkop trochę ściany i zobacz czy jest jakiś styropian na ścanach fundamentowych zewnętrznych, nie wiem jak to sprawdzić na fundamentach ścian wewnętrznych - kucie podłogi? . Może gdzies znajdziesz projekt wg którego budynek był robiony, to może wiele wyjaśnić. Chyba bez jakiegoś budowlańca się jednak nie obejdzie.[/quote]

    Na fundamentach na pewno nie ma żadnego styropianu..., ale czy jest konieczny??? Jeżeli chodzi o posadzkę to jest "chudziak" + folia budowlana + 10 cm styropian + fola budowlana + wylewka betonowa 5 cm.
    Mam wrażenie że tam gdzie są panele podłogowe śladów wilgoci jest więcej niż w pomieszczeniach gdzie na podłodze jest ceramika. W łazience i WC wilgoci nie widać a i we wiatrołapie który jest najchłodniejszym pomieszczeniem nie ma w ogóle.
    Dom budowany na podstawie dość popularnego projektu aps 27

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Wydaje mi się że u ciebie połączyło się kilka rzeczy. Po pierwsze niezbyt sprawna mimo tego co piszesz wentylacja. W nieocieplonych domach w których nie ma wilgoci z reguły wieje szparami, powietrze jest wymieniane wystarczająco często by wilgoć usuwać. U ciebie jak się domyślam w łazience i wc wentylacja jest sprawna, w pozostałej części domu jednak nie. W wiatrołapie masz najmniejszą różnicę temperatur więc wilgoć się nie powjawia, poza tym skutecznie go wietrzysz otwierając drzwi. Jeszcze raz - zapal świeczkę i pochodź po domu popatrz gdzie powietrze jest wyciągane i czy wogóle. Mimo prostoty to dobra metoda. Ściany fundamentowe powinny być ocieplone. Ty nie masz więc cała ściana pomimo ocieplenia z zewnątrz grzeje chłodem . Do tego jeszcze pewnie dochodzi nieocieplony wieniec. Ściany wewnętrzne być może ochładzają się od swoich fundamentów albo też od podłogi i ścian zewnętrznych. To by tłumaczyło większą wilgoć tam gdzie panele. W innych pomieszczeniach podłoga się ogrzewa, tam nie. Moim zdaniem bez budowlańca się nie obejdzie.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    masz ścianę trówarstwową. Jeśli paparaki wybudowali mur nosny krzywo to mogło nie starczyć miejsca na styropian pomiedzy ścianę naośna i osłonową.

    Czy masz ogrzewanie podłogowe? Warto sprawdzić szczelność instalacji.
    Nasz Dziennik

    "Z logiką jest tak, że gdy ktoś jej nie rozumie, to zwykle też nie rozumie że jej nie rozumie"

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Raynal
    Dzięki za podpowiedzi..

    Wentylacja działa. Strop oprócz tergo że za zapewne mało docieplony - to może racja że coś z tym wieńcem - ale jak to sprawdzić? Choć z drugiej strony: znajomy mieszka w domu gdzie na stropie nie ma w ogóle ocieplenia - ubytek ciepła jest dość duży ale wilgoci nie ma. Zaś co do izolacji fundamentów to przed otynkowaniem z zewnątrz widoczna była izolacja (fachofcy mówili, że to podwójna papa czy jakoś tak).

    Wolałbym aby to co pisze colibri761:
    "Kupiłeś dom w stanie surowym ---może ktoś postawił szajs i popchnął dalej....." nie było prawdą...

    Może ktoś jeszcze wie coś na ten temat. Czy są fachowcy (firmy), które zajmują się skutecznym rozwiązywaniem takich zaggadek?
    Miałem taką sytuację u siebie:

    "Zaś co do izolacji fundamentów to przed otynkowaniem z zewnątrz widoczna była izolacja (fachofcy mówili, że to podwójna papa czy jakoś tak)."

    Odkopywałem fundamenty jeszcze raz a podłoże ,grunk jest suchy -piasek.

    Zabezpieczyliśmy folią i jest ok.

    Ale ty piszesz najpierw wilgoć wyszła w narożnikach budynku a póżniej na scianach .

    Pozdrawiam
    Colibri761

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie

    a zanim weźmiesz fachwców, ekspertów, kosmiczną technologię, tudzież szamanów zaklinających krople wody i cżąsteczki parywodnej
    to kup sobie higrometr, a dla pełnego wypasu kup, lub pożycz pirometr i najpierw sprawdź to co można tymi urządzeniami sprawdzić (najlepiej je przy okazji sprawdzić z jakimś wzorcem)
    potem można dalej dyskutować
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  13. #13

    Domyślnie

    badanie termowizyjne kosztuje pewnie koło 150-200 zł... szukaj kogoś z kamerką a zdjęcia wiele wyjaśnią.... zapewne jest tak jak mówią koledzy powyżej - wadliwa termoizolacja i mało wydajna wentylacja... na zdjęciach termowizyjnych będziesz braki w izolacji widział jak na dłoni....
    ...

  14. #14
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar gonzo93
    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Skąd
    Już z własnego domu
    Posty
    638

    Domyślnie

    Witam.
    Popieram "przed-pisaczy". Możesz kupić sobie najprostszy higrometr, np taki:
    http://www.allegro.pl/item822689379_...t_302_h1c.html
    Ja taki mam i faktycznie wskazania są prawdopodobne, tzn. na pewno się zmieniają przy różnych warunkach. Za oknem podczas deszczu pokazuje 99%, a wewnątrz 50-60%. 50% po działaniu osuszacza.

    ps.Osuszacz mechaniczny, a nie żaden pochłaniacz.
    dziennik
    komentarze
    Jedyny "Polski Węgiel" w który warto inwestować to Roksana Węgiel

  15. #15

    Domyślnie

    Dzieki za podpowiedzi.

    Co do wilgoci to jestem pewien że w powietrzu jej nie ma, ale fakt że lepiej nie gdybać w takiej sytuacji - kupuję higrometr. Szukam pirometru i ewentualnie kogoś z kamerą termowizyjną - zobaczymy.
    Zaś co do wentylacji to co może powodować jej słabą wydajność jeżeli kanały 14x14 cm - są drożne?

  16. #16

    Domyślnie

    ...wentylacja grawitacyjna nie działa najlepiej... możesz o tym poczytać w wątkach dotyczących wentylacji.... działanie grawitacyjnej uzależnione jest od tylu czynników, że może częściej nie działać bądź działać tylko symbolicznie z o wiele za małą wydajnością....
    ...

  17. #17
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Napisał Raynal
    ... co do wentylacji to co może powodować jej słabą wydajność jeżeli kanały 14x14 cm - są drożne?
    piszesz o wywiewie - a nawiewy jakiej masz srednicy ?
    /bo wentylacja to nawiew i wywiew/
    p.s.
    jesli uwazasz, ze przestawienie klamki w oknie na tzw. "mikrouchył" ma jakieś znaczenie /jako nawiew/ ... to raczej sie mylisz

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał gonzo93
    50% po działaniu osuszacza.

    ps.Osuszacz mechaniczny, a nie żaden pochłaniacz.
    Możesz zdradzić jakiej firmy jaki model?

  19. #19

    Domyślnie

    Moim zdaniem zacznij od wywalenia styropianu ze stropu i zastąp go wełną mineralną, ale o grubości minimum 15 cm, a najlepiej 20-25 cm. Warto rozważyć też (oczywiście koszty) ocieplenie dachu wełną.

    Mokre ściany przy podłodze to prawdopodobnie przez wilgoć która przemieszcza się z góry po ścianie, czyli od tego nieszczęsnego stropu w dół. Myślę, że wilgoć przechodzi przez przestrzeń pomiędzy porothermem 18,5 cm a styropianem.

    Być może lepiej by było gdyby pomiędzy dwoma warstwami porothermu w ścianach nośnych znajdowała się wełna mineralna, a nie styropian. Porotherm z założenia jest ścianą oddychającą, a styropian powoduje, że gdzieś tam wilgoć się zatrzymuje.

    Co do tej ostatniego punktu to tylko moje przypuszczenia, więc pewnie koledzy mpoplaw i coulignon zaraz się wypowiedzą w tej sprawie.

  20. #20

    Domyślnie

    Prawdopodobny powód to błędy na etapie projektu lub poprzez nienależytą staranność podczas prac budowlanych i wykończeniowych - prawdopodobnie słaba izolacja i mostki termiczne. Dobrze, że wykonałeś odprowadzenie wody z połaci dachu do rowu. Sprawdź jeszcze, szczególnie podczas deszczu, czy pomimo to jest jakiekolwiek ryzyko zwiększania się wilgoci np. poprzez odpływ, rynnę - w najbliższe sąsiedztwo elewacji. Z kolei najbardziej sprawdzonym sposobem na pozbywanie się pleśni, ale i dość czasochłonnym i wymagającym systematyczności, jest wietrzenie pomieszczenia.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony