dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 183 z 183
Pokaż wyniki od 3.641 do 3.650 z 3650
  1. #3641

    Domyślnie

    Cytat Napisał _artur_ Zobacz post
    dlaczego głupie? w sterowniku który mam możesz ustawić sterowanie albo plusem (w tym wypadku +24V) albo 0V (masą)..
    OK, dzięki za wyjaśnienie, już jestem trochę mądrzejszy. To to chyba będzie to zaczarowane npn/pnp...

    Ja u siebie z PLC tego nie zrealizuję (Wago, mam już moduły high side switching), ale tak jeszcze zapytam odnośnie łączenia mas... Dobrze rozumiem że można (należy) łączyć masy z różnych zasilaczy (różnych napięć)?

    A dlaczego głupie (potencjalnie)? Bo ja jestem leszcz w tych tematach, liczyłem się z tym że mogłem palnąć (ale może to nadrobię niżej).

    Inny temat: założyłem że do przycisków (poczwórnych) jest prowadzona skrętka, i na owej skrętce zupełnie obok przycisków (24V) planowałem dodać DSa (2 lub 3 żyły) albo diodę (2 żyły, do podświetlenia przycisku w funkcji informacyjnej różnej). Uznałem że nie da rady (a i nie potrzebuję chyba bardzo) wszystkich trzech funkcji. ALE tak sobie myślę jakby upchać na jedym UTP coś takiego (szybki szkic, DS pasożytniczo)...:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	AiO-1a.jpg
Wyświetleń:	134
Rozmiar:	42,9 KB
ID:	377523
    Ma powyższe jakiś sens czy raczej błędy?

  2. #3642
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar _artur_
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Bolmin
    Kod pocztowy
    26-060
    Posty
    2.906

    Domyślnie

    Cytat Napisał grzeniu666 Zobacz post
    OK, dzięki za wyjaśnienie, już jestem trochę mądrzejszy. To to chyba będzie to zaczarowane npn/pnp...
    Dokładnie to..

    Cytat Napisał grzeniu666 Zobacz post
    Dobrze rozumiem że można (należy) łączyć masy z różnych zasilaczy (różnych napięć)?
    nawet trzeba bo inaczej nie będzie działać - w najlepszym wypadku, w gorszym zamknie się pętla jakoś dziwnie i się coś upali..
    jak nie będzie wspólnej masy to jak jedno urządzenie będzie wiedzieć jakie przyłożone jest napięcie do niego jak nie ma punktu odniesienia?

    Cytat Napisał grzeniu666 Zobacz post
    Inny temat: założyłem że do przycisków (poczwórnych) jest prowadzona skrętka, i na owej skrętce zupełnie obok przycisków (24V) planowałem dodać DSa (2 lub 3 żyły) albo diodę (2 żyły, do podświetlenia przycisku w funkcji informacyjnej różnej). Uznałem że nie da rady (a i nie potrzebuję chyba bardzo) wszystkich trzech funkcji. ALE tak sobie myślę jakby upchać na jedym UTP coś takiego (szybki szkic, DS pasożytniczo)...:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	AiO-1a.jpg
Wyświetleń:	134
Rozmiar:	42,9 KB
ID:	377523
    Ma powyższe jakiś sens czy raczej błędy?
    od razu widzę że coś nie tak bo dallasa łaczymy 3 przewodami (dwoma na bardzo krótkie odległości, a jak dasz kilka to na pewno nie będzie działać)..

    wyjdź od tego że masz masę wspólną dla wszystkich urządzeń, jeśli podświetlenie ma być na stałe to ok, ale osobiście mnie by wkurzało, ale jak chcesz..
    nie bardzo wiem czemu zasilanie masz przeprowadzone przez przekaźnik na tym schemacie.. ale z grubsza ok..
    spójrz na takie coś z takiej strony:

    jestem zwolennikiem upraszczania takich rzeczy..
    bo pamiętaj że nie tylko TY będziesz to obsługiwać, także goście.. a bez sensu biegać za każdym do kibla i mu tłumaczyć jak działa włącznik.. to też był m.in. powód dla którego zrezygnowałem z takich różnych kombinacji - każdy ma w domu "pstryczek" i ten "pstryczek" zapala z reguły górne swiatło.. i tak każdy kto wejdzie będzie oczekiwać że to zadziała.. teściowa czy moi rodzice na początku pstrykali itp. i w końcu skończyło się na tym że w każdym pokoju jest włącznik dzwonkowy i każdy przycisk ma dwie funkcje - pierwsza czyli krótkie przyciśnięcie - górne światło, potrzymanie powyżej 3s - dodatkowe światło "efektowe" typu LED itp. wyjątek to łazienka gdzie wyłącznik jest podwójny i drugi klawisz krótko podświetla lustro - ale to podświetlenie jest na tyle jasne że wszystko jedno czy naciśniemy jeden czy drugi krótko..
    reszta "scen" - panel na ścianie albo tablet przez wifi, jak kiedyś dorobię sobie konwerter pilota na modbus to może coś tam dorzucę żeby pilotem od TV przełączać..
    " Tak się domów nie buduje !!" czyli parterówka w podkieleckiej wiosce..
    jestem nienormalny bo grzeję czystym prądem (kable Elektra, grzane ~120m2, 4 osoby)
    od sezonu 2014/15 -zużycie na CO ostatnio poniżej 8000kWh

  3. #3643

    Domyślnie

    @_artur_

    Co do 3 przewodów dla Dallasa to zdaję sobie sprawę, na istotne czujniki mam osobne skrętki (2 albo trzy linie/łańcuchy), nie takie krótkie, a działają wszystkie razem bez problemu. Tutaj myślałem o DS jak dodatku (na potrzebę jakiś tuningów czy dołożenia brakującego czujnika na głównych (ważnych) łańcuchach.

    Ale możliwe że odpuszczę i zostanę przy starej strategii (przyciski+dioda lub przyciski+dallas), dallas pewniejszy ew. wolna zapasowa żyła.


    Jeśli chodzi o ergonomię to absolutnie się zgadzam, planuję typowe włączanie światła jako góra=ON (w zasadzie góra jako rotowanie świateł typu górne/kinkiety/wszystkie/górne..., od najbardziej codziennych) dół=OFF. Dodatkowe combosy (typu dół krótki krótki długi = wszędzie OFF) dla wtajemniczonych. Tak aby zwykli ludzie obsługiwali to intuicyjnie (nawet nie zauważając "yntligjencji" instalacji).

    Stałe podświetlenie też by mnie wkurzało (ja przysłaniam diody standby), to ma być podświetlenie które np (dlatego do diody masa przez przekaźnik):
    - stałym świeceniem sygnalizuje jakiś tryb niestandardowy (np. wentylacja na przewietrzanie)
    - miganiem alarmuje, np. otwarte okno wieczorem (komary )
    - np. na włączniku grzejników el. na żądanie (drabinka w łaz. czy grzejnik butowy w wiatrołapie, praca czasowa) syglalizuje działanie lub pulsowaniem pokazuje powiedzmy ile kwadransów czy godzin (zaokrąglonych w górę) zostało do wyłączenia
    - typowo byłyby nieświecące.
    Ostatnio edytowane przez grzeniu666 ; 04-01-2017 o 11:43

  4. #3644
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    kroles

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Kod pocztowy
    42-253
    Posty
    501

    Domyślnie

    Nie odniosę się w żaden sposób do całej reszty, ale mam jedną uwagę.
    Mam u siebie dallasy na 1wire i nie powtórzyłbym tego błędu. Raz na kilka miesięcy któryś z czujników potrafi się bez powodu zawiesić, blokując całą gałąź magistrali albo i całą magistralę. Niby da się taką sytuację "wypatrzyć" programowo, ale jedyna rada to odłączenie zasilania od wszystkiego na magistrali i twardy reset, tego niestety nie przewidziałem w mojej instalacji...

  5. #3645
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar _artur_
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Bolmin
    Kod pocztowy
    26-060
    Posty
    2.906

    Domyślnie

    ile masz tych dallasów? jak masz zrobioną magistralę (topologia) jaka długość i czym odczytujesz?
    " Tak się domów nie buduje !!" czyli parterówka w podkieleckiej wiosce..
    jestem nienormalny bo grzeję czystym prądem (kable Elektra, grzane ~120m2, 4 osoby)
    od sezonu 2014/15 -zużycie na CO ostatnio poniżej 8000kWh

  6. #3646
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    kroles

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Kod pocztowy
    42-253
    Posty
    501

    Domyślnie

    28 temperatura, plus trzy wilgotność. Podzielone na dwie gwiazdy wpięte do DNB-400, każda gałąź max 10m i wiszą na niej 2 czujniki. Odczyt ADA-401WP.
    Jak się jakaś gadzina zawiesi, to przeważnie blokuje odczyty z całej magistrali (czasem z kawałka), i grzeje się sama z siebie do około 40 stopni. Poza tym nic złego się nie dzieje... ADA zgłasza problem z odczytem, odcięcie zasilania na chwilę na magistrali rozwiązuje problem, niesmak zostaje.
    I muszę odszczekać ten raz na kilka miesięcy - zdarzyło się to cztery razy w ciągu trzech lat, za każdym razem inny czujnik.

  7. #3647
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar St@nley
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    woj. mazowieckie
    Posty
    645

    Domyślnie

    Cytat Napisał _artur_ Zobacz post
    Dokładnie to..



    nawet trzeba bo inaczej nie będzie działać - w najlepszym wypadku, w gorszym zamknie się pętla jakoś dziwnie i się coś upali..
    jak nie będzie wspólnej masy to jak jedno urządzenie będzie wiedzieć jakie przyłożone jest napięcie do niego jak nie ma punktu odniesienia?
    A te masy z różnych zasilaczy dodatkowo łączy się do PE czy pozostawia osobno? Bo kombinuje z podobnym układem i się zastanawiam jak to w końcu jest.

  8. #3648
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar _artur_
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Bolmin
    Kod pocztowy
    26-060
    Posty
    2.906

    Domyślnie

    do PE.? nie widzę potrzeby bo to punkt odniesienia, poza tym na PE może pojawić się 230V (przebicie itp.) a to raczej może być niezdrowe dla zasilaczy
    " Tak się domów nie buduje !!" czyli parterówka w podkieleckiej wiosce..
    jestem nienormalny bo grzeję czystym prądem (kable Elektra, grzane ~120m2, 4 osoby)
    od sezonu 2014/15 -zużycie na CO ostatnio poniżej 8000kWh

  9. #3649
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar St@nley
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    woj. mazowieckie
    Posty
    645

    Domyślnie

    No właśnie też mi to nie pasowało ale chciałem się upewnić, bo gdzieś natknąłem się na takie rozwiązanie.
    "Jutro to dziś, tyle że jutro..."

    Projekt E-109 piętrowy 160 m2 + garaż nieogrzewany, całość podłogówka+dwie drabinki, okna 3 szybowe V82, ściany silka E24+25cm grafit, podłoga 28cm EPS, fundamenty 20cm zew+10cm wew EPS aqua, poddasze 45 cm celulozy pod wiązarami, OZC: ΦHL 5476W, PC PW Panasonic seria H 1f 9 kW, PV 8.68kW + Sofar 8.8KTL-X

  10. #3650

    Domyślnie

    Ostatnio przy remoncie dowiedziałam się, czym jest instalacja niskoprądowa i powiem wam, że jestem pod wrażeniem, jak to wszystko idzie do przodu. Bez tych systemów nie istniałyby żadne systemy ostrzegawcze, monitoring.
    Ostatnio edytowane przez Redakcja ; 29-08-2022 o 11:45

Strona 183 z 183

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony